شاغلین مراقب ناخن خود باشند

شاغلین مراقب ناخن خود باشند

یکی از مسایل مهمی که افراد شاغل باید به آن توجه کنند، مراقبت از انگشت ‌ها و ناخن ‌ها هنگام انجام کارهایی است که با دست‌ سر و کار دارند.

در این مطلب قصد داریم شما را با خطرات احتمالی مرتبط با شغل ‌تان که علاوه بر زیبایی، سلامت ناخن‌ های تان را تهدید می ‌کنند، آشنا کنیم.

خطرات فیزیکی

یکی از رایج ‌ترین خطراتی که باعث آسیب‌ ناخن‌ افراد شاغل می ‌شود، ضرب‌ خوردگی و شکستگی ناخن ‌هاست.

افراد در معرض خطر:

تقریبا تمام افراد شاغل، که مراقب ناخن‌های شان نبوده ‌اند، شکستگی ناخن ‌ها را تجربه کرده‌ اند. برخی از این شاغلان عبارت ‌اند از آرایشگران، کارگران ساختمانی، نجاران، باغبان‌ ها، کفاشان و ...

چه باید کرد؟

جهت پیشگیری از صدمات فیزیکی، این افراد باید ناخن ‌های خود را کوتاه نگه دارند و لبه‌ های آنها را سوهان بکشند تا در موقع کار کردن، ناخن‌های شان به چیزی گیر نکند.

خطرات بیولوژیک

برخی از عوامل میکروبی و عفونی ناشی از مواد مرتبط با شغل افراد، سلامت ناخن ‌ها را تهدید می‌ کند و سبب ایجاد عفونت در ناخن ‌‌ها، تغییر شکل و تغییر رنگ ناخن‌ ها می ‌شود.

افراد در معرض خطر:

دامداران و مرغداران، دامپزشک ‌ها، کشاورزان، قصابان، کارگران کشتارگاه‌ ها و تمام شاغلانی که با حیوانات و خاک در ارتباط هستند، در معرض صدمات بیولوژیکی ناخن ‌ها قرار دارند.

چه باید کرد؟

به این افراد توصیه می‌ شود ضمن رعایت بهداشت دست ‌ها و شستشوی مدام آن ها با مواد شوینده و کوتاه نگه داشتن ناخن ‌ها، حتما در زمان کار و ارتباط با عوامل خطرزا از دستکش‌های مطمئن لاستیکی استفاده نمایند و حتی ‌الامکان از تماس با عوامل بیماری ‌زا مثل دام‌ های بیمار پرهیز کنند.

خطرات شیمیایی

تماس شاغلان با برخی مواد شیمیایی از عوامل دیگر صدمه به ناخن‌ ها است.

در تماس بودن ناخن‌ ها با مواد شیمیایی موجب خوردگی ناخن ‌ها، تغییر رنگ آن ها، بروز حساسیت، سوزش و درد در ناخن‌ ها خواهد شد.

افراد در معرض خطر:

آرایشگران، کارگران کارخانجات صنعتی، سمپاش ‌ها و نظافتچی ‌ها، از جمله شاغلان در معرض این خطر هستند.

چه باید کرد؟

از دستکش‌های مطمئن لاستیکی استفاده نمایند و حتی ‌الامکان از تماس با مواد شیمیایی پرهیز کنند.

دکتر غلامحسین غفارپور- متخصص پوست و مو

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران

sara:-) - نروژ - برگن
میدونستیم خودمون به هر حال ممنون
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.