آمریکا و بریتانیا بمبگذاری در ایران را محکوم کردند

آمریکا و بریتانیا بمبگذاری در ایران را محکوم کردند

نورعلی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه در این حمله کشته شد

آمریکا و بریتانیا بمبگذاری در استان سیستان و بلوچستان که چند فرمانده سپاه پاسداران در آن کشته شدند را اقدامی تروریستی دانسته و محکوم کرده اند.

هم زمان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، از دولت پاکستان خواسته است که فورا برای دستگیری "عوامل اصلی" این بمبگذاری اقدام کند.

بر اساس گزارش ها، قربانیان بمبگذاری روز یکشنبه (18 اکتبر) افزایش یافته است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) جدیدترین آمار قربانیان را حداقل 42 کشته و ده ها زخمی اعلام کرده است.

به گزارش ایرنا، محمود احمدی نژاد گفته است: "از دولت پاکستان می ‌خواهیم در دستگیری عوامل اصلی این حوادث تروریستی بیش از این معطل نکند."

این بمبگذاری در جریان همایشی بین سران طوایف و قبایل در منطقه "پیشین" (در حد فاصل شهرستان های سرباز و چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان) رخ داد. هدف این همایش ایجاد "وحدت میان عشایر شیعی و سنی" اعلام شده بود.

حداقل دو نفر از فرماندهان سپاه پاسداران در این بمبگذاری که برخی آن را انتحاری توصیف کرده اند، کشته شدند.

نورعلی شوشتری، جانشین فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران و فرمانده قرارگاه قدس، و رجب علی محمدزاده فرمانده سپاه استان سیستان و بلوچستان از جمله قربانیان هستند.

فرمانده سپاه ایرانشهر، فرمانده سپاه سرباز و فرمانده تیپ امیرالمومنین نیز از جمله کشته شدگان اعلام شده اند.

وزارت امور خارجه ایران در واکنش کاردار پاکستان در تهران را احضار کرده است تا "مراتب اعتراض جمهوری اسلامی ایران نسبت به استفاده تروریست‌ها و اشرار از خاک پاکستان علیه جمهوری اسلامی ایران را به وی اعلام کند."

ایران گروه "جندالله" یک گروه پیکارجوی سنی به رهبر عبدالمالک ریگی که گفته می شود در خاک پاکستان فعالیت دارد، را مسوول حمله روز یکشنبه می داند.

مقام های استان سیستان و بلوچستان از روز دوشنبه (19 اکتبر) سه روز عزای عمومی در این استان اعلام کرده اند.

برخی منابع از کشته شدن "گروهی از سران قبایل و عشایر استان" خبر داده اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا این بمبگذاری را محکوم کرد

وزارت خارجه بریتانیا نیز در بیانیه ای اعلام کرد که این "حمله تروریستی" را محکوم می کند.

دولت آمریکا نیز بمبگذاری روز شنبه را اقدامی تروریستی خواند و آن را محکوم کرده است.

ایان کلی، سخنگوی کاخ سفید با صدور بیانیه ای اعلام کرد که آمریکا برای قربانیان بیگناه حمله روز یکشنبه سوگوار است.

او همچنین اتهام دخالت آمریکا در این بمبگذاری را کذب محض دانست.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، حمله روز یکشنبه را "نتیجه اقدامات آمریکا" دانسته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی لاریجانی گفته است: "ما این اقدام تروریستی اخیر را نتیجه‌ اقدامات آمریکا می ‌دانیم."

با این همه، رئیس جمهوری ایران و وزارت خارجه این کشور به طور مستقیم دولت مشخصی را مسوول بمبگذاری سیستان و بلوچستان معرفی نکرده اند.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه اش " برخی کشورها و حامیان گروه‌های تروریستی" را مسوول واقعه سیستان و بلوچستان دانسته و تاکید کرده است: " به مدعیان مبارزه با تروریسم یادآور می ‌شود که برخورد دوگانه و گزینشی با معضل تروریسم کمکی به حل مشکلات آنان در منطقه نخواهد کرد و آثار زیانباری را برای آنان و کل منطقه به بار خواهد آورد."

جندالله؛ مظنون اصلی

ایران گروه جندالله وابسته به عبدالمالک ریگی را مسوول این حمله می داند

در چند سال گذشته چندین بار در سیستان و بلوچستان حوادث خشونت رخ داده است و عمدتا مسوولیت این وقایع را گروه جنبش مقاومت مردمی ایران - جندالله- بر عهده گرفته است.

اخبار مربوط به فعالیت گروه جندالله در مناطق جنوب شرق ایران از حدود پنج سال پیش انتشار یافته و در این مدت، این گروه مسوول یک رشته حملات مسلحانه، آدم ربایی، قتل و بمب گذاری در این مناطق شناخته شده است.

از جمله اقدامات این گروه، عملیات تاسوکی در اسفندماه سال 1384 است که در جریان آن، افراد مسلح با بستن جاده زابل به زاهدان در نزدیکی پاسگاه تاسوکی، اتومبیل های عبوری را متوقف کردند و بیست و دو تن از سرنشینان آن ها را کشتند.

گروه جندالله کشته شدگان را عوامل دولتی و امنیتی توصیف کرد، اما منابع دولت ایران گفتند که اکثر قربانیان این حمله از افراد عادی بوده اند.

در خرداد ماه سال جاری هم انفجاری در مسجد امیرالمومنین زاهدان روی داد که در جریان آن، بیست و پنج نفر کشته و شماری زخمی شدند و جندالله مسئول آن اعلام شد.

جندالله هدف خود را تلاش برای تامین حقوق مذهبی و قومی قوم بلوچ و اهل سنت در سیستان و بلوچستان ایران اعلام کرده اما تاکید داشته است که یک گروه جدایی طلب نیست.

در مورد سازماندهی و منابع این گروه اطلاع دقیقی در دست نیست اما به گفته مقام های ایرانی، افراد مسلح جندالله در داخل خاک پاکستان مستقر هستند، گروگان های خود را با عبور از مرز به داخل این کشور می برند و عملیات خود در داخل ایران را از آنجا سازمان می دهند.

دولت های ایران و پاکستان جندالله را یک سازمان تروریستی می دانند و مقام های جمهوری اسلامی ایالات متحده را به حمایت از این گروه متهم کرده اند. آمریکا این اتهام را رد کرده است.

برخی منابع گفته اند که جندالله با گروه هایی مانند شبکه القاعده و طالبان ارتباط دارد اما رهبران جندالله این اتهام را رد کرده و گفته اند که در صورت تامین حقوق اقلیت سنی در ایران، فعالیت های خشونت آمیز را کنار خواهند گذاشت.

واکنش آمریکا و بریتانیا

روز روشن - ا نگلیس - لندن
لابد خون اینها از جوانهای دیگه رنگین تر بوده.یا شاید با اقای ایان از یک جنس بودن که براشون ابراز تاسف میکنه.لال بودن این افایون کاخ سفید در مورد گل های عزیزی که این چندوقت مثل برگ خزون روی زمین ریخته شد حرف بزنن.من با کشتن مخالفم100در100ولی از مردنشون هم متاسف نیستم. واقعا کم سیاست پدر و مادر نمیشناسه.
دوشنبه 27 مهر 1388

nima.mp3 - ایران - اصفهان
دوستان هر چند واضحه ولی بازم میخواستم یاد آور بشم که این کشورای اروپایی و آمریکا هیچ کدوم برا ما کاری نمیکنن. اینا برای منافعه خودشو دست نجس احمدی نژاد را میفشارند و چشم بر روی جنایات دولت ایران میبندند. پس ما خودمون باید به فکر باشیم و با این جلادان مبارزه کنیم. مرگ بر دیکتاتور. درود بر کروبی و ناچارا موسوی (چون رهبر نمادین این جنبشه وگرنه اینکاره نیست)
دوشنبه 27 مهر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
خوب این هم آغازی برای جنگهای داخلی بین شیعه و سنی. این چه دین گندی هست که همه فرهنگش روی کشت و کشتار بنا شده؟ مرگ بر اسلام تازی به هر ریخت و بی ریختی. امریکا و انگلیس هم اگر محکوم نکنه که نمی تونه ابزارهای جنگی رو بفروشه!!!
دوشنبه 27 مهر 1388

siavash b - ایران - تهران
با سلام من واقعا متاسف هستم وقتی کامنت بعضی از هموطنان خودم رو میخونم که درود فرستادن برای مالک ریگی و میگن دستش درد نکنه اینجا دو مسئله است اولا اینکه نباید خون رو با خون جواب داد اگه قراره که طرزه فکر ما هم با سران مملکت یکی باشه پس فرقی با هم نداریم و این برای جنبش سبز خیلی دردناک است دوم اینکه مالک ریگی کسیکه شما بهش درود میفرستید میدونید چه قدر ایرانی بی دفاع غیر نظامی تا نوجوان 13 ساله رو کشته میدونید چه همه فیلم سر بریدن به شکل برادران طالبانیش در زاهدان موجود است من خودم حداقل یه فیلم از این وهابی دیدم که سر 9 نفر رو با چاقوی کند اونم در یک زمان میبره شهدای تاسوکی یادتون رفته سربازهای بیگناه چی کسیکه منبع درامدش افراطیهای عربستان و ادم ربایی است از این شخص چه انتظاری دارید میدونید نظر مردم استان سیستان و بلوچستان چیه میگن دست این با سران مملکت تو یه کاسه است بخدا زشته که واسه این وهابی که از اسلام فقط سنت و الله شو یاد گرفته حمایت و خسته نباشید میگید کاش ما یاد میگرفتیم که اول از همه ایرانی هستیم و اریایی و تا قبل از امدن این اسلام ایرانی بودیم و خدایی هم داشتیم که زیباتر بود
دوشنبه 27 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
کاش این آویزه های ولایت فقه شیعی و سنی های عمری و وهابی اینقدر همدیگر را بکشند که کفتار ها جشن خرکشی بگیرند و جوانان میهن لحظه ای در این 1400سال از شر این وحشی ها که بنام الله جنایتکار یکی دیگری را سر میبرد و ان یکی دومی را شقه میکند در امان باشند. همچنین انها که عرعر شادیشان از مثلا پیروزی این یا آن بلند است بدانند که قهرمانانشان باعث خحالت حیوانات هستند. قابل توجه پیرزن ساواکی و پس مانده های ایرانی صدام
دوشنبه 27 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
خیلی دوست دارم نظر علیرضا نوریزاده رو در این مورد بدونم. آخه ریگی رو به استودیو دعوت کرده بود و او را رهبر جنبش مقاومت ملی ایران نامید.
دوشنبه 27 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
دفعه بعد نوبت انتری و باباشه. چاه نکن بهر کسی اول خودت بعدا کسی
دوشنبه 27 مهر 1388

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به هموطنان عزیزم:. تبریک تبریک به همهٔ مردم!!!!! این پاسدارن بوزینه بچه‌های مردم رو به گلوله میبستند حالا به درک واصل شدن تازه اولشه انتگم خشم مردم از حالا شروع می‌شه حتا اوباما هم نمیتونه رژیم رو نجات بده،به امید به درک واصل شدن تمامی اباشن رژیم از احمدی‌نژاد گرفته تا پاسداران و بسیجیهای کثیف!!! مبارک مبارک پیروز باشید
دوشنبه 27 مهر 1388

farid abbasi - ایران - تهران
با اینکه خودم مخالف سرسخت سپاه و بسیج هستم .اما هیچوقت برای گروه تروریستی ریگی بخاطر اینکارشان هورا نمی کشم و متاسفم برای کسانی که ذوق زده شده و ریگی کثیف و یاران قاتلش را تشویق می کنند.دوستان بدانید با این کارها جنبش قشنگ سبز ما به پیروزی نمی رسد بلکه ایران عزیز دچار جنگ داخلی مثل افغانستان می شو د. و امکان دارد کشور تجزیه شود . واقعا اگر کسی دلش بحال ایران و ایرانی می سوزد باید بداند امثال ریگی فقط به فکر منافع خودشان و تجزیه کشور و جدا شدن سیستان و بلوچستان از طرف شرق و کردستان از غرب و اذر بایجان از شمال غربی از ایران هستند. پس یه کمی فکر کنید و برای کسانی که قصد تجزیه ایران را دارند کف نزنید و هورا نکشد اگر واقعا ایرانی هستید .امیدوارم هرچه زودتر ایران از دستان اخوندهای کثیف و قاتلان جند الله و گروهک ادمکش منافقین و گروه تروریستی پژاک خلاص شود و بدست ایرانیان وطن پرست اداره شود. تا شاهد شکوفایی سرزمین کورش کبیر باشیم
دوشنبه 27 مهر 1388

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
دولت ما در مقابل مردم ایران گردن کلفت از و معترضان را در زندان می کشد یا اعدام می کند اما در مقابل تروریست های پاکستانی موش است و تا به حال چند بار خواسته برادر ریگی را به درک واصل کند ولی جرات نکرده است
دوشنبه 27 مهر 1388

hamid shirazi - ایران - تهران
با این دولت سفاک و خونخوار فقط باید به همین زبون صحبت کرد . شیر مادرت حلالت باشه عبدالمالک ریگی . زنده باد ایران
دوشنبه 27 مهر 1388

jamsil - کره - سئول
این دیگه کیه .برین پی کارتون .جوجه تیغی ها .
دوشنبه 27 مهر 1388

پریستوک - ایران - تهران
به این میگن دست انتقام روزگار ، ایشالا روزی یه گله از این گوسفندا رو قربونی کنن
دوشنبه 27 مهر 1388

گویا - ایران - تهران
من کاری به این مسئله ندارم ولی این مالک ریگی آدم عوضی هستش نمیدونید تا حالا چند تا سرباز که دوره آموزشیشونو سیستان بلوچستان میگذروندن سر بریده به هیچ کسی رحم نمیکنه من که خیلی میترسم ازش وااااااااااااااااای
دوشنبه 27 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
جندالله .حزب الله . ثار الله . ایت الله.وهر چیز که با الله شروع یا ختم میشود فقط باعث کشتار و بدبختی برای بشریت است . پس نابود باد این چرندیات . ارزانی خود عربها.
دوشنبه 27 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
دولت اسهالی هر روز در حال اعدام است.کسی از این دولت مردان در نمی اید.حالا چهار تا از پاسداران به درک راهی شدن.همه صدایشان در امده. نابود باد علی گدا و حکومت ناب محمدی در ایران
دوشنبه 27 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
دولتهای آمریکا و انگلیس این بمب گذاری را محکوم کرده اند تا احیاناً روابط بقول معروف مسالمت آمیز با ایران برقرار کنند و بهتر بتوانند سرمایه های ایران را بچاپند اما وقتی دهها جوان بیگناه در خیابانها و زندانهای مخوف رژیم جانشان را از دست دادند زبان این حضرات در جای دیگرشان بود و لام تا کام صدایشان در نیامد. این را می گویند سیاست سر بریدن با پنبه. خدا می داند هدف واقعی سفر جانشین فرمانده نیروی زمینی و همراهانش به آن نقطه دور دست به چه منظور بوده است!
دوشنبه 27 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.