کلینتون در روسیه تحریم ها علیه ایران را بررسی می کند

کلینتون در روسیه تحریم ها علیه ایران را بررسی می کند

کلینتون با همتای روس خود دیدار و مذاکره خواهد کرد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، به مسکو، پایتخت روسیه سفر کرده است. به گفته یک دیپلمات آمریکایی، خانم کلینتون، با مقام های ارشد دولت روسیه در مورد تحریم های احتمالی علیه ایران گفتگو خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه (12 اکتبر) از بلفاست ایرلند شمالی عازم روسیه شد.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که خانم کلینتون درباره "انواع مشخص فشار" علیه ایران با مقام های روس مذاکراتی خواهد کرد.

خانم کلینتون در این سفر با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه و دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه دیدار خواهد کرد.

مناقشه اتمی کره شمالی، نحوه کاهش زرادخانه های اتمی آمریکا و روسیه و نیز همکاری ها در زمینه دفاع موشکی از دیگر موضوع های مورد بحث هیات آمریکایی و روس اعلام شده است.

تحریم های مشخص

یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا که خواسته نامش اعلام نشود، گفته است که هیلاری کلینتون با مقام های روس در مورد "انواع مشخص فشار که روسیه در صورت ناکامی ایران در اجرای تعهدات بین الملی اش، آماده خواهد بود که به آن بپیوندد" مذاکره خواهد کرد.

روسیه یکی از کشورهای گروه 1+5 است که روز یکم اکتبر امسال در شهر ژنو سوئیس با ایران درباره برنامه اتمی این کشور مذاکره کرد.

دولت روسیه در سال های گذشته بارها با وضع تحریم های شدید شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران مخالفت کرده است.

اما رئیس جمهوری روسیه روز 24 سپتامبر در شهر نیویورک پس از ملاقات با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در مورد ایران گفته بود: "تحریم ها به ندرت به نتایج مطلوب منجر می شود، اما در برخی موارد تحریم ها اجتناب ناپذیر است."

برخی از ناظران تردید دارند که روسیه در صورت شکست مذاکرات بین المللی با ایران، وضع تحریم های به گفته خانم کلینتون "فلج کننده" علیه ایران را بپذیرد.

وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر در لندن هشدار داده بود که آمریکا و قدرت های بزرگ تا ابد برای تغییر در خط مشی اتمی ایران صبر نخواهند کرد.

دولت ایران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد و اتهام آمریکا مبنی بر تلاش برای تولید بمب هسته ای را رد می کند.

وزیر امور خارجه آمریکا در لندن گفته بود که ایران فرصتی از این بهتر برای اثبات صلح آمیز بودن مقاصد هسته ای خود نخواهد داشت.

قرار است که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی روز 25 اکتبر از تاسیسات غنی سازی قم که از موضوع های مهم مذاکرات ژنو بود، بازدید کنند.

ایران در ژنو همچنین بطور اصولی موافقت کرد که بخش اعظم اورانیوم غنی شده خود را به جهت غنی سازی تا مرز 20 درصد و تبدیل آن به سوخت رآکتور تهران به خارج از کشور منتقل کند.

قرار است روز 19 اکتبر جلسه ای توسط آژانس در شهر وین، پایتخت اتریش برگزار شود. نمایندگان ایران، روسیه، آمریکا و فرانسه در نشست وین درباره امکان و چگونگی فرایند غنی سازی 20 درصد برای ایران مذاکره خواهند کرد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.