حکم صفر انگوتی یکماه به تعویق افتاد ولی سهیلا اعدام شد

حکم صفر انگوتی یکماه به تعویق افتاد ولی سهیلا اعدام شد

صفر انگوتی

اجرای حکم فردی که به اتهام قتل در نوجوانی به اعدام محکوم شده بود به تعویق افتاده است.

روز چهارشنبه، 21 سپتامبر (29 مهر)، وکیل صفر انگوتی، بیست ساله که در سن هفده سالگی در جریان یک نزاع خیابانی فرد دیگری را به قتل رسانده بود، از تعویق حکم اعدام این فرد به مدت یک ماه خبر داد.

محمد مصطفایی، وکیل صفر انگوتی، در مطلب کوتاهی در وبلاگ خود نوشته است که به خانواده صفر انگوتی یک ماه مهلت داده شده است تا رضایت مقتول را اخذ کند.

آقای مصطفایی در همین مطلب گفته است که افراد بسیاری برای قانع کردن خانواده مقتول به خودداری از اجرای حکم در برابر زندان اوین گرد آمده بودند و افزوده است که "ولی دیگر محکومین به اعدام از جمله سهیلا غدیری به دار آویخته شدند."

اشاره آقای مصطفایی به حکم اعدام سهیلا غدیری (یا قدیری) است که به گفته وکیل مدافع او، به علت جنون پس از زایمان فرزند نوزاد خود را به قتل رسانده بود.

خبر تعویق در اجرای حکم اعدام صفر انگوتی در حالی گزارش می شود که هفته گذشته، بهنود شجاعی، که او نیز به اتهام قتل در یک نزاع خیابانی مجرم شناخته شده بود، به دلیل خودداری اولیاء دم از دادن رضایت، در زندان اوین اعدام شد.

اعدام بهنود شجاعی، که حکم او قبلا به تعویق افتاده بود، واکنش گسترده ای را در داخل و خارج ایران در پی داشت و بار دیگر جمهوری اسلامی را به دلیل اعدام محکومان نوجوان هدف انتقاد قرار داد.

قضات در ایران به صدور احکام اعدام برای نوجوانان زیر هجده سال ادامه می دهد اما اجرای حکم تا زمان رسیدن محکوم به سن هجده سالگی به تعویق می افتد.

ایران تنها کشوری در جهان است که همچنان به صدور و اجرای احکام اعدام برای متهمان زیر سن قانونی ادامه می دهد.

قانون قصاص

 محمد مصطفایی جرم موکل خود را قتل غیرعمد دانسته است

براساس قوانین جزایی جمهوری اسلامی، قتل یک جرم خصوصی محسوب می شود و در نتیجه، جلوگیری از اجرای حکم اعدام، یا قصاص نفس به تلافی کشته شدن مقتول، منوط به رضایت شاکیان خصوصی است.

مدافعان حقوق بشر ضمن درخواست از ایران برای لغو احکام اعدام به طور کلی، تاکید داشتده اند که این کشور براساس میثاق های بین المللی به خصوص کنوانسیون حقوق کودک، که آن را امضا کرده، موظف است از اعدام افراد زیر سن قانونی خودداری ورزد.

جمهوری اسلامی از نظر تعداد و اجرای احکام اعدام برای جرایم مختلف در رده های نخست جدول جهانی قرار دارد و همچنین مجازات هایی مانند سنگسار، قطع اندام های بدن و شلاق، که حقوقدانان آنها را مصادیق تنبیه های غیرانسانی و مغایر فرهنگ قضایی جهان می دانند، در قوانین این کشور وجود دارد و گاه به اجرا گذاشته می شود

صفر انگوتی، متولد سال 1368، در سن هفده سالگی در جریان یک نزاع خیابانی در شهرک هشتگرد، با ضربه کارد فرد دیگری به نام مهدی رضایی را به قتل رساند.

صفر در جریان محاکمه گفت که به دلیل برخورد تحریک آمیز مهدی بر سر دختری که مورد علاقه اش بود، با مهدی درگیر شد و وارد شدن ضربه کارد به او را تصادفی عنوان کرد و مدعی شد که پس از وارد شدن این ضربه، مهدی در اثر برخورد با یک وانت عبوری کشته شد.

پس از این حادثه، متهم برای مدتی متواری بود اما، به گفته او، به دلیل عذاب وجدان، خود را تسلیم ماموران انتظامی کرد.

وکیل صفر انگوتی گفته است که دادگاه می بایست به دلیل برخورد مقتول با وانت، پرونده را از منظر قتل غیرعمد مورد بررسی قرار دهد اما اتهام قتل عمد را پذیرفت و به قصاص محکوم رای داد.

مجازات قتل غیرعمد بر اساس قوانین جمهوری اسلامی پرداخت دیه به اولیاء دم است.

آقای مصطفایی گفته است که حکم اعدام صفر انگوتی توسط قضات دیوانعالی تایید و از سوی رئیس قوه قضائیه تنفیذ شد اما اجرای حکم دوبار در پای چوبه دار با دستور قضایی و به منظور کسب رضایت اولیاء دم به تعویق افتاده بود.


اعدام سهیلا

کمیته گزارشگران حقوق بشر سهیلا قدیری به درخواست دادستان از سوی شعبه 71 دادگاه کیفری استان به اعدام محکوم و حکم صادره در دیوان عالی کشور مورد تٱیید قرار گرفته است. سال گذشته و پس از تلاش بسیار برای یافتن پدر طفل پس از صدور حکم با همکاری بی‌وقفه پدر طفل (م.ق) برای نجات جان سهیلا، دادخواست اثبات رابطه زوجیت میان این دو به دادگاه خانواده تقدیم شد. در نهایت دادگاه وجود رابطه زوجیت ایشان را به رسمیت شناخت و این به معنای آن است که طفل حاصل از این ازدواج از باب قاعده فراش، به آقای م. ق تعلق دارد و ایشان نیز به عنوان ولی دم شرعی و قانونی طفل 5 روزه با حضور در اجرای احکام دادسرای جنایی، گذشت خویش از اعدام سهیلا را اعلام و تسلیم اجرای احکام نمود.

بر این اساس، قاضی اجرای احکام جنایی نیز با صدور قرار توقف اجرای حکم در تاریخ 24 مهر 1387، پرونده را برای بررسی نزد معاون دادستان ارجاع کرد تا در صورت موافقت ایشان ، پرونده به لحاظ تصمیم گیری راجع به جنبه عمومی جرم به دادگاه تقدیم گردد.

مینا جعفری حقوقدان، که وکالت پرونده را بر عهد دارد در خصوص موکلش چنین می‌گوید: سهیلا قدیری که هیچ کس اسم واقعی، محل سکونت‌، سن و سال و در واقع گذشته وی را نمی‌داند در سن 16 سالگی برای جلوگیری از ازدواج اجباری از خانه پدری که معلوم نیست کجاست فرار می‌کند. برای امرار معاش مجبور به تن فروشی در شهرهای مختلف می شود. بارها مورد تجاوز قرار می گیرد (حتی گروهی) در نهایت دراسفند ماه سال 83 در یک پارک درتهران با مردی که همسر صیغه ای وی و پدر طفلی است که او را کشته آشنا شده و در حال گریستن بوده که شوهرش متاثر شده و چون بی جا و بی پناه بوده ، او را به منزلش برده و در عوض سهیلا برای او در منزل کار می کند. تمامی افراد محل گمان می‌کردند که این دو زن و شوهر هستند. یک بار تصمیم به ازدواج می گیرند که با توجه به اینکه سهیلا به گفته خودش در هنگام فرار از خانه ،‌شناسنامه اش را آتش می‌زند تا نشانی از گذشته‌اش نداشته باشد این امر غیر ممکن می شود. حدود 1 سال و نه ماه با هم زندگی می کنند. با توجه به اعتیاد شوهر و برای اینکه بچه سالم به دنیا بیاید سهیلا خانه را ترک کرده و در 7 ماهگی به بهزیستی پناه می برد(که نه پناهگاه که قربانگاهش بوده!)در آنجا به او توهین های زیادی از سوی مددجویان و نیز کادر پرسنل می شود و اورا که زن حامله ای بوده به شدت به کار وا میدارند و روسپی اش می خوانند. درنهایت 5 روز پس از وضع حمل ، طفل خود را با چاقو(کارد میوه خوری) به قتل می رساند.

خود سهیلا دلایل قتل را اینگونه می داند که " اولا بچه ام را به دلیل حرامزاده خواندنش می خواستند از من بگیرند وبه فرانسه ببرند و وقتی شب چهارم که آنرا به من دادند در وضع نامناسبی بود و می ترسیدم که به دلیل آنکه هیچ کس نمی خواهد از او خوب مراقبت کند آینده اش مانند آینده خودم شود. از سوی دیگر می خواستم بدانم جان آدمها از کجا خارج می شود تا بتوانم بعدا از تمام آدمهایی که به من تجاوز کردند انتقام بگیرم."

مینا جعفری می‌افزاید: من در مرحله تجدید نظرخواهی پرونده (پس از مطلع شدن از این پرونده از طریق مطبوعات) وارد پرونده شدم. سهیلا به دلیل اینکه به هیچ کس اعتماد نداشت اسم پدر طفل رادر دادگاه مطرح نکرد. پس از 2 بار ملاقات حضوری با او بالاخره توانستیم نام و آدرس پدر طفل را از او بگیریم. به محل مراجعت کردیم . پدر طفل می گفت که خیلی دنبال سهیلا بوده اما نمی دانسته باید چکار کند و مایل است هرکاری برای نجات جان سهیلا بکند. در لایحه تجدیدنظر خواهی خود ، به این موضوع و اینکه سهیلا پس از زایمان دچار سایکوز یا همان جنون پس از زایمان شده اشاره کردیم اما متاسفانه پزشکی قانونی کشور این بار هم سلامت عقل سهیلا راتایید کرد باوجودیکه همه در زندان به عدم سلامت عقلی وی اذعان دارند. در نهایت برای توقف حکم مجبور به تقدیم دادخواست رابطه زوجیت در دادگاه خانواده شدیم که مورد پذیرش قاضی قرار گرفت و اکنون نیز پرونده اثبات نسب وی مطرح شده و درحال رسیدگی است.

خانم جعفری در پایان به این نکته اشاره می‌کند که متاسفانه معلوم نیست با وجود شاکی خصوصی و گذشت وی، دادستان چگونه تقاضای قصاص دارد؟

zorro.ir - ایران - تهران
این رژیم فقط بوی خون و ظلم میده٫وقتی می شنویم یکی میگه سوختم ما فقط شنونده ایم اما دردی که اون میکشه رو هیچوقت حس نمیکنیم و بدنبال دلیلش هم نیستیم٫چی داره به سر ایران و ایرانی میاد.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

silvester - ایران - تهران
اینها شاکی خصوصی هم که نباشد کاری ندارند میکشند طرف را به دار!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

arsene lupin - ایران - برزخ
حکایت قوه قضاییه حکایت اون شاهی هستش که دید کسی که جلوش ایستاده قدش یک سر و گردن بلندتره. سر طرف رو قطع کرد هم قد شدند!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

oghab - سوید - س..
افسردگی بعد از زایمان کاملا طبیعی و ثابت شدس. حالا این بدبخت فلک زده بعد از اینهمه سختی افسردگیش تبدیل به جنون شد وگرنه مگه میشه یه مادر بتونه چنین کاری بکنه. شانس اورد که اعدام شد وگرنه سنگسار میشد.خدا رحمتش کنه.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

alisam - ایران - تهران
وقتی میشنوم جون یکی رو گرفتن تمام بدنم سست میشه.فرقی نمیکنه. وقتی میشنوم مادری با این دل سنگی که داشته بچشو کشته ناراحت میشم . وقتی که خود مادر رو اعدام می کنن باز هم ناراحت میشم . هر جوری حساب می کنم اعدام و آدم کشی به دلم نمی چسبه . حالا این زنه که شاکی نداشته ‍! می تونستن که حکم اعدام رو اجرا نکنن!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

wildpiony - هند - بمبیی
من با اعدام موافق نیستم اما این زن چه جوری دلش اومده این نوزادو اونم با کارد میوه خوری بکشه؟ به نظرم حقش بوده
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

parvaz39 - آلمان - هامبورگ
آخر مدیریت، مدیرانی که برخاسته از اسلام هستند. پرورش انسانهای بیمار، ایجاد نکردن مراکز رفع این بیماریها و در نهایت پاک کردن صورت مسأله، تکرار، تکرار، تکرار، هزار چهارصد سال تکرار و شدت اون هم هر دم بیشتر میشود.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

parvaz39 - آلمان - هامبورگ
آخر مدیریت، مدیرانی که برخاسته از اسلام هستند. پرورش انسانهای بیمار، ایجاد نکردن مراکز رفع این بیماریها و در نهایت پاک کردن صورت مسأله، تکرار، تکرار، تکرار، هزار چهارصد سال تکرار و شدت اون هم هر دم بیشتر میشود.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

agrin - استرالیا - سیدنی
سرنوشت تلخ سهیلا و داستان آوارگی و بی پناهی او داستان هزاران زن ایرانیست . ایرانی که رهبر آن جانشین خداست و دولت مهرورز او ادعای صدور اسلام ناب محمدی و عدالت مهدوی رو به تمام دنیا دارد. امیدارم که با ظهور این اسلامیان دیندار برای همیشه بحث دین و تفسیر وخدا و مذهب به کنج مساجد برگردد و تنها انسانیت انسانها و خرد و عشق جایگزین این همه مقدس مابی و دیکتاتوری شود. شاید به عمر ما قد ندهدچون که روح خرافی زده و به شدت مذهبی، سنتی و عقب نگهداشته شده ی ایرانیان زمانی بس طولانی می خواهد تا به خرد و تفکر تکیه کنند ولی این رو مطمئنم که روزی بساطشان برهم خواهد خورد و فرزندانمان آزادانه زندگی خواهند کرد.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
اگر به عمد یا سهو کسی را به قتل برسانید که بی کس و کار باشد ولی دم او، ولی امر مسلمین جهان است که از هر کسی بی انصاف تر می باشد. کارگر بیچاره ای را می شناختم که چند سال پیش در خیابان با پیکان 46 خود معتاد خیابان خوابی را زیر گرفت. دردسرتان ندهم چون نداشت پول دیه را دو دستی تقدیم کند چهار سال در زندان ماند و بعد هم تمام آنچه در طول عمر خود اندوخته بود (خانه و ماشین و....) را فروخت و دودستی تقدیم حضرت ولی امر کرد تا از زندان رها شود. در این مورد هم هر کس دیگری بود وقتی وضع این زن را میدید رضایت می داد (حتی آن همخوابه معتاد رضایت داد) اما ولی امر تا خون نریزد آرام نمی شود.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
حضور قضات پرونده های مجرمین زیر 18 سال: من یک مسلمان هستم و به دین خود پایبند. اما تعابیر مختلفی متاسفانه از متون قرآنی شده است. برای مثال از ماده 49 قانون اسلامی اینگونه استنباط می شود که سن بلوغ برای دختران 9 و برای پسران 15 می باشدو لذا هر گونه عمل نادرستی یا جنایتی پس از این سن مرتکب شوند مجازات می گردند. آیا تا کنون اندیشیده ایم معنای عمیق کلام قرآنی در این خصوص چه بوده است؟ سن بلوغ مربوط به بلوغ جسمی است نه ذهنی و شخصیتی. یک دختر در سن 9 سال اگرچه نادر است اما امکان مبتلا به عادت ماهانه شدن و حتی باردار شدن را دارد اما چگونه می تواند همانند من و شما تشخیص دهد که فرق خوب و بد و عواقب آن چیست؟ خواهشمندم از کلیه فعالین حقوق بشر که در زمینه توقف اعدام افراد زیر 18 سال می کوشند با منطق و استناد به تعابیر مجدد برخی قوانین اسلامی در چارچوب اسلام به پیش روند. بدین معنا که متقاعد کردن مذهبیون به زبان خودشان موثر تر است. من تحقیقات بسیاری در این زمینه داشته ام و پیشنهاد فوق تنها راه رسیدن به توافق از طریق متقاعد نمودن تصمیم گیرندگان کشورهای اسلامی است.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
مرگ بر ملا دینش خدای قهارش که ایران را سفره ی گسترده ی خون...خون...خون...خون...خون..کرده شرم کنید گورتان را گم کنید از ایران ما تا کی اعدام؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

ukguy4u - انگلیس - لندن
مهم کشتن است. مساله اینست !
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
این خانم طبق قوانین ظالمانهء اسلام اعدام شده. مسلمانها خجالت نکشید و به دین و مذهبتون افتخار کنید. این خانوم "قصاص" شده طبق قانون 220 مجازات اسلامی. برینید به دینتون و مذهبتون؛؛؛ افتخار کنید.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. alisam - ایران - تهران:{{حالا این زنه که شاکی نداشته ‍! می تونستن که حکم اعدام رو اجرا نکنن!}} خودت رو زدی به گیجی و خنگی؟!! از همه هم 7 خط تر هستی! جوابت رو اینجا دادم. چرا باز دوباره سوال میکنی؟!! . https://www.iranianuk.com/article.php?id=42904.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
یادم میآید چند سال پیش رسول صدر عاملی، یکی از همان خودفروخته های رژیم که همراه خمینی به ایران آمد و ناگهان از سینما سر درآورد، فیلمی ساخته بود بنام "کفشهای کتانی" که در آن دختر جوان شانزده هفده ساله ای با دوست پسرش فرار می کند اما از چه جاهائی که سر در نمی آورد و با چه کسانی که روبرو نمی شود بماند و در پایان فیلم صحیح و سالم بدون آن که موئی از سرش کم شود به آغوش خانواده اش باز می گردد. این مردیکه الدنگ جامعه وحشی و تشنه مردان هرزه را نادیده می گیرد و آن را چنان پاک و منزه و بیگناه جلوه می دهد که هر ایرانی به ریش او می خندد. آنوقت داستان امثال سهیلاها پیش میآید و جناب کارگردان قلابی را رسواتر می کند. این است جامعه فاسد ایران که امنیت در آن خواب و خیالی بیش نیست و انسانهای بی پناه راه بجائی ندارند و اگر هم داشته باشند توسط گرگهای گرسنه جامعه دریده شده و به سرنوشت سهیلاها دچار می شوند. جناب احمقی نژاد انتخاب ریاست جمهوری شما را صمیمانه به ملت ایران تسلیت می گویم.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
از اعضا محترم خواهشمندم نظرات را عمیقا و دقیق مطالعه کنند. مذهب مشکل سیتمهای قضایی کشورهای اسلامی نیست بلکه تعبیر نادرست از متون قرآنی توسط مسوولین آن کشورها مشکل اصلی است. من در خصوص افراد بالای 18 سال نظری اراپه ندادم چون تحقیق کافی نداشته ام عمده تحقیقات من در خصوص افراد زیر 18 سال است البته با اعدام انسانها بطور کلی مخالفم اما به جای حرفهای رکیک زدن بهتر است با کلام منطقی و استناد به قوانین بین المللی ثابت کنیم که آن اعمال نادرست وغیر انسانی است شما اگر به فعالیتها و بیانیه های فعالین حقوق بشر دقت کنید همگی با استناد به اصول و استانداردهای بین المللی می باشد خواهشمندم عمیق تر و با نگاهی جاره اندیشتر به این معضلات بیاندیشیم گاهی یک جمله علمی و روشنفکرانه می تواند دنیایی را متحول کند اما یک کتاب 1000 صفحه ای از کلمات زشت و غیر منطقی حتی خم به ابروی مسوولان به اصطلاح اسلام گرا نیاورد. متشکرم
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

alisam - ایران - تهران
aabolba2 - کانادا - تورنتو . دمت گرم.حرف دل منو زدی.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

alisam - ایران - تهران
آنتی اسلام - ایران - اهواز. من مثل تو 24 ساعته پای کامپیوتر نشستم زندگی دارم! جوابتم همون جا بگیر منتهی یه خورده صبر و تحمل کن همه مثل تو بیکار نیستن!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

sotedelan - هلند - المیره
واقعا متاسفم........برای کوته فکری ودرک نادرست ....اون هم چه کسی...قاضی...که مرگ وزندگی..یک ......انسان.....بستگی به رائ وتصمیم او دارد...
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

xosrov - انگلیس - منچستر
غریب وطن بیکس وطن.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
1. aabolba2 - کانادا - تورنتو {{مذهب مشکل سیتمهای قضایی کشورهای اسلامی نیست بلکه تعبیر نادرست از متون قرآنی توسط مسوولین آن کشورها مشکل اصلی است}}....این اراجیف یعنی چی؟!! ، کسی که 80 سال رفته درس فقه خونده بصورت فوق حرفه ای عمرش رو در این راه گذاشته و تحقیق کرده و در راه دین اسلام زندگی اش رو گذاشته و..... ایشون اگر تعبیر نادرست از قرآن داره؛ پس کی تعبیرش درسته؟!! پس این قرآن شما که هیچ کسی نمیتونه تعبیرش کنه؛ فایدش چیه؟! فقط ببوسیش و بزنی توی پیشونیت؟! فقط اگر کسی بحش فحش داد رگهای گردنت بزنه بیرون؟!! فقط اگر خواستی قسم بخوری و چیزی راه دستت نبود بگی: به قرآن راست میگم؟!! فایدهء این قرآن شما چیه پس آقای مسلمان؟!!.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
خارجیها تا اونجایی که میتونند از قوانین برای کمک به مردم استفاده میکنند ولی ما را با قانون اذیت میکنند میگویند با قانون باید فرمان خدا را اجرا کرد
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
2. aabolba2 - کانادا - تورنتو اگر چیزی توهین آمیز باشه باید بهش توهین کرد. در ضمن شما با اعدام مخالفی؛ اسلام هم با اعدام موافق است و هم با قصاص. نمیدونم اطلاع داری که قصاص جزئی از قوانین اسلام است و همهء فقها ( چه شیعه و چه سنی) آن را جزئی لاینفک از اسلام میدانند یا نه؟! خوب این دین و مذهب کثیف میاد ملت ایران رو میکشه و به خاک و خون میکشه ( که خواهر ها و برادر های تو هستن) اون وقت تو می گی به این دین توهین نکنید؟ که چی؟!!!! از چی دفاع میکنی؟ از عقیدهء یک مشت آدم وحشی و حیوان صفت؟! فکر کردی خیلی دموکراتی و انسانیت داری؟!! اگر کوچکترین دفاعی از این دین و مذهب بکنی توی همون مجموعه قرار می. گیری. 2×2=4
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. aabolba2 - کانادا - تورنتو حالا مشکل تو فقط اعدام کودکان زیر 18 ساله؟!! یعنی اگر 19 سال باشه عیبی نداره؟!!
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. aabolba2 - کانادا - :{{ من یک مسلمان هستم و به دین خود پایبند. من تحقیقات بسیاری در این زمینه داشته ام....}} تحقیق چی کردی؟ اینم دیگه تحقیق می خواد؟ تو که مسلمانی به دینت هم پایبندی؛ مگر نباید طبق نظر مراجع تقلید و علمای اسلام نظر بدی و حرف بزنی؟! پس لازم نکرده چیزی بگی؛ ما نظر همهء علمای اسلام رو ( که گنده تر از تو هستن) میدونیم. یا نکنه تو هم مثل این رفیقت alisam اونقدر از علمای اسلام جلوتر رفتی و با سواد تری که هیچکدومشون رو قبول نداری؟!
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
کسانی که انقدر دین دین میکنن بگن این انصاف بود که بهنود که در 16 سالگی و توی یه دعوا قتل کرد باید اعدام میشد اونوقت یه کفاش کثافت آشغال که با نقشه قبلی میره یه مسیحی رو میکشه رو میگن نمیشه اعدام کنیم؟؟؟ *.. قاضی اعلام کرد به دلیل غیر مسلمان بودن آبنوس (مقتول) امکان تقاضای قصاص وجود ندارد. فرزندان مقتول نیز پاسخ دادند؛ تقاضای قصاص کردیم چون نمی خواهیم تفاوتی بین پدر ما و دیگر کشته شدگان وجود داشته باشد. با این حال به قانون احترام می گذاریم و هر چه قانون بگوید قبول می کنیم...* تو این قانون .. اینم لینکش https://www.persiauk.com/article.php?id=42552 پس من که مسلمونم میتونم برم مسیحی بکشم ولی نمیتونم یه مسلمون رو بکشم؟؟؟؟ چرا یه جور باهام رفتار نمیشه؟؟؟
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

Geelongcat - استرالیا - سیدنی
. بیچاره زندگی وحشتناکی را پشت سر گذاشت. . امیدوارم بالاخره در ارامش باشد.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
آنتی اسلام عزیز. شما تا حدی حق داری اما بین شریعت اسلامی و اسلام فرق بسیاری است. شما اگر به مقالات جان رالز و همچنین عبدالله النعیم که دو فرد از دو دین مختلف هستند اما هر دو موافق نظرات همدیگر هستند مراجعه کنید می فهمید که منظور از اراپه نظریه تفسیر و تعبیر مجدد متون اسلامی یعنی چه. شریعت اسلامی تعبیر شخصی و انجام گرفته در دوران تاریخ است که از نظر برخی به اصطلاح علمای اسلامی نوشته شده. من به احساس شما حق میدم و احترام میگذارم. اما عصبانی شدن و احساس برخورد کردن راه چاره نیست. من دقیقا شما را درک می کنم. فقط سعی کنیم بیشتر مطالعه کنیم شاید بتونیم از طریق اینگونه سایتها راه حلی برای این معضلاتی که متاسفانه مردم مملکت ما با آن دست به گریبانند پیدا کنیم. من خودم مادر یک دختر 10 ساله هستم و همیشه فکر می کنم چطور ممکنه دختر من مسوولیت خدای نکرده یک عمل چنایی را بتونه از للحاظ عقلی و منطق به عهده بگیره. به هرحال سعی کنیم چاره اندیشی کنیم. متشکرم
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
1). aabolba2 - کانادا - تورنتو خانوم محترم. تمام بزرگان اسلام ( شیعیان از همون علی تا خمینی و خامنه ای تا منتظری و..... و سنی ها هم از همون محمد و عمر و ابوبکر و و عثمان تا این مفتی هاشون در مصر و ترکیه و عربستان و.....) همگی حرفهای مشترکی دارند و اصول کلی کلامشان یکی است. تنها در مسائل بسیار جزئی با هم اختلاف نظر دارند. چرا مسلمانهایی مثل شما و این alisam یا ..... فکر میکنید اسلام چیز دیگری است؟!!! ای برای من همیشه سوال است! قوانین جزائی در اسلام برای همهء مذاهب و فرقه ها یکی است. قوانین حقوقی شان هم همین طور و همچنین قوانین اقتصادی ( فقط شیعه خمس را اضافی میگیرد) حتی در رابطه با حجاب و دیگر مسائل همهء مسلمانها و بزرگان اسلام اتفاق نظر دارند
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
2). aabolba2 - کانادا - تورنتو 1- و در رابطه با "John Rawls" که یک فیلسوف بزرگی است و تقریباً میشناسمش ( از روی اسمش که شما دادید مقاله هایش را دیدم و خوندم؛ جالب بود! https://en.wikipedia.org/wiki/John_Rawls) و طرز فکرش بیشتر در مقولهء Existentialism میگنجد که با اسلام 100% در تضاد است! و در مقایسه اش با اون اسم "عبدالله النعیم" نظری ندارم چون در بارهء ایشون اطلاعی ندارم و خوشحال میشم حتی اگر لینکی دارید معرفی کنید. اما در کل فکر میکنم از اسمهاشون معلومه که هیچ ربطی به هم دیگه ندارند. یکی مسلمان و یکی دیگه انسان گرا !
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
مورد دیگه اینکه هیچگاه به سایت ویکیپدیا به عنوان منبع مراجعه نکنید من سعی می کنم اصل مقالات و آدرس آنها را برروی سایت برایتان ارسال کنم.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
بله جان رالز به طور کلی میگه که مذهب باید از سیاست جدا باشه اما از سوی دیگر به مذاهب احترام میگذاره و رد نمیکنه و تاکید می کنه که نمیشود مذهب را از باورهای مردم جدا کرد. او نظریه سازشهای مشترک که البته نمیدونم به درستی ترجمه کرده باشم را اراپه داده و میگه اگرجه باورها و مذاهب مختلف در جامعه هست اما باید به یک سازش و تفام مشترک رسید. عبدالله النعیم از سوی دیگر با رجوع به نظریه رالز پیشنها تعبیر و بررسی مجدد شریعت اسلامی را می دهد.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

alisam - ایران - تهران
آنتی اسلام - ایران - اهواز . پروفسر حسابی خواهشن از این به بعد.به تو ربطی نداره که من چه نظری اینجا میزارم. تو هم هر نظری خواستی بده منم با تو کاری ندارم. از قدیم گفتن عیسی به دین خود و موسی به دین خود.تو اگه می خوای جامعه رو درست کنی اول برو خودت رو درست کن.تربیتی که نداری رو درست کن!احترام به عقاید دیگران که نداری رو درست کن! یاد بگیر چه جور باید با کسی که مخالف تو حرف میزنه حرف بزنی!بعد بیا واسه ملت ایران دل بسوزون.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
1. aabolba2 - کانادا - تورنتو خانوم محترم. نظریهء آقای John Rawls در کشورهای اسلامی نمی تونه کار ساز و عملی باشه. بحث سر همین است. من یک بی خدا هستم و اصلاً به خدا اعتقادی ندارم. و از راه های مختلف ردش میکنم. اما هیچ وقت وارد این بحث نمی شوم. حتی بارها و بارها دوستان باسوادی که اینجا کامنت میگذاشتند ( پارسال) از من می پرسیدند: تو که طرز فکرت اینجوری است؛ چرا یه دفعه نمی گی خدا نیست؛ تا یه آب پاکی رو دست این جماعت بریزی؟!! اما من نمی خواهم به اعتقادات مسیحی ها و یهودی ها و بهایی ها و زرتشتیان و..... دیگر ادیان عزیز بی احترامی کنم. چون مملکتم ایران؛ و خودم و همهء هموطنانم در طول تاریخ تا به امروز؛ هیچ بدی از آنها ندیدیم. بلکه هرچه با ما کرد این شیعیان رافضی بودند و هستند و خواهند بود.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
2. aabolba2 - کانادا - همون آقای John Rawls اگر در ایران زندگی کند به شما قول میدهم در نهایت دست به اسلحه خواهد برد و یک یک این شیاد ها و کلاهبردارهای شیعه رو ترور خواهد کرد ( که شما میفرمایید اینقدر انسان ریلکس و سکولار دموکرات و.... هست و میگه که مذهب باید از سیاست جدا باشه اما از سوی دیگر به مذاهب احترام میگذاره و رد نمیکنه و تاکید می کنه که نمیشود مذهب را از باورهای مردم جدا کرد. شیعه تنها یک مذهب با یک سری رسم و رسوم نیست؛ بلکه یک سیستم حکومتی است. این رو دقت بفرمایید.) وقتی میگویند دین از سیاست جداست؛ این مقوله برای اسلام نیست؛ و اسلام استثناء است. چون همونجوری که میبینید اسلام بر خلاف دیگر ادیان ( مسیح یهود بهاییت زرتشت و...) احکام قضایی جزایی حقوقی اقتصادی روابط زن و مرد و.... دارد. اسلام بدون این احکام هیچی نیست و و از همان ابتداء برای خلیفه گری ساخته شده است. اسلام یک سیستم حکومتی است و هیچ وقت نمی تواند از سیاست جدا باشد.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
3. aabolba2 - کانادا - کشور ترکیه را هم که هر کسی برایت؛ یا برایم مثال میزند یک استثناء است ( چون بهترین الگوی یک حکومت سکولار در منطقه است) که تازه در همان هم هر روز مسلمانان و سکولارها جنگ و دعوای خودشان را دارند و حسابی سرگرم هستند و هیچ وقت هم به تفاهم نخواهند رسید ( حتی 1000 سال دیگه؛ دقیقاً مثل آتش زیر خاکستر به خون هم دیگه تشنه اند و بخاطر حفظ آبرو در اتحادیه اروپا فقط آبرو داری میکنند. این چیز هایی رو که خدمتتان عرض میکنم بخاطر این است که بیش از 8 ساله نصف بیشتر زندگی من در ترکیه است و مدام در ترکیه رفت و آمد میکنم و از خود ترکها بیشتر بر اموراتشان واقفم) و شما فکر نکن که اسلام و جهان اسلام هم در قبال ترکیه و حکومت سکولارش ساکت خواهد نشست. "ترکهای ترکیه از شیعیان ایران و بغداد دستور میگیرند. " یک چیز هایی هست که حتی میترسم که اینجا بگم ( فکرش رو بکن؛ من که اینقدر به محمد و اسلام و قرآن و... بدو بیراه میگم؛ از این یک رقمش میترسم :-)). فقط برو کمی بیشتر فکرکن و راجع به تاریخ اسلام از روی کتابهای معتبر تحقیق کن. موفق وپیروز باشید هموطن
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. aabolba2 - کانادا - تورنتو در ضمن از توصیهء شما سپاسگزارم اما ویکی پدیا سایت بدی نیست به شرطی که طریقهء استفاده از آن را بلد باشیم. هر مطلبی که در آن ذکر شده؛ یا منبع دارد که یا ندارد که در ذیل آن نوشته میشود. مخصوصاً زبان انگلیسی آن که بیشتر مستند و مستدل است. منابع این بیوگرافی :. https://plato.stanford.edu/entries/original-position/. Cambridge Dictionary of Philosophy, "Rawls, John," Cambridge University . https://clinton4.nara.gov/WH/New/html/19990929.html
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

aabolba2 - کانادا - تورنتو
آنتی اسلام عزیز ببخشید من نتونستم در 20 ساعت گذشته کامنتی بدم چون سال آخر دانشگاه هستم و بسیار سرم شلوغ است. من در اولین فرصت آدرس و لینک مقالات ذکر شده را ارسال می کنم. با درود
جمعه 1 آبان 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. aabolba2 - کانادا - تورنتو خیلی خوشحال میشم. اگر بتوانید این لطف بزرگ رو انجام بدهید. پیروز و سربلند باشید
جمعه 1 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.