زنان کویتی بدون مجوز شوهر گذرنامه می‌گیرند

زنان کویتی بدون مجوز شوهر گذرنامه می‌گیرند

زنان کویت در سال 2005 حق رای به دست آوردند

زنان کویتی حق کسب گذرنامه و سفر بدون رضایت و موافقت شوهر را دریافت کرده اند.

عالی ترین دادگاه کویت در حکم جدید خود اعلام کرد که قانونی پنجاه ساله که به موجب آن زنان نیازمند رضایت شوهر برای به دست آوردن گذرنامه و مجوز سفر بودند، ناقض قانون اساسی است.

طبق این قانون، شوهر هر زن می بایست ورقه های صدور گذرنامه او را امضاء می کرد.

این دادگاه گفت که این قانون شأن انسانی زنان را پایمال کرده است.

این جدیدترین تغییر در قوانین کویت به منظور افزایش حقوق زنان در این کشور است.

زنان کویت در سال 2005 حق رای به دست آوردند و در انتخابات اخیر چند زن کویتی به مجلس این کشور راه یافتند.

در انتخابات اخیر مجلس کویت چهار زن تحصیلکرده آمریکا توانستند به مجلس پنجاه نفری این کشور راه یابند. در دو دوره انتخابات گذشته زنان نتوانسته بودند به پیروزی دست یابند.

زنان در کویت بیش از نیمی از رای دهندگان را تشکیل می دهند اما تا سال 2005 این حق را نداشتند تا در رای گیری شرکت کنند یا خود در انتخابات به صورت کاندیدا حضور یابند.

حضور دو تن از نمایندگان زن بدون حجاب اسلامی در جلسات مجلس، با اعتراض چند نماینده اسلامگرا رو به رو شد.

زنان کویتی طی چند سال اخیر توانسته اند بر خلاف زنان برخی کشورهای همسایه مانند عربستان، به برخی حقوق خود دست یابند. به غیر از حق رای و انتخاب شدن و صدور گذرنامه، آنها حق رانندگی را نیز دارند.

فعالان حقوق زن در کویت می گویند تا زمان کسب حقوق خود و برابری وعده داده شده در قانون اساسی، هنوز راه زیادی باقی مانده است.

n.shina - المان - المان
ای خاک تمام عالم تو سر وامونده این اخوند های کلم به سر کثافت.الهی درد بی درمون بگیرند.کاش همشون را ملخ میخورد.کوفتیهای اشغال.از زنان کویت هم کمتریم.هنوز مرد باید اجازه مسافرت به زنش بده.پست فطرت های ضد زن.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ
ما زنان ایرانی هم باید یاد بگیریم. هرچند که گرفتن گذرنامه فقط برای زنان مشکل نیست و کلا ایرانیها اینجا باید صد تا مدرک پر کنند مثلا سه بار به تابعیت ایرانیت اقرار کنی به روایتی بگی (گه خوردم) از ایران اومدم بیرون!!. البته بلانسبت دوستان.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
به این میگن مدرنیزه شدن! حالا یه عده هی بگن عرب فلان است و بهمان؛ عرب مدرنیزه تره ، خاک توسر رژیم آخوندای قاتل و مزدوران افسار گسیخته اش.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

mohsen_raja - ایران - تهران
رفتن به سفر و گرفتن گذرنامه بدون رضایت شوهر؟؟؟ یا صاحب الزمان عجلو،عجلو که دنیا رو کفر گرفته!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

karlos - فنلاند - هلسینکی
دولتهای غربی برای کنترل بر جامعه و مردم شان فتیله سه جنگ بزرگ را روشن کرده اند و ظاهرا دارند به سرعت و از کانالهای مختلف انها را به دیگر کشورها هم انتقال می دهند این جنگها عبارتند از جنگ بین زن و مرد،پیر و جوان و والدین و فرزندان ...و نتیجه این اختلافات می شود از خود بیگانگی،بی هویتی،امراض روحی روانی و اتمیزه شدن انسان ...متاسفانه انسان روز به روز تنهاتر می شود
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

azadan - کانادا - ونکوور
مشکل اساسی ایران حکومتی بر پایه مذهب است . اکثر کشورهای مسلمان با اینکه مردمشان بیشتر از ایرانیان به اسلام باور دارند دارای حکومتی نامذهبی هستند. متاسفانه ایده حکومت اسلامی و ولایت فقیه از فقه شیعه برخاسته و تا زمانی که مردم به این خرافات مذهبی باور دارند وضع همین است. اگر مردم نمیتوانند از دین دست کشیده و واقعا نیاز به دین دارند چرا دنبال دین دیگری نمیروند؟چرا چسبیده اند به خرافی ترین و عقب مانده ترین دین؟
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

azadan - کانادا - ونکوور
پیش از کویت کشورهایی مانند تونس و مراکش قوانینشان را درباره زنان اصلاح کردند و زن از آزادیها و حقوق بیشتری برخوردار شده است. در ایران نه تنها حکومت خراب و متحجر است بلکه توده های عامی مردم به ویژه در شهرهای کوچک هنوز عقب مانده هستند و زن از کمترین حق برخوردار بوده و مدام در معرض قضاوت اطرافیان است. به نظر هم نمیرسد مردم شهرهای کوچکتر ایران مانند تهران تمایلی به پیشرفت و کسب آزادیهای اجتماعی داشته باشند و هنوز درگیر روابط سنتی خود هستند. هرچه هست باید در تهران اتفاق بیفتد که فعلا در چنگ یک عده ملای متحجر اسیر است.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
مردها کجان بی غیرتها باید دست و پای زنها آنها را بست (امام خمینی ره)
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

mah1 - ایران - تهران
ااااا مگه نمیدونین ما انقلاب کردیم!!!!! مگه نمیدونین ما 200 سال عقب رفتیم!!!!
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
مرگ بر رژیم آخوندی و علی گدا و میمون نژاد.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

zebeli - ایران - تهران
زنان ما از سال ۱۳۴۲ حق رای داشتند.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

zebeli - ایران - تهران
زن ایرانی هم اول از شوهرش طلاق بگیرد بعد اجازه لازم ندارد.یعنی هم از دست شوهر راحت می شود و هم گذرنامه می گیرد.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
آفرین. باید شاهد انقلاب بزرگی در این کشور های کوچک عرب نشین خلیج فارس باشیم. همین اتفاقات در آینده نزدیک پایه های مذهب و دین را در کشور های اسلامی سست میکند ( ببینید اسلام چقدر .. است که اینجوری پایه هاش سست میشه!) . جالب است که بدانید یک زن یهودی سفیر بحرین در آمریکا است.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

TAAT - ایران - اردبیل
عربها کم کم قوانین عشیره ای بدوی شان را کم کم دور میریزند و تحصیلکرده های حقوقشان را به بازی میگیرند تا زندگی خود را از لحاظ حقوق اجتماعی هم شبیه بقیه دنیا کنند.دریغ و صد افسوس که ما که شبیه بقیه دنیا بودیم داریم تلاش میکنیم تا به آداب عشیره ای آنها عقب نشینی کنیم!!!
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
از کی تا حالا زنان کویتی الگوی زنان ایرانی شدند؟
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

manam1 - استرالیا - سیدنی
این ازادیها فقط با اسلام ایرانی منافات داره !!! خب وقتی نماینده های زن ما از چند همسری بیشتر از نماینده های مرد دفاع میکنند این میشه که هر کشور عقب مونده ای در زمینه ی حقوق زنان از ما پیشرفته تر میشه
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
به زن جماعت نباید رو داد فکر کردید چرا اکثرا تا پاشون میرسه خارج تحمل ازادی رو ندارن و طلاق میگیرند
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

atena10 - ایران - تهران
zebeli - ایران - تهران. آفرین گل گفتی که ماهر چه می کشیم از همین مردهای ایرانیه. بعدهمین مردهای ایرانی وقتی زن خارجی می گیرند دلم می خواد انها رو ببینی موش ؛صداشون در نمی آد ؛چشم خانم از دهنشون نمی افته میدونید برای چی برای اینکه حرف مفت زد ساکشو میدن دستش خونه مامان جونش تشریف ببره
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
خجالت آوره این حرفها چیه میزنید!!! کی گفته زن حق سفر داره. اونم به بلاد کفر!! واااااای خدا رحم کنه اونم بدون شوهر.. آخر الزمان شده دیگه زن بدون شوهرش بره سفر؟؟ وقتی به خاطر همین کار کویتی ها به زودی تو کویت بلای آسمانی (شایدم زمینی و زیر زمینی) نازل شد میفهمید که این کار کفر مطلق بوده
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
این اخوندای کثیف واسه ما شدن کاسه داغ تر از اش. این عربهای تازی دین فاشیست شونو کردن تو پاچه ما؛ اونوقت خودشون دارن عشق دنیا رو میکنن
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

miran - ایران - تهران
atena10 - ایران - تهران بابا تو خیلی‌ عقبی .کی‌ که اینجا ازدواج بکنه .اینجا با هم دیگه زندگی می‌کند و حتی از هم بچه در هم میشند و اگه خوششون هم از هم دیگه نه اومد هر کسی‌ میره راه خودش ، و این قانون که باز به ضرر زنها تموم می‌شه .چون که اگه بچه دا ر بشند مرد بچه را ول می‌کنه و میره .و خرج میافته دوباره گردن خانمها .و چون هم که ازدواج نکردند از لحاظه قانونی زن نمیتونه هیچ کاری را بکنه . و اگه بیاد از طریقه ازما یش د ن ا هم ثابت بکند بعد از چندین سالی‌ اگه بتونه بهش ۱ پول جزئی بتونه بگیر ه.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

khorzookhan - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران بازم مثل اینکه حالت بد شده یک مدت قرصهایت را یادآوری می کردم حالت خوب شده بود. کی گفته زنان کویتی شدن الگوی زنان ایرانی .اینکه کشوری مثل کویت که تنها چند سال است به زنانش حق رای داده به سرعت داره به سمت دموکراسی حرکت می کند و حق وحقوق انسانها را محترم می شمارد مهم است .خاک بر سر این حکومت که ما را با آن سابقه شکوهمند دوران مشروطه به اینجا رسانده که با دهن باز به تحولات کشورهای عربی نگاه میکنیم . اما عیب ندارد ما همان ملتیم دوباره می سازیمت ای وطن حتی بهتر از قبل
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

پریستوک - ایران - تهران
تحسین برانگیزه
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

ehsasoeshgh - سو ئد - گوتنبرگ
یعنی ما از این عربها عقبترین ای مرگ بر جمهوری اسلامی
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. bluestar - ایران - تهران. از کی تا حالا زنان کویتی الگوی زنان ایرانی شدند؟) از زمانی که توی این مملکت قحط رجال شد و تو و دارو دسته ات هی "زینب زینب" و "فاطمه زهرا" و "صغری کبری" کردین! و اون زنهای بی اصل و نصب رو خواستین الگوی زنهای ایرانی کنیدخجالت نمیکشی؟
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
حالا یه زلزله میاد کویت زیر و رو میشه!!!!!! اینها کفره!!!!! اسلام در خطز است!!!!
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

n.shina - المان - المان
مشدی منچستر.انگلیس .به امثال تو چی؟ باید رو داد؟ تا بیایید ایران پوند های اداره بیکاری را خرج کنید و به بقیه فخر بفروشید؟هر کسی هم ببینه فکر میکنه مشاوره براونی.از ایران زن بگیرید و سرش منت بذارید انگار که از گرسنگی داشته میمرده تو و امثال تو نجاتش دادید.هربلایی خواستی سرش بیاری وبیچاره دم نزنه.نه جونم کور خوندی معلومه وقتی بیاد این ور میفهمه انسانه و حق وحقوقی داره و نمیذاره باهاش هر رفتاری بشه.همون رفتاری که تو جرات نداری با یک زن انگلیسی یا ایرانی متولد انگلیس بکنی.با این طرز فکر تو انگلیس چه میکنی پاشو برو ایران پیش رفقای بسیجی مسلمونت .اخه اونها هم مثل تو به دنیا نگاه میکنند.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
حالا هی بگوئید عرب سوسمار خور..همین کشورها رفته رفته این دین ضلالت و بردگی زن را می شناسند و برخلاف دستورات این کتاب ننگین رو بسوی جهان متمدن دارند انوقت در ایران بلا زده با اسلامیون عقب افتاده و مارکسیستها اسلامی کوفتی ان ازادی را هم که زنان پیش از شورش 57 کسب کرده بودند چون نمی توانستند....پائین تنه ی. خود را با دین موی زن کنترل کنند زنان را به 1400 سال پیش بر گرداندند ای ننگ بر شما رجاله های سیاسی با امام امام کردندتان.
جمعه 1 آبان 1388

sayna_a_2006 - ایران - سربندر
آنتی اسلام - ایران - اهواز . تو یکی از اصل ونصب نگو که اصل ونصبت برای همه معلومه. کسی که رهبرش رو یزدگرد سوم میدونه که حاضره با خواهرش ازدواج کنه بیش از این نباید انتظار از او داشت. تو اگه فقط اسم کویت رو شنیدی و هر روز قد قد اروپا و امریکا می کنی باید بری ببینی که کویتیها اینقدر با ادب و باکلاس هستن که به خود اجازه تعرض به نوامیس و حیطه مردم نکنند . کشوری که دارای هیچگونه تمدنی نیست حالا به جایی رسیده که بقول bluestar - ایران - تهران الگوی زنان ایرانی شده اند. ای خاک بر سر جوانان ایرانی مثل..که ازادی را بی قید وبندی وفساد وفحشا ومواد مخدر اکس و تریاک وحشیش ومشروب وهرزگی زنان میدانند. متاسفان مخ تعطیلهایی مثل تو توی این مرز وبوم زیاده و جالبتر از همه ادعای فرهنگ وتمدن هزاران ساله میکنید و بابستن تمثال فروهر به گردنتون ..فکر میکنید عقل کل هستید وبقیه مردم گوسفند. تا تو وامثال تو در این خاک نفس می کشید وعقل وشعورتان بیش از این نگنجد کویت که سهله حتی افغانها در تمدن و با کلاسی از ایرانی ها در قریب الزمان پیشی خواهند گرفت.
شنبه 2 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
1. sayna_a_2006 - ایران - سربندر:{{ تو یکی از اصل ونصب نگو که اصل ونصبت برای همه معلومه. کسی که رهبرش رو یزدگرد سوم میدونه که حاضره با خواهرش ازدواج کنه بیش از این نباید انتظار از او داشت}} تو ..ف نداری اگر نگی من کجا این حرف رو زدم یا حتی کجا این منظورم بود؟!
شنبه 2 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
3. sayna_a_2006 - ایران - سربندر:{{ ای خاک بر سر جوانان ایرانی مثل..که ازادی را بی قید وبندی وفساد وفحشا ومواد مخدر اکس و تریاک وحشیش ومشروب وهرزگی زنان میدانند.}} چرا شما مسلمانان اینقدر از اسم بزرگ آزادی میترسید و خودتون رو خوار و ذلیل و کوچیک میکنید؟! اگر برداشت خانوادگی تو و بلو استار از آزادی این کلماات است؛ اگر تو و دوستانت در همچین محیط هایی بزرگ شدین و فکر میکنید آزادی فقط یعنی اون تجربیات شخصی شما؛ سخت در اشتباه هستید. آزادی خودش خودش رو تعریف میکنه و نیازی به تعریف یا مثال نداره. ( العاقل الاشاره!)
شنبه 2 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
3. sayna_a_2006 - ایران - سربندر:{{متاسفان مخ تعطیلهایی مثل تو توی این مرز وبوم زیاده و جالبتر از همه ادعای فرهنگ وتمدن هزاران ساله میکنید و بابستن تمثال فروهر به گردنتون ..فکر میکنید عقل کل هستید وبقیه مردم گوسفند.}} خوبه که حداقل با اون عقل ناقص و مغز فندوقی ات فهمیدی ملت ایران بیشتر از شما ها هستند و شما هم گوسفند تشریف داری ( البته خودت گفتی) ! :-))
شنبه 2 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
2. sayna_a_2006 - ایران - سربندر:{{تو اگه فقط اسم کویت رو شنیدی و هر روز قد قد اروپا و امریکا می کنی باید بری ببینی که کویتیها اینقدر با ادب و باکلاس هستن که به خود اجازه تعرض به نوامیس و حیطه مردم نکنند}} همون رو هم از غربی ها دارند. و تازه نمونهء اسلام رو داریم میبینیم که بطری نوشابه و باتوم به ملت ایران فرو میکنند ( شیعیان) مثل خودشما
شنبه 2 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
2. sayna_a_2006 - ایران - سربندر:{{ کشوری که دارای هیچگونه تمدنی نیست حالا به جایی رسیده که بقول bluestar - ایران - تهران الگوی زنان ایرانی شده اند.}} دلیلش همین شما عقب افتاده های مذهبی هستید.... همین بالا نوشته شده:{{حضور دو تن از نمایندگان زن بدون حجاب اسلامی در جلسات مجلس، با اعتراض چند نماینده اسلامگرا رو به رو شد. زنان کویتی طی چند سال اخیر توانسته اند بر خلاف زنان برخی کشورهای همسایه مانند عربستان، به برخی حقوق خود دست یابند. به غیر از حق رای و انتخاب شدن و صدور گذرنامه، آنها حق رانندگی را نیز دارند.}} اونها دارند حقوق از دست رفتهء شان؛ توسط اسلام رو بازپس میگیرند و کاری بسیار شجاعانه است و خوب هم میکنند و زنهای ایرانی هم دارند همین کار رو میکنند؛ و اصلاً چه عیبی یا ایرادی داره که اگر زنان ایرانی از آنها یاد بگیرند یا آنها از زنان ایرانی؟!!
شنبه 2 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
3. sayna_a_2006 - ایران - سربندر:{{تا تو وامثال تو در این خاک نفس می کشید وعقل وشعورتان بیش از این نگنجد کویت که سهله حتی افغانها در تمدن و با کلاسی از ایرانی ها در قریب الزمان پیشی خواهند گرفت.}} من آرزو میکنم همهء دنیا خِردگرا و عقل گرا بشوند و رو پیشرفت باشند و همچنین ایران از گزندشیعیان رافضی در امان باشد. شما هم زیاد جوش نزن شیرت خشک میشه... :-))
شنبه 2 آبان 1388

sayna_a_2006 - ایران - سربندر
آنتی اسلام - ایران - اهواز . (bluestar - ایران - تهران. از کی تا حالا زنان کویتی الگوی زنان ایرانی شدند؟) از زمانی که توی این مملکت قحط رجال شد و تو و دارو دسته ات هی "زینب زینب" و "فاطمه زهرا" و "صغری کبری" کردین! و اون زنهای بی اصل و نصب رو خواستین الگوی زنهای ایرانی کنیدخجالت نمیکشی؟) . تو میتونی اصل ونصب رو برای خوانندگان شرح بدی؟ اصلا تو اصل ونصبی داری که از اصل ونصب مومنان بخدا که حتی خاک پای انها نیستی حرفی به میان اوری؟ همون که گفتم تو بی اصل ونصب ترین موجودی هستی که تا بحال شناختم . حتی یک نی که در نیزار می روید یک ریشه و اصلی دارد ولی تو از نی هم حقیرتری. ..
دوشنبه 4 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.