نان در سراسر کشور گران شد

نان در سراسر کشور گران شد

جام جم آنلاین : در حالی که از مدتی پیش روایت‌های ضد و نقیضی درباره افزایش قیمت نان در کشور به گوش می‌رسید، خبرهای رسیده حاکی از آن است که در اکثر نقاط کشور استانداران تصمیم به افزایش قیمت نان گرفته‌اند.

به گزارش خبرنگار ما، علاوه بر آن که دیروز در تهران افزایش قیمت نان به طور رسمی اعلام شد، در سایر استان‌های کشور چون فارس، هرمزگان، اهواز، خراسان رضوی، یزد، کرمان، آذربایجان شرقی و غربی، قزوین، خوزستان و ایلام نیز افزایش قیمت نان به طور تدریجی از سوی استانداری‌ها به نانوایان ابلاغ شده است. ظاهرا این افزایش قیمت در استقبال از ایجاد فضای لازم برای هدفمند کردن یارانه‌ها بوده است و روش آن به طور پلکانی و تدریجی است. یعنی قیمت انواع نان به تناسب هزینه‌های نانوایان در هر استان غیر از آرد که کماکان به صورت یارانه‌ای از سوی دولت در نانوایی‌های سنتی توزیع خواهد شد، در 3 مرحله افزایش خواهد یافت و سعی خواهد شد که حتی‌الامکان این افزایش قیمت ملموس نباشد.

براساس تغییراتی که از اول سال جاری در روش مدیریت قیمت نان ایجاد شده است، تعیین قیمت نان از وزارت بازرگانی سلب و به استانداری‌ها و در تهران به فرمانداری سپرده شده و این وزارتخانه تنها مسوول تهیه و توزیع آرد یارانه‌ای در نانوایی‌های سنتی باقیمانده است. در جهت اجرای این سیستم است که خبر می‌رسد همزمان با تهران اکثر استانداران اقدام به ابلاغ افزایش قیمت نان کرده‌اند تا کم‌کم افکار عمومی نسبت به رشد قیمت نان عادت کند.حمید علیخانی، معاون وزیر بازرگانی و مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران دراین‌باره به خبرنگار ما گفت: این که قیمت نان در کشور افزایش یافته یا خیر، نیازمند این توضیح است که چون اختیار تصمیم‌گیری درباره قیمت نان از وزارت بازرگانی سلب و به استانداران احاله شده است، ما تاثیر چندانی در این امر نداریم. تنها چیزی که در اختیار ما باقی مانده است، توزیع آرد در نانوایی‌های سنتی به قیمت هر کیلو 75 ریال است که آن هم تغییر نکرده و نخواهد کرد.

وی افزود: اما توجه داشته باشید که آرد فقط حدود 7 درصد هزینه‌های تولید نان را تشکیل می‌دهد و 93 درصد باقیمانده هزینه‌هایی چون حمل‌ونقل، انرژی، دستمزد و غیره است که اصولا به وزارت بازرگانی مربوط نمی‌شود. لذا آنچه در حیطه اختیارات ما درباره نان است، این که بگوییم قیمت آرد نانوایی‌های سنتی افزایش نیافته است، اما در سایر موارد این استانداری‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند به تناسب رشد هزینه‌های تولید نان، قیمت‌ها در آن استان چقدر باشد.

وی خاطرنشان کرد: بحث تعزیرات آرد و نان و تعاملات اتحادیه نانوایان نیز از وزارت بازرگانی سلب و به استانداری‌ها سپرده شده است، لذا آنها باید در این باره توضیح بدهند.

علیخانی گفت: آنچه درباره تهران عرف بوده، این که تعیین قیمت نان در شهر تهران و استان تهران را خود وزارت بازرگانی تعیین می‌کرد؛ اما اکنون این امر نیز در اختیار استانداری است و ما نظرات خودمان در این باره را در نامه‌ای به استاندار تهران اعلام کرده‌ایم.

افزایش رسمی قیمت نان در تهران

رئیس انجمن صنفی نانوایی‌های تهران، نرخ‌های جدید نان سنتی را با توجه به افزایش وزن نان و در جهت ارتقای کیفیت آن اعلام کرد.

یوسف احمدی در گفتگو با فارس، در پاسخ به این سوال که دلیل نابسامانی قیمت نان در شهر تهران چیست، اظهار کرد: در حال حاضر قیمت‌های اعلام شده برای نرخ نان سنتی برای نانوا مقرون‌ به‌صرفه نیست، به همین دلیل ما شاهد قیمت‌های متنوعی در نان هستیم.رئیس انجمن صنفی نانوایان تهران گفت: کاهش وزن چانه نان، یکی از مواردی است که منجر به کاهش کیفیت نان شده است، به همین دلیل نرخ‌نامه جدیدی همراه با وزن چانه اعلام شده است که این نرخ‌نامه به نفع نانوا نیست؛ بلکه به منظور ارتقای کیفیت نان و منافع مصرف‌کننده صادر شده است.وی افزود: تصمیماتی که درخصوص قیمت نان گرفته می‌شود، باید به نحوی باشد که نانوا هم متضرر نشود؛ چراکه در حال حاضر حقوق و دستمزد کارگر نانوایی پایین‌تر از یک کارگر ساده و معمولی است.

احمدی درخصوص قیمت‌های جدید این نرخ‌نامه گفت: باید توجه داشته باشیم که آرد دولتی با 2 نرخ متفاوت 75 ریال و 450 ریال بین نانوایی‌ها توزیع می‌شود. وی افزود: نان لواش با وزن چانه 190 گرمی و آرد 75 ریالی به قیمت 30 تومان و با وزن چانه 210 گرمی و آرد 450 ریالی به قیمت 35 تومان، نان بربری با وزن 650 گرم با آرد 75 ریال و 120 تومان و با آرد 450 ریال 150 تومان، نان سنگگ با وزن چانه 750 گرمی با آرد 75 ریالی 150 تومان و آرد 450 ریالی 175 تومان اعلام شده است.

رئیس انجمن صنفی نانوایان تهران گفت: عده‌ای به اسم نان صنعتی با استفاده از همین روش پخت، نان سنتی را به قیمت کیلویی 750 تومان می‌فروشند؛ در حالی که قیمت واقعی آن کیلویی 200 تومان است و این در حالی است که این واحدها هزار کیلوگرم سهمیه دریافت می‌کنند؛ ولی نانوایی‌ها 400 کیلوگرم سهمیه می‌گیرند.

juvel - نروژ - اسلو
ناراحت نباشید ملت دولت دولته اسلامیه / همه چیزش خر تو خره / اگر غیر از این بود جایه تعجب داشت .
سه‌شنبه 28 مهر 1388

houfi - هلند - امستردام
بله به همت اقای احمدی نژاد پول نفت سر سفره مردم امد حالا کی مردم باید مواظب سو هاضمه باشند
سه‌شنبه 28 مهر 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
houfi - هلند - امستردام . . راست گفتی . نون نفتی به این میگن
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

ADSI - چین - شانگهای
یواش یواش باید به فکر این باشیم که صبح تا شب کار کنیم تکه نانی به کف آریم و به غفلت نخوریم.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
خمینی کجایی که ببینی مملکت ما تو چه مردابی فرو رفته ؟ به گفته ی عزیز نسین : "مملکت دارد به سوی پرتگاه میرود".
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

daiana - ایران - تهران
مرگ بر خامنه ای
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

javidshah - ایتالیا - رم
هنوز هم کم هست. ایرانی یعنی بی لیاقتی. مگر در زمان شاه چی کم داشتید. پس بکشید که لیاقت شما به همین اخوندها هست. رم ایتالیا
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

VEZVEZNAZI - ایران - ایران
لعنت به اسلام که هر جا هست مایه نکبت و فقر است
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

ایران همیشه سبز - ایران - تهران
مبارک است!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

catwoman - انگلیس - بارنزلی
جرا در موارد دیگه کشور اینقدر دقیق نیستن؟
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

salar_20 - ایران - همدان
لعنت بر رژیم کثیف اخوندی نان هم از مردم گرفتن انتر یک دست تف به شرافت نداشتت.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
بیچاره قشر ضعیف جامعه. مسلما فشار زیادی رو تحمل خواهند کرد. *** کاربری که هنوز در توهم حکومت دیکتاتوری شاهنشاهی هستی! خود تو اگر اندکی شجاعت و لیاقت داشتی فرار نمی کردی. میموندی و کشورت رو حفظ میکردی. مسلما لیاقت و وجود مردم سبز ایران از تو خیلی بیشتره
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
مردم مجبور نیستن نان بخورند به جای نان میتونن کـــــــــــــــیـــــــــــک بخورند!. (گفته یکی از آخوندا در اوائل کوتای انقلاب)
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
نان گران شد ! کمر خامنه ای شکست و ناتوان شد!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
پارسال پیارسال که برنج یهو قیمتش فضایی رفت بالا و گرون شد بعضی ها خودشونو دلداری دادن که وعده های نونی بیشتر میخورن. اما حالا چی؟ تازه این قیمتها که نوشته چرته چون تا الان هم این قیمت نبوده چه برسه به حالا که گرون شده
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
حالا این فقیر فقرا که همش سنگه این روانیرو به سینه میزدند و رفتن بهش رای دادن حال کنن ..
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
javidshah - ایتالیا - رم ** بدبخت بی ریشه!! بی لیاقت تویی که تو سایت ایرانی ها و بین این همه ایرانی (خیر سرت خودتم ایرانی هستی) میگی ایرانی یعنی بی لیاقتی. بی لیاقت تویی که ت..شو نداشتی بمونی و در رفتی (به سایر ایرانیان عزیز و محترم خارج از کشور توهین نشه). خیلی ها از وضعیت موجود ناراضی هستن اما مثل تو بی چاک و دهن نیستن که به خودمون توهین کنن. فقط کافی بود که به اندازه یه فندق فهم داشتی تا این حرفو نزنی.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
تمام این گرانی ها برای فشار بیشتر به مردم است تا این مرتجعین هرکاری که میخواهند سرمردم دربیاورند.نقشه ارتجاع سرمایه داریست وسالهاست این فاشیستهای ادمخوار ثروت این ملت راخرج تروریستهای حماس و افغان وعراقی وامریکای جنوبی و.... میکنن ودرمانده نان مردم شدن.جندسال پیش درشازند دیدم سیلوها پر بودوپلاستیکهای مشکی روی زمین پهن بود وکامیونها توی صف کیلومتری برای تخلیه.از طرفی رفیق های چینی که نمردن و امریکائیها هم همینطور.زمان شاه گران شدن بلیط اتوبوس تهران رابهم ریخت.مردم باید عکس العمل نشان بدهند.دراخر رژیم جنایتکار اخوندی درلبنان به هرزنیکه مسلمان باشه وروسری سرش کند 250 دلار میدهد.خوب این پولهارا برای مردم ایران خرج کند.پس معلومه مشکل مالی نیست وفقط میخواهند فشاررابه مردم بیشترکنن.درود به همه جانباختگان راه ازادی.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
javidshah - ایتالیا - رم. شاه هم مثل آخوند.فقط بجای عمامه تاج داره.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
Hoja Verde - ایران - تهران خمینی گجستک خودش این نونو تو دامن ایران گذاشت مردک!
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

ایهان - ایران - همدان
چرا در مورد کار برا جوونای بیکار علاف سردر گم که هر روز به لبه پرتگاه اعتیاد و دیوانگی میرسن کاری نمیکنن جلسه تشکیل نمیدن به این زودی هم تصویبش نمیکنن.....
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

amishka - اذربایجان - باکو
blueberry64 - ایران - تهران .خانم محترم شما بعلت درگیری با اکثر اعضاع ودخالت های زیاد در طرز فکر مردم سریعا نیاز به پزشک متخصص را دارید .اینجانب قبل از نوشتن این مطلب خود را اماده خواندن ناسزاهای شما نموده ام.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

farivarfarveh - ایران - مشهد
بهتر لاغر میشم.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

farid ario - ایران - تهران
گل بود به چمن هم اراسته شد....
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
amishka - اذربایجان - باکو ** دوست محترم کاش یه کم بیشتر به کامنت های من و کامنتهایی که به قول خودتون با فرستنده هاش درگیری دارم دقت میکردید. من به کسی توهین نمیکنم مگر اینکه به شخص خودم بی احترامی بشه یا به شخصیت ایرانیها.در ضمن خیلی از جوابهایی که من یا دیگر دوستان برای کامنتهای همدیگه میذاریم برای شوخی یا تایید حرفی از دوستان هست و گاهی هم رد کردنش که فکر نکنم اسمش درگیری با اعضاء(و نه اعضاع) باشه عزیز. شما که اینو میگی لطف کن کامنت javidshah - ایتالیا - رم رو بخون. بعد بگو به همچین آدمی که مثلا ایرانی هم هست و انقدر راحت داره به هممون توهین میکنه چی میشه گفت. راستی دوست عزیز حرفتون ناراحتم کرد و از اینکه کسی چنین دیدی نسبت به من پیدا کرده در حالیکه من همیشه سعی میکنم احترام افراد حتی مخالفان نظراتم رو هم نگه دارم و توهین نمیکنم اما یکی مثل این فرق داره. اینم ببین https://www.persiauk.com/article.php?id=42802
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

طالب حق - ایران - تهران
حاکمان زورگو ولی باهوش میدونن که اگه بخوان برمردم حکومت کنن باید مردم رو فقیر کنن. فکر کنم این کارها هم همه درراستای همینه که مردم انقدر فقیر بشن که جهل سراغشون بیاد و جاهل بودن مردم یعنی این که یک ظالم میتونه به راحتی بهشون حکومت کنه. اما میدونم که اگه کار بخواد به اونجاها برسه مردم شورش میکنن.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
blueberry64 - ایران - تهران . خدا نگهدارت باشد.خوب پوز این را زدی!!!. مواظب باش پس از اینکه نام این موجود را تایپ کردی دستهایت را بشویی؟؟.حیف درد و بلای تو که حواله یارو بدهم . درد و بلای که یکسال حموم نکرده ودوسال با یک عرب سعودی تو یک اتاق زندگی کرده باشد تو سرت ای javidshah - ایتالیا - رم.دارنده مخلوطی از ژنهای تازی و مغلی و برادر ژنتتیک محمود ا.ن
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

sama128 - ایران - شیراز
خب اشکال نداره اصلا این نظام امده که مردم را از نان خوردن بندازه نیامده که نان تو سفره مردم بذاره ما به جای نان و آسایش و رفاه فقط و فقط باید یاد بگیرم و ذکر مرگ بر آمریکا را بگیم قبل نماز بعدنماز قبل ناهار بعد شام این شده کار مردم ایران مرگ برآمریکا - مرگ بر اسرائیل - اسلام ناب ناب ناب محمدی بخدا با این دزدی های روی محمد (ص) را این عجوزه ها سفید کردند شکم خودشان شده عین بشکه ان ولی فکر مردم نیستند که نیستند خاک بر سر همتون از رهبر چب دست گرفته تا نماینده مجلس مفتخور و چباول گر
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
freydun - ایران - شیراز ** دوست عزیز باور کن که من دوست ندارم به هیچ کسی توهین شه چون یه چیز طبیعی و اجتناب ناپذیره که عقاید و افکار با هم فرق داشته باشه. مثل دوستانمون تو همین سایت که خیلی ها طرفدار نظام هستن یا خیلی ها که شدیدا باهاش مخالفن. که بین همه اینها باز یه عده اسلام رو قبول دارن یا ندارن. یه سری اصلا خدارو هم قبول ندارن. اینا همه بر میگرده به شخص خود آدم اما این عقاید برای شخص مخالف توهین امیز نیست. اما ایشون(javidshah - ایتالیا - رم) نه گذاشت نه برداشت به هر چی ایرانی بود انگ بی لیاقتی زد. من واقعا بهم برخورد. اونوقت یه دوست دیگه ای هم که ما رو شست پهن کرد جلو آفتاب که چی!! ااحتمالا مریضم و برم پیش متخصص!!! چی بگم والا. خودمون به خودمون رحم نمیکنیم چه انتظاری از سایرین داریم. شاد باشی
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

khorzookhan - ایران - تهران
javidshah - ایتالیا - رم لیاقت امثال تو هم دربدری است و اینکه تو غربت بمونی و بپوسی . خوبه که آدم در هیچ شرایطی ریشه های خودش را فراموش نکند . آدم بی ریشه بدرد لای جرز می خورد.بی هویت .
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
vahid22 - آلمان - هامبورگ. دوست عزیز منظور منم این بود که خمینی گور به گور شده این بدبختی رو بوجود اورد.
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

doomansari - ایران - شمال شهر
فکر نان بود که فرزانه ده مرقد شد . رسم بیعت شکنی بین شماها سد شد. خواب ماندید و سحر پشت سیاهی گم شد. ترس نان آمد و سرگرمی این مردم شد . بعدش هم به قول شاعر معروف که میگه :. مردم گم شده در خویش تکانی بخورید . از سر سفره ایمان زده نانی بخورید. دوسه روزیست که ایمان مرا دزدیدند. سفره باز است ولی نان مرا دزیدند
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
من از این چیزها سر در نمیاورم به من بگید نون ونوشابه ای کارگرهای افغانی میخوردند الان چند در میاد
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

dannni - سوئد - استکهلم
daiana - ایران - تهران/چرا تو اعتراض میکنی جوجه قناری هر وقت ارزن گرون شود بعد نارحت شو
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
Hoja Verde - ایران - تهران . ولی منظور این بابای ساواکی این بود که شما به شاهش که زنش ازخاندان طهارت بودو مرتب در حال خاکروبی مش رضا بود بد نگویی
جمعه 1 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.