آمریکا و روسیه متعهد شدند که در مورد ایران متحد عمل کنند

آمریکا و روسیه متعهد شدند که در مورد ایران متحد عمل کنند

وزیر امور خارجه آمریکا در مسکو با همتای روس خود دیدار و مذاکره کرد

وزرای امور خارجه آمریکا و روسیه می گویند که کشورهایشان برای اطمینان یافتن از صلح آمیز بودن برنامه اتمی ایران به همکاری با هم ادامه خواهند داد، اما هر دو تأکید می کنند که فعلا در پی تحریم بیشتر ایران نیستند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا که به مسکو سفر کرده است، روز سه شنبه ۲۱ مهر (۱۳ اکتبر) پس از دیدار و گفت و گو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در یک کنفرانس مشترک خبری با او شرکت کرد و گفت که "نگرانی های جدی" در مورد ایران باقی است.

خانم کلینتون گفت که با این حال دولت آمریکا "در مرحله فعلی" به دنبال اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران نیست.

آقای لاوروف هم گفت که روسیه در این مورد "بسیار محتاط" است.

خانم کلینتون از همکاری روسیه با سایر قدرت های جهانی در مورد بحران هسته ای ایران تجلیل کرد و گفت: "ما معتقدیم که ایران حق دستیابی به انرژی صلح آمیز را دارد، اما نباید به سلاح اتمی دست پیدا کند و روسیه هم در این مورد با ما هم عقیده است".

وزیر امور خارجه آمریکا هشدار داد که اگر مذاکرات جاری میان گروه ۱+۵ با ایران شکست بخورد، ممکن است اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران اجتناب ناپذیر باشد، اما تأکید کرد که در مرحله فعلی، "مذاکره" بهترین راه است.

آقای لاوروف هم گفت که در جریان مذاکره با خانم کلینتون، هیچ یک از دو طرف در مورد ایران درخواستی از طرف مقابل مطرح نکرده و مواضع دو کشور در این مورد "منطبق" بوده است.

وزیر امور خارجه آمریکا قرار است در ادامه سفر خود به مسکو با دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هم دیدار کند.

ریچارد گالپین، خبرنگار بی بی سی در مسکو، می گوید که این دیدار در مرحله ای حساس از روابط میان آمریکا و روسیه اتفاق می افتد.

روسیه معمولا با اعمال تحریم های سختگیرانه تر علیه ایران مخالفت می کند، اما به نظر می رسد پس از آنکه ایران اخیرا وجود یک مرکز جدید غنی سازی در حال ساخت را در این کشور تأیید کرد، آقای مدودف آماده تغییر موضع خود باشد.

او اشاراتی داشته مبنی بر اینکه ممکن است دولتش در نهایت، اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران را به عنوان یک امر غیر قابل اجتناب بپذیرد.

پیش تر یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته بود که خانم کلینتون درباره "انواع مشخص فشار" علیه ایران با مقام های روسیه مذاکره خواهد کرد.

مناقشه اتمی کره شمالی، نحوه کاهش زرادخانه های اتمی آمریکا و روسیه و نیز همکاری ها در زمینه دفاع موشکی از دیگر موضوع های مورد بحث میان خانم کلینتون و مقامات روسیه اعلام شده بود.

تحریم های مشخص

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که می خواست نامش اعلام نشود، گفته بود که هیلاری کلینتون با مقام های روس در مورد "انواع مشخص فشار که روسیه در صورت ناکامی ایران در اجرای تعهدات بین الملی اش، آماده خواهد بود که به آن بپیوندد" مذاکره خواهد کرد.

روسیه یکی از کشورهای گروه ۱+۵ است که روز یکم اکتبر امسال در شهر ژنو سوئیس با ایران درباره برنامه اتمی این کشور مذاکره کرد.

برخی از ناظران تردید دارند که روسیه، حتی در صورت شکست مذاکرات بین المللی با ایران، وضع تحریم های به گفته خانم کلینتون "فلج کننده" علیه ایران را بپذیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر در لندن هشدار داده بود که آمریکا و قدرت های بزرگ تا ابد برای تغییر در خط مشی اتمی ایران صبر نخواهند کرد.

دولت ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد و اتهام آمریکا مبنی بر تلاش برای تولید بمب هسته ای را رد می کند.

Larkiden - لوکزامبورگ - لوکزامبورگ
این همون روسیه است که زندگی ایرانی ها رو در پشت پرده چپاول کرده.. کفتار پیر و یکی از فرصت طلب ترین و پست ترین دشمنان تاریخ ایران از خزر و تزار بگیرید تا مدودف دست نشانده.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
زنده باد هلر عزیز ما. امیدوارم سختریت تحریم ها رو بدن تحویل این قاتلان اسهالی. مگر بر علی چکه ای و چهل قاتلان دزدش.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

wAXY - امریکا - سیاتل
مطمینا بعد ۶ سال باز میرسن به نقطه شروع با این تفاوت که بابت تحریمها میلیاردها تومان کشور ضرر کرده تولید و اشتغال شدیدا ضربه خورده نفت و گاز عقب مونده قیمت کالاها برای مردم گرانتر شده فقط واسه اینکه واسه حکومتشون تضمین بگیرن.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

kiyawashsasani - کانادا - تورنتو
تیتر این مقاله اشکال داره کلمهء چپاولاز قلم افتاده . درستش اینه که : در مورد چپاول ایران متحدآ عمل کنند ....لابد اشتباه چاپ بوده و این دو فرشتگان دربار ایزدی جز خدمت بمردم ایران کار دیگری ندارن . جدی میگم تو روح خامنه ای ....اگه درغ بگم . پیشنهاد : برای رفع اتهام سانسور از مدیریت محترم سایت پیشنهاد میکنم ما کاربران عزیز خودمان دست به خودسانسوری نقطه چین بزنیم که هم رفع اتهام کنیم و هم سلامت جمله سازی محفوظ بماند . با سپاس
سه‌شنبه 21 مهر 1388

habibollah - ایران - تهران
آخرش هم این روسیه ایران رو دودره میکنه!فعلا داره بااین دستمال بازیش مشدی مایه میبره!. شوروی وچین کشورهایی هستن که برای پول همه کاری میکنن.یخصوص تواین موقعییت که وضع . اقتصادی دنیا ریخته به هم.
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.