نامه مهدی کروبی به آیت‌الله نوری همدانی: به جای سرکوبگران مردم را محکوم کردید

نامه مهدی کروبی به آیت‌الله نوری همدانی:
به جای سرکوبگران مردم را محکوم کردید

انتقاد از مخالفان دولت

 

رادیو دویچه وله : آیت‌الله نوری همدانی، در مصاحبه‌ای با رادیو معارف، که در روزنامه کیهان (۲۰ مهرماه)  نیز به صورت برجسته و گسترده‌ای بازتاب یافت، به مسائل انتخابات ریاست جمهوری و حوادث بعد از آن پرداخته و در باره بازداشتگاه کهریزک و معترضین و منتقدین آن نیز بطور اجمال سخن گفته است. او از جمله در این باره گفته است: « کسانی که نسبت تقلب در انتخابات و ادعای تعرض جنسی در کهریزک را داده‌اند در واقع عظمت انقلاب را شکسته‌اند...  اگر افرادی که در جریانات اخیر بوده‌اند توبه کنند می‌شود ائتلاف برقرار کرد».

 

پاسخ‌های کروبی

 

این اظهارات سبب شد تا مهدی کروبی نامه‌ای به او نوشته و با ذکر نکته‌هایی، از خود و "از حریم و جایگاه مقدس مرجعیت دینی تشیع" دفاع کند.

 

کروبی با اشاره به این نکته که آیت‌الله نوری همدانی مرجع تقیلد و از اساتید برجسته حوزه است، و برای انقلاب اسلامی نیز زحمات فراوان کشیده، از سخنان او اظهار تاسف می‌کند، زیرا او نه تنها در منازعات سیاسی اخیر میان معترضان و دولت بی‌طرف نمانده، بلکه معترض به ملتی شده که حقوقشان پایمال شده است.

 

در جریان انتخابات چه گذشت

 

کروبی سپس به شرح انتخابات ریاست جمهوری و تضییغاتی  می‌پردازد که از طرف محمود احمدی نژاد،  نسبت به سه نامزد تایید صلاحیت شده‌ی ریاست جمهوری اعمال شده است.

 

او در مورد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به شخصیت و سابقه‌ی  سه رقیب احمدی نژاد می پردازد و می‌نویسد: «اینجانب که یکطرف قضیه هستم و شما از مسئولیت‌های واگذار شده از طریق امام و مردم به اینجانب مطلع هستید و می‌دانید از معتمدین حضرت امام بودم و مدعی دوم کسی است که نخست وزیر معتمد امام بوده و در بحبوحه هشت سال دفاع مقدس مدیریت اجرایی کشور با ایشان بود. نفر سوم فرمانده سپاه پاسداران دوران دفاع مقدس و با سوابقی مبارزاتی و مدیریتی ممتاز بود.»

 

آقای کروبی در این نامه به حق کشی‌هایی که به گفته‌ی وی توسط محمود احمدی‌نژاد نسبت به نامزدهای دیگر روا داشته شده می پردازد و آنها را برمی‌شمارد: «(به) شماری از رجال کشوری، انقلابی و مذهبی در برابر میلیون‌ها بیننده تلویزیونی اهانت و افترا زده شده و همه امکانات و اموال دولتی و بیت‌المال و بسیاری از مسئولین دولتی به نفع یک نامزد معین به کار گرفته شدند و چند تن از اعضای محترم شورای نگهبان که ناظران انتخابات بودند آشکارا به قانون شکنی پرداخته و به نفع یک نامزد معین مصاحبه و اظهار نظر کرده‌اند. از طرف دیگر مجریان انتخابات نیز خود اعضای دولت آن نامزد  معین و حامیانش بوده‌اند و بدین واسطه روند صحیح انتخابات خدشه‌دار گشته و مورد سوال قرار گرفته است و روز انتخابات تخلفات بی‌سابقه‌ای انجام شد و در شمارش آرا حق کشی فراوانی صورت گرفت.»

 

آیت الله نوری همدانی تنها به قاضی رفته

 

مهدی کروبی بر این نظر است که آیت الله نوری همدانی خلاف احتیاط عرفی و شرعی  یک طرفه به قاضی رفته و تنها با شنیدن یک طرف دعوی قاطعانه حکم صادر کرده است. او معترض است که چرا آقای همدانی  به عنوان یک مرجع دست‌کم سه نفر نامزد ریاست جمهوری معترض را به حضور نطلبید و سخنان آنان را نشنید تا بعد بتواند اظهار نظر عمومی کند.

 

کروبی  به آیت الله نوری همدانی انتقاد می‌کند و می‌نویسد: «جا داشت حضرتعالی افرادی را جهت کشف حقیقت و موارد ادعایی مامور فرمایید تا بصورت عینی با معترضین و آسیب دیدگان تماس حاصل نموده و با تهیه مستندات لازم به جنابعالی گزارش بدهند تا بر پایه آن اظهار نظر فرمایید، نه اینکه با کنار گذاشتن احتیاط عرفی و سیاسی به اظهار نظر در رادیو و روزنامه بپردازید و از معترضان و مدعیان‌طلب توبه می‌فرمایید».

 

کروبی در انتها یادآور می‌شود که اظهاراتی چون ارتباط دادن اعتراض‌های مردمی به بیگانگان، زمینه سرکوب وحشیانه و دستگیری سیاست‌مداران، خبرنگاران، یاران انقلاب و بخش قابل توجهی از جوانان را فراهم می‌سازد.

متن نامه مهدی کروبی به آیت‌الله نوری همدانی

بسمه تعالی

حضرت آیت الله العظمی حاج شیخ حسین نوری همدانی دامت برکاته
سلام علیکم

مصاحبه تعجب انگیز جنابعالی با رادیو معارف که در روزنامه کیهان نیز به صورت برجسته و گسترده ای بازتاب داده شد و شما در ضمن آن سخنانی بدون تناسب و مقتضای حال، گریزی به مسائل انتخابات ریاست جمهوری اخیر و حوادث بعد از آن زده و در باره بازداشتگاه کهریزک و معترضین و منتقدین آن نیز بطور اجمال سخن گفته بودید و رفتار و گفتار آنان را موجب آبروریزی نظام تلقی نموده و خواستار توبه آنان شده بودید، موجب گردید تا بنده این نامه را به خدمت شما نوشته و نکته ها و مسائلی چند را به صورت دوستانه یادآور شوم تا هم از سوءتفاهمات جلوگیری نموده و هم از حریم و جایگاه مقدس مرجعیت دینی تشیع دفاع کرده باشم.

پیشاپیش عرض می کنم که جنابعالی از اساتید برجسته حوزه با سابقه طولانی تدریس، پیشگام مبارزات نهضت اسلامی به رهبری امام راحل قدس سره در حوزه علمیه بوده و زحمات و تلاش های قابل توجهی را در این راه انجام داده و حتی رنج تبعید و زندان را نیز برای این مقصد مقدس،در رژیم گذشته تحمل نموده اید و از السابقون انقلاب اسلامی هستید.چنانکه بعد از پیروزی انقلاب ، در سال های اولیه نیز همراه حضرت امام (ره) باقی مانده و مسئولیت هایی همچون نمایندگی امام و امامت جمعه همدان را پذیرا شده اید و اکنون نیز به حمدالله در زمره مراجع دینی محسوب می شوید و بابت همه این زحمات انشاءالله که در نزد خداوند ماجور و مفتخر خواهید بود.


چنانکه خود شما آگاهی بیشتر و بهتری دارید علمای بزرگ دینی و مرجعیت شیعه در طول تاریخ، همیشه به عنوان امناء دین، پاسدار انصاف و عدالت و پناهگاه مردم مظلوم بوده و در حوادث ایام مضافا ً بر صدور احکام و فتاوای لازم همچون حصن حصین و دژتسخیر ناپذیری اظهاروجود نموده و به هنگام تعدی امرا و دولت ها بر حقوق مردم،به عنوان امربه معروف و نهی ازمنکر و ازباب لزوم (( النصیحه لائمه المسلمین ))، جانب مردم را گرفته و از این رهگذر موجب تقویت هر چه بیشتر انگیزه های دینداری و خداباوری مومنان و جوامع اسلامی گردیده اند و از حقوق و منافع ملی و تمامیت ارضی کشور دفاع کردند.

علما و مراجع تقلید شیعه سرافراز به این افتخار بزرگ هستند که در طول تاریخ نه تنها با استعمارگران خارجی مبارزه نموده اند بلکه با ظلم و ستم و استبداد داخلی نیز همیشه سر ستیز و سازش ناپذیری داشته اند و حامی حقوق توده های مظلوم و محروم بوده اند.

چنانکه استحضار دارید شخصیت دینی بزرگی همچون مرحوم آیت الله العظمی سید کاظم یزدی، صاحب عروةالوثقی به هنگام حمله بیگانگان به شهر نجف اشرف وقتی که در برابر این پیشنهاد قرار گرفت که بهتر است شما و خانواده تان از شهر خارج شوید تا در امنیت کامل باشید، فرمودند: همه مردم این شهر و این کشور خانواده من هستند و من امنیت همه آنان را می خواهم و سرنوشت من و خانواده ام گره خورده به آنان است.

تاریخ پر افتخار زندگانی علما و فقها و مراجع شیعه پر از این نوع ایثارها و فداکاری ها و مردمداری هاست و نمونه های بارز آن را در زندگانی بزرگانی همچون حضرات آیات عظام بحرالعلوم، میرزا محمد تقی شیرازی، سید ابوالحسن اصفهانی، سید محسن حکیم، امام خمینی و دیگران آنچنان فراوان است که با احصاء و نگارش آنها می توان کتابی نوشت و به همین دلیل است که مردم و گروه مومنان نیز همیشه قدردان آنان و گوش به فرمانشان بوده اند و گاهی با استناد به یک سطر نوشته و به حکم و فتوای یکی از آنان از زندگی خود گذشته و انقلاب و نهضت بزرگی به راه می انداختند، چنانکه در نهضت تنباکو و فتوای یک سطری مرحوم میرزای شیرازی تحول و دگرگونی بوجود آمد. و پیروزی انقلاب اسلامی و سقوط استبداد شاهنشاهی و قطع دست بیگانه از ایران سر افراز و تشکیل جمهوری اسلامی ایران به برکت مرجعیت امام خمینی که عهده دار رهبری انقلاب با حمایت و پشتیبانی مردم بود، شد. بر این اساس حکومت سابق روی مرجعیت رهبری انقلاب حساسیت خاصی نشان میداد.

با تاسف باید عرض کنم آنچه که از مواضع حضرتعالی در سالهای اخیر و بویژه قضایای بعد از انتخابات ریاست جمهوری دهم مشاهده شد، بعضا بر خلاف سیره سلف صالح از مراجع معظم دینی می باشد و این خطر را پیش می آورد که با شبهه آفرینی نسبت به ساحت مقدس مرجعیت شیعه منجر گشته و مفهوم کمک و تعاون به ارباب قدرت از حضرتعالی در برخی اذهان برداشت شود، چیزی که قطعا ً جنابعالی از آن مبرا هستید ولی چنین تلقی و برداشتی توسط مردم موجب دلسردی و سست اعتقادی مردمان می گردد. چرا که حضرتعالی در این قضایا که به مثابه یک فتنه بزرگ می باشد نه تنها در منازعات سیاسی معترضین و دولت بیطرف نماندید بلکه معترض به ملتی که حقوقشان پایمال شده است میباشید.

حضرت آیت الله، طبق قانون، انتخاباتی در کشور صورت گرفته و چهار نفر از نامزدها مورد تایید قرار گرفته و و به مبارزات انتخاباتی پرداخته اند و در این میان توسط یکی از نامزد ها به بعضی نامزد های دیگر و شماری از رجال کشوری، انقلابی و مذهبی در برابر میلیون ها بیننده تلویزیونی اهانت و افترا زده شده و همه امکانات و اموال دولتی و بیت المال و بسیاری از مسئولین دولتی به نفع یک نامزد معین به کار گرفته شدند و چند تن از اعضای محترم شورای نگهبان که ناظران انتخابات بودند آشکارا به قانون شکنی پرداخته و به نفع یک نامزد معین مصاحبه و اظهار نظر کرده اند. از طرف دیگر مجریان انتخابات نیز خود اعضای دولت آن نامزد معین و حامیانش بوده اند و بدین واسطه روند صحیح انتخابات خدشه دار گشته و مورد سوال قرار گرفته است و روز انتخابات تخلفات بی سابقه ای انجام شد و در شمارش آرا حق کشی فراوانی صورت گرفت، در نتیجه نامزدهای دیگر و صاحبان رای که از بردن دست در رایشان خشمگین شده بودند یکباره و بصورت تظاهراتی خود جوش و سیل آسا که تنها رای خود را مطالبه می کرند به خیابان آمدند، همانطور که قبلا ً گفته ام هیچ جریان و گروه و یا حزب سیاسی توان به صحنه آوردن میلیون ها نفر را که بصورت مسالمت آمیز خواهان رای خود بودند را نداشت و اتفاقا ً این مردم بودند که رهبران و گروه های سیاسی را در این راه با خود همراه کردند. ارتباط دادن این حرکت به بیگانگان زمینه سرکوب وحشیانه، دستگیری فله ای سیاسیون، ارباب مطبوعات، یاران انقلاب و بخش قابل توجهی از جوانان این مرز و بوم که بابرنامه ریزی دقیق وتلاش فراوان وارد صحنه شدندوبانشاط رای خود رابه صندوق ها ریختند را فراهم ساخت. از قانون گفتند در حالی که قوانین اساسی کشور را به سادگی زیر پا گذاشتند و به بازداشت غیر قانونی مردم و سیاسیون اقدام کردند و مردمی که بدون سر دادن هیچگونه شعار تند خواستار رسیدگی جدی و بیطرفانه به انتخابات و موارد خلاف قانون آن شده بودند، به عنوان اغتشاشگر مورد حمله شبه نظامیان و نظامیان مسلح قرار گرفته و شماری ازآنان مورد جرح و قتل قرار گرفته و شمار دیگری بازداشت و زندانی شدندو در برخی از مراکز و بازداشتگاه های غیر قانونی مانند کهریزک مورد اجحاف و تعدی و انواع ظلم و ستم قرارگرفتند، که این قضایای شنیع موجب وهن اسلام، انقلاب و آبروریزی از نظام جمهوری اسلامی گشته است، تا جایی که بزرگان نظام حکم تعطیلی آن مرکز آزار و شکنجه را صادر کرده و قوه قضاییه به دستگیری و تعقیب عاملان آن فرمان داد، تا شاید بتوان آبروی ریخته را بازیافت.

اما در این میان با شگفتی و حیرت می بینیم که جنابعالی طبق نوشته روزنامه کیهان مورخ ۲۰/۷/۱۳۸۸ در دیدار با کارکنان رادیو معارف فرموده اید: «کسانی که نسبت تقلب در انتخابات و ادعای تعرض جنسی در کهریزک را داده اند در واقع عظمت انقلاب را شکسته اند و .... اگر افرادی که در جریانات اخیر بوده اند توبه کنند می شود ائتلاف برقرار کرد» البته بدیهی است که این نوع موضع گیری توسط حضرتعالی با آن سوابق مبارزاتی و علمی که اشاره کردیم، باید شگفت انگیز ارزیابی شود، زیرا مطابق سنت دیرینه و همیشگی مراجع که ملجاء و پناهگاه ستم دیدگان و مظلومان بودند و مردم از شما و سایرعلماء و مراجع تقلید انتظار پیگیری حقوق از دست رفته شان را داشته و دارند، البته بخش قابل توجهی از مراجع عظام تقلید به این مهم اقدام و در کنار بخش مهمی از ملت که معترض به روند انتخابات بودند قرار گرفتند، لیکن هرچه جویا شدیم از شما خبری نبود تا اینکه اخیرا ً سخنانی از شما و البته نه در محکومیت سرکوبگران بلکه مردم در اخبار دیده شد، جا داشت حضرتعالی افرادی را جهت کشف حقیقت و موارد ادعایی مامور فرمایید تا بصورت عینی با معترضین و آسیب دیدگان تماس حاصل نموده و با تهیه مستندات لازم به جنابعالی گزارش بدهند تا بر پایه آن اظهار نظر فرمایید، نه اینکه با کنار گذاشتن احتیاط عرفی و سیاسی به اظهار نظر در رادیو و روزنامه بپردازید و از معترضان و مدعیان طلب توبه می فرمایید.

شما که از شاگردان حضرت امام (ره) و مرحوم آیت الله العظمی بروجردی، از پیشگامان انقلاب و از علما و مراجع عظام هستید می دانید که این اظهاراتتان یک نوع قضاوت محسوب می شود، آیا در شرع مقدس محمدی (ص)، در فقه امام صادق (ع) و در فتوای شخص شما می توان صرفا ً با استماع یک طرف دعوی اینچنین قاطعانه حکم صادر کرد؟

اینجانب که یکطرف قضیه هستم و شما از مسئولیت های واگذار شده از طریق امام و مردم به اینجانب مطلع هستید و می دانید از معتمدین حضرت امام (ره) بودم و مدعی دوم کسی است که نخست وزیر، معتمد امام(ره) بوده و در بحبوحه هشت سال دفاع مقدس مدیریت اجرایی کشور با ایشان بود. نفر سوم فرمانده سپاه پاسداران دوران دفاع مقدس و با سوابقی مبارزاتی و مدیریتی ممتاز بود. آیا بهتر و به موازین شریعت مقدس اسلام نزدیکتر نبود که حضرتعالی اگر به عامه مردم دسترسی ندارید تا از آنان تحقیق بفرمایید، به عنوان یک مرجع دست کم ما سه نفر را به حضور می طلبیدید و سخنان ما را می شنیدید، سپس اظهار نظر عمومی می فرمودید، تا عامه مردم نگویند که برخی از علمای بزرگ نسبت به سرنوشت مردم مسلمان بی تفاوت شده اند؟ و بدون اطلاع اظهار نظرنکنید تا باورهای آسیب دیده مردم که علماء اسلام را امین دین و ناموس و پناهگاه و امانتدار امانات خود می دانند بازسازی شود.

در پایان سلامتی و موفقیت حضرتعالی و تمام مراجع دینی را از خداوند بزرگ خواستارم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته.
مهدی کروبی


انتقاد کروبی از نوری همدانی: طرف ارباب قدرت را گرفته‌اید

بی بی سی : مهدی کروبی، یکی از رهبران مخالفان دولت در ایران در نامه ای به آیت الله حسین نوری همدانی از موضعگیری او در قبال حوادث پس از انتخابات در ایران انتقاد کرده است.

آقای کروبی در نامه ای که روز شنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) منتشر شده، با اشاره به حوادث مذکور خطاب به آقای نوری همدانی نوشته است: "حضرتعالی در این قضایا که به مثابه یک فتنه بزرگ می باشد، نه تنها در منازعات سیاسی بین معترضین و دولت بی طرف نماندید، بلکه معترض به ملتی می باشید که حقوقشان پایمال شده است".

اشاره آقای کروبی به اظهاراتی است که آقای نوری همدانی، یکی از مراجع تقلید شیعه، روز یکشنبه ۱۹ مهر در دیدار مسئولان رادیو معارف استان قم بیان کرده بود.

او گفته بود که "مسئله کهریزک" و "طرح ادعای تجاوز جنسی به بازداشت شدگان" برای انقلاب اسلامی "بسیار گران تمام شد" و افزوده بود که اتحاد با مخالفان دولت تنها زمانی ممکن است که آنها "توبه کرده و به اشتباهات خود اعتراف کنند".

تجاوز

لزوم بررسی موضوع تجاوز به بعضی از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات ایران را برای اولین بار آقای کروبی در نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح کرد.

بعدها هیأتی سه نفره که از سوی صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران مأمور رسیدگی به اظهارات آقای کروبی شده بود، مدارک ارائه شده توسط او را "ساختگی" خواند و خواستار تعقیب قانونی او شد.

اکنون آقای کروبی در واکنش به انتقاد آیت الله نوری همدانی، نوشته است که علمای دین و مراجع تقلید شیعه در طول تاریخ همیشه هنگام "تعدی امرا و دولت ها به حقوق مردم" طرف مردم را گرفته اند و به او هشدار داده است که مواضعش خلاف روش همیشگی مراجع است.

آقای کروبی خطاب به آقای نوری همدانی نوشته است که موضع گیری اخیر او ممکن است به "شبهه آفرینی نسبت به ساحت مقدس مرجعیت شیعه" منجر شود و "مفهوم کمک و تعاون به ارباب قدرت" را در ذهن مردم تداعی کند.

آقای کروبی با تأکید بر مواضع قبلی خود مبنی بر حمایت آشکار ناظران و مجریان انتخابات از آقای احمدی نژاد، وقوع "تخلفات بی سابقه" در روز انتخابات و "حق کشی" در شمارش آرا، نوشته است که "صاحبان رأی" برای مطالبه حق خود به خیابان آمدند، اما شماری از آنها توسط نیروهای حکومتی مورد "جرح و قتل" قرار گرفتند یا بازداشت شدند.

به نوشته آقای کروبی، عده ای از بازداشت شدگان "در برخی از مراکز و بازداشتگاه های غیر قانونی مانند کهریزک مورد اجحاف و تعدی و انواع ظلم و ستم قرار گرفتند، که این قضایای شنیع، موجب وهن اسلام و انقلاب و آبروریزی از نظام جمهوری اسلامی گشته است، تا جایی که بزرگان نظام حکم تعطیلی آن مرکز آزار و شکنجه را صادر کرده و قوه قضائیه را به دستگیری و تعقیب عاملان آن فرمان داد تا شاید بتوان آبروی ریخته را بازیافت".

او موضعگیری آقای نوری همدانی در مورد این وقایع را نوعی قضاوت یک طرفه توصیف کرده و پرسیده است: "آیا در شرع مقدس محمدی، در فقه امام صادق و در فتوای شخص شما می توان صرفا با استماع یک طرف دعوی اینچنین قاطعانه حکم صادر کرد"؟

آقای کروبی سه نامزد معترض به نتایج انتخابات را "معتمدان" آیت الله خمینی و دارای سوابق "مبارزاتی و مدیریتی ممتاز" خوانده و از آقای نوری همدانی گلایه کرده است که حتی اگر به عامه مردم دسترسی نداشته، چرا حد اقل این سه تن را احضار نکرده تا پس از شنیدن سخنان آنها اظهار نظر کند.

first - ایران - تهران
کروبی با غیرت حمایتت میکنیم. شجاعت و بخشش نشانه مردان بزرگ است
شنبه 25 مهر 1388

kamia1 - المان - کلن
اینم نگفته که دروغ میگید, گفته عظمت و وجهه انقلاب رو پایین اوردید. به عبارتئ چرا صداشو در اوردید, مردم حالا دیگه بهتر میدونن ماها چه هستیم!
شنبه 25 مهر 1388

Saeid Irani - ایران - تهران
شیخ مهدی دوست داریم/خیلی مردی
شنبه 25 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
مرد فقط یکی. کروبی. درود بر کروبی دموکرات
شنبه 25 مهر 1388

nima.mp3 - ایران - اصفهان
سلام دوستان. من سه ماه بود که (بعد از انتخابات) کامنت نمیزاشتم. انقدر اعصابم ریخته بهم بود که دیگه حوصله هیچ کاری نداشتم. فقط هر روز میومدم خبرا را دنبال میکردم و از نظرات شماها استفاده میکردم و زود میرفتم. ولی امروز دلم دوباره براتون تنگ شد گفتم دوباره بیام تو جمعتون . به امید پیروزیه جنبش سبز ایران........ روحانیه واقعی: کروبی منتظری صانعی
یکشنبه 26 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
آنتی اسلام - ایران - اهواز شما که همش در حال توهین به ادیان هستی چرا دنبال رو یک ادم مذهبی یا اخوند هستی ایا این جز نفاق چیز دیگری معنی دارد. البته کسی که بدروغ از جای دیگر مطلب می نویسد و خود را در داخل ایران معرفی می کند از این بیشتر هم انتظار نباید داشت. حداقل مرد باش و از جایی که مطلب می نویسی را بیان کن و نترس ..
یکشنبه 26 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
اقای کروبی برای اینکه نسل اینده اون را جزو منحرفین معرفی نکند مدام دم از السابقون زده و در حال تلقین این جمله است که از اول با امام بودم و ....در جالیکه بنی صدر هم با امام بوده ولی اخر چی شد؟ نمی دونم که چرا با شنیدن اسم کروبی به یاد ابو موسی اشعری می افتم.
یکشنبه 26 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
مرگ بر هرچی اخوند
یکشنبه 26 مهر 1388

hbahadori1983 - ایران - خوزستان
مرجع تقلید واقعی منتظری است و صانعی . زنده باد شیخ قهرمان اصلاحات. پاینده باد موسوی و خاتمی . آفرین بر جنبش سبز ایران
یکشنبه 26 مهر 1388

arash_1932 - ایران - مشهد
ایت اللا نوری همدانی نه باید گفت ایت الگاو نوری همدانی
یکشنبه 26 مهر 1388

Alireza88 - ایران - تهران
دوست گرامی bavar88 - هلند - امستردام . وقتی بیان حق گویی و دفاع از مظلومان وقایع اخیر شما را به یاد ابوموسی اشعری می اندازد. بهترین حالت برای توصیف و بیان خودتان و دیدگاه هایتان است.
یکشنبه 26 مهر 1388

aspiran - ایتالیا - میلان
bavar88 - هلند - امستردام تو بهتره به یاد ابوموسی حشری بیفتی که هم حال میده هم هزینه مزدوریت را پرداخت میکنه.
یکشنبه 26 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
bavar88 - هلند - امستردام. هلند چند تا استان داره؟؟
یکشنبه 26 مهر 1388

rezanl - هلند - امستردام
bavar88 - هلند - امستردام . . تو که جرات داری بگو کجای امستردام میای با هم یه کم گپ بزنیم.
یکشنبه 26 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
rezanl - هلند - امستردام شاید گرایش سیاسی ما با هم همخوانی نداشته باشه حالا شما بگو که رستورانهای خوب ایرانی کجا ها هستند دلم لک زده برای یک غذای ایرانی؟‌ حتما مزاحمت می شم فعلا جند هفته ای است که اومدم.
یکشنبه 26 مهر 1388

jojoye-man - انگلستان - نیوکاسل
دنیا و کروبی
یکشنبه 26 مهر 1388

poriyaye_vali - قطر - دوحه
.خدا روشکر ..این جریان انتخابات وحوادث تلخ پس از انتخابات پیش اومدودست خیلی ها رو شداز جمله مراجع..
یکشنبه 26 مهر 1388

Afshin London - انگلستان - لندن
اینهمه به آخوندا فحش دادم دلم نمیاد به این شیخ شجاع توهین کنم. واقعن که خون ایرانی تو رگهاشه. لعنت به سران حکومت اسلامی و مرگ بر طرفداران ناقص العقلشان. خصوصن این جوجه بسیجی که مشخصه هلند نیست و جزو چماقدارانه.
یکشنبه 26 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.