تازه‌ترین اخبار از پناهندگی نرگس کلهر

تازه‌ترین اخبار از پناهندگی نرگس کلهر

شب چهارشنبه، تلویزیون‌های ماهواره‌ای و برخی سایت‌ها خبری را منتشر کردند: «نرگس کلهر فرزند مشاور رسانه‌ای محمود احمدی نژاد به آلمان پناهنده شد.» فعالان رسانه در حال ارزیابی صحت قضیه بودند که مهدی کلهر مشاور محمود احمدی‌نژاد که پیشترها در جریان مناظره با حسین مرعشی در انتخابات سال 84 از مشاوران طرف مقابل (هاشمی رفسنجانی) خواسته بود در خانه بنشینند و به فرزندان خودشان مشاوره بدهند، طی مصاحبه‌هایی با دو خبرگزاری مطرح این پناهندگی را تایید کرده بود و یادآور شده بود نرگس (فرزندم) مدت‌هاست با مادرش زندگی می‌کند و حتی مادر نرگس به دلیل اختلاف نظری که با من به دلیل همکاری با محمود احمدی‌نژاد داشته است، همان ابتدای همکاری من با محمود احمدی‌نژاد از من جدا شده بود، این اظهارات دست به دست در سایت‌های خبری می‌چرخید تا اینکه در گفت‌وگوی «اعتماد» با مادر نرگس کلهر یعنی خانم معصومه طاهری موسوی مشخص شد اصولاً طلاقی در کار نبوده است.


همچنین معصومه طاهری موسوی جوابیه‌ای را نیز در تکذیب ادعاهای مشاور محمود احمدی‌نژاد در سایت‌های خبری منتشرکننده اظهارات مهدی کلهر ارائه داده است که اظهارات وی را به طور کلی زیر سوال می‌برد.


بر اساس گزارش و فیلم‌هایی که خبرگزاری آلمان آنها را منتشر کرده است، نرگس کلهر دختر 25ساله (متولد 19 شهریور ماه سال 1363) مهدی کلهر مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد که برای شرکت در جشنواره حقوق بشر فیلم به شهر نورنبرگ آلمان آمده بود، تصمیم گرفت از آلمان تقاضای پناهندگی کند.

وی پس از پناهندگی در گفت‌وگویی با حنا مخملباف گفته است وی در این شرایط سکوت را جایز نمی‌دانسته و امیدوار است پدرش نیز فیلم او را ببیند و نظر خود را عوض کند. مادر نرگس نیز یادآور می‌شود نرگس با دیدن رفتارهای غیرعادی پدر با مادر خانواده، از پدر که وی را سمبلی از حاکمیت می‌دانسته دلگیر شده است و شاید یکی از انگیزه‌های پناهندگی نرگس کلهر نیز همین باشد. در پایان یادآور می‌شود نرگس کلهر با فیلمی به نام «دارخیش» در جشنواره فیلم نورنبرگ شرکت کرده بود. داستان این فیلم اقتباسی از کتاب «گروه محکومین» کافکاست و به موضوع شکنجه می‌پردازد.
 

نرگس کلهر هم اکنون در یکی از قرارگاه‌های پناهندگان در نزدیکی شهر نورنبرگ به سر می‌برد. تنها در کمتر از 24 ساعت پس از انتشار خبر بیش از 40 عنوان خبر و تحلیل در سایت‌های معتبر به این موضوع اختصاص یافت. در غالب این سایت‌ها این موضوع از آنجا که فرزند یکی از سیاسیون بلندپایه و مرتبط با دولت اقدام به پناهندگی کرده است مورد توجه قرار گرفته است. نکته اینجاست که پیشتر‌ها و در جریان رقابت‌های انتخاباتی میان یکی دیگر از کاندیداها و برخی منسوبان به هواداری از محمود احمدی نژاد ماجرای فرار فرزند یکی دیگر از کاندیداها به شدت پررنگ جلوه داده می‌شد. حال دختر یکی از نزدیک ترین اشخاص به محمود احمدی نژاد به کشور دیگری پناهنده شده و با نماد سبز به انتقاد از شرایط فعلی و دولت حاکم پرداخته است.مهدی کلهر در خصوص پناهندگی دخترش به کانادا به مهر و ایرنا گفته است: «این موضوعی است که نرگس باید پاسخ دهد نه من. چون هیچ اطلاعی از تصمیم او نداشته‌ام و البته هرگز نیز درصدد تحمیل دیدگاه خود به فرزندانم نبوده‌ام. فقط می‌دانم چند بار قرار شد فیلمی که ساخته، پخش شود که این امر محقق نشد، بعد هم دلش خواست و رفت. من طبق اعتقادی که داشته و دارم، برای هیچ یک از فرزندان از رانت استفاده نکرده‌ام. پس اینکه نرگس پارچه سبز به دستش بسته و با رسانه‌های غربی مصاحبه کرده به خود او مربوط است.»

مهدی کلهر همچنین گفت: «نرگس 25 سال دارد و مادر او به دلیل اینکه من با آقای احمدی نژاد در همان سال‌ها (84) همکاری می‌کردم، درخواست طلاق کرد و این امر نیز محقق شد. امروز نیز وی یکی از مخالفان آقای احمدی نژاد است و در حال حاضر در دانشکده صدا و سیما تدریس می‌کند.»

مشاور احمدی نژاد افزود: «من در هر صورت نرگس را فرزند خود می‌دانم. گمان می‌کنم او توسط دشمنان مملکت اغفال شده و نقش ابزار تبلیغاتی آنها را ایفا کرده است.»این اظهارات کلهر در حالی منتشر شد که همسر وی معصومه طاهری موسوی در گفت‌وگو با «اعتماد» اساساً هرگونه جدایی با وی را تکذیب کرده و مدعی شده است؛ «هنوز نام مهدی کلهر در شناسنامه من است.»

وی در خصوص انگیزه جدایی کلهر از خود (و نه طاهری از کلهر) می‌گوید: «کلهر خانه را ترک کرده است و هنوز طلاقی در دفاتر رسمی ثبت نشده است.» همچنین کلهر در حالی از اغفال دخترش می‌گوید که به گفته مادر نرگس، نرگس بارها برای تماس با پدرش ابراز تمایل کرده و کلهر تمایلی به تماس نداشته است. در همین خصوص همسر کلهر می‌گوید؛ «ایشان (مهدی کلهر) همیشه دغدغه داشتند فرزندان مان حرفه کارگردانی را برای خودشان انتخاب کنند و از این جهت کار نرگس مورد تایید پدرش نیز واقع شده بود.»

معصومه طاهری موسوی همسر مهدی کلهر (مشاور محمود احمدی نژاد) و مادر نرگس کلهر است. وی دارای دکترای جغرافیای سیاسی و کارشناس ارشد آموزشی در صدا و سیما با 22 سال سابقه خدمت است و در این سازمان به تدریس در دانشکده و شاغلین بخش خبر صدا و سیما مشغول است. وی پیش از این به ارائه مقالاتی در روزنامه‌های اعتماد، همشهری، شرق، جمهوری، اطلاعات و حتی کیهان اقدام کرده است. خانم طاهری موسوی و آقای کلهر دارای سه فرزند دختر به نام‌های «شفق»، «سحر» و «نرگس» هستند. نرگس کلهر کوچک ترین عضو خانواده است که چند روز اخیر خبر پناهنده شدن وی به آلمان در رسانه‌ها مطرح شده است. در این گفت وگو، خانم طاهری به شرح شرایط خاص نرگس کلهر می‌پردازد. ضمن آنکه وی هرگونه جدایی از مهدی کلهر را تکذیب می‌کند و یادآور می‌شود ترک خانه توسط آقای کلهر در سال گذشته، به دلایل سیاسی بوده است. خانم طاهری یادآور می‌شود که جدایی نرگس از پدر نه به خواست نرگس کلهر، بلکه به دلیل عدم تمایل آقای کلهر به ارتباط با خانواده بوده است.

-----------------------------

با توجه به روزنامه‌هایی که شما در آنها فعالیت می‌کردید، به نظر می‌رسد شما اصلاح طلب باشید.

من گرایش خاصی ندارم. تحصیلات دانشگاهی دارم و مقالاتم هم علمی بوده است و بر اساس تحصیلاتم.

به نظر شما چرا خانم نرگس کلهر به آلمان پناهنده شده‌اند؟

نرگس از سوم دبیرستان به دانشگاه علمی کاربردی رفت. در آن زمان تنها جایی بود که می‌شد ادامه بدهد. بعدش وارد کاردانی به کارشناسی شد. بالاجبار در رشته گرافیک تصویری قبول می‌شود. از دوم دبیرستان ریاضی خوانده بود. سال آخر را هنرستان می‌خواند و همان سال هم علمی کاربردی قبول شد. ابتدا به هنرپیشگی علاقه داشت. اما پدرش به او گفت اگر می‌خواهی هنرپیشه شوی باید مثل یک خمیر در دست کارگردان باشی و نرگس هم به توصیه پدرش گوش داد و یک کار ساخت؛ توهمات یک گربه ایرانی بود. جشنواره دانشجویی جزء 10 فیلم برتر شد. کارهای دیگر کوتاهی هم داشت. سه دقیقه بیشتر نبود. فیلم‌های دیگری هم ساخته بود، مثل زلزله بم و... هفت، هشت فیلم کوتاه ساخته بود. فیلم اخیر را هم دیده بودیم که حدود دو سال پیش ساخته بود.

یعنی پدرشان خودشان علاقه‌مند بودند ایشان کارگردان شوند و در زمینه فیلمسازی فعالیت کنند؟ آیا آقای کلهر مشوق ایشان بودند؟

حقیقتاً پدرشان تا چهار پنج سال پیش دغدغه داشت که چرا دو دختر دیگرش رشته هنری نخوانده‌اند. البته دختر بزرگم استاد پیانو است اما دغدغه داشتند (مهدی کلهر) که چرا آنها حرفه کارگردانی را انتخاب نکردند. زمانی که نرگس اعلام کرد می‌خواهد کارگردان شود، پدرش سعی می‌کرد مسائلی را به او تعلیم و آموزش بدهد. او هم اتفاقاً بچه صبوری بود و همیشه گوش می‌کرد. اگر جاهایی هم با پدرش اختلاف عقیده داشت سکوت می‌کرد.

شما کی از هم جدا شدید؟

ما جدا نشدیم،

آقای کلهر که گفته‌اند شما جدا شدید.

من این را طی یک جوابیه مستند و مفصل برای خبرگزاری‌های مهر و ایرنا که منشاء انتشار اخبار دیروز بودند ارسال کرده ام. چند وقت پیش آقای کلهر خانه را ترک کردند و از پیش ما رفتند. شاید اسمش را بتوان متارکه گذاشت، اما از لحاظ قانونی من همسر ایشان هستم. من هر چقدر فکر می‌کنم، نام ایشان هنوز در شناسنامه من است. نمی‌دانم بر چه اساس ایشان از من جدا شدند.

گفتند شما درخواست طلاق دادید و از ایشان جدا شدید.

من سال 1385 به دلیل مشکلاتی که برای همه خانواده‌ها پیش می‌آید مثل فشارهای عصبی، متقاضی جدایی از ایشان شدم. اما حقیقتش چون در قوانین ما زمانی که زن تقاضای طلاق می‌کند باید از همه چیز بگذرد، بعد منصرف شدم. وقتی که منطقی تر فکر کردم و با بچه‌ها در میان گذاشتم، قرار شد صرف نظر کنیم. برگه عدم سازشی که من سال 85 امضا کردم بعد از سه ماه که من و آقای کلهر دیگر پیگیر ماجرا نشدیم قانوناً از درجه اعتبار ساقط شد. من هم پشیمان شدم.

ایشان یعنی الان با شما زندگی می‌کنند؟

ما تا سال 87 با هم زندگی می‌کردیم، یعنی آن ماجرای سال 85 مسکوت ماند و تا همین سال گذشته ما با هم زندگی می‌کردیم. مصالحه کردیم. در این مدت دو دختر من ازدواج کردند. ایشان بیماری قلبی داشت، حدود سه ماه ایشان در منزل بستری بودند و خود من از ایشان پرستاری می‌کردم. ایشان در این فاصله حتی در اواخر سال 86 برای من پاسپورت گرفتند و... .

ایشان عنوان کردند به خاطر همکاری شان با آقای احمدی نژاد از ایشان جدا شدید؟

مشکل ما در سال 85 (و نه 84 و انتخابات) به خاطر مشکلات دیگری بود. به هیچ وجه مشکل ما سیاسی نبود، فکر کنم این یک بهانه است. من حتی دور اول خودم به آقای احمدی نژاد در سال 84 رای دادم و هیچ مشکلی با ایشان نداشتم، چون اصولاً من نگاه کلی به آدم‌ها ندارم و خاکستری نگاه می‌کنم. اصولاً ما در منزل در مورد مسائل سیاسی زیاد صحبت نمی‌کردیم. با مشی سیاسی ایشان هم کار خاصی نداشتیم. اما بعد از عمل قلب ایشان و پس از آن سه ماهی که در منزل بستری بودند، از خانه رفتند و حدود یک ماه از ایشان بی خبر بودیم.

این اساس صرف نظر از سیاسی و غیر سیاسی بودن موضوع، یعنی شما اصولاً از آقای کلهر جدا نشدید؟

خیر، بنده از ایشان طلاق نگرفتم و هیچ درخواستی هم نداده ام. آن هم با شرایطی که ایشان می‌گویند که بدون هیچ ادعایی بروم.

ایشان گفتند شما از ایشان جدا شدید و ایشان نفقه دختر شما را هم می‌دادند.

در قوانین ما نفقه دختر باید پرداخت شود اما به من نفقه‌ای ندادند. ایشان به نسبت حقوقی که دارند، اگر من بگویم ماهی چقدر به نرگس می‌دادند، شما خنده تان می‌گیرد. ایشان ماهی 100 هزار تومان به نرگس می‌دادند. که من 300 هزار تومان خودم به نرگس می‌دادم که با توجه به روحیاتش نرگس کمبودی نداشته باشد. آقای کلهر نفقه خود من را با توجه به اینکه من همسر قانونی ایشان هستم، یک سال تمام است که قطع کرده‌اند. که من بابت همین ندادن نفقه از ایشان شکایت کردم که الان هم این شکایت در مرحله اجرا است. ماهانه دادگاه برای من حدود 400 هزار تومان نفقه تشخیص داده است. و حکم صادر کرده‌اند.

شما با این اتفاق موافق بودید، یعنی پناهندگی دخترتان؟

به هر حال پدر و مادر مالک بچه نیستند. نرگس بسیار اکتیو بود. من هم مثل شما خبر پناهنده شدنش را از تلویزیون شنیدم. نرگس دو سال قبل چون در گوته فعالیت می‌کرد برای مدت کوتاهی به آلمان رفت برای دوره زبان. یک ماه رفت و برگشت. من خیلی متاسف شدم از این مساله. نرگس همیشه معتقد بود آلمان از نظر تکنولوژی سینمایی بسیار پیشرفته است. بعد از اینکه پدرش به او کمک نکرد تا در سازمان (صدا و سیما) فعالیت کند، نرگس رفت و در کلاس آلمانی ثبت نام کرد و حالا هم که متاسفانه پناهنده شده است... .

ایشان گفتند نرگس همراه شما زندگی می‌کرده و...

آقای کلهر خیلی غیر منصفانه این مصاحبه‌ها را انجام داده‌اند. تمام مدارکی که من دارم، زوجیت من را ثابت می‌کند و امیدوارم خبرگزاری‌های مهر و ایرنا این مدارک من را چاپ کنند. من فکر می‌کنم خواستند یک مقداری کوتاهی‌هایی که شده در مورد نرگس را توجیه کنند.

این قطع رابطه از طرف آقای کلهر بود یا شما و دخترتان؟

خیر، از طرف خود آقای کلهر بود. حتی زمانی که نرگس زنگ می‌زد به آقای کلهر، جواب نمی‌دادند. حتی وقتی می‌خواست این بار آخر به آلمان برود برای شرکت در این جشنواره، سه روز قبلش من خودم زنگ زدم به آقای کلهر که ایشان با نرگس صحبت کنند. که حتی ایشان جواب تلفن ما را ندادند.
جدا شدن کلهر از خانواده سیاسی نبود

 
waxy - امریکا - سیاتل
مرتیکه ازگل دروغگو واسه پاچه خواری گفته بود واسه اختلاف نظرمون راجع ا.ن از هم جدا شدیم
شنبه 25 مهر 1388

elvis2002 - سوئد - گوته برگ
نرگس جان به جمع اوارههای بی وطن خوش امدی. مرگ بر دیکتاتور
شنبه 25 مهر 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
ای خدا حالا میخوان بگن که احمدی ناد و طرفداراش با کلاسن تو کله ابا و اجدادتون
شنبه 25 مهر 1388

ali_esf - ایران - اصفهان
سلاممممممممممممممممممممم. بچه ها کسی میدونه اقای کلهر لوازم ارایششو از کجا میخره ؟. خیلی مهمه
شنبه 25 مهر 1388

reza4554 - کانادا - تورونتو
اقای گهر چند تا صیقه داره مثل اینکه یکی و احتمالن خیلی جوان را تازه صیقه کرده رفته دنبال عشق و حالش رهبرشان و پیامبرشان هم همینجوری تشریف داشتن ولی دخترش و زنش لو نمیدن
شنبه 25 مهر 1388

dbsh3000 - سوئد - یوتبوری
بابا من نمیدوم مگه چه خری پناهنده شده چقدرررر گندش میکنید
شنبه 25 مهر 1388

XMAN2 - ونزوئلا - کاراکاس
dbsh3000 - سوئد - یوتبوری باسلام . کاملا باهات موافقم .بابا ایقدر بها به اینا ندید . خانم نرگس کلهخر به آلمان پناهنده شد . به جهنم . فکر خودتون باشید بابا . اون یه بابای مایه داره بهش میرسه . اگه پارتی بازی و سفارشهای بابا جونش به این و اون نبود با ساختن یه فیلم سراز جشنواره فیلم المان در نمیاورد . تو ایران بهترینهائی هستند که حقشون رو پایمال کردن . تا ایران بود کسی نمیشناختش حالا همه خوش امد وتبریک میگن .
شنبه 25 مهر 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
حالا اگه یه ادم معمولی بود همچین پدری از خونوادش در میاوردن که کهریزک کمترینش بود حالا گنده گنده نشسته میگه اون دخترمه بهرحال اخی اغفال شده تو کله پدرش
شنبه 25 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
من هنوز منتظرم این بچه اخوند اسهالی یه چیز بدی راجع به تقلبی نژاد یا علی چکه ای بگه. یا اینکه بگه چطور پدرش به زندانی ها تجاوز کرده. تا وقتی خفه خون گرفته به عنوان یک جاسوس بهش نگاه کنید.
شنبه 25 مهر 1388

Bare hasti - المان - هامبورگ
به نظر من این قضیه بودار است ..این ادم هم از طرف همین رژیمه حالا چرا ؟کم کم روشن میشه ..از این حکومت کثیف هر چی بگی بر میاید ..به هر حال محتاتانه به این قضیه نگاه کردن ضرری ندارد.
شنبه 25 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.