تصادف خودروی حامل دانشجویان دانشگاه آزاد در شیراز + عکس

تصادف خودروی حامل دانشجویان دانشگاه آزاد در شیراز

یک دستگاه اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد صبح امروز دوشنبه با اتوبوسی مسافربری در نزدیکی شیراز تصادف کرد که در این حادثه بیش از 40 نفر مجروح و کشته شدند.

ساعت شش و 50 دقیقه امروز دوشنبه یک اتوبوس که از سمت اصفهان به شیراز در حرکت بود در محور شیراز - مرودشت با یک دستگاه اتوبوس دانشجویان برخورد کرد که در ساعات اولیه حادثه سه نفر کشته و 37 نفر مجروح شدند.

در ادامه ماموران اورژانس و آتش نشانی بلافاصله به محل مراجعه و ضمن انجام عملیاتهای مورد نیاز، مصدومان را به بیمارستان منتقل کردند.

همچنین سه نفر دیگر از مصدومان نیز به علت شدت جراحات وارده جان باختند و بدین ترتیب آمار کشته شدگان حادثه تاکنون به شش نفر و مصدومان نیز به 41 نفر افزایش یافت.

به گزارش مهر در پی حضور کارشناسان پلیس راه در محل حادثه مشخص شد که اتوبوس شهاب به رانندگی "حسین - م" که از کرج به سمت شیراز در لاین دوم جاده در حرکت بوده روبروی پادگان چشمه بیدی به علت انحراف به چپ ناشی از تخطی از سرعت مطمئنه در پیچ هنگام انحراف به سمت چپ مسیر حرکت خود، ابتدا از ناحیه جلو با گاردریل فلزی وسط جاده برخورد کرده و سپس از روی گاردریل عبور و در مسیر انحرافی خود در لاین مخالف قرار گرفته است.

در پی این وضعیت در لاین دوم مسیر مخالف خود از ناحیه جلو سمت راست با یک دستگاه اتوبوس بنز سرویس دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات درودزن به رانندگی "حسینعلی -ن" برخورد کرده است.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات فارس در کیلومتر 18 جاده مرودشت - سد درودزن در استان فارس واقع شده است.

mohsen6730 - ایران - قزوین
چقدر بده آدم تو اوج راحتی رو صندلی یدفعه عجلش بیاد-خدا بیامرزتشون. تا کی ما باید به خاطر این ماشینای لکنتی مرده بدیم.
دوشنبه 27 مهر 1388

roshan1980 - تهران - تهران
چیزی که ارزونه جون ادمهاست اینجا! روحشون شاد
دوشنبه 27 مهر 1388

2r3a - سوپد - استهکلم
متاسف شدم .خدایش بیامرزاد.
دوشنبه 27 مهر 1388

bita-gh - انگلستان - لیدز
این دانشگاه آزاد هم شورش رو در آورده هر جای پرتی و بالای هر کوهو ته هر دره ای رفته دانشگاه ساخته خدا اینهارو بیامرزه و بقیه دانشجوها واستادا رو هم در پناه خودش حفظ کنه که ظریب ایمنی در رسیدن به دانشگاههای آزاد در ایران بسیار پایینه
دوشنبه 27 مهر 1388

shiva_v - ایران - شیراز
امیدوارم که آمار کشته شدگان از این بیشتر نشه.این مصیبت را به خانواده های داغ دیده تسلیت میگم.اغز خداوند متعالی طلب صبر براشون میکنم.
دوشنبه 27 مهر 1388

XMAN2 - ونزوئلا - کاراکاس
خدا رحمتشون کنه . برای شادی روحشون فاتحه .
دوشنبه 27 مهر 1388

abiabi - انگلستان - لندن
کار خود حکومت هست . درود به روح جان باختگان و روحشان شاد
دوشنبه 27 مهر 1388

Yase-banafsh - سوئد - گوتنبرگ
خاک بر سر بی مسئولیتت که راحت با جون این همه آدم بازی کردی!!
دوشنبه 27 مهر 1388

mafshar - امارات - دبی
عمدی بوده.....میکشم میکشم انکه برادرم کشت
دوشنبه 27 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
بگذار اتفاقات این دو روز ناقابل را بشماریم 1 - بمب گذاری انتحاری که منجر به کشته شدن تعدادی از فرماندهان سپاه شد 2 - خارج شدن قطار تهران - کرمان که منجر به مجروح شدن تعدادی از مسافران گردید 3 - آتش سوزی کارخانه چای گلستان را به خاک یکسان کرد 4 - یک دستگاه اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد صبح امروز دوشنبه با اتوبوسی مسافربری در نزدیکی شیراز تصادف کرد که در این حادثه بیش از 40 نفر مجروح و کشته شدند.
دوشنبه 27 مهر 1388

m3rt3ga - امارات - دبی
دوست دخترم بنده اون لحظه اونجا بوده.تماس تلفنی هم گرفت و تنها صدایی که من میشنیدم صدای گریه دوست دخترم بود.البته ایشون با ماشین شخصی خودش بوده.خدا به خانواده هاشون صبر بده.خدا رحمتشون کنه.
دوشنبه 27 مهر 1388

keihan-azad - فنلاند - اسپو
خداوند همه رفتگان را بیامورزد. پسر دای من هم توی زخمیهاست دعا التماس دعا.
دوشنبه 27 مهر 1388

darius mis - انکلستان - لندن
حالا توی ایران همه این را می گویند.اقا قسمت بود خدا رحمتشون گنه ؟...فاجعه است اقا فاجعــــه.بهترین راه حل این است که تمام استانهای کشور (اگر مافیای ج اسلامی بگذارد .)به راه آهن به همدیگر متصل شوند .
دوشنبه 27 مهر 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
متاسفم وباید بگم خاک بر سر دولت ..جاده های ایران همه روزه داره قربانی میگیره وکمتر خانواده یا طایفه ای را میشه پیدا کرد که حداقل یک نفر رو در تصادفات جاده ای از دست نداده باشد..جاده ها جاده نیست راننده ها بخصوص راننده های ماشینهای سنگین هم که بسیاری از انها در خواب ناشی از استعمال تریاک بسر میبرندومملت فلک زده رو به کشتن میدهند..واقعا که امارمرگ ومیر ناشی از تصادفات تکان دهنده است روزانه به شکل متوسط60 نفر..نفرین بر این دولت بی بته که ذره ای برای جان هموطنانم ارزش قایل نیست
دوشنبه 27 مهر 1388

babakjoon - سوئد - استکهلم
این دیگه نه ربطی‌ به احمدی‌نژاد داره نه به آخوندا ! فقط از حماقت و بی‌ عقلی یک راننده میتونه باشه ! چه تند داشته میرفته این که از رو گارد ریل پریده و اونور جاده با این شدت به اون بدبختا خرده! واقعا که خداوند یه عقل و شعور درست تو رانندگی‌ عطا فرما ! آمییییییییین .
دوشنبه 27 مهر 1388

Pixel - ایران - تهران
با سلام. من 3 سال تو این دانشگاه بودم. مسئولان حرامزاده دانشگاه آزاد مثل جاسبی و .. به جای اینکه دانشگاهی نزدیک شیراز بخرند تا میبینن مجتمع گوشت میخواد قسمت بزرگی از زمینهاشو بفروشه به زیر قیمت واقعی اون زمین میخرن. که مسیر این دانشگاه بشدت خطرناک و شلوغ است و بارها و بارها شاهد مرگ میر مردم و دانشجویان بودم. شما میتونید تو عکس نمونه این سرویسهای کهنه و غیر استاندارد ببینید. مدیر این دانشگاه هم شخصی به نام اسدی است که مردک با باند بازی و پارتی آخوند به اینجا رسیده و از نظر شعور در سطح بسیار پایینی هست حتی کمتر از بز. تنها چیزی که مهم نیست جون دانشجوهاست. خدا کنه دوستام بین کشته شده ها نباشن. آماری که گرفتم خوشبختانه آشنایی نبود ولی بازم نمیدونم. لعنت به جاسبی و رفسنجانی که هر بر و بیابونیو دانشگاه میسازن تا سود کلانی ببرن. خیلی ناراحتم روحشون شاد مرگ بدی بود. بغض کردم. من شیرازو خیلی دوست دارم ولی این خاطره بد تو ذهنم میمونه. خدا کنه دیگه تکرار نشه.
دوشنبه 27 مهر 1388

hamidTANTAN - اتریش - وین
این برای اولین بار نیست ،که چنین اتفاقات دل خراشی برای دانش جویان عزیز ماپیش می اید.بطور یقین اینگونه فجایع زیر سر جمهوری کثیف اخوندی می باشد. برای باز ماندان این عزیزان از دست رفته تقاضای صبر و برد باری دارم.( https://www.youtube.com/watch?v=7z1Eul_wVgY ) .
دوشنبه 27 مهر 1388

punisher - ایران - شیراز
همسر و پسر دوست من تو اتوبوسی بوده که از کرج می آمده / و درست در زمان ورود به محل کار به دوستم زنگ زدند که چنین اتفاقی افتاده.خوشبختانه همسرش سالم است ولی لگن پسرش شکسته....علت تصادف هم خواب بودن راننده ی اتوبوس کرجی بود... وضعیت بسیار دلخراشی بود... به خانواده های درگذشتگان این حادثه تسلیت میگویم.روح اون گرامیان شاد....
دوشنبه 27 مهر 1388

maliheh_uk - انگلستان - لندن
نه خطوط هوایی .نه قطار.نه اتوبوس هیچ کدوم امن نیست .کثافتها دلشون نمیاد چند تا اتوبوس جدید بخرند من بچه بودم این اتوبوسها بود هنوزم هست بمیرم برای مردم بدبخت ایران
دوشنبه 27 مهر 1388

(_JuSt MujiZ_) - پاکستان - لاهور
واقعا از صمیم قلب متاسف شدم ...!!!.
دوشنبه 27 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
معمولا اتوبوس های ارزان قیمت زیر 60 میلیون که هردو اتوبوس تصادف کرده از این نوع هستند راننده های سهل انگار و حادثه خیز دارند ولی اتوبوسهای گرانقیمت بالای صدوبیست میلیون که توی جاده ها هستند راننده های بهتری دارند چون صاحب ماشین معمولا اونها رو دست هرکی هرکی نمی ده بنابراین اگه با اتوبوس سفر می کنید همیشه سعی کنید گرونترین بلیط رو بخرید
دوشنبه 27 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
همه روزه هزاران نفر تو اون کشور بی قانون جانشون و از دست میدن. خدا به خوانواده هاشون صبر بده./babakjoon-سوئد اگه وقت کردی فکر کن ببین این ناوگان پوسیده حمل ونقل و جاده های غیر استاندارد و بدون خط کشی و اتوبوس های بدون abs و بدون mot و......مسئولش کیه؟؟
دوشنبه 27 مهر 1388

hana-shiraz - ایران - شیراز
من در همین مسیر داشتم به محل کارم می رفتم ما چند دقیقه بعدش رسیدیم. هنوز پلیس و اورژآنس نرسیده بود مردمی که سالم بودند از اتوبوس کرج خودشون داشتند خارج می شدند و دانشجوهای زخمی رو از شیشه داشتند خارج می کردند. خیلی ناراحت کننده بود همه داشتیم گریه می کردیم. از اون سمت اتوبان ریل گارد. را شکسته بود اومده بود این سمت جاده بیچاره دانشجوها . امیدوارم به خانواده ها ی داغدیده خدا صبر بده.
دوشنبه 27 مهر 1388

zorro.ir - ایران - تهران
خیلی متأسف شدم روحشان شاد باد٫وبه خانواده این عزیزان تسلیت عرض میکنم.
دوشنبه 27 مهر 1388

Kaweh - آلمان - مونیخ
متاسفم. تصادف در همه جای دنیا اتفاق میفته ولی خیلی بده که بخاطر نشگی راننده یا درست نبودن جاده ها و سستی قوانین رانندگی باشه. واقعا متاثر شدم
دوشنبه 27 مهر 1388

farid ario - ایران - تهران
سه شنبه پیش برادر زاده من هم در اتوبان قزوئن در راه دانشگاه بر اثر تصادف فوت کرد که رانده کامیون خواب بوده. میدوند داریم از غصه میمیریم....دولت بی لیاقت.
دوشنبه 27 مهر 1388

sanazsarmad - المان - مونیخ
من همیشه از کرج با همین اتوبوس ها می رفتم شیراز. تازگی ها جاده را بهتر کردند ولی قدیم خیلی بدتر بود. اینها الان همه جا را دو لاین کردند جز همی قسمت که هر سال هم کشته میده. امیدوارم زودتر به جای دزدی کردن و بالا کشیدن پولهای عمرانی٬ سرمایه ها را صرف ابادی ایران بکنند. خدا روان رفتگان را شاد کند و به خانواده هاشان صبر عطا کند
دوشنبه 27 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
امروز از محل حادثه عبور میکردم نزدیک به یک ساعت در ترافیک بودم و بعد که به خانه برگشتم دوستانم زنگ زدند گفتند که یکی از دوستانم فوت کرده ولی بعد خبر دادند که کشته نشده و زخمی شده. به بازماندگان تسلیت میگم
دوشنبه 27 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
خدا همه ی رفتگان را بیامرزد.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

bahar_n - امریکا - فلوریدا
خیلی ناراحت کننده بود.امیدوارم حال دوستم که تو اون دانشگاه درس می خونه خوب باشه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

engamd - ایران - شیراز
گریه گریه گریه هم دانشگاهی های من بودند.خدا رحمتشون کنه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

mehro - هلند - روتردام
تاسف اوره
سه‌شنبه 28 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
خیلی ناراحت شدم. واقعا متاثر کننده بود. darius mis - انکلستان - لندن ** دوست خوب مثل اینکه خبر خارج شدن قطار مسافربری تهران-کرمان در آب شیرین کاشان از ریل رو نشنیدی که اینو میگی. فعلا بهترین کار همون سفر با الاغ و اسب هست ایمنیش بیشتر از این هواپیماهای درب و داغون هست و اگر راننده هم خوابش ببره الاغه واسه خودش میره و سرعت غیر مجاز هم که نداره. پس گیر راننده های معتاد یا خواب الوده که تند میرن چون عجله دارن به بساط برسن یا به بالش هم نمی افتیم... روحشان شاد و صبر خانواده هاشون زیاد
سه‌شنبه 28 مهر 1388

Upsy Daisy - انگلستان - لندن
چه خبر درداوری. اخه این اتوبوس که خیلی قدیمی بود. چطور از کرج میتونسته بره شیراز !!!؟ امیدوارم مردم ایران بزودی از دست حکام بی لیاقت و وطن فروش نجات یابند.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
به خدا این وزیر راه باید اعدام بشه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

IQ SEFR - نروژ - اسلو
از دست این مملکت بی صاحب و بی مدیر و دزد دگه مونده مردم با خر این طرف ان طرف برند.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
خاک بر سر مسئولان حکومت فاسد اسلامی.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
https://www.iranianuk.com/article.php?id=42807
سه‌شنبه 28 مهر 1388

Kavkaz - ایران - تهران
البته استاندارد نبودن جاده ها و پایین بودن ضریب ایمنی اتوبوسها یکی از عوامل بالا بودن میزان تلفات است.اما یکی از عوامل مهم که زیاد به آن اشاره نمیشود نداشتن مهارت کافی رانندگان و مهمتر از آن رانندگی در حال نئشه گی است.رانندگان خسته برای جلوگیری از خوابیدن پشت فرمان معمولا از تریاک استفاده میکنند که این روی عملکرد مغزشان و واکنش به موقع و سریع در هنگام بروز خطر تاثیر بدی دارد.متاسفانه اینکار در بین رانندگان بیابانی بسیار رایج است.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

sara_shiraz_iran - ایران - شیراز
سلام من خودم دانشجوی علوم تحقیقاتم میخاستمم سوار همین اتوبوس بشم ولی به اصرار دوستام با اتوبوس بعدی رفتیم بیشتر از 6 نفر کشته شدن.خاک بر سر مملکت بی لیاقتمون.ینی نمیفهمن که این جاده ی بی صاحاب مرودشت شیب داره باید یه راننده به درد بخور بذارن؟؟؟؟؟؟؟؟؟ادم ازین ناشی تر نبود؟؟؟؟؟؟؟؟؟حالا هیچی زدین جوونای مردمو هم کشتین چند بار تو اخبار اعلام کردین؟ینی جوونای ما نصف فلسطینیا هم نیستن؟ای خدا رفتی گل بچینی؟ایران نابود شد
سه‌شنبه 28 مهر 1388

میرحسین.موسوی - ایران - کاشان
آخه چه ربطی به اتوبوس داره راننده خواب بوده . لطفا منصفانه قضاوت کنید .
سه‌شنبه 28 مهر 1388

farjade shab - فرانسه - پاریس
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز سلام دوست عزیز کجایی برات هم ایمیل فرستادم هم در تالار پیغام گذاشتم امیدوارم دوستتون حالش خوب بشه موفق باشید
سه‌شنبه 28 مهر 1388

König - سوییس - سوپیس
رانندگی تو ی ایران بهتر از این نمیشه !!!
سه‌شنبه 28 مهر 1388

nazi4353 - ایران - آبادان
خدا به خونواده هاشون صبر بده یه عمر زحمت بکشی و بچه ات رو به جایی برسونی و تازه بخوای لذتش رو ببزی بعد یه از خدا بیخبر بیاد و کاخ آزروهات رو نابود کنه . آخه خبر مرگت تو که خوابت می یاد جات رو با کمک راننده عوض کن فردا هم میگن بیان دیه بچه هاتون رو بگیرید راننده بی وجدان هم ککش نمی گزه چون اتوبوسها بیمه فول هستند دیگه چارتا راننده ناشی نگران خسارت بیمه نمی شن تا اونجایی که جا میده گازشو میگرن و عاقبتش هم همین میشه
سه‌شنبه 28 مهر 1388

zorro.ir - ایران - تهران
farid ario - ایران - تهران دوست عزیزبا عرض تسلیت برایتان آرزوی صبر و بردباری دارم ٫روحش شاد.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
farjade shab - فرانسه - پاریس . سلام دوست عزیز. حال شما خوبه؟ تشکر از شما. پیامتون رو دریافت کردم ولی ایمیلی از شما به من نرسیده. ممکنه ادرس ایمیلم رو درست ننوشته باشید. نگاه کردم دیدم که آدرس ایمیلی که براتون گذاشتم درست بوده. ممکنه اشتباهی فرستادید. بهرحال. تشکر از شما. شاد و سربلند باشید همشهری
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت اول. این اتوبوس های قدیمی و رانندگان پیر ویا بیمار و یا حتی مالیخولیا ئی تا زمانی که تصادف نکنند و بطور کلی ناقص نشوند از رده خارج نمیشوند نمونه بارزمسیر تهران کرج میباشد که اتوبوس های 302 که در زمان شاه درخدمت واحد اتوبوس رانی شرکت واحد بود هاند و یا اتوبوس کهنه های ماگیروس که حداقل 40 سال از عمر آن ها می گذرد در حال حرکتند و عمر این اتوبوس با کشتار دست جمعی خاتمه می یابد زیرا که راننده و یا صاحب اتوبوس اولین شخص کشته شده است !! اتوبوس های اوراقی و یا قبرستان و یا صلاخ متحرک که با یاحسین گفتن و صلوات راننده راه می افتند در ترمینال آزدی شهر تهران دیده میشوند که بنده بدلیل ازدحام جمعیت در مترو و هل دادن های مکرر و شکستن عینک و ضرب دیدگی پا هنگام سوار شدن به مترو و هل دادن های دزدان و پروفسوران و برادران هموطن ...کشورمان مجبور به سوار شدن به این اتوبوس ها شدم که بار ها هم مرگ را نزدیک به چشم خودم دیدم و هم مرگ را برای پراید سواران و دیگران دیدم.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت دوم . این اتوبوس ها لوازم یدکی اصلی از آلمان را ندارند و از اتوبوس های اوراقی دیگر و یا دست زاد تهیه می کنند !. در ترمینال آزادی تهران بعد از پیاده کردن مسافران راننده و همکارش و یا فامیلش با آچار و پیچ گوشتی در صدد تعمیر اتوبوس بر آمده و با دست های روغنی و فحش دادن های مکرر مشغول تعمیر موتور و ترمز و غیره میشوند ومعمولا زیر اتوبوس هم باتلاقی از روغن و گازوئیل ایجاد شده است که دیدن این صحنه ها که بیش از سی و چند سال است که در آلمان زندگی می کنم خنده دار و تاسف آور و وحشت آور است ! در این میان مسافران راهی کرج در کتار اتوبوس جمع شده و منتظر پایان یافتن تعمیرات قهرمانانه راننده و همکارش هستند که راننده با همان دست روغنی و سیگاری بر لب که دودش چشمانش را میسوزاند درب اتوبوس را باز کرده و می گوید یالله سوار شید که وقت نداریم و صف مسافران و کودکانشان که از انتهای اتوبوس هم طویل تر شده است.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت سوم. در زیر دودی که راننده موتور را روشن می کند ناپدید میشوند و سیگار و آدامس فروش دوره گرد هم با نان و کلوچه های جلویش برای مدتی از دید انسانی غیر قابل روئت میباشد !. درعقب اتوبوس چراغ خطر های شکسته و سیاه شده که جنبه فقط دکور دارند و لامپی در آن ها نیست ودر جلوی اتوبوس فقط یک چراغ وجود دارد و چند لامپ دستساز که نشانه دلاوری های اتمی فرزند راننده که گاه سبز و گاه قرمز و گاه زرد میشوند وجود دارد - لوله اگزوزی که در سمت مسافران متنظر در خیابان از زیر سپر عقب بیرون آمده که به ریه مسافران حال بدهد و لاستیک های ترک خورده و صاف شده که درحوضی از روغن و گازویل جمع شده در خیابان خیس شده اند با غضب به مسافران منتظر مینگرند و در جلوی اتوبوس هم شبرنگ های برو به امید خدا ودست علی به همراهت و یا یاحسین مظلوم و دیگر خرافات گول زننده چسبیده است !!.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت چهارم. هنگام ورود به اتوبوس کاخی از زیبائی نمایان میشود تقریبا شبیه به همان کاخی که رهبرانقلاب اسارت اسلامی خمینی به ساده لوحان قول داد - زیر پلکان اتوبوس سوراخی است و خیابان و روغن های ریخته در آن پیداست وسقف اتوبوس در قسمت هائی که لامپ روشنائی بوده است سوراخ و سیم ها آویران و روی صندلی هم که کچ و ماوچ قراردارند که انگار آن ها با مسافران سوار شده اند- روکش های صندلی کثیف و پاره وپاره و حتی روغنی که انگاراین اولین روکش های صندلی هنگام اختراع اتوبوس در آلمان بوده اند ! در تمام اتوبوس دو لامپ روشنائی که از سقف اتوبوس به پائین آویزان هستند وجود دارد که یکی در جلوی اتوبوس از و دیگری در انتهای اتوبوس است که آنهم در حال حرکت خاموش میشود که باطری خالی نشود !!.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت پنچم. راننده و شاگرد راننده در بیرون اتوبوس جار زنان سعی در یافتن تمام مسافران راهی کرج هستند و گاه گاهی در اعتراض مسافرین می گویند صبر داشته باشید یکی داره می آید- کرج میریم کرج آقا کرج میری سوار شو که زودتر راه بیفتیم و بلاخره چند مسافر ایرانی و چند افغانی به افتخارجهانی نایل آمده به این اتوبوس قدم می گذارند و عطر گلاب و بوی عرق بدن وبوی البسه ای که مدت ها صابون را ندیه است هم با خود می آورند و بسم الله گویان روی صندلی ها جا گرفته و بقچه و کیسه ها با زور به همراه خود بداخل می کشند ! و بلاخره راننده با سرفه های متعدد و اخ تف کردن های متعدد و پرتاب ته سیگار در کنار اتوبوس با شاگرد راننده سوار شده و در را میبندند دادش صبر کن داره میاد زن چادری سراسمیه وارد اتوبوس میشود خواهر شانس آوردی و گرنه دوساعت میبایستی منتظر اتوبوس بشی !!.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت ششم. بلاخره راننده موتور را روشن کرده وصدای دلخراش موتوراز یک طرف و دود سیاه همراه با بوی روغن سوخته در داخل اتوبوس پخش میشود و شاگرد راننده هم با دست روغنی شروع جمع آوری پول از مسافران می کند. بعد سه چهار دقیقه و گاز دادن های مکرر و روشن کردن سیگار راننده پیرمرد اتوبوس را به حرکت در می آورد که اتوبوس ها با چندین لرزش ها و چفتتگ اندازی های قوی و صداهای دلخراش آهنی راه می افتد راننده بعد از جمع آوری پول لامپ ها را خاموش کرده و به شاگرد راننده می گوید بازم تنظیم نیست و هیدرولیک درست کار نمی کنه من که روی صندلی در قسمت جلوی اتوبوس نشسته بودم متوجه شدم که راننده مرتبا با پدال ترمز بازی میکرد و از راننده پرسیدم که مشکلی با ترمز داره نه نه بابا پداله قدری گیری داره اتوبوس آلمانیه دویست سال عمر می کنه چی خیال کردی آقا ! بعد از توقف درنزدیکی ورودی اتوبان و جمع آوری بقیه مسافران راهی کرج وارد اتوبان شده و راننده با عوض کردن دنده های مکرر مانند ماری که بدنبال موش است طلوطلوخوران و مانورزنان ازکنار ماشین سواری های کوچک میراند وراه آن ها را قیچی میکرد .
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت هفتم . با خاموش روشن کردن یک چراغش ویا بوق زدن های متوالی سواری های بیچاره را واداربه فرار و یا یافتن سوراخی دیگرمی کرد و یا برای ایجاد ترس اتوبوس را بیشتر به سواری نزدیک تر میکرد ! یک دستی میراند و با دست دیگر یا چائی می خورد و یا سیگار می کشید انگار که اتوبان کرج دوست صمیمی ایشان است و انگار نه انگار که با جان مسافرین بازی می کند و مسافرین هم از ناچاری ودربدر شدن مجبورند هستی خودشان را به قماربازان جاده ای بسپارند ! گاهی هم در میان دو اتوبوس که خود در حال رو کم کردن یکدیگر بودند و یکی هم در شانه خاکی در حال رانندگی بود سبقت می گرفت اتوبوس ها به فاصله چهل سانتی متری از یک دیگر میرانند از ترس به راننده گفتم که خطرناک نیست گفت مثل اینکه شما چیز بهتری هستید منهم که اینجا نشستم ومن شما رو دعوت نکردم که سوار بشی نه دادش نترس مرگ بک باره ! این ها که میبینی راننده نیستند هر نه نه قنبری که از مادرش قهر کرده یک پراید خریده و افتاده تو خبابون و نمی زاره ما کارمون رو بکنیم آقا دیدی دیدی این مادر فلان حالا بگو ما بلد نیستیم.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت هشتم. در داخل اتوبوس بوی سیگار و عرق و گلاب و دود بیداد میکرد و هیچکدام از پنچره ها بازنمیشدند به جزئ پنچره راننده ! ودر جواب مسافرین می گفت نه باز نمیشه خرابه فشار نده !! و سه سال پیش روی پل کرج اتوبوس ماگیروسی که ترمز نداشته است حداقل پنچ اتومبیل سواری و مینی بوس را درهم می کوبد و آخرین اتومبیل هم اتومبیل برادرم بود که از پشت به زیر اتوبوس دیگر فرو می کند که بطرز معجزه واری زنده ماند و از بنز او به جز< حلبی لوله شده چیزی نماند راننده اتوبوس مقصر بعد تعمیرات اتوبوسش دوباره مسافر کشی میکند و بدلیل نادری به هیچکس ریالی خسارت نداد و حتی به مصدومان و کشته شدگان !! همه می گویند در تصادفات رانندگان مقصر هستند ولی مقصریان بیشتر این حوادث تعمیرکارانی هستند که ازسبزی فروشی و یا دورگردی خیابانی و شاگرد نانوا و تعویض روغنی و غیره که بدون هیچ مجوزی و علمی و وسیله ای اقدام به تعمیرات خود رو ها کرده و حتی کسانیکه بدلیل گرانی خود کفا شده و ترمز و فرمان و غیره را خودشان در کنار خیابان تعمیر می کنند !.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت نهم . کسانیکه در مشغله روزانه که حتی دانسته با خطرات مر گ آور ماشین آلات به سادگی شوخی می کنند زمانی میرسد که فرار امکان پذیر نیست و در لحظه خود و بی تقصیران طعمه اشتباهتشان می کنند !!!. نمونه ای ساده گیری خطرات بله آقا ما واردیم چیزی نمی شه و ما سال هاس که کارمونه !. -تصادفات اتومبیل - معیوب بودن مغزی و روانی و بیماری بوجود آورندگان حوادث -تعمیرات ترمزو فرمان و روگش غیر مجاز لاستیک ها -آتش سوزی های خسارت آور -انفجار مخازن -سقوط ازساختمان های در حال ساخت. -واریز کردن چاه -کشته شدن در اثر اتصال برق -قطع عضله بدن و گاه کشته شدن در اثرقطعات گردنده مکانیکی بدون حفاظ -خورودن و تزریق داروهای غیر مجاز و سمی.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

farjade shab - فرانسه - پاریس
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز دوست عزیز اسمت را اشتباهی نوشته بودم دوباره فرستادم موفق باشید
سه‌شنبه 28 مهر 1388

pirmardtanha - انگستان - لیدز
این حکومت مردم را به هر طریقی میکشد. روحشان شاد
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

taraneh2008 - المان - هامبورگ
haghighatgo - آلمان - برلین. شما نویسنده هستید? سبک نگارش شما مثل خسرو شاهانی است .
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
taraneh2008 - المان - هامبورگ. عزیزم خیلی ممنون برای خواندن مطلبی که نوشتم راستش من خودم هم از خودم نمی دانم که چرا اینجور مینویسم وقتی شروع می کنم نمی خواهم تمامش کنم من مانند یک آشپز که با حبوبات و سبزی و دیگر چیزها خوراک مپزد من هم با صحنه های داخل ایران و وضع و مشکلات مردم کشورمان مطلبی طولانی می پزم ما ها هر کداممان این استعداد را داریم و از آن بی خبریم !.
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
haghighatgo - آلمان - برلین ** دوست محترم اولش حوصله ام نشد بخونم ولی الان که فرصتشو پیدا کردم و خوندم باید بگم خیلی جالب بود و مرسی. تبحر خاصی در نوشتن دارید و بهتون تبریک میگم. ام از حق نگذریم که الان وضعیت اتوبوسها خیلی خوب شده و نو نوار که فکر کنم همه قبول داشته باشن حداقل تو تهران که من میبینم. ولی بدیش اینه که هنوز اتوبوسهای قدیمی هم مشغول کار هستند. که باید اونارو از دور خارج کرد. براتون آرزوی موفقیت و شادی دارم
چهار‌شنبه 29 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
مردشور این وزیر راه رو ببرن جاده ها مزخرف قوانین رانندگی مزخرف پلیس مزخرف هواپیما مزخرف قطار مزخرف وزیر راه خیلی مزخرف رئیسش خیلی خیلی مزخرف رهبر کل خیلی خیلی خیلی مزخرف
جمعه 1 آبان 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.