مجلس تصویب کرد؛ برق گران می شود

مجلس تصویب کرد؛ برق گران می شود

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در اصلاح قیمت حامل های انرژی دولت را مکلف کردند میانگین قیمت فروش داخلی برق را به تدریج افزایش دهند و تا پایان برنامه پنجم توسعه، معادل قیمت تمام شده آن محاسبه کنند.

به گزارش مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یک شنبه و در ادامه بررسی ماده یک لایحه هدفمند کردن یارانه ها در اصلاح قیمت حامل های انرژی، قیمت برق را نیز اصلاح کردند.

بر اساس مصوبه نمایندگان مجلس در چهارمین روز بررسی این لایحه میانگین قیمت فروش داخلی برق باید به گونه ای تعیین شود که به تدریج و تا پایان برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران معادل قیمت تمام شده آن باشد.

همچنین با تصویب نمایندگان مجلس، دولت مکلف است با رعایت الگوی بهینه مصرف و افزایش بهره وری، قیمت برق مصرفی بخش کشاورزی را به گونه ای تعیین کند که در پایان سال پنجم برنامه توسعه پنجم، قیمت متوسط هر کیلو وات ساعت برق مصرفی کشاورزی به حداکثر معادل 30 درصد قمیت متوسط برق در سایر مصارف برسد.

بر این اساس در صورتی که برداشت آب از چاه های کشاورزی بیش از سهم تعیین شده قانون توزیع عادلانه آب باشد نرخ برق برای مازاد برداشت در هر کیلو وات ساعت 50 درصد قیمت متوسط برق در سایر مصارف محاسبه خواهد شد.

همچنین نمایندگان مجلس مقرر کردند قیمت تمام شده برق ، با مجموعه هزینه های تبدیل انرژی انتقال و توزیع و هزینه سوخت با راندمان حداقل 38 درصد نیروگاه های کشور و رعایت استانداردها محاسبه شود.

بر اساس این مصوبه هر ساله باید حداقل یک درصد به راندمان نیروگاه های کشور افزوده شود به طوری که تا 5 سال از زمان اجرای این قانون راندمان این نیروگاه ها به 45 درصد برسد.

همچنین تلفات شبکه های انتقال و توزیع برق تا پایان برنامه پنجم توسعه ایران به 14 درصد کاهش یابد.

نمایندگان مجلس همچنین دولت را مکلف کردند با تشکیل کارگروهی مرکب از کارشناسان دولتی وغیر دولتی نسبت به رتبه بندی تولید کنندگان برق از نظر میزان تلفات اقدام کند و سیاست های تشویقی و حمایت مناسب را اتخاذ کند.

نمایندگان مجلس به دولت اجازه دادند در موارد خاص قیمت های برق و گاز طبیعی را به شیوه ترجیحی اعمال کند.

همچنین با تصویب نمایندگان مجلس، شرکت های آب، برق و گاز موظف شدند در مواردی که از یک انشعاب چندین خانواده یا مشترک بهره برداری می کنند، در صورتی که امکان اضافه کردن کنتور باشد تنها با اخذ هزینه کنتور و نصب آن نسبت به افزایش تعداد کنتورها اقدام کنند.

بر اساس این مصوبه در صورتی که امکان اضافه کردن کنتور نباشد مشترکین را به تعداد بهره برداران افزایش دهد.

نمایندگان مجلس همچنین در تبصره ای از ماده یک لایحه هدفمند کردن یارانه ها مقرر کردند قیمت حامل های انرژی برای پس از سال پایه بر اساس قمیت ارز منظور شده در بودجه سالانه تعیین شود.

با تصویب نمایندگان مجلس قیمت های سال پایه اجرای این قانون به گونه ای تعیین خواهد شد که برای مدت یک سال حداقل مبلغ 100 هزار میلیارد ریال و حداکثر مبلغ 200 هزار میلیارد ریال درآمد حاصل شود.

نمایندگان پس از پایان بررسی ماده یک لایحه هدفمند کردن یارانه ها در جلسه علنی عصر ماده یک را به رای گذاشتند و با 161 رای موافق، 42 رای مخالف، 13 رای ممتنع از تعداد 224 نماینده حاضر به این ماده رای مثبت دادند.

بند الف و ب این ماده در جلسات گذشته مورد بررسی قرار گرفته بود.
Hoja Verde - ایران - تهران
اولین ویدئو ازعربده کش معروف نظام : . (( https://www.youtube.com/watch?v=uAaSzde3Q4A ))
یکشنبه 26 مهر 1388

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به هموطنان عزیز:. به درک واصل شدن ۵ نفر از رهبران پاسداران و تعدادی دیگر از نیروی پوشالی پاسداران بر مردم ایران مبارک!!!!!!!!جشن بگیرید و شیرینی‌ بخورید دولت کثیف آخوندی در حال فرو ریختن هست حتا اوباما هم نمیتونه رژیم رو نجات بده امروز جشن بگیرید تا ملاها از ناراحتی‌ دگ بکنن!!! مرگ بر رژیم احمدی‌نژاد و خامنه‌ای درود بر مردم و مبارزین،از موسا خیابانی تا ندا و سهراب پیروز باشید
یکشنبه 26 مهر 1388

bahram$hiroshima - ژاپن - هیروشیما
گور بابای دولت !!!!!!!!!!! خونه ما که از25 سال پیش تا الان برقش قاچاق بوده و همیشه یک پنجم پول مصرفی رو دادیم. گاز خانگی هم همینطور.گور پدر خمینی و خود خمینی.
یکشنبه 26 مهر 1388

sotedelan - هلند - المیره
خوبه دیگه ...اقایون وو اقازادها کنند ملت بیچاره تاوان اشتباه دهند..این مزدوران میخواهند تاوان تحریمها رو از جیب مردم جبران کنند وووووااای خدا نکنند دوباره ایران رو تحریم کنند .چرا که این وضع باعث این میشه که فقیر / فقیروفقیرتراز پیش بشه...خدایااااخودت رحم کن.
یکشنبه 26 مهر 1388

nima.mp3 - ایران - اصفهان
خوب خدارا شکر اینا دارن اون یه دسته کوچک و احمق که بهشون رای دادن را هم پشیمان میکننو با دست خودشون گورشونو میکنن
دوشنبه 27 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
هیچ اشکالی نداره. مردم هم از پشت کنتور برق می دزدند.
دوشنبه 27 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
مگه این چیز جدیدی تصویب کنه یا نکنه گران شده (در ضمن چی ارزونه که برق ارزون باشه )
دوشنبه 27 مهر 1388

majid_r82 - امارات - شارجه
ما موندیم اینها می خوان نون رو سفره ملت بیارن یا از سفره هاشون جمع کنن . یه روز میگن درآمد نفت میخوایم تقسیم کنیم یه روز دیگه از خره خره شون میکشن بالا .این ملت بدبخت چه گناهی کرده که همچین کسانی براشون حکوت کنن.
دوشنبه 27 مهر 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
باید مردم پول برق و ... را در بالاترین حد و نامتناسب با حقوق ریالی خود بپردازند تا پول حاصله به1- فلسطین2-لبنان3- بورکینافاسو4- جزایر کومور ..................10000599-اسکیموهای قطب شمال زحل 10000600-بادیه نشین های بیابانهای زحل فرستاده شود.
دوشنبه 27 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
تصحیح تیتره خبر:----مجلس تصویب کرد: بیلاخ به خمینی.
سه‌شنبه 28 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.