نخستین بانک اختصاصی زنان در عراق

نخستین بانک اختصاصی زنان در عراق

بانک خصوصی بابل در عراق دیروز (یکشنبه 18 اکتبر) شعبه ای مخصوص زنان در شهر نجف افتتاح کرد، هر 25 کارمند این شعبه زن هستند و فقط زنان حق ورود به این شعبه بانک را دارند.

مازن طالقانی، صاحب بانک بابل که غیر از این شعبه، شش شعبه دیگر نیز در شهرهای بغداد، موصل و نجف دارد می گوید که حتی خود او نیز حق ورود به این بانک ندارد.

آقای طالقانی به خبرنگاران گفته که شعبه زنان در نجف که با سرمایه ای معادل پنجاه میلیارد دینار افتتاح شده، در روز اول پنجاه مشتری جلب کرده و انتظار می رود ظرف یک سال مشتریانش به دویست نفر برسد، این بانک کلیه خدمات بانکی، از گشایش حساب جاری و پس انداز گرفته تا اعطای وام را با هر دو واحد پولی دینار عراق و دلار آمریکا در اختیار مشتریانش قرار می دهد.

این نخستین بار است که در عراق بانک مخصوص زنان افتتاح می شود و به نظر نمی رسد چنین اقدامی در کشورهای مسلمان و دیگر کشورهای جهان سابقه ای داشته باشد.

افتتاح این بانک با استقبال قشر مذهبی محافظه کار جامعه عراق، بخصوص در شهر نجف مواجه شده که بافتی مذهبی تر و سنتی تر نسبت به دیگر شهرهای عراق دارد، اما بخش های دیگری از جامعه عراق نسبت به چنین رویدادی ابراز نگرانی کرده، آن را حرکتی واپسگرا خوانده و هشدار داده اند که چنین اقداماتی باعث انزوای بیشتر زنان در جامعه می شود.

افتتاح بانک زنان در نجف بازتاب های متفاوت و متناقضی در رسانه های عراقی به همراه آورده و حتی ناظم زاهی، کمدین عراقی آن را دستمایه طنز تلویزیونی کرده است.

مازن طالقانی، مالک بانک بابل که یازده سال پیش در زمان حکومت صدام حسین، این بانک را تأسیس کرده، تبار ایرانی دارد.

شرکت ها و سرمایه گذاران ایرانی در نجف بسیار فعالند و این شهر از لحاظ سیاسی حوزه نفوذ مجلس اعلای اسلامی عراق به شمار می رود که بزرگترین تشکل سیاسی شیعه در عراق و مورد حمایت ایران است.

در برخی رسانه های عراقی، افتتاح بانک زنان در نجف "تقلید از ایران" خوانده شده و حتی این گمانه را مطرح شده که بخشی از سرمایه بانک را ایران را تأمین کرده باشد.

این در حالی است که در ایران هیچگاه اقدامی در جهت افتتاح بانک مخصوص زنان انجام نشده است.

Ezhaq - ایران - تهران
فکرش خوب کار می کنه، دوستان مهم نیست من و شما چی فکر می کنیم مهم اینه که مشتری ها را به طرفتان جلب کنید. فکر می کنم کارش بگیره.
دوشنبه 27 مهر 1388

khanande - ایران - ایران
این یعنی چی اونوقت؟
دوشنبه 27 مهر 1388

mahdichm - ایران - مشهدی
خاک تو سرشون !!!
دوشنبه 27 مهر 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
اینم نمونه دیگری از زن ستیزی در اسلام ضد بشری . ------------------------------------------------------------. این خبر ارزش نداشت که براش نظر بدهم اما هدف از این کامینت خبری بود که شاید برایتان جالب باشد و اینکه سرمایه و دارایی مردم ایران در چه راههایی توسط این پاسداران اسلام لجن و حامیان اون محمد گوربگور شده شارلاتان حرامزاده خرج میشود . اما خبر . 14میلیون دلار برای خبری از موسی صدر شپشو . لینک خبر . https://tabnak.ir/fa/pages/?cid=69198.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
ما هم چاه را مردونه و زنونه می کنیم.تازه امامزاده ی مخصوص زنها میسازیم که برن با امازاده ی در قبر کیف کنند!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

asir@.P - فرانسه - پاریس
هر کی به فکر خویشه. این هم یکجور نوآوریه. از آب گل آلود اون مملکت تا میتونن ماهی میگیرن.منظور چیه؟یعنی حتی دست نامحرم به پولهائی که این جنس لطیف در دست میگیره نباید بخوره؟!.یک عمر منتظر پیشرفت و تحول فکری باشی با این اخبار افسردگی میگیری و ضربه فنی این روزگار میشی. آیا این نوآوریهای احمقانه میتونه ایده یک خانم باشه؟ اگه نه پس این خانم ها چرا به اینچنین ابتکاری پاسخ مثبت میدن؟یک خانم به چه دلیلی از این بانک استفاده میکنه؟ به هر دلیلی باشه باعث تاسفه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
مگه استخره که زنانه مردانه بشه؟
سه‌شنبه 28 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
اون از عربستان که زنا حق رستوران رفتن ندارن و فقط مردها میتونن برن تو رستوران و سر میز غذا بخورن ولی زنها میتونن از درهای جداگانه غذا سفارش بدن و بگیرن برن. اینم از بانکشون. خااااک تو سر ابله و عقب موندشون... Ezhaq - ایران - تهران ** میدونی این چه تبعاتی میتونه داشته باشه؟؟ کم مونده ایران هم بیاد از اینا تقلید کنه. اه اه حال آدم بد میشه. که چی آخه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
اخه حماقت وتبعیض تا چه حد .!!!! خر مقدسها.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

flora_germany - آلمان - دوسلدورف
بخدا اینها مریض هستند، آخه این کار احمقانه چه معنی‌ میده، هر چه فاصله زن و مرد را از هر نظر بیشتر کنند جامعه را به بیراهه میکشانند و موجب هزاران دردسر جدید میشوند...
سه‌شنبه 28 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
جالبه.تو عکس میبینیم که یه زنه شلوار پوشیده.زن تو کشور خودمون نمی تونه شلوار اینجوری بپوشه.خاااک تو سر رژیم اسلامی.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.