شهر باستانی پمپئی و داریوش سوم

                                    شهر باستانی پمپئی و داریوش سوم

  در 24 اوت سال 79 میلادی با فوران آتشفشان وزوو شهرهای پمپئی، هرکولانوم واستابی در جنوب ایتالیا زیر توده های مذاب و خاکسترهای آتشفشانی دفن و ناپدید شدند. در آغاز قرن 17 میلادی و در هنگام ساختن کانالی آثاری از بناهای پمپئی به دست امد ودر قرن 18میلادی کاوشهایی برای یافتن آثار هنری آغاز شد.تحقیقات باستان شناسان هنوز ادامه دارد.امروز تنها 60 درصد پمپئی و  یک سوم از شهر هرکولانوم حفاری شده.

پمپئی در 23 کیلومتری شهر ناپل واقع و بین هشت تا شش قرن قبل از میلاد مسیح بنا شده است.ساکنان اولیه پمپئی  را قبایل اسک تشکیل می دادند که  متأثر ازفرهنگ یونانی بودند. این شهر به جهت جایگاه جغرافیایی آن و مشرف بودن به دریا به سرعت رونق گرفت و گسترش یافت . حرفه مردم این شهرتجارت و پیشه وری بود که آنها را با مردم  آسیا، رومیها، یونانیها و سایر اقوام در ارتباط قرار می داد. صنعت نساجی: رنگرزی ، سفیدگری و پشم بافی حرفه اصلی مردم پمپئی بود . پمپئی در هنگام وقوع فاجعه 25000 نفر جمعیت داشت و صاحب هتل، مهمانخانه، انواع بوتیکها، ایستگاههای پست، بناهای عمومی، معابد، خانه های شخصی، تئاتر وآمفی تئاتر بود. نقاشی ومجسمه سازی و هنر موزائیک در معماری بناهای شهر پمپئی از اهمیت بالایی برخوردار بود. یکی از معروفترین اثاراین شهر موزائیک نبرد الکساندر و داریوش سوم (نبرد ایسوس در سال 333 قبل از میلاد) است که در خانه ای درپمپئی پیدا شده و امروز در موزه شهر ناپل نگهداری می شود. خلق این موزائیک سه قرن  پس از نبرد داریوش و الکساندر و سایرآثار هنری باشکوه باستانی بیانگر توجه و علاقه مردم پمپئی و هرکولانوم به تاریخ و هنرمی باشد.

دومین شهرقربانی آتشفشان وزوو ،هرکولانوم، در12 کیلومتری پمپئی و ناپل قرار دارد و تاریخ بنای آن به پیش از قرن ششم قبل از میلاد مسیح می رسد و  توسط یونانیان ساخته شد. جمعیت 5000 نفری آن به کشاورزی, ماهیگیری و پیشه وری اشتغال داشتند. اقلیم دلپذیر و چشم اندازهای ان بر روی خلیج ناپل ثروتمندان رومی و منطقه ناپل را به این شهر جذب کرده بود.  هرکولانوم شهری ثروتمند با خانه هایی اشرافی بود. مهمترین خانه ای که در هرکولانوم پیدا شده ویلای پاپیروس نام دارد که صاحب  زیباترین دکور این شهرو کتابخانه ای با مجموعه قابل ملاحظه ای از پاپیروس می باشد. پاپیروس ها هنوز قابل خواندن هستند و شامل نوشته های متعددی از فیلسوف ابیقوری فیلودرم (قرن اول قبل از میلاد مسیح ،دوست سیسرون،ویرژیل و هوراس) می باشند.

نام شهرپمپئی سه بار در تاریخ ایتالیای رومی ذکر شده است. نخستین بار در سال 59 میلادی در شرح درگیری و منازعه ای خونین بین مردم پمپئی و ساکنان شهر مجاور آن بر سر گروهی از گلادیاتورها و نیز در سال 62 میلادی با وقوع زمین لرزه شدیدی که بخش بزرگی ازپمپئی را ویران کرد. اخرین بار در سال 79 پلین جوان خواهرزاده پلین پیر در نامه ای خطاب به مورخ رومی تاسیت ازپمپئی و مرگ پلین پیر سخن گفته است .پلین پیر برای کشف علت وقوع این حادثه  و کمک به دوستی به استابی( سومین شهرقربانی وزوو) رفت و دیگر باز نگشت. افراد نامداری چون سیسرون،اوید و سنک در نوشته هایشان از استابی و حمامهای معروف ان نیز یاد کرده اند.

با فوران وزوو پمپئی به خلاف دو شهر دیگر با جویباری از رسوب و گل و ابری از گازهای سمی و خاکستر و سنگهای آتشین به ضخامت 7 تا 8 متر پوشانده شد. پلین جوان شرح دقیقی از این واقعه دردناک داده است. تعداد محدودی از ساکنان پمپئی در زیر سنگهای آتشین جان سپردند و بسیاری از ساکنا ن شهر در حین فرار با تنفس گاز مسموم از پا در آمدند. در شب 24 تا 25 اوت توده ای از مواد مذاب با ضخامت 12 تا  20 متر شهر هرکولانوم را پوشاند و ساکنان ان  که به سمت دریا می گریختند، با امواجی بزرگ به ساحل رانده شدند و در زیر مواد مذاب مدفون شدند. 17 قرن طول کشید تا این سه شهر زیبای باستانی از زیرسنگ و خاکستر سر بر آورند.

آخرین فوران آتشفشان وزوو در سال 1944 اتفاق افتاد. امروز 600هزار نفر دردامنه و شیبهای وزوو  زندگی می کنند. هر چند که 900 خانواده در سال 2003 حاضر به ترک خانه هایشان که در شیب وزوو بنا شده بود شدند اما ساکنان این منطقه و شهرهای مجاور در معرض خطر هستند. آرامش ظاهری وزوو اطمینان بخش نیست.  

PS: Reference

Pompei Herculanum Vesuve, Civilisation, Art et Histoire ; Edizioni Kina Italia/L.E.G.O

Italie du Sud, Hachette, Paris, 2008

                                             Les Grands Empires, La Perse des Taureaux Ailés, Robert Laffont S.A., 1982


  

                                هرکولانوم - سنگفرش موزاییک خانه ای در هرکولانوم

                     هرکولانوم -  حوضچه و میزی از مرمر در حیاط درونی خانه ای در هرکولانوم

                               هرکولانوم -  بوتیک فروش شراب و روغن و سس ماهی

                                                      هرکولانوم -  حمام

                            هرکولانوم -  خانه ای با سالن سیاه در انتهای خانه

                                                کوچه ای در هرکولانوم

 

                                   پمپئی - دروازه شهر پمپئی و آتشفشان وزوو

پمپئی - موزاییک نبرد الکساندر و داریوش سوم, سمت راست داریوش با دست فرمان حمله به لشکر الکساندرمی دهد.

                                  پمپئی - مجسمه آپولون در معبد آپولون

                                                    پمپئی- آابنمای موزاییک کاری شده

                                              پمپئی - کوره و آسیاب نانوایی

                                                  برج و باروی شهر پمپئی

                                               پمپئی - آمفی تئاتر

                                                           پمپئی - ژیمناز

                                                         پمپئی - میدان عمومی

با تشکر فراوان از کاربر گرامی"  shad "برای ارسال این مقاله  و تهیه تصاویر.

bavar88 - هلند - امستردام
اگر داریوش سوم می دونست که روزی فرا می رسد که نوادگان ان به دام فریب اتش زنندگان تخت جمشید می افتند و کشور ایران را اماج ناملایمات قرار می دهند هرگز شمشیر خودش را به نیام نمی برد. واقعا تاریخ خیلی خوبه و درس اموز و من همیشه به ان علاقه داشتم.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
با سلام به دوست خردمندم شاد عزیز.از شما به خاطره این مطلب زیبا و عکسها تشکر می‌کنم.شاد باشید
سه‌شنبه 28 مهر 1388

mr.king - بلژیک - انتورپن
الان یه عده روشنفکر شاسکول میان میگن مرگ بر احمدی نژاد فوران اتشفشان کار اون و خامنه ای بوده
سه‌شنبه 28 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
واقعا جالب بود - ممنون از مسپولین سایت-
سه‌شنبه 28 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
با تشکر از دوست خوبم جناب شاد. موفق باشید
سه‌شنبه 28 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
مدتی پیش که به تخت جمشید رفته بودیم یک نفر می گفت جلوی تخت جمشید چند متر زیر خاک شهری بوده که تا الان زیر خاک مدفون بوده و الان فهمیدند که چنین شهری وجود داشته. نام شهر با نام پارسه معروف بوده. گفت الان میخوان که این شهر رو حفاری کنند اجازه ی این کار رو به یک گروه امریکایی دادند.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
مدتی پیش که به تخت جمشید رفته بودیم یک نفر می گفت جلوی تخت جمشید چند متر زیر خاک شهری بوده که تا الان زیر خاک مدفون بوده و الان فهمیدند که چنین شهری وجود داشته. نام شهر با نام پارسه معروف بوده. گفت الان میخوان که این شهر رو حفاری کنند اجازه ی این کار رو به یک گروه امریکایی دادند.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
bavar88 - هلند - امستردام . نمی خواهد شما از تاریخ و درسهایتان از تاریخ را بیان کنید.شما بهتر است که بروید همان قران و کتاب خمینی و اثارهای این تازیها را بخوانی.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

zorro.ir - ایران - تهران
آثار باستانی پمپئی از بلای آتشفشان در امان ماند٫اما آثار با ارزش باستانی ما از بی کفایتی و نفهمی آخوند در امان نماند و هنوز شاهد نابودی تدریجی این میراث گرانبها هستیم ٫خلخالی احمق کلنگ بدست مثل دیوانه ها بجان نقوش برجسته تخت جمشید افتاد و کلی از این آثار رو نابود کرد.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bij - المان - المان
shad عزیز، خوشحال از اینکه ما را فراموش نکرده ای! با سپاس خدمت دوست خوبمان!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
شاد دوست عزیز از این مطالب زیبایت بسیار سپاسگزارم. فقط داغ ما رو تازه کردی. همین یه تیکه ایرن رو هم داریم از دست میدیم با وجود شیعیان اثنی عشری ( رافضی های عزیز)
سه‌شنبه 28 مهر 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
بزرگی میگفت به تاریخ هم نمیشه اعتماد کردچرا که تاریخ را همیشه فاتحان نوشتند
سه‌شنبه 28 مهر 1388

happy life - فرانسه - لیون
دوست عزیز ممنون بابت ارسال تصاویر! کاش تصاویر آدمهای سنگی را هم می فرستادید! تا زمانی که خودم آنها را ندیده بودم، نمی تونستم باور کنم!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

مازیار - مصر - تهران
بادرود به همه پارسیان نیک اندیش/مقایسه بکنیم بزرگان ایران زمین با اعراب وحشی / سلسله همخامنشی در 2500 سال متوجه چرخش زمین بهترین سند تقویم خورشیدی 365 روز ولی تقویم عربی قمری که خودشان رامسخره کرده اند/جنگهای اعراب-تجاوز ُ-کشتار-زنان و دختران به عنوان غنایم-بی احترامی و تهدید تمامی ادیان وایرانیان احترام به تمام ادیان.... زنان و کنیزان محمد-و تک همسر کوروش
سه‌شنبه 28 مهر 1388

rezabe - بلژی - انتورپن
عالی بود
سه‌شنبه 28 مهر 1388

wildpiony - هند - بمبیی
دوستان من خواهش میکنم فقط چند بار اینا مثل bavar88,bluestar,احمدی دوست و.. کامنت میذارن شما جوابشونو ندید.. امتحان کنید مطمئن باشید جواب میدهووواینا فقط میخوان اعصاب مارو خرد کنن..
سه‌شنبه 28 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
خبر فوری فوری×× . به علی کریمی و مهدی مهدوی کیا رای بدهید. رنکینگ فیفا https://www.iffhs.de/?b002ec748804f48d003c03 برای همهء ادلیستهای خودتون بفرستید
سه‌شنبه 28 مهر 1388

hamidTANTAN - اتریش - وین
شاد عزیز .خوشحالم که باز اسم تو را در این سایت می بینم.چقدر خوب می شد که باز به جمع یاران و دوستانت بر می گشتی.جات خیلی خالی،در ضمن بابت عکسها و مقاله جالبی که فرستادی ،سپاس گذارم.(موفق و سر بلند باشی )
سه‌شنبه 28 مهر 1388

farivarfarveh - ایران - مشهد
mr.king - بلژیک - انتورپن . من از بلژیک خیلی‌ خاطره دارم یروزی عشقم اونجا بود اما الان همچی‌ فراموش شده.این تصویر خیلی‌ زیبا هستند.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
آنتی اسلام - ایران - اهواز می بینم که ادعای فضلت کم اورده و شروع به توهین کردن افتاده ای ههههههههههه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

amo danial - نروژ - اسلو
کشف یکی از پادشاهان مومیایی شده 3000 ساله در ایران. https://www.youtube.com/watch?v=9DfXoBPVUFofeature=related.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
bavar88 - هلند - امستردام!!!!!!! خیلی بامزه هستی. بهت گفتم رافضی هستی بهت برخورد؟ ناراحت نشو عزیزم هستی دیگه.-:)))))
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bahar_n - امریکا - فلوریدا
نمی دونم شما چرا این قدر با bluestar لج هستین.این بیچاره که طرفدار دولت نیست.فقط به اعتقادا مذهبی خودش پایبنده.معذرت می خوام اینو می گم اما اینو که این مسئله به شما ربطی نداره یه فکری به حال خودتون بکنین.شما هم هیچ فرقی با آخوندا ندارین.اونا هم تو مسائل دینی مردم دخالت می کنن.ما یه ایران آزاد می خوایم.جایی که یه ملحد و یه مسلمون یا مسیحی یا بهایی یا با هر اعتقادی بدون اینکه بهشون توهین بشه با حقوق برابر در کنار هم زندگی کنند.با این آدما افراطی که می بینم از اون ور بوم افتادن نا امید می شم
سه‌شنبه 28 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
bavar88 - هلند - امستردام! 1-در ضمن حرفی که شما زدید ( اولین کامنت) الان خوندمش ( چون هیچ وقت نوشته های شما را نمی خونم) و طبق معمول پیچیدگی های خودش رو داره و همراه با اشتباه های مفهومی! در حقیقت منظور شما فکر میکنم این بود :{ ....هرگز شمشیر خودش را از نیام خارج نمیکرد..} 2-در رابطه با خوندن تاریخ با شما 100% موافقم. و دیگر اینکه اگر داریوش سوم میدونست که.... با این هم موافقم اما من علاوه بر این هم فکر میکنم؛ اگر محمد میدونست که با صدور اسلامش به حجاز و دنیا و جهانی کردن این دین چه قتل و عام و نسل کشی هایی راه میفتد و چه جنایتهایی که تا 1400 سال بعد رقم خواهد خورد و... باز هم به کار خودش ادامه میداد؛ چون آی کیو بسیار پایینی داشت و نمی فهمید که نباید جان انسانها را بخاطر عقایدشان و مذهب هایشان گرفت.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

Bare hasti - المان - هامبورگ
با تشکر از دوست عزیز و خردمند شاد ..از طلاع رسانی شما ممنون
سه‌شنبه 28 مهر 1388

delzar - بریتانیا - گلاسگو
اما این نشانه ها و اثارهایی که دیده شد مربوط به الکساندر است چرا ما باید به دروغ تاریخهای ملل دیگه رو به تاریخ خودمون تغییر میدیم اگه راست میگید از تاریخ اصلی خودمون که دولت اخوندی دره از بین میبره نگهداری کنیم
سه‌شنبه 28 مهر 1388

VEZVEZNAZI - ایران - ایران
شاد جان شاد زی جالب بود
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
ما روزی داریوش سوم و کوروش کبیر داشتیم.حالا خامنه ای یک دست و احمدی نژاد دروغگو داریم.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

pirmardtanha - انگستان - لیدز
عالی بود مرسی. افتخار میکنم به ایران و ایرانی بودنم
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

amo danial - نروژ - اسلو
https://www.youtube.com/watch?v=brWOjOW-sJUfeature=related.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

pirmardtanha - انگستان - لیدز
عالی بود مرسی. افتخار میکنم به ایران و ایرانی بودنم
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
ممنون از دوست عزیز٬ شاد. موزائیک نبرد اسکندر و داریوش سوم در عکس نهم یکی از معروفترین نقاشیهای تاریخی در دنیاست. قسمتهایی از ان از بین رفته ولی تصویر داریوش سوم و اسکندر باقی مانده است. اسکندر با چشمهای درشت نشان داده میشود (در عکس بالا نیست) که از اولین نمونه های استفاده تبلیغاتی از تصویر و نقاشی در دنیاست. البته قدیمیترین ان مربوط به داریوش اول هست که عکسش در حالی که روی صندلی نشسته روی سکه ها ضرب شد. اسکندر به اهمیت تبلیغاتی تصاویر پی برد و دستور داد روی سکه ها صورتش را ضرب کنند که برای اولین بار در دنیا بود که صورت کسی روی سکه قرار میگرفت.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت دوم: داریوش سوم پادشاه خوشنامی در تاریخ ما نیست بر خلاف داریوش بزرگ که تخت جمشید را به مهمترین شهر جهان تبدیل کرد. داریوش سوم که شاه بزرگترین کشور جهان بود و قویترین نیروی دریایی را داشت از اسکندر 25 ساله که کشتی زیادی نداشت و سعی میکرد از ساحل دور باشد شکست سختی خورد. اینجور روایت شده که اول اسکندر شکست خورد و مجبور به فرار شد ولی ناگهان تصمیم گرفت برگردد که یکی از بزرگترین تصمیمهای تاریخ نظامی جهان هست. داریوش سوم در مدت کوتاهی از اوج شوکت و جلال افسانه ای به یک فراری تبدیل شد. غرور و بیکفایتی داریوش سوم به نظر من حتما در این شکست نقش داشت. عکسی که از او در موزاییک بالا هست تنها عکس باقیمانده در دنیاست که میشود صورت یک پادشاه هخامنشی را دید که البته از شانس ما مربوط به بزرگترین شکست هخامنشیان هست. در این تصویر او چشمانی پر از وحشت دارد.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
zorro.ir - ایران - تهران دوست عزیز. اسکندر تصمیم گرفت تخت جمشید را محو کند. برای همین بعد از غارت انرا اتش زدند . البته داستانهای زیادی در موردش هست مثل اینکه زنش به زیبایی تخت جمشید حسودی کرد یا به انتقام اتش زدن یکی از معابدشان انرا اتش زدند . البته من فکر میکنم اسکندر تصمیم گرفته بود تمام اثار تاریخ باشکوه ایران را نابود کند مثل کتابها و خود تخت جمشید که برای یک فاتح در انزمان خیلی هم طبیعی میتوانست باشد. خلاصه دستور داد تخ ت جمشید را اتش بزنند . کاخهای عظیم تختجمشید ستونهای سنگی داشتند ولی سقفشان از چوب درختان بلند و قطور سدر ساخته شده بود. این درختان از لبنان اورده میشدند و امروز هم در وسط پرچم لبنان عکس یکی از انهاست (اگر اشتباه نکنم). این چوبها را در ساخت عالی قاپو و چهلستون هم به کار برده اند.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
zorro.ir - ایران - تهران قسمت دوم:‌ اتش همه چیز را سوزاند و فقط ستونها و چند بنای سنگی بزرگ مثل دروازه ملل باقی ماند. اما از خاکستر ان همه چوبی که در سقف و دیوار به کار رفته بود کوهی از خاک درست شد که بسیاری از حکاکیهای تخت جمشید را که در قسمتهای پایینتر راهروها و اتاقها و سالنها قرار داشتند را در بر گرفت. این حکاکیها چون در معرض دید بازدیدکنندگان کاخها بودند٬‌ بهترین و زیباترینشان هم بودند. به لطف این خاکستر٬‌ بسیاری از تصاویر تخت جمشید بیش از دو هزار سال به بهترین نحو ممکن حفظ شدند. حدود 70 سال قبل هرتسفیلد و گروهش انها را دراوردند. اگر تخت جمشید اتش نمیگرفت٬‌ بالاخره چند قرن بعد بلایی سرش می امد مثل همه کاخهای دیگر انزمان. به نظر من با اینکه اتش زدن تخت جمشید را میشود تحقیر ایرانیان دانست٬ ولی اسکندر با این کارش ناخواسته تخت جمشید را به صورت نسبتا سالمی به ما رساند.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
zorro.ir - ایران - تهران قسمت سوم:‌ اینها را گفتم که نتیجه بگیرم ما هم شانسی مثل پمپئی اوردیم. در ضمن به نظر من در موقع انقلاب خوشبختانه تخریب مستقیم اثار تاریخی شدید نبوده است. بزرگترین تخریب بعد از انقلاب به نظر من تخریب ارک علیشاهی تبریز بود. البته کارهایی مثل گچ گرفتن روی تصاویر شیر و خورشید در شمس العماره یا دروازه های قزوین و یا برداشتن سنگ قبر ناصرالدین شاه یا تخریب ارامگاه رضاشاه صورت گرفته است. مسائلی هم مثل سد سیوند و عدم رسیدگی به بناهای تاریخی هست که با تخریب مستقیم یک بنای شناخته شده بین المللی فرق دارد.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
zorro.ir - ایران - تهران قسمت چهارم: . من خیلی تلاش کردم که در مورد ماجرای تلاش برای تخریب تخت جمشید توسط خلخالی اطلاعات دقیق پیدا کنم. چیزی که شنیده بودم این بود که خلخالی دستور تخریب تخت جمشید را داده بود و مردم مرودشت جلوی بولدوزر ها خوابیدند و نگذاشتند. با چیزهایی که من از خلخالی شنیده بودم این داستان جور در نمیامد چون ادمی نبود که خوابیدن حتی 1000 نفر هم جلودارش باشد. من هیچ شاهدی مبنی بر چنین تصمیمی جایی پیدا نکردم. نشنیدم که کسی از مقامات یا نزدیکان اقای خلخالی به وجود چنین تصمیمی اشاره کنند. سه مقاله ای که در این مورد سالها قبل در روزنامه های خارجی خواندم (گاردین و نییورک تایمز) هم به احتمال شایعه بودن این مطلب اشاره کرده بودند. دوستان شیرازی من هم این ماجرا را فقط شنیده بودند. من بینهایت خوشحال میشوم اگر کسی اطلاعات بیشتری در مورد ماجرای خلخالی و تخت جمشید دارد مرا هم در جریان قرار دهد. موفق باشید.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

ایرونی - ایران - تهران
راستی داریوش سوم برا چی رفته بود اونجا ؟؟؟؟ آدم کشی یا چی؟؟؟؟
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

zorro.ir - ایران - تهران
shahram khosh maram - ایران - تهران .دوست عزیز ممنون خیلی استفاده کردم .
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
ایرونی - ایران - تهران. نه ببم جان انجا آش میدادند تمام شد.این دفعه اش دادند خودم خبرت میکنم
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
شهرام خوش مرام؛ از توضیحاتتون بسیار سپاسگزارم. من هم استفاده کردم. پاینده باشید.......... وطن یعنی درفش کاویانی . سپیدو سرخ و سبزی جاودانی . به پشت شیر خورشیدی درخشان . نماد قدرت فرهنگ ایران
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
shahram khosh maram - ایران - تهران. بسیار ممنونم برای توضیح بلیغ شما در مورد تخت جمشید.استفاده کردیم.شاد باشید
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
zorro.ir - ایران - تهران٬ آنتی اسلام - ایران - اهواز٬ sara-j - سوید - استگهلم: ممنون از لطف شما. موفق و پیروز باشید.
جمعه 1 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.