آمریکا تروریست بودن گروه جندالله را بررسی می‌کند

آمریکا تروریست بودن گروه جندالله را بررسی می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بمبگذاری اخیر در ایران را تروریستی دانسته است

دولت آمریکا می گوید که موضوع "تروریست بودن" گروه جندالله را در دست بررسی دارد، اما هنوز در این خصوص تصمیم نهایی اتخاذ نکرده است.

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، بعد از ظهر دوشنبه (19 اکتبر) این مطلب را بیان کرد.

ایران گروه جندالله را مسوول بمبگذاری اخیر در استان سیستان و بلوچستان که به کشته شدن بیش از چهل تن از جمله چند فرمانده سپاه پاسداران منجر شد، می داند.

مقام های ایرانی در سال های گذشته بارها آمریکا را به حمایت از جندالله متهم کرده اند. آمریکا این اتهام را بی اساس می داند.

ایان کلی گفت که آمریکا موضوع تروریستی اعلام کردن چند گروه را در دست بررسی دارد و یکی از این گروه ها جندالله است.

جندالله که رهبری آن را عبدالمالک ریگی برعهده دارد، هدفش را تلاش برای تامین حقوق قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده است، اما تاکید دارد که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست، اما به گفته مقام های ایرانی، افراد مسلح جندالله در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

دولت آمریکا حمله روز یکشنبه که به جندالله نسبت داده شده را تروریستی خوانده و آن را محکوم کرده است.

ایان کلی با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود که آمریکا برای قربانیان بیگناه حمله روز یکشنبه سوگوار است.

جندالله هدفش را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ می داند

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اتهام دخالت کشورش در بمبگذاری روز یکشنبه را کذب محض دانست.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، این واقعه را "نتیجه اقدامات آمریکا" دانسته است.

با این همه، رئیس جمهوری ایران و وزارت خارجه این کشور به طور مستقیم دولت آمریکا را مسوول بمبگذاری سیستان و بلوچستان معرفی نکرده اند.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه اش " برخی کشورها و حامیان گروه‌های تروریستی" را مسوول واقعه سیستان و بلوچستان دانسته و تاکید کرده است: "به مدعیان مبارزه با تروریسم یادآور می ‌شود که برخورد دوگانه و گزینشی با معضل تروریسم کمکی به حل مشکلات آنان در منطقه نخواهد کرد و آثار زیانباری را برای آنان و کل منطقه به بار خواهد آورد."

در چند سال گذشته چندین بار در سیستان و بلوچستان حوادث خشونت رخ داده است و عمدتا مسوولیت این وقایع را گروه جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله- بر عهده گرفته است.

اخبار مربوط به فعالیت گروه جندالله در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال پیش انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسوول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آن ها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد، اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسوول آن اعلام شد.

آنتی اسلام - ایران - اهواز
خبر فوری فوری×× . به علی کریمی و مهدی مهدوی کیا رای بدهید. رنکینگ فیفا https://www.iffhs.de/?b002ec748804f48d003c03 برای همهء ادلیستهای خودتون بفرستید
سه‌شنبه 28 مهر 1388

farid ario - ایران - تهران
جند الله با این کارش دل مادر نداها و سهراب ها رو تسکین داد.ایینها همان کسانی بودند که 4 ماه پیش جوو نهای ما رو تو خیابونها به خاک و خون کشیدند.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
آنتی اسلام - ایران - اهواز . --ممنون که خبر دادی
سه‌شنبه 28 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
مرگ بر تروریست--- این ها کاملا وابسته به طالبان پاکستان هستند. مذهبشون هم وهابیه-- افراطی ترین نوع اسلام-عبدالمالک ریگی چند سال پیش به خاطر خیانت شوهر خواهرش . سرشو با یه تیکه حلبی یرید--- تعصب از هر نوعی شرم آوره
سه‌شنبه 28 مهر 1388

hares2 - هلند - استکهلم
اگر جندالله حزب الله ملتفد نیست که ملتفد نیست خب اینا مصیبته. امروز بادین که وحشی گری نظام اسلامی چند برابر شده است. شکست را در ناصیه ی این نظام مشاهده میکنیم. حزب فقط سبز الله. امام فقط روح الله
سه‌شنبه 28 مهر 1388

karlos - فنلاند - هلسینکی
عاقبت کارشناسان و نهادهای منتخب مردم عراق،افغانستان،ویتنام،امریکای لاتین،و غیره علت اصلی تروریسم را پیدا کردند!! و ان هم وجود امریکاست..
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
farid ario - جندالله اگه دستش به همون نداها و سهرابها می رسید همه رو به جرم شیعه بودن می کشت. در اسفند ماه 1384 ساعت 9 شب و در جاده زابل زاهدان در حادثه تاسوکی 24نفر از هموطنان فقط به جرم اینکه شیعه بودند توسط گروه ریگی به شهادت رسیدند.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
به نظر من امریکا باید بعد از قتل عام مسافران معمولی در جاده بم زاهدان همان چند سال قبل این گروه را تروریستی اعلام میکرد. من نمیدانم منتظر چی بودند؟‌ تا انجا که من میدانم تا الان جندا.. مسوولیت این حمله را برعهده نگرفته ولی حمله ای در این ابعاد فقط توسط جندا.. امکان دارد. اگر این حمله کار انها باشد٬‌ موفقترین حمله انها تا الان هست. کشته شدن چند تن از سران قبایل بلوچ بسیار به ریگی صدمه خواهد زد و من فکر میکنم برای همین تا الان مسوولیت را به عهده نگرفته.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
آدمکشی رو تایید نکنید همه جورش بده. اگه تایید کنید بگید اینا حقشونه پس بقیه هم خیلی راحت میگن اونایی که تو تظاهرات کشته شدن چون علیه نظام و امنیت ملی بودن هم حقشون بوده.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
این انتر اینجوری میخواد مدیریت جهانی بکنه یه سیستان بلوچستان رو نمیتونه اداره کنه حالا حرف از مدیریت جهان میزنه !
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
اگه غیرت داشته باشن باید به دولت پاکی ها التیماتوم بدن که اعضائ جندالله رو تحویل بدن
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

hamed-irooni - ایران - سیستان
به نظر من این بمب گذاری مشکوکه، ریگی هم تا الان مسئولیتش رو به عهده نگرفته، یکی از دوستان میگفت سردار شوشتری از مخالفان برخورد با معترضین بوده، تا حالا سابقه نداشته یه فرمانده ارشد سپاه به منطقه ای از بلوچستان مثل پیشین سرباز بره.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

ebi#uae - امارات - ابوظبی
ایران کرمانشاه-بابا جعمش کن اگر ما چهارتو از این شیرمردها بلوچ داشتیم الان از شر اخوند خبیث راحت شده بودیم
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

sara-iran - ایران - تهران
من از اهالی جنوبم و از جنایات ریگی کاملا خبر دارم اون بیش از 5 ساله که پیداش شده یک سنی متعصب است که به هیشکی رحم نمیکنه چشمهاو دستهای قربانیانشو میبنده و یک نفر شروع میکنه با صدای بلند قرآن خواندن و یک نفر هم که با نقاب سیاه صورت خودشو پوشونده با چاقو سر اونو میبره و میزاره روی سینش و تازه فیلم هم میگیرند .در عملیات تاسوکی هم به این روش اونارو کشت حتی زنهارو بعد از تجاوزبهشون .خدا لعنتشون کنه
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

artosh - ایران - تهران
موندم، چرا سپاه رو با این همه ترور در لیست گروههای تروریستی قرار ندادن!؟ از انفجار مرکز یهودیان آرژانتین گرفته تا کشتن چهره های بر جسته و کمک به گروههای تروریستی چون حماس و حزب الله و .... تنها گوشه ای از جنایات و ترورهای این گروه تروریستی میباشد.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Pixel - ایران - تهران
واقعا خاک تو سر کسایی که از این گروه دفاع میکنن و اونارو قهرمان ایران میدونن. بهتره برید فیلم تاسوکی رو ببینید بعد بیاین اظهار فضل کنید. عموی دوستمم که راننده کامیون بود کشتن تا بچه هاش یتیم شن. بدون هیچ علتی. فقط چون نتونستن اهداف اصلیشونو اون روز ترور کنن طلافیشو سر مردم بیگناه در آوردن..
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
××× توجه توجه××× اونهایی که از این پفیوز آدمخوار ( شوشتری) طرفداری میکردند و اون رو شهید میدونند و ... این لینک رو بخونند و ببیند این مرتیکه کی بود!! . https://kajkool.blogspot.com/2009/10/blog-post_21.html. بیخودی زرت زورت نظر ندین. گور پدر جندالله و حزب الله ثارالله و خود الله. این ولد چموشی که هلاک شد و نفله شد؛ کسی نبود که برایش گریه کنید، ملت
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
. نورعلی شوشتری امپراطور اقتصادی خراسان. . شرکت احیای صنایع خراسان. . بنا به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی این همه سابقه نظامی و جنگی و مسئولیت‌های متعدد و همزمان در سپاه پاسداران باعث نشد که پاسدار شوشتری از فعالیت‌های اقتصادی باز ماند. عمده ترین فعالیت اقتصادی او پایه‌گذاری و مشارکت در مدیریت یک کارتل بزرگ اقتصادی در شرق کشور به نام "شرکت احیای صنایع خراسان" بوده است. نورعلی شوشتری که از اعضای هیات موسس این شرکت سهامی عام بود تا زمان حیات‌اش نیز به عنوان عضو هیأت مدیره این شرکت فعالیت می‌کرد. شرکت احیا صنایع خراسان که درمورخه 6/9/1375 در اداره ثبت شرکت های مشهد به شماره 11321 و به عنوان سهامی خاص به ثبت رسید، بعداً و در سال 1383 ماهیت تجاری خود را به شرکت سهامی عام تبدیل کرد. این شرکت مطابق اساسنامه، موضوع فعالیت بسیار گسترده‌ای دارد که از آن جمله می‌توان به سرمایه گذاری، پیمانکاری (طراحی و ساخت)، انجام امور بازرگانی و خدماتی، صادرات و واردات، مدیریت اجرایی پروژه‌های معدنی و صنعتی، مشاوره در زمینه آموزش، گردشگری و .. اشاره کرد
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
2 اسامی برخی از شرکت‌های تحت پوشش "احیا صنایع خراسان" به این شرح است: شرکت تولیدی نیرو گستران، شرکت صنایع نساجی خراسان، شرکت معدنکاران احیا شرق، شرکت مجتمع معادن مس تکنار، شرکت مجتمع سیمان غرب آسیا، شرکت مجتمع فولاد تربت حیدریه، شرکت مسکن عدل گستر توس، شرکت گردشگری پردیس شاندیز. همچنین "موسسه صندوق پس انداز قرض الحسنه احیا توس" نیز از جمله موسسات تحت پوشش این کارتل بزرگ اقتصادی است که امور مالی و بانکی احیا صنایع خراسان را انجام می‌دهد. تعدادی از پروژه‌های در حال انجام توسط این شرکت به شرح ذیل است:‌ پروژه عظیم مجتمع فولاد تربت حیدریه، مجتمع سیمان غرب آسیا، معادن مس با ذخیره‌ای معادل 79000 تن در 31 کیلومتری بردسکن، برج تجاری اداری جانباز در بلوار فردوسی مشهد با مجموع زیربنای حدود 3000 مترمربع، مجتمع تجاری عدل واقع در خیابان خسروی نو مشهد با 45000 متر مربع مساحت، مجتمع تجاری احمدآباد، مجتمع تجاری اقامتی وحدت، ساختمان مجتمع اداری احیا، مجتمع اداری آزادگان....
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
3 سردار نورعلی شوشتری همچنین به طور همزمان تا پایان عمر از اعضای هیات مدیره "شرکت سپاد خراسان" از همان ابتدای تاسیس این شرکت بود. شرکتی که که از جمله مهترین شرکت‌های ساختمانی به شمار می رود. شرکت مجتمع تولیدی وخدماتی سپاد خراسان (سهامی خاص) در سال 1366به شماره ثبت 5110 اداره ثبت شرکت‌های مشهد تاسیس گردید. این شرکت پس از تاسیس، بلافاصله دو قطعه زمین بزرگ در مناطق رو به رشد و توسعه در حاشیه‌های شمالی و غربی شهر مشهد را خریداری کرد. این زمین‌ها با مساحت حدود 200 هکتار برای ایجاد منطقه نمونه گردشگری و زمین های حاشیه غربی شهر مشهد با مساحت حدود 400 هکتار برای ساخت وتامین مسکن سهامداران در نظر گرفته شد.تعدادی از پروژه‌های به اتمام رسیده این شرکت نیز به این شرح است: مجتمع الماس شرق به مساحت حدود 104 هزار مترمربع، بازار بین المللی شهید کاوه با زیربنای حدود 35000 مترمربع، بازار بزرگ خیام با زیربنای حدود 8900 مترمربع و
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
4 سیدمحمد خاتمی در یک پیام پر از ابهام کشته شدن نورعلی شوشتری را به برادر او محمداسماعیل شوشتری تسلیت گفت. لازم به یادآوری است که اگرچه نام پاسدار نورعلی شوشتری کمتر در محافل سیاسی و رسانه‌ای به گوش رسیده، با این حال – نقل ازخبرگزاری جمهوری اسلامی- او از جمله فرماندهانی بود که در سال هفتادوهشت و در جریان واقعه کوی دانشگاه در نامه‌ای به محمد خاتمی رییس جمهور اصلاح طلب وقت خواستار سرکوب معترضان دانشجویی شده بود. محمداسماعیل شوشتری از نزدیکان نورعلی شوشتری در امپراطوری اقتصادی بسیار عظیمی است که در خراسان دایر شده و کارخانه ها و موسسه های تولیدی و واردات و صادرات محصولات بسیاری را در بر میگیرد
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.