رهبر ایران مسائل شرعی موسیقی را بررسی می‌کند

رهبر ایران مسائل شرعی موسیقی را بررسی می‌کند

وزیر ارشاد ایران می گوید که رهبر این کشور در حال بررسی جنبه های شرعی مربوط به موسیقی است و به زودی نظرات او به صورت مکتوب ارائه خواهد شد.

سید محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ایران روز پنجشنبه ۲۳ مهر (۱۶ اکتبر) در دیدار با جمعی از خوانندگان و دست اندرکاران موسیقی این کشور گفت: "مقام معظم رهبری مدتی است که مسائل مربوط به موسیقی را در درس خارج خود مورد توجه قرار داده اند".

آقای حسینی از تشکیل "کارگروه های ویژه ای" برای تدوین نظرات آیت الله علی خامنه ای در مورد مصادیق و موارد مختلف مربوط به موسیقی خبر داد.

او گفت: "امیدواریم به زودی این دیدگاه ها را به صورت مکتوب در اختیار داشته باشیم تا چراغ راه ما در مباحث و موازین شرعی باشد".

بنا بر آنچه تا کنون در پاسخ به استفتائات شرعی اعلام شده، نظر آقای خامنه ای در مورد موسیقی این است که تنها موسیقی مناسب "مجالس عیش و نوش" حرام است، اما تشخیص این امر به عهده خود افراد است.

او حتی گوش دادن به قطعات موسیقی که توسط سازمان تبلیغات اسلامی در ایران منتشر می شود را به شرطی مجاز می داند که شخص گوش دهنده، آن را مصداق موسیقی مناسب برای "مجالس لهو و گناه" نداند.

آیت الله خامنه ای ساختن و خرید و فروش ساز یا یاد دادن و یاد گرفتن نوازندگی را به شرطی که با هدف اجرای سرودهای ملی و انقلابی یا "هر امر حلال و مفید" دیگری انجام شود، مجاز می داند، اما در پاسخ به استفتایی در مورد تأسیس هنرستان ها و "ترویج موسیقی" می نویسد: "آموزش موسیقی و ترویج آن برای نوجوانان، با اهداف نظام جمهوری اسلامی سازگار نیست".

موضوع موسیقی در طول سی سال حکومت جمهوری اسلامی در ایران، از آنجا که نظرات فقهی مختلفی در مورد آن وجود دارد، بحث انگیز بوده، که این بحث ها، فعالیت در این زمینه با دشواری هایی مواجه کرده است.

خشایار اعتمادی، یکی از خوانندگان پاپ که در داخل ایران فعالیت می کند، در دیدار روز پنجشنبه با وزیر ارشاد در اشاره به این دشواری ها گفته است: "وقتی حمایت و هدایت از موسیقی جای خود را به اخم های گره کرده و ممیزی بدهد، فعالیت های غیر مجاز هم گسترش پیدا می کند".

علاوه بر آقای اعتمادی، علیرضا افتخاری، بنیامین بهادری، احسان خواجه امیری، علی تفرشی، قاسم افشار، حمید خندان، مجتبی کبیری، مجید رضازاده، امیر حسین خزئلی و محسن رجب پور در دیدار با وزیر ارشاد ایران حضور داشته اند.

Hoja Verde - ایران - تهران
آهنگ های شاهین نجفی رو گوش میدم که ضد رژیم میخونه.آهنگ های بیخود که توسط حکومت تایید میشه رو هم اصلن گوش نمیدم.راستی آهنگ های یاس و سندی (البته قدیمی هاشو) هم دوست دارم.این مردک هم زر میزنه حرقش خریدار نداره.راستی شنیدم سروش هیچکس خانواده ی یکی از کله گنده های رژیمه.نمیدونم همچین چیزی واقعیت داره یا نه.
شنبه 25 مهر 1388

nahid amid - فرانسه - پاریس
باز دوباره مرده زنده شد! منکه دیروز شنیدم ضحاک هفت جون مرده!!! ول کن دیگه ،ازرائیل رو از رو بردی!!!
شنبه 25 مهر 1388

arash-eindhoven - هلند - ایندهوفن
رهبر معظم مسلمین جهان ٬ از بین اصوات مجاز!! فقط به صدای روحپرور و جانگداز ٬٬ جلیز و ولیز ٬٬ شیره و وافور علاقه مفرط دارند.ووااووو.
شنبه 25 مهر 1388

kamia1 - المان - کلن
قران بخونین کافئ, دوباره دارن مملکت رو مثله اوایل میکنن.
شنبه 25 مهر 1388

palachinka - بلغارستان - صوفیا
آیت الله خامنه ای ساختن و خرید و فروش ساز یا یاد دادن و یاد گرفتن نوازندگی را به شرطی که با هدف اجرای سرودهای ملی و انقلابی یا "هر امر حلال و مفید" دیگری انجام شود، مجاز می داند، اما در پاسخ به استفتایی در مورد تأسیس هنرستان ها و "ترویج موسیقی" می نویسد: "آموزش موسیقی و ترویج آن برای نوجوانان، با اهداف نظام جمهوری اسلامی سازگار نیست". اگر این دیکتاتوری نباشه پس چیه؟اموزشگاه پشمک سازی و پرورش لباس شخصی مجاز است.
شنبه 25 مهر 1388

احمدی دوست - ایران - قم
وقتی می شود قرآن را با صوت خواند چرا انسان باید از وسایل و آلات موسیقی که فقط برای لهو و لعب است استفاده کند و گناه کبیره مرتکب شود؟
شنبه 25 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
ما چه بدبختیم که این باید بگه چی گوش کنیم
شنبه 25 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
ملای اشغال با دین ننگینت که می خواهد هر هنری را بگور بفرستد و بماند اهنگ تعزیه عر عر قاری قران و مرگ مرگ///یکی از دلایلی که خدا نیست تمام جنایتکاران تاریخ عمر طولانی برای ازار دیگران.
شنبه 25 مهر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
تو کما داره برسی میکنه!!
شنبه 25 مهر 1388

amo danial - نروژ - اسلو
احمدی دوست - ایران - قمقمه. ایرادی بر تو نیست و قرار نیست تمام انسانها همانند هم از درک و شعور یکسان در یک سطح باشند. توصیه ای برای تو و امثال تو. تنها راه و اصل لازم برای معالجات روانی شما خودکشی است ! ایه ای هم برات پیدا میکنم که ترس از روز قیامت نداشته باشی.
شنبه 25 مهر 1388

kamia1 - المان - کلن
احمدی دوست - ایران - قم ! چقدر فالانژ هستئ تو دیگه. شاید یکئ دلش نخواد قران باصوت یا بئ صوت بخونه..پس ازادئ چئ میشه, یا اینکه دین تو بویئ از ازادئ نبرده? و ادمهایئ مثله تو این واژه رو نمیشناسن?بلانسبت ادم
شنبه 25 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
ای خاک بر سر ما که یه آخوند چلاق مفنگی..واسه موسیقی مون تعیین تکلیف می کنه!!
شنبه 25 مهر 1388

طاطا - ایران - ایران
این الاغ تا هممون رو دق مرگ نکنه نمیمیره.
شنبه 25 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
قبل از این که این حضرات به تاج و تخت برسند موسیقی را به هر شکلی حرام می دانستند اما حالا که خرشان از پل گذشته و به نان و نوائی رسیده اند آن را کلاسه کرده و می گویند موسیقی که لهو و لعب باشد حرام است. در این رژیم همه باید گریه کنند چون موسیقی شادی می آورد. موسیقی برای اینها مثل جن و بسم الله است. اگر موسیقی باشد اینها دیگر موردی ندارند مردم را به گریه بیاندازند و روزی هزار بار در قبر کنند. موسیقی حرام است اما تجاوز و شکنجه جوانان این مرز و بوم حلال است؟ موسیقی حرام است اما بیت المال مردم را چاپیدن حلال؟ موسیقی حرام است اما موسیقی خمینی ای امام که رِنگ و آهنگ دارد لال است؟ در تمام کشورهای عربی موسیقی بخش اعظم زندگی مردم را تشکیل می دهد چطور این آقایان کاسه داغتر از آش شده اند؟ چطور کاتولیکتر از پاپ و مسلمانتر از محمد (ص) هستند؟ چطور در مجالس لهو لعب و حرمسراهای خود همه جور فسخ و فجور حلال است امابرای مردم حرام؟ لطفاً دکان خود را جمع کنید و این افکار عتیقه خود را برای خود نگه دارید.
شنبه 25 مهر 1388

berahnegi - فرانسه - پاریس
این حرف مال چه وقتیه!؟ آخه من شنیدم عظمی مرده!یعنی‌ دروغ بود؟ عزراییل هم از پس این بر نمیاد؛عجب جون سگی‌ داره....
شنبه 25 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
نظرات او بخوره به ان سرش.مردک بافنگی. گفته بودن.خبر مرگش در بیمارستان است
شنبه 25 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
می گویند یکی الاغ گم کرده بود دنبال پالانش می گشت. سران رژیم در حالی به موضوعات پیش افتاده توجه نشان داده اند که از نظر سیاسی، اجتماعی، اقتصادی تا خرخره در بحران فرو رفته اند. اینها بجای آن که به فکر چاره اساسی باشند و زخم دل مردم را مرهم بگذارند موضوع حلال و حرام بودن موسیقی را پیش کشیده اند. اینها سی سال است که در رأس حکومت هستند اما هنوز سیاستهای عوامفریبانه خود را که مانند سن و سالشان کهنه شده و خریداری ندارد اعمال می کنند و این از درماندگی آنها خبر می دهد. ای درمانده ها بیدار شوید و دور و بر خود را نگاه کنید. شاید فکر می کنید کبک هستید که سر خود را در برف کرده اید تا کسی شما را نبیند؟ ملت دم شما را می بیند.
شنبه 25 مهر 1388

nahid amid - فرانسه - پاریس
احمدی دوست - ایران - قم. جوک بشکه رو توی حوزه علمیه قم شنیدی؟؟؟ اگر نه، یکی از دوستان رو می فرستم برات تعریف کنه، ..!!!
شنبه 25 مهر 1388

Afshin London - انگلستان - لندن
این رهبر کثیف الشان بهتره اول هویت پدرش را بررسی کند
شنبه 25 مهر 1388

ladan irani - کانادا - تورنتو
چه بهتر که حرام باشه، اصلا ما میخواهیم همش کار حرام کنیم و بریم جهنم ! که توش جایی از آخوند و ملای شیعه نیست ! چرا دست از سر ما بر نیمیدارید، برید برای خودتون اینقدر عربی‌ نماز بلغور کنید تا بمیرید، دیگه این جوونا دیگه دین و بهشت شما رو نمیخوان، فقط میخوان آزدانه نفس بکشن
شنبه 25 مهر 1388

sibzaminirani - ایران - ایران
خب پس دیگه مشکل موسیقی مملکت هم حل شد خدا را شکر!!!!!
شنبه 25 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
این آخوندا از همون اول بلای جان مردم بودند.در زمان مشروطه و پس از آن دولت های ملی رو قبول نداشتند و دادن مالیات به دولت رو حرام میدانستند و پول تمام کارمندان دولت و حقوق بگیران و حتا پاسبانی که از صبح تا شب نگهبان مال و جان و ناموس مردم بود را حرام میدانستند.آنها حتا به مردم فتوا میدادند که سربازی نروید چون خدمت به حکومت های آن زمان و وطن پرستی رو گناه میدانستند.این از همانهایی هست که جز مردم آزاری کار دیگری نداشتند.آین آخوندا همیشه مایه ی ننگ جامعه ی ما بوده اند.حتا اگر در زمان حضرت محمد و در عربستان آن زمان شعر و شاعری هم رواج نداشت آن رو هم امروزه گناه میدونستند.این آخوند قاتل بره برای خودش تو توالت این چرندیاتو بگه حرفش دیگه خریدار نداره.
شنبه 25 مهر 1388

bigmoeshah - امریکا - ویرجینیا
ایا کسی میدونه تخم و ترکه اون اخوند کثیف مدرس کجان اگر اونا را پیدا کردین همشون را ازبین ببرین چون همه چیز بامدرس شروع شد قران مال اون عربای شترسواره نه برای ایرانی زندگی باید باخوشی توام باشه نه اینکه سرت بکنی تو قران که به عربی نوشته شده ویک کلمه هم نمیدونی چیه میگه مگراینکه فامیل اخوند داشته باشی که مجبور هستی قران بخونی . موسیقی بده اواز بده پس چی خوبه گریه و شیون در اسلام حلال است. بامید ازادی ایران و ایرانی.
شنبه 25 مهر 1388

hovakhshatare - ایران - تهران
اصولا هر چیزی که باعث شادی انسان بشه در اسلام حرامه و انسانها فقط باید خاک بریزن تو سرشون و گریه کنن و از ترس خدای اسلام شلوارشونو خراب کنن تا بتونن برن به بهشت و اونجا هی بخورن و با حوریها ور برن! چون بهشت امکانات دیگه ای نداره!! اگه شما به اینترنت علاقمندید بهتره یه کامپیوتر با خودتون به بهشت ببرید چون اونجا فقط حوری و غذا هست!!! لول
یکشنبه 26 مهر 1388

hovakhshatare - ایران - تهران
راستی یادم رفت بگم خانومهای پرهیزگاری که قصد رفتن به بهشت رو دارند بهتره از این چیزهای مصنوعی با خودشون ببرن چون بهشت خدماتی به خانمها ارائه نمیده!!!
یکشنبه 26 مهر 1388

artosh - ایران - تهران
ای بابا کلی خوشحال شدیم که از شرش راحت شدیم. حالت بدی بهم دست میده چهرهء کریهش رو میبینم. کاش میشد اخبار مربوط به این و احمدی نژاد و شریعتمداری رو بدون تصویر میذاشتید.
یکشنبه 26 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
احمدی دوست - ایران - قم. تو قرآنو به فارسی بخون ببین غیر از بچه بازی و زن بازی محمد و برده داری و قتلو .. چیزی توش هست؟؟
یکشنبه 26 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.