تشدید تدابیر امنیتی با ایجاد کلانتری های کوچک در محله ها

تشدید تدابیر امنیتی با ایجاد کلانتری های کوچک در محله ها

فرمانده نیروی انتظامی تهران از طرح جدید کنترل محلات تهران با استقرار کلانتری های کوچک و گسترش ایستگاه های نیروی انتظامی خبر داد.

عزیزاله رجب زاده در حاشیه دیدار از نمایشگاه های نیروی انتظامی در تهران با تاکید براینکه"تنها نمایشگاه نمی تواند امنیت را تامین کند" به خبرنگاران گفت که برنامه‌های جدید این نیرو" گسترش ایستگاه های پلیس در محلات و استقرار کلانتری های کوچک" است.

فرمانده نیروی انتظامی از "آموزش چهره به چهره در مدارس و دبیرستانها، مراکز تجاری و مجتمع های مسکونی"یکی دیگر از برنامه های جدید پلیس یاد کرد اما توضیح بیشتری در این باره ارائه نکرد.

پیشتر نیز فرماندهان نیروی انتظامی از نصب دوربین های مداربسته در سطح شهر تهران و سایر شهرهای کشور به عنوان یکی دیگر از طرح های در حال اجرای این نیرو خبر داده اند.

طرح های جدید نیروی انتظامی پس از حوادث اخیر در ایران به اجرا در می آید و اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی در اوایل مهرماه و در همایش فرماندهان پلیس پیشگیری از آن به عنوان طرح"امنیت محله محور" یاد کرده بود.

اسماعیل احمدی مقدم در این همایش گفت که طرح امنیت محله محور با استفاده از ۱۲۰ هزار نگهبان محله و بیش از ۱۰۰ هزار مامور فعال پلیس پیشگیری در کشور به اجرا در می آید.

او تاکید کرد که"امسال و سال آینده، افزایش ایستگاههای پلیس، سیستم های مراقبتی و دوربین ها در مناطق جرم خیز در دستور کار جدی نیروی انتظامی به خصوص فرماندهی پیشگیری این نیرو قرار دارد."

اعلام رسمی استفاده از ۲۲۰ هزار مامور نیروی انتظامی برای اجرای طرح"امنیت محله محور" درحالی صورت می گیرد که فرمانده نیروی انتظامی در پانزدهم مهرماه گفت"ما در بسیاری از شاخص‌ها در حالت بحرانی قرار نداریم."

مشارکت بسیج در امنیت محلات

به گفته فرمانده نیروی انتظامی، طرح امنیت محله محور با استفاده از ۱۲۰ هزار نگهبان محله و بیش از ۱۰۰ هزار مامور فعال پلیس پیشگیری به اجرا در می آید.

علاوه براین، از یک سال پیش طرح گشت های امنیتی بسیج در محلات به اجرا گذاشته شده است.

سال گذشته در سوم آذرماه ۸۷ احمد رضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی از سپردن امنیت محلات به نیروهای بسیج خبر داد و گفت"در جلسات کاربردی که با فرماندهان بسیج و سپاه داشتیم نوع ماموریت بسیج در برقراری امنیت محله ها مشخص شده و از این پس نیروهای بسیجی با حضور در محله ها و گشت زنی به رصد موارد مشکوک خواهند پرداخت."

آقای رادان ورود بسیج به امنیت محله محور را"باعث رشد امنیت و احساس بیشتر آرامش در بین مردم کشور" توصیف و اعلام کرده بود که حضور گشت های بسیج در محلات"یک ظرفیت و ابزار مناسب برای تامین امنیت محلات"است.

پیش از این حسین تائب فرمانده وقت بسیج به خبرگزاری ایسنا گفته بود که برای اجرای گشت های بسیج در محلات"سلاح و تجهیزات به نیروهای بسیج در ۲ هزار حوزه بسیج"تحویل شده و اما گفت که"این نیروها بنای به کارگیری از تجهیزات و سلاح ندارند و برای اینکه بتوانند پشتیبانی دفاعی برای خود داشته باشند این تجهیزات در اختیار آنها قرار می گیرد."

آقای طائب افزود: "کلیه نیروهایی که در گروه های دفاعی امنیتی این پایگاه ها سازماندهی شده اند، در طرح امنیتی محله ها حضور دارند."

نزدیک به ۶ ماه پس از آغاز رسمی گشت های امنیتی بسیج در محلات،فرمانده نیروی انتظامی در ۲۹ فروردین سالجاری نتایج این طرح را بسیار خوب ارزیابی کرد و به خبرگزاری ایسنا گفت: "طرح گشت‌های بسیج در محلات که با هدف تامین امنیت اجتماعی، هر شب از ساعت ۲۴ تا شش صبح از اول آذر ماه سال گذشته در کشور اجرا شده، مطلوب است."

فرماندهان نیروی انتظامی و سپاه پاسداران هنوز درباره تداوم گشت های امنیتی بسیج به موازات طرح جدید"امنیت محله محور" نیروی انتظامی اظهار نظری نکرده اند اما پس از حضور گسترده بسیج در سرکوب راهپیمایی های اعتراض آمیز به نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری و تاکید محمدعلی جعفری فرمانده سپاه براینکه"ماموریت مقابله با تهدیدات نرم به بسیج سپرده شده"در عمل نیروهای بسیج بر جنبش اعتراضی پس از انتخابات متمرکز شده اند.

سرنوشت دوربین های مداربسته

از یک سال پیش طرح گشت های امنیتی بسیج در محلات به اجرا گذاشته شده است

غیر از تشدید حضور نیروی انتظامی در محلات، نصب دوربین های مداربسته از دیگر محورهای طرح جدید نیروی انتظامی است که خبرگزاری ها و رسانه های محلی از اجرای همزمان آن در تهران و سایر شهرهای بزرگ و مراکز استان ها خبر داده اند.

بهرام نوروزی،رئیس پلیس پیشگیری نیروی انتظامی به روزنامه دولتی ایران گفت که"هم اکنون ۲۰۰ دوربین مدار بسته در سطح شهرها در حال نصب بوده و ۴۰۰ دوربین نیز خریداری می شود."

اما احمدرضا رادان جانشین فرمانده نیروی انتظامی تعداد دوربین های کنترلی را تنها در تهران ۴۰۰ دستگاه اعلام کرد و به خبرگزاری ها گفت"۴۰۰ دوربین مداربسته در این راستا در پایتخت در نظر گرفته شده که تاکنون ۲۰۰ دوربین نصب شده و پلیس به دنبال نصب مابقی دوربین‌هاست."

نصب این دوربین ها در حالی صورت می گیرد که یک سال پیش در ششم آبان سال گذشته محمود احمدی نژاد طی نامه ای به فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به "برخی اخبار منتشر شده"مبنی بر نصب دوربین در برخی مناطق دستور توقف و لغو نصب دوربین ها را صادر کرد.

او در این نامه خطاب به اسماعیل احمدی مقدم تاکید کرده بود:"این اقدام را بر خلاف مصالح، در جهت پلیسی کردن فضای آرام و امن کشور و رو در رو قرار دادن پلیس با اکثریت مردم و زدودن امنیت خاطر و اعتماد از جامعه"است.

این اقدام آقای احمدی نژاد را بسیاری"اقدامی تبلیغاتی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری" توصیف کردند چنانکه در سال ۸۶ نیز در آستانه انتخابات مجلس هشتم پس از اظهارات مشابهی از سوی غلامحسین الهام سخنگوی دولت نهم درباره طرح امنیت اجتماعی، محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان از آن با عنوان"اقدام تبلیغاتی" انتقاد کرد و گفت که"افراد با وعده‌ها، مواضع و ‏صحبت‌ها برای جمع‌آوری رأی بیشتر، به طور مثال ‏اقدامات ناجا یا سایر دستگاه‌ها را زیر سوال می‌برند."‏

همان وقت اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی با فرستادن نامه ای به آقای احمدی نژاد پاسخ داد و نوشت:"نیروی انتظامی هیچگونه طرحی برای استفاده از دوربین جهت کنترل افراد و شهروندان نداشته و بدیهی است که این موضوع در مراجع ذیربط نیز مطرح و پیگیری نشده است."

آقای احمدی مقدم تنها دوربین های نصب شده در شهرها را"دوربین های کنترل ترافیک" اعلام کرد و گفت که"حوزه دیگر کاربرد دوربین و دیگر دستگاههای کنترل و مراقبتی، مرزهای آبی و خاکی کشوراست."

اسماعیل احمدی مقدم برخلاف نامه سال قبل خود پانزدهم مهرماه امسال به خبرنگاران گفت: "تلاش بر این است تا دوربین ها کاربردهای چندگانه داشته باشد به عنوان مثال میدان آزادی، میدان انقلاب از لحاظ ترافیکی و جرم خیز بودن مستعد هستند."

فرمانده نیروی انتظامی به استفاده امنیتی از دوربین ها تحت نظارت شورای امنیت کشور به ریاست وزیر کشور نیز اشاره کرد و گفت:"طبعا هر اقدامی که نیروی انتظامی در استفاده از فناوری های جدید به کار می برد، در چارچوب قانون است و نیروی انتظامی در بعد امنیت تابع شورای امنیت کشور است."

sepehrsan - ایران - تهران
عکس بهتر نبود برای بسیج بزارین اون بی ریخت رو گزاشتین
یکشنبه 26 مهر 1388

siya48 - آلمان - کلن
این رژیم اینقدر ترسیده و میدونه که آخر خطه،شاید برای هر خانواده یه کلانتری بزاره.
یکشنبه 26 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
حکومت اسلامی ودست و پا زدنهای اخر . و سرانجام اسلام را در مستراح خانه ها دفن خواهیم کرد. زنده باد یران .
یکشنبه 26 مهر 1388

nima.mp3 - ایران - اصفهان
سلام دوستان. من سه ماه بود که (بعد از انتخابات) کامنت نمیزاشتم. انقدر اعصابم ریخته بهم بود که دیگه حوصله هیچ کاری نداشتم. فقط هر روز میومدم خبرا را دنبال میکردم و از نظرات شماها استفاده میکردم و زود میرفتم. ولی امروز دلم دوباره براتون تنگ شد گفتم دوباره بیام تو جمعتون . به امید پیروزیه جنبش سبز ایران........ بزارین هر کاری میخوان بکنن. اندکی صبر سحر نزدیک است
یکشنبه 26 مهر 1388

artosh - ایران - تهران
در مقابل هر مدرسه ای یه ماشین نیروی سرکوب گذاشتن.هیچ جای دنیا این همه پلیس و نیروی سرکوب تو خیابوناشون ندارن. خاک بر سرتون که فکر میکنید با محدودیت و زور میشه حکومت کرد. هر چه پیش میریم حکومت سختگیرتر میشه، این یعنی داره به نابودیه خودش نزدیک و نزدیکتر میشه. یادمون باشه تاریکترین لحظهء شب،نزدیکترین لحظه به صبح و روشنایی است. زنده باد آزادی. زنده باد ایران و ایرانیه سبز و سبز اندیشِ سکولار خواه.
یکشنبه 26 مهر 1388

احمدی دوست - ایران - قم
باید خدا را شکر کرد که این دولت عزیز اینقدر به فکر امنیت مردم است.خداوند حامی و پشت و پناه این عزیزان ایثار گر ودولت باشد.کور ها نمی بینند که چه خدماتی انجام میشود.
یکشنبه 26 مهر 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
یه پیشنهاد دارم. اینطور که معلومه قصد دارن نصف جامعه رو واسه نصف دیگه پلیس بکنن ! بهتره اون نصف دیگه رو هم استخدام کنن که کل کشور بشه مامور و پلیس
یکشنبه 26 مهر 1388

amidjan - ایران - تهران
احمدی دوست - ایران - قم . قربون تو برم که اینقدر بینا هستی. تو همون بهتر که احمدی دوست باشی البته ما اینجا بهش یک چیزهای دیگه ای می گیم مثلا ا.ن پس سعی کن . درضمن تو هم فکر کنم یکی از او دجال ها باشی که جیره خوار رژیم هستی و با پولی که ازشون می گیری یا آدم فروشی می کنی یا جوونهای مردم رو می کشی یک ضرب المثل چینی می گه برو بخواب.
یکشنبه 26 مهر 1388

rezanl - هلند - امستردام
برای اینکه بتوانند پشتیبانی دفاعی برای خود داشته باشند این تجهیزات در اختیار آنها قرار می گیرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!. مگه کی قراره بهتون حمله شه تا از شر این دین جعلی راحت شیم. بر بنیانگذارش لعنت
یکشنبه 26 مهر 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست خوبم احمدی دوست - ایران - قم . امیدورام من آن روز که در داخل منازل هم دوربین نصب کردنند در این دنیا نباش و نبینم ولی اگر تو دیدی!! که خانه ات تحت کنترل است هرگز غیری اگر به آن اعتقاد داری نشو و مشغول شکرگذاریت باش
یکشنبه 26 مهر 1388

malmsteen - اکراین - کی یف
احمدی دوست - ایران - قم. بینا .بپا نیفتی تو چاه بابا .
یکشنبه 26 مهر 1388

nazanin 2009 - ایران - ارومیه
احمدی دوست - ایران - قم . احمق دوست
یکشنبه 26 مهر 1388

elvis2002 - سوئد - گوته برگ
یک روزی زنده یاد هویدا می گفت هر خانواده ایرانی یک پیکان اما حالا هر خانواده ایرانی یک کلانتری وپایگاه بسیج. مرگ بر دیکتاتور.
یکشنبه 26 مهر 1388

ABBASALI - ایران - مازندران
اگه یادتون بیاد سالهای اخر نظام قبلی هم به حکومت نظامی گذشت. اینها نشانه های غروب حکومته جای نگرانی نیست
یکشنبه 26 مهر 1388

bij - المان - المان
احمدی دوست مینویسد: ((کور ها نمی بینند که چه خدماتی انجام میشود)) خدمات در فرهنگ خشونت و یکه تازی برابر است با قلع و قمع دگراندیشان و بتازگی خودیهای دیروز! اما از نگاه دیگر خرج و مخارج بالای همچون دستگاهی که هر روز و ساعت باید مردم را زیر نظر داشته باشد و حتی خود را در مقابل خائنین به دستگاه انتظامی کنترل کند، سر به فلک میکشد. برای کشور بدبخت ایران خیانت مضاعف محسوب میشود! نیروی انسانی و ثروت جامعه هر روز با ندانمکاری اسلامی نیست و نابود میشود!!! 30 سال ظلم تحت حکومت اسلامی، ما ایرانیان را بس!
یکشنبه 26 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
احمدی دوست -ایران -قم اگه به این میگن خدمات پس منتظر دوربین مداربسته در اتاق خوابت از طرف دولت باش تا امنیتت کامل کامل بشه
دوشنبه 27 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.