دختر مشاور احمدی نژاد که به غرب پناهنده شده : از رای ما گذشته، زندگی ما را پس بدهید

دختر مشاور احمدی نژاد که به غرب پناهنده شده :
از رای ما گذشته، زندگی ما را پس بدهید

نرگس کلهر، دختر مهدی کلهر مشاور محمود احمدی نژاد که با فیلمی در محکومیت شکنجه به فستیوال حقوق بشر نورنبرگ آلمان رفته بود،به غرب پناهنده شد تا ضمن نشان دادن آنکه با پدرش ارتباطی ندارد،این را نیز گفته باشد که«اگر قرارست از بین برویم ،بگذارید خودمان راه مان را انتخاب کنیم.»

نرگس 25 ساله که بیش از یک سال است با پدر خود ارتباطی ندارد و با مادرش زندگی می کند در مصاحبه با روز،از این فیلم و نحوه خروج از کشور گفته است.

در فهرست فیلم های جشنواره نورنبرگ،فیلمی نیز بود که نام نرگس کلهر را بر خود داشت؛فیلمی به نام خیش و برگرفته ازرمانی از فرانس کافکا. دراین فیلم دستگاه شکنجه ای به نام خیش (Rake) دیده می شود که با آن گناه زندانیان بر روی بدن آنان حک می شود. این دستگاه،آن طور که منتقدان نوشته اند نماد یک بربریت تمامیت گراست که در دیگر آزاری و خودآزاری دیکتاتور ادامه پیدا می کند. نرگس اما به عنوان یک جوان ایرانی این عصر، در اثر «مداخله» می کند،مهر خود را بر آن می زند و ضمن پیوند عناصر داستان با تاریخ زندان درایران،عاقبت ماشین شکنجه را متوقف و سپس نابود می کند.او که سینما و گرافیک خوانده،به روز می گوید:

این هشتمین کار کوتاه من است.

ولی اسمی از شما و کارهایتان نشنیده بودیم.

چون کارهایم اجازه نمایش نداشتند.این اولین فیلمی است که با آن از کشور بیرون آمده ام.

موضوع فیلم خیلی جالب است و همین طور رفتن سراغ کافکا با آن نگاهی که داردو تغییر دادن نگاه او.چه شد که این موضوع را انتخاب کردید؟به فضای امروز ایران بر می گردد؟

نه من این فیلم را پارسال ساختم که اوضاع با امسال خیلی فرق داشت؛می خواستم یک فیلم اقتباسی بسازم .برای همین چند کتاب خواندم و کار کافکا را یک جورهایی خیلی نزدیک به چیزی دیدم که مورد نظرم بود.

یعنی چی؟

یعنی هم کاری بود که می توانستم هم با آن همذات پنداری کنم و هم آن را به تصویر بکشم.البته چون داستان بلندی بود،کار سختی بود.برای همین بخشی از آن را گرفتم تا بتوانم اقتباس آزادی از آن بکنم.بعد به هر حال مثل هر کسی که فیلم خودش را می سازد،سعی کردم نگاه خودم را به آن اضافه کنم.

وقتی می گویید همذات پنداری،منظورتان چیست؟به شرایط یک جوان در ایران امروز بر می گردد یا چیزی دیگری مورد نظرست؟

البته واقعیت این است که شرایط امروز ایران با شرایط یک سال پیش فرق می کرد؛الان خیلی چیزها عوض شده است.نمی دانم آن موقع چه چیزی در ذهنم می گذشت که فکر کردم این فیلم را بسازم ولی الان خیلی تعابیر می شود از فیلم کرد.آن موقع من داشتم فقط در مورد فلسفه زندگی که وجود دارد،بالاو پایین کردن آن و اینکه یک انسان می تواند اصولا بدون داشتن هیچ تقصیری، محکوم به گذراندن یک شرایط سخت وبحرانی بشود کار می کردم.به هر حال من بزرگ شده بعد از انقلاب هستم و در این بیست و چند سال عوامل مختلفی روی من و روحیه ام تاثیر گذاشته است که روی این موضوع انگشت گذاشته ام.

می گویید شرایط ایران با یک سال پیش تفاوت کرده؛این تفاوت را امروز می توانیم در فیلم شما پی بگیریم؟فیلم این را به ما می گوید؟

فکر نکنید می خواهم گنده حرف بزنم ولی فکر می کنم یک کمی کلی تر نگاه می کنم.روایتی که این فیلم می خواهد بیان کند داستان انسان هایی است که محکوم به زجر کشیدن هستند؛بدون هیچ گناهی.

 

منظوراز زجر کشیدن چیست؟از یک مفهوم و نگاه کلی به زندگی حرف می زنید یا واقعیت  زندگی در ایران تحت حاکمیت جمهوری اسلامی؟

نه؛ نه یک مفهوم بزرگ فلسفی است و نه به یک واقعیت خاص بر می گردد؛بر می گردد به دوره ای که ما به دنیا آمدیم،بزرگ شدیم و در شرایطی زندگی می کنیم که قبل و بعدش را هم ندیده ایم.شرایطی که جوانانی مانند من در آن به دنیا آمده و در آن بزرگ شده اند.ما یک خرده داریم این کل را نگاه می کنیم.

خب همین کلی که شما به آن نگاه می کنید،به زبان روشن تر چیست؟

کل این است که ما نمی خواهیم دیگران موقعیت های سخت را بر ما تحمیل کنند؛اگر قرارست ما داغان بشویم،بگذارید خودمان این کار را بکنیم.ما می خواهیم خودمان به استقبال زجر برویم پیش از آنکه ما را زجرکش کنند.

یعنی رای من را پس بده. درست است؟

نه؛دیگر از پس دادن رای گذشته؛ما می گوییم زندگی ما را پس بدهید.

راستی رابطه با آقای کلهر، پدر شما و مشاور آقای احمدی نژاد چطورست؟می داند از کشور خارج شده اید؟

نه؛من بیش از یک سال است که با او رابطه ای ندارم.بعد از طلاق، با مادرم زندگی می کنم و هیچ کس ازخروجم از کشور خبر ندارد.فیلم را فرستادم و بعد نامه ای برایم آمد مبنی بر اینکه فیلم پذیرفته شده.در ایران هم که بودم کار تدوین می کردم و خرج زندگی ام را در می آوردم.چند فیلم کوتاه هم ساختم که به هیچکدام اجازه و یا مجوز پخش ندادند.این یکی را بدون مجوز ساختم چون می خواستم کار تجربی کنم. ضمن اینکه به کسی نگفته ام دختر فلان کس هستم؛نمی خواهم اسم کسی پشتم باشد.

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
بله مال مردم چپاول میکنن دور این کشور اون کشور کوفتتون بشه
سه‌شنبه 21 مهر 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
معلوم نشد چرا ایشان پناهندگی سیاسی گرفتند؟؟!! این که آدم سیاسی نبوده! حداکثر یک هنرمند جوان تازه کار بوده که از شرایط جامعه راضی نبوده!. از طرف دیگه میگه نمیخواسته از اسم کلهر استفاده کنه ! یعنی بخاطر باباش نبوده که بهش پناهندگی سیاسی دادن؟!!. من گرایش سیاسی ندارم ولی خیلی از فیلمهایی که در خارج به اونها جایزه میدن صرفا انتقاد از جامعه ایران هستند و کانالی برای سازنده تا خودش رو به خارج برسونه! . واقعا اگر درس خون نیستید و نمره تافل یا ایلتس خوب هم نمیتونید بگیرید برید یه فیلم بر علیه حجاب یا سنگسار یا آخوند یا شوهر غیرتی ... با موبایلتون ضبط کنید و اونرو بفرستید خارج تا بتونید ویزا بگیرید تا آخر عمرتون هم برنگردید!
سه‌شنبه 21 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
خیلی جالبه این اشغالهای اسهالی جوانان ما را زجر میدن بهشون تجاوز میکنن و بعد میکشنشون ولی بچه های خودشون رو میفرستن به کشورهای شیطانی غرب بعنوانه پناهنده سیاسی. من ندیدم این اخوند زاده بسیجی حرف بدی راجع به تقلبی نژاد وعلی قصاب چکه ای بزنه. پدر این خانم جز کسانی هست که رای مردم ایران را دزدیدند و نداهای ایران را خاموش کردند.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

sadafi - المان - مونیخ
نمی دونم میشه به این دختر اعتماد کرد یا نه اما امیدوارم کلکی تو کارش نباشه و برای جاسوسی نیومده باشه دنیا دنیای کثیفی شده متاسفانه
سه‌شنبه 21 مهر 1388

titan - ایران - ایران
اخه جاسوسی از کی و از چی مگه اونجا چی داریم که پنهون کنیم اعتراضمونو؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. در ضمن گناه یک نفر رو به اسم بچه هاش ننویسید اگه یکی بخواد از کارای پدرش اعلام تنفر کنه قبولش نمی کنیم!!! جالبه
سه‌شنبه 21 مهر 1388

oldboy - انگلیس - لندن
saeed1 - کانادا - تورونتو . توی گزارش نوشته به آلمان پناهنده شد یعنی درخواست پناهندگی داد هیچ جا اسمی از پناهندگی سیاسی برده نشده و درضمن بهش هم هنوز پناهندگی ندادن.فعلا درخواست داده تا بررسی بشه ببینن حرفش چیه.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

سنجاقک - انگلیس - انگلیس
اینو بگم که بچه های همشون بیرون از کشور هستند و دارند خوشی میگذرونندا.......
سه‌شنبه 21 مهر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
زنده باد ایران آزاد.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

afrooz - هلند - امستردام
خودشون بی دغدغه اموال کشورمونو میخورند بچه هاشونم یا با پول بابا یا به اسم مخالفت با سیاست بابا بی دغدغه میان اینور بیچاره ماها نه اونورو داریم نه اینور
سه‌شنبه 21 مهر 1388

habibollah - ایران - تهران
باتمام این نظراتی که اینجا نوشته شده باید بگم که دمش گرم حرف دبشی زده!
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

REZA74 - کانادا - تورنتو
این به اصطلاح پهلوانان اقای رضا زاده کوه پیه و چربی و بچه مو قشنگ یعنی اون کشتی گیر دستمال باز سروریان باید از این شیر دختر خجالت بکشند.زنده باد شیر زنان ایران
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
باور کنید با توصیه باباجونش رفته
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
oldboy - انگلیس - لندن. با تشکر از تذکر شما. اگر به قسمت ویدیو ها بروید اولین خبری که آنجا راجع به این قضیه منتشر شده بود که قبل از این صفحه بود به نام پناهندگی سیاسی است!
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
کارش درسته.فکر کنم به مادرش رفته
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

aria-aria-nl - هلند - روتردام
درود بر تو راست میگه دیگه وقت پس گرفتن حق و زندگی از دست رفته است
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

i.am.the.world - لو کزامبورک - اش
شما گلو درد نمیگیرید اینهمه نظر دارید؟! ارام دیدن و حرف نزدن میتونه خیلی به مغزتون کمک کنه. چرا این ملت از هر چیزی؛ همه چیز میدونه؟ چقدر شنگول و منگول توی اون مملکت وول میخوره. ی بده!!! شاد باشید.
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
i.am.the.world-شما چقدر بیکاری که می شینی همه نظرها میخوانی .مواظب مغزت باش مموریش پر نشه.
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

flora - المان - بن
alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس . مواظب کلامت باش دختری که کارگردان جوانی هستش و گفته 1سال پدرش را ندیده و خرجه زندگیش را خودش میگذرانده اول اطلاعات داشته باش بعد قضاوت کن .
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
alireza-perspolisi - ایران - بندرعباسsaeed1 - کانادا - تورونتو . ای خاک...جفتتون!!
پنج‌شنبه 23 مهر 1388

siavashoma - انگلستان - منچستر
کلهر جون دخترتونم که خیلی قشنگه . خوب حالتو گرفت پفیوز نه؟نرگس جون افشاگری کن و حالتو بکن
جمعه 24 مهر 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
flora - المان - بن غلط کرده تو کله خودشو پدرش جفت عجب ادمهای ایکیویی هستن ایرانیها باورتون شده این خانم کارگردانه وووو نه عزیزمن اینها همه اشون توله هاشون اونجاها راحت زندگی میکنن اصلا نیازی به این حرفها نیست اینها حروم لقمه ان باورتون شد واه بخاطر سیاست ایران اومده پدرش جای شعبون بی مخ داره کثافت کثافته vahid22 - آلمان - هامبورگ . چرا ؟ دروغ که نیست با پول و حق ملت ایران خوش میگذرونن ما باید کشته بدیم خون بدیم برای حقی که ناحق گرفتن ازمون مرگشون بشه کوفتشونم روش اینقدر هم مغز نخودی نباشید یه ذره فکر کنید تا چه حد؟. .
جمعه 24 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.