سود بیش از انتظار بانک های آمریکا

سود بیش از انتظار بانک های آمریکا

دو بانک اصلی وال استریت مرکز بورس آمریکا در گزارش مالی سه ماهه سوم خود سودی بیش از پیش بینی تحلیلگران اقتصادی داشته اند.

سود گلدمن سکس از ژوئیه تا سپتامبر گذشته 19/3 میلیارد دلار بوده که چهار برابر مدت مشابه در سال 2008 است.

این بانک بیش از 5 میلیارد دلار برای پرداخت حقوق و پاداش به کارکنان خود در سه ماهه سوم تخصیص داده بطوریکه هر کارمند بطور متوسط 172 هزار دلار دریافت خواهد کرد.

سود سیتی گروپ نیز در این مدت 101 میلیون دلار افزایش یافته است که بسیار کمتر از گلدمن سکس و حاکی از ادامه تاثیرات مخرب رکود مالی اخیر بر روی عملیات بانکی آن است.

بر خلاف گلدمن سکس که بیشتر متمرکز بر سرمایه گذاری های بانکی و تجاری است، سیتی گروپ وام های زیادی به مصرف کنندگان داده و به همین دلیلی صدمات زیادی در طی رکود اخیر متحمل شد.

سیتی گروپ در سه ماهه مشابه سوم سال گذشته 82/2 میلیارد دلار متضرر شد.

اما سود این بانک در سه ماهه سوم سال جاری بسیار کمتر از سه ماهه گذشته بود که بالغ بر 82/4 میلیارد دلار می شد.

سی و چهارصد از سیتی گروپ متعلق به دولت آمریکاست و از هنگام بروز بحران مالی، بانک یاد شده بیش از 100 میلیارد دلار از دارایی خود را از دست داده است.

با انتشار گزارش سود غیرقابل انتظار این دو بانک ارزش سهام آنها نه فقط بالا نرفت بلکه کاهش نیز یافت زیرا به اندازه سود شگفت انگیز جی پی مورگان چیس که روز گذشته موجب افزایش شاخص داو جونز به 10 هزار واحد شد نبود.

گلدمن سکس اعلام کرده با وجود چالش های جدی که متوجه اقتصاد جهانی است، در مجموع نشانه هایی حاکی از بهبود شرایط و ثبات به چشم می خورد.

سود این بانک طی نه ماه نخست سال جاری به 7/16 میلیارد دلار بالغ می شود.

رالف سیلوا تحلیلگر مالی تاورگروپ به بی بی سی نیوز می گوید: "گلدمن همواره بیشترین پاداش را به کارکنان خود پرداخته زیرا سرانه حقوق آنها از همه بیشتر است."

گلدمن سکس وام اضطراری که در ژوئیه گذشته از دولت آمریکا دریافت کرد را پرداخت کرده است.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.