نهادینه شدن فرهنگ دروغ گویی در کشور

نهادینه شدن فرهنگ دروغ گویی در کشور

عصر ایران : "دروغ " از منظر اخلاقی و دینی در زمره گناهان کبیره محسوب می شود ، اما ابعاد و پیامدهای این پدیده شوم اجتماعی و شخصی هنگامی بیشتر رخ می نماید که تبدیل به فرهنگی رایج شود و پیرو جوان و خرد و کلان جامعه برای پیشبرد کارهایشان خود را مجبور به دروغ گویی و ریا کردن  ببینند.

حال اگر دروغ گویی از سوی مراکز رسمی و آماری که قاعدتا می بایست نقطه اتکای مردم و مسئولان برای برنامه ریزی صحیح و دقیق باشند باب شود ، می توان گفت جامعه در ورطه یک فاجعه عظیم و ملی قرار گرفته است؛ فاجعه ای که روز گذشته " مصطفی پور محمدی " رییس سازمان بازرسی کل کشور بخش هایی از آن را تشریح کرد و به صراحت و با ارایه آمارهایی که مدعی بود واقعی است ، آمارهای ارایه شده در سال های گذشته از سوی مراکز آماری دولتی و رسانه های وابسته یا حامی دولت را به چالش کشید.

پورمحمدی در اظهارات خود به صراحت آمارهای ارایه شده در زمینه شاخص های اقتصادی در زمینه تولیدات کالاهای استراتژیک در کشور را به زیر سوال برد و با ارایه آمارهایی دیگر،  مسئولان دولتی را به دادن آمارهای مخدوش و غیر واقعی و " غلو " کردن در ارایه دستاوردهای دولت به مردم متهم کرد .

پور محمدی در اظهارات روز گذشته خود گفت : "بین آمار برخی از مسئولان و آمار واقعی تفاوت وجود دارد و به طور مثال میزان واقعی تولید فولاد خام در کشور 10 میلیون و 903 هزار تن است ، در حالی که 15 میلیون تن اعلام شده است ، سیمان میزان تولید واقعی اش 45 میلیون تن ، اما رقم اعلامی 69 میلیون تن است یا آلومینیوم 250 هزار تن است در حالی که 457 هزار تن اعلام می شود ؛ یعنی بیش از 80 درصد تولید واقعی . خواسته ما این است که مسئولان اطلاعات دقیق به مردم بدهند ".

حال با توجه به اظهار نظر پور محمدی -که بارها نیز از سوی رسانه صداو سیما انعکاس یافت- ابهامات و نکاتی مطرح می شود که به نظر می رسد باید از سوی نهادهای مسئول مورد توجه و عمل قرار بگیرد:

1- پرواضح است که منبع اشاعه چنین آمارهای مخدوشی برخی مسئولان دولتی هستند . بنابراین متهم کردن رسانه های حامی دولت به دادن اخبار غیر واقعی در گام اول صحیح نیست چرا که منبع تغذیه اطلاعاتی این قبیل رسانه ها مسئولان دولتی و آمارهای مخدوش آنها بوده است .

2- در حالی که در دنیا ، بزرگترین جرم سیاسی ، دروغ گفتن است ،آیا در ایران دادن اطلاعات غلط به مردم جرم نیست و اگر هست چه نهاد و ارگانی مسئول رسیدگی به این تخلف آشکار مسئولان است ؟ راستی حال که رئیس سازمان بازرسی کل کشور با این صراحت از دروغ پردازی های رسمی پرده برداشته است ، آیا در گام بعدی شاهد محاکمه دروغگویان خواهیم بود؟ و مهم تر این که آیا در آینده جلوی این بی احترامی های آشکار به درک و شعور مردم و دروغ های رسمی گرفته خواهد شد یا آن که همین آش و همین کاسه حکایت مکرر ما خواهد بود؟!

3- چرا آقایان برای موضوعی چون طرح اتهام تجاوز جنسی از سوی یک چهره سیاسی هر روز و هر ساعت در حال دادن سیگنال های تهدید آمیز هستند و از او سند و مدرک می خواهد و می خواهد او را محاکمه کند ، اما در این فقره که به نظر می رسد یک اقدام سیستماتیک برای فریب مردم است هیچ اقدامی نمی کنند ؟ مگر نه این است که دروغ بر زبان هر که جاری شود ،زشت و ناپسند است؟

4- مسئولان مربوطه که هر روز از تریبون های مختلف مردم را به اعتماد و همکاری با دولت برای پیشبرد طرح های ملی همچون هدفمند کردن یارانه ها و …دعوت می کنند ، چگونه انتظار دارند که مردم حرف آنها را باور کنند و مطمئن باشند که آمارهای ارایه شده درباب درستی این طرح نیز درست است ؟

5- واقعاً آیا مسئولان دستگاه های دولتی و نهادهای رسمی آماری کشور به این موضوع اندیشیده اند که وقتی در کشوری نشود به آمارهای رسمی مسئولان دولت و نهادهای آماری رسمی اعتماد کرد ، به چه چیز دیگر می توان اعتماد کرد ؟

 6 - دروغ ، یک رذیلت است اما دارد تبدیل به یک فضیلت می شود! این فاجعه از زلزله 8 ریشتری و سقوط هر روزه هواپیما و هزار بلیه دیگر نیز دهشتناک تر است و فراموش نکنیم حدیث معصوم را که فرمودند: اگر همه بدی ها و گناهان درون صندوقی نهفته باشند ، کلید آن "دروغ" است.

نظرات کاربران سایت عصر ایران در این مورد:

نظرات بینندگان:
شیر مادرتان حلالتان باد . در زمان انتخابات اینهمه گفتیم که دارند دروغ می گویند و لی کو گوش شنوا!! درود بر پور محمدی شجاع ! امیدوارم که ایشان به خیانت متهم نشوند
Vasiatnaameye Kooroshe kabir... Khodaya in sarzamin ra az Doroogh, doshmand va khoshksaali be door dar
کوروش کبیر در لوح معروف خود گفته است :
"خدایا سرزمین مرا از دروغ و قحطی مصون بدار."
آمار دروغ غوغا میکند غوغا
متاسفانه هرگز این اتفاق نخواهد افتاد .
ما که برای اینکه به شعورمون بیش از این توهین نشه اصلا به این صدا و سیما و گفته های مسئولین گوش نمیدیم.
گل گفتی! دروغ یک رذیلت است. وگل سر سبد کسانی که به این رذیله آلوده اند، موسوی است با ادعای (توهم گون) تقلب 12 میلیونی!!! و البته کروبی عزیزتر از...
متسفانه وضعیت بدی در کشور حاکم است و هر روز بی اعتمادی، دروغ،گرانی و تورم،بیکاری، فساد و ... در جامعه افزایش پیدا میکنه به خدا اینها تیشه بر دست به ریشه ملت و کشور میزنند خدا به ما ملت و فقرا و مستضعفان رحم کند
جالب اینه که صدا و سیما هم یک تیزر برای راستگو بودن برای و فقط برای مردم پخش میکنه!!!
من برای در امان ماندی از بی اخلاقیها و از ترس مستولی شدن فرهنگ دروغ در خانواده ام صدا و سیما را در خانه حذف کرده ام.
پیگیری این قضایا دروغ بزرگتری است از بقیه دروغ ها
خدایا دروغ گویان را به زیر افکن.
کورش وصیتنامه نداره، اون جمله هم متعلق به داریوش بوده.
برای مقابله با این پدیده شوم در اولین قدم صدا وسیما را تعطی کنید.!
آقای پور محمدی!خود کرده را تدبیر نیست!
ماکه عادت کرده ایم- اگر یک روز دروغ نشنویم اموراتمان نمیگذرد
واقعا از مقاله ای که نوشتید سپاسگزارم. واقعا عالی بود. دارم بهتون امیدوار می شم.
عصر ایران از این آمارها به عنوان فاجعه یاد می کند و لی خوب می داند که مردم ایران فقط در روزگاران اخیر آمارهای شعار گونه را ندیده اند در حالی که این اتفاقات ، عوج آن در دوران سردار سازندگی بود و هیچ کس قادر به تکرار آن دروغپردازیها نیست . ولی می تواند برای یک اتهام به دولت منتخب خوب باشد و بایستی به این نکته توجه کرد که اخبار عصر ایران کاملا گزینشی و در راستای سیاه نمایی آقایان شکست خورده ی قانون گرای اصلاحات است .
واقعا تحلیل جالبی بود خدا خیرتون بده . البته دروغگویی مسوولان برای ما مسجل شده و دیگه هیچ کدوم از حرفاشونو باور نمی کنیم!!
می دونم بی فایده است پیام گذاشتن ولی با این کاراتون امثال ما که می دانیم آنچه عنوان شد ظرفیت تولید است نه خود تولید نه اینکه ارادت ما نسبت به احمدی نژاد کم نمی شود بلکه تنفر ما از شما ها که تمام هم و غم خودتان را برای تخریب گذاشتید بیشتر می شود.
بعد شماها با این کارا انتظار دارد احمدی نژاد با شما سر میز وحدت بنشینه
با سلام؛
خیلی بی انصاف هستید!
آمار ارائه شده توسط دولت؛ آمار ظرفیت سازی های بوده است و نه آمار تولیدات!
با تشکر.
دروغ سر منشا گناهان است. حضرت علی (ع)
آقای کروبی از معدود راستگویان ایران است اما می خواهند محاکمه اش کنند.در شهری که همه می لنگند به کسی که نمی لنگد می خندند...
اقای پور محمدی حالا یادتون افتاده که دروغ میگن. شما تا الان کجا تشریف داشتید!!!!
امروز آقای محرابیان علت این اختلاف را سوء برداشت آقای پور محمدی از «ظرفیت تولید» و اختلاط آن با «میزان تولید» دانستند. در صورتی که در ایام مناظرات انتخاباتی بارها این مساله از سوی منتقدان مطرح می شد و پیشرفت ها با همین مغالطات ارائه می شد...
دهها مورد دیگر از این سفسطه ها و دروغها به طور مستمر از سوی مسوولین بیان می شود که هیچ مرجعی هم پاسخگو نیست.
باسلام دروغ از طرف مسئولان جرم نیست بلکه از طرف مردم عادی جرم محسوب میشودوحتی پیگرد قانونی دارد


RajabRingo - سوپد - گوتنبرگ
صد بار بدی کردی و دیدی ثمرش را ------ خوبی چه بدی داشت که یکبار نکردی . از مولانا جلال الدین فردوسی
دوشنبه 27 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
إنما یفتری الکذب الذین لا یؤمنون بآیات الله. تنها کسانی دروغ می‌بندند که به آیات خدا ایمان ندارند(نحل105)
دوشنبه 27 مهر 1388

roshan1980 - ایران - ایران
واقعاخدا به ایران رحم کنه
دوشنبه 27 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
کوروش راحت بخواب که ما هم خوابیم.
دوشنبه 27 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
درود بر پورمحمدی شجاع یکی از مسئولین رده بالای قتلهای زنجیره ای و کسی که یکی از مسئولین اعدامهای سال 67 بود و ترور نویسنده های ناراضی کشور و.... درود درود درود ( ای خاک بر سر ملتی که هنوز بعد از 30 سال به یه قاتل درود میفرستند)
دوشنبه 27 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
لطفا درخصوص دروغ صحبت نکنید چون ایندیگه یک اصله اگه کسی راست بگه مشکل وجود داره
دوشنبه 27 مهر 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. تنها کسی که به نظر من دروغ نمیگه مموتی .
دوشنبه 27 مهر 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
بزرگترین دروغ تاریخ اینه: محمود دروغگو نیست.
دوشنبه 27 مهر 1388

jamsil - کره - سئول
بزرگترین ظلم دروغگوی است .خداوند دروغ گویان را دوست نمی دارد .
دوشنبه 27 مهر 1388

kaveh52 - ایران - تهران
دیگه تو ایران امروز دروغ یکی از اصول و ارزشهای حکومته
دوشنبه 27 مهر 1388

armin100 - اتریش - سالزبورگ
وقتی که رئیس یک نظام کارش با دروغگویی شروع میکنه چه انتظاری از بقیه. میره. خمینی از باریس شروع کرد بهدروغگویی.یا اون سخنرانی بهشت زهراشو یادتونه
دوشنبه 27 مهر 1388

METRADAT - انگلستان - لیدز
اگر دروغ در ایران نهادینه شده بخاطر مسلمان شدن مردمه. در نا فرهنگ. اسلامی تزویر و ریا خودعه و نیرنگ یک اصل اساسی است .
دوشنبه 27 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
این دعای داریوش مستجاب نشد چون خداوند در خوابی سنگین فرو رفته و امیدی به او نیست . هر کس به امید همسایه نشست گرسنه میخوابد. پس هموطنان به امید خودتان باشید .
دوشنبه 27 مهر 1388

Iranie Azade - آلمان - هامبورگ
تنها کسى که در ایران اصلاً دروغ نمیگه شخص جناب آقاى دکتر محمود چاخانه...!
دوشنبه 27 مهر 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
دروغ همیشه در تمام جهان بوده و هست . ولی من حاضرم قسم بخورم .از بدو ورود خمینی به ایران و تنها حرف راستی که گفت :من هیچ احساسی ندارم. در هیچ کجای دنیا دروغ و کلاهبرداری و ادمفروشی افزایش چند میلیون برابری نبوده. رئیس جمهور و رهبر و کابینه و مجلات و روزنامه ها و تلویزیون و غیره دروغهای محض را براحتی عنوان می کنن و مردمو هیچ حساب میکنن.
دوشنبه 27 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
اگه نامه عسگراولادی رو خونده باشین تو حرفهاش اینطور گفته که موسوی در مناظره 20 بار گفت که احمدی نژاد دروغگو است. و این باعث شد آراء اون پایین بیاد. حالا فکر میکنید که الانم همینطور فکر میکنه؟؟ (آره بابا پرروتر از این حرفهاست) بگذریم یعنی موسوی دروغ میگفت که ا.ن دروغ میگه؟؟؟؟ از اون نرخ بیکاری بگیرید تا نفت و ..
دوشنبه 27 مهر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
bluestar - ایران - تهران. زیاد جوک نگو مرا بیاد آیات که در زمان نو جوانی در سن سیزده سالگی در یک مستراح مجبور بودم یاد بگیرم انداختید. وقتی بی کس کار باشی برای زنده ماند هر کاری می کنی، حدود ده جزء می دانم. زیاد بلغور نکن مجبور می شم به چیزی که می نازی توهین کنم.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
bluestar-ایران-تهران . چرا عربی بلغور میکنی از خودت چیزی بگو
سه‌شنبه 28 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
با این دین ننگ و نفرت هر عمل شنیعی به ایران وارد شد ننگ
پنج‌شنبه 30 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.