ایران، بازنده برداشت از میدان گاز پارس جنوبی

ایران، بازنده برداشت از میدان گاز پارس جنوبی

ایران یکی از بزرگ ترین ذخایر گاز را در جهان در اختیار دارد

سیف الله جشن ساز، معاون وزیر نفت ایران از تاخیر ۱۷ ساله ایران در مقایسه با قطر، در اجرای فازهای مختلف طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی خبر داده است.

"پارس جنوبی" که یکی از بزرگ ترین میدان های گازی مستقل دنیا به شمار می رود، در مرز مشترک ایران و قطر قرار گرفته است.

از زمان اثبات وجود ذخایر قابل توجه گاز در این میدان، برنامه ریزان دو کشور تلاش کرده اند سهم بیشتری از این ذخایر داشته باشند.

اما برنامه ریزان قطر حدود یک دهه از ایران جلو افتاده اند و توانسته اند پروژه های توسعه ای پارس جنوبی که در سمت قطر، "گنبد شمالی" نامیده می شود، را زودتر شروع کنند.

سیف الله جشن ساز، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است، "اگر پروژه های توسعه پارس جنوبی طبق برنامه پیش برود، نگران برداشت بیشتر قطر از این میدان نیستیم."

علی خردپیر، خبرنگار حوزه انرژی یادآور می شود که مدیران صنعت نفت، همیشه دلایلی برای تاخیر ایران در توسعه پارس جنوبی داشته اند و بطور مشخص، جنگ هشت ساله ایران و عراق را دلیل اصلی این تاخیر معرفی کرده اند.

او در ارزیابی این که آیا ایران می تواند تاخیر در توسعه پارس جنوبی را از قطر جبران کند یا خیر؟ می گوید: "حجم سرمایه گذاری ها در صنعت نفت راضی کننده نیست. ایران در جذب سرمایه گذاری خارجی در این بخش ناتوان بوده است و چشم انداز روشنی در این زمینه وجود ندارد."

نرسی قربان، کارشناس انرژی، نیز معتقد است که به جز زمان آغاز بهره برداری، عامل سرعت اجرای پروژه ها هم در تاخیر ایران در برداشت از ذخایر پارس جنوبی موثر بوده است.

او می گوید: "فعالیت های قطر برای برداشت گاز از پارس جنوبی از دهه ۱۹۸۰ میلادی آغاز شد، در حالی که ایران این فعالیت ها را در دهه ۱۹۹۰ میلادی شروع کرد، ولی زمان آغاز فعالیت ها مهم نیست، بلکه باید دید که این پروژه ها چطور پیش می رود."

به گفته نرسی قربان: "به نظر می رسد امسال میزان برداشت ایران از ذخایر گاز پارس جنوبی با میزان برداشت قطر مساوی می شود، ولی چون به زودی، چند فاز جدید در بخش قطر وارد مدار تولید می شود، ایران دوباره عقب خواهد افتاد."

بر اساس اعلام معاون وزیر نفت، از سال ۱۳۸۷ تاکنون، بیش از ۳۰ میلیارد دلار برای اجرای فازهای مختلف پالایشگاهی پارس جنوبی سرمایه گذاری شده است.

"برای تکمیل فازهای باقی مانده طرح توسعه پارس جنوبی، نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار لازم است

ولی صاحبنظران این موضوع را مطرح می کنند که سرمایه گذاری در صنعت نفت، به دلیل حجم قابل توجه آن باید آثار قابل مشاهده ای داشته باشد و نمی توان تنها به اعتبار ارقام و اعدادی که در جداول ثبت می شوند، تحقق سرمایه گذاری در این صنعت را پذیرفت.

علی خردپیر هم معتقد است که آمار مربوط به جذب سرمایه گذاری در صنعت نفت به راحتی، قابل پذیرش نیست.

او می گوید: "ظاهرا در سال های اخیر، در زمان برآورد برای ارائه آمار، هر برنامه ای که برای آینده در نظر گرفته شده است، در فهرست سرمایه گذاری های انجام شده قرار می گیرد."

به گفته او: "در سال های اخیر، طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی یکی از پروژه هایی بوده که اجرای طرح های مرتبط با آن به کندی پیش رفته است."

سیف الله جشن ساز، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران همچنین از برنامه های آینده برای توسعه پارس جنوبی خبر داده و گفته است که برای تکمیل فازهای باقی مانده این میدان نزدیک به ۴۰ میلیارد دلار منابع مالی لازم است، ولی آیا صنعت نفت ایران می تواند چنین رقمی را تامین کند؟

نرسی قربان معتقد است که برای جذب سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت، باید شرایط خاصی فراهم باشد، از جمله سیستم حقوقی مناسبی برای همکاری شرکت های خارجی در توسعه میدان های هیدروکربوری ایران فراهم باشد و بازده سرمایه مناسبی برای طرح های نیازمند مشارکت سرمایه خارجی در نظر گرفته شود.

او به شکایت بعضی شرکت های نفتی بین المللی از طولانی شدن روند مذاکرات نفتی با ایران هم اشاره می کند و می گوید: "بروکراسی و دیوان سالاری کمتر در روند مذاکرات و تفاهم با شرکت های بین المللی از دیگر مواردی است که بر جذب سرمایه گذاری در صنعت نفت تاثیر می گذارد، ضمن آن که باید محیطی کم تنش و روابط بین الملل مناسبی وجود داشته باشد تا سرمایه گذار خارجی از امن بودن فعالیت در صنعت نفت مطمئن شود."

آمار نشان می دهد که وقتی صنعت نفت ایران در اوایل دهه ۱۳۷۰ توسعه میدان پارس جنوبی را در اولویت فعالیت هایش قرار داد، فازهای اول توسعه این میدان به سرعت پیش رفتند، اما محدودیت های داخلی و بین المللی از سرعت آن کم کرد و حتی ۵ فاز طرح توسعه میدان پارس جنوبی، در آخرین مراحل اجرا با مشکلات فنی و مالی روبه رو شدند.

علی خردپیر وضعیت فازهای ۹ و ۱۰ این طرح را یکی از این موارد می داند.

او می گوید: "فازهای ۹ و ۱۰ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی، رسما به بهره برداری رسیده است، ولی این پروژه همچنان در بخش انتقال گاز از دریا به خشکی مشکل دارد و به طور منطقی، تا زمانی که گاز تولیدی از چاه های این پروژه در دریا به تاسیسات مربوطه در خشکی نرسد، روند بهره برداری از آن تکمیل نشده است."

خبرگزاری مهر هم گزارش داده است که تولید از فازهای ۶، ۷ و ۸ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی که سال قبل با حضور محمود احمدی نژاد به طور رسمی افتتاح شد، همچنان ناقص است و حتی خط لوله پنجم سراسری که بخشی از گاز این پروژه را به مخازن نفت آغاجاری منتقل خواهد کرد، آماده نیست.

با وجود تاکید مدیران صنعت نفت به فراهم کردن شرایط برای منابع مالی مورد نیاز توسعه صنعت نفت ایران در سال های آینده، کمبود این منابع در شرایط کنونی به حدی محسوس بوده است که مسعود میرکاظمی، وزیر نفت گفته است که باید برای یافتن منبعی قابل اطمینان برای اجرای پروژه های حوزه تولیدی صنعت نفت تلاش کرد.

bavar88 - هلند - امستردام
من خیلی با کارهای احمدی نژاد موافق نیستم ولی همین که در برابر این خارحی ها زیر بار حرف زور نرفت قابل ستایش است و باید حمایتش کرد کیه که ندونه که اینده انرژی به انرژی هسته ای ختم می شود اینهایی که با سر و صدا می خواهند احمدی نژاد را از ادامه راه باز دارند یک نوع خیانت به ایران انجام می دهند که در اینده ثابت می شود. سوال من اینه که اگر این تکنولوژی خوب است چرا باید بعضی کشوزها داشته باشند ولی ایران نه؟ از اسراییل که خطرناک تر نیست یا از امریکا که یکبار برای ژاپن استفاده کرده است. اگر هم بد است خوب همه دارندگان اون را از بین ببرند. چی می شه مسله بودن و نبودن است. به کامنت های توهینی جواب نمی دهم.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

peace4ever - نیوزیلند - ولینگتن
bavar88 - هلند - امستردام . با نظرت کاملا موافقم چون بیشتر کشورها مثل خود امریکا انرژی هسته ای دارن ولی با کمال پر رویی به خودشون اجاره میدن که ایران رو مواخذه کنن و اتهام سلاح اتمی رو بدن چون از ایران میترسن.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
این موضوعیه که عمیقا همه وجود منو میسوزونه. این پست فطرتهای کثیف اونقدر جربزه ندارند که از این میدان گازی استفاده درست بکنند و پولشو رو بریزن تو جیب لجن خودشون. چندین سال پیش که پروژه عظیم پارس جنوبی شروع شد باز هم دیر بود اما بالاخره راه افتاد و در دوران خاتمی به شکوفایی رسید. اون زمان بود که عسلویه تبدیل به یکی از نبض های اقتصادی ایران شد و اشتغالزایی بالایی ایجاد کرد اما با ظهور این به معنای واقعی معجزه زمان احمدی نژاد تموم این پیشرفتها متوقف شد و از اون به بعد پول گاز سهم این ملت بینوا به اینبار داره به جیب قطریها واریز میشه. از همه بدتر این آمار دروغینیه که معلوم نیست از کجاشون در میارن و فکر میکنند با 70 میلیون پشت گوش مخملی روبرو هستند. این آقای جشن ساز همون فرد نامحترمیه که علاوه بر دو نفر دیگه زیر قرارداد اعطای مجوز به بنیاد مستضعفان برای فروش نفت ملت ایران رو امضا کرده. مصدق 50 سال پیش بافت ما امروز پنبه میکنیم. شاه آبرو خرید ما عزت ایران رو بر باد میدیم. خاتمی ساخت ما خراب میکنیم. وقتشه که کلاه هامونو بالاتر بندازیم...
سه‌شنبه 21 مهر 1388

elinaa - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام !. دوست عزیز اشتباه نکن . هیچ کس مخالف دست یابی به انرژی هسته ای ایران نیست . مخالفت به خاطر استفاده از انرژی هسته ای در سلاحهای کشتار جمعی است . همین احمدی نژاد وقتی به مردم کشور خودش رحم نمی کنه و اونها رو به گلوله می بنده مطمین باش هیچ هراسی از به کار بردن بمب اتمی علیه دیگر کشورها به دل راه نخواهد داد . این همه مخالفت هم تنها و تنها به دلیل ساخت بمب هسته ای است نه دست یابی به انرژی هسته ای . و این هم مطمین باش که ایران پیش از آنکه به فکر استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای باشد به فکر ساخت سلاحهای هسته ای است .
سه‌شنبه 21 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
احمقها جنگ سالیان سال است تمام شده.شما ها فقط ساخته شده اید برای نابودی این سرزمین.شما را چه به اقتصاد مملکت داری.مگر ان امام 13 شما نگفته که اقتصاد مال خر است.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

shahramareia - ایران - تهران
bavar88-هلند -امستردام خودت هم قبول داری که زر زدی اخه الاغ فکر کردی کس دیگه ای رییس جمهور بود دنبال انرژی اتمی نمی رفت فکر میکنی زیر ساخت انرژی اتمی تو کدوم دوره خورد همین 4سال گذشته ایران 20ساله که دنبال انرژی اتمی و اگه زحمتهای سالهای قبل نبود حالا فکر میکنی از یک بیسواد با مدرک سهمیه رزمندگان که فقط میرن کیک وساندیس و سر امتحان کنکور میخورن وارد دانشگاه میشن کاری ساخته بود کار تحقیقاتی رو دانشمندان انجام میدن و دولت تنها حمایت میکنه هر دولتی باشه این کار رو حمایت میکنه نه مثل این دولت که برای رسیدن به انرژی اتمی تمام بودجه مملکتو که باهاش 10تا نیروگاه اتمی میشه ساخت به خورد روسیه بده یا دریای خزرو مثل فتحعلی شاه به روسیه بخشیده خدا وکیلی کلاهتو قاضی کن بعد شروور بگو
سه‌شنبه 21 مهر 1388

2tia - ایران - تهران
آقا خود چاقو مهم نیست این که دست دکتر یا دزد مهم . این بابا به ملت خودش رهم نمیکنه وای به روزی که دستش به بمب اتم برسه . خدا به داد این کره خاکی برسه . خودتون قضاوت کنید کمی درمورد تفکرات تمساح یزدی مطالعه کنید ببیند اینها چه خوابی برای اداره این دنیا دیدند بعد نظر بدید.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

bavar88 - هلند - امستردام
elinaa - ایران - تهران. انرژی هسته ای و تولید بمب در طول هم هستند و ما نمی توانیم نسل اینده را به بهانه اینکه در ذهن یک عده ادم مشکوک به بمب اتم بودیم از انرژی هسته ای محروم کتیم. چه جوری میشه هم انرژی هسته ای داشت ولی بمب اتم نداشت ایا این به مغنی وارد کردن ان از خارج و وابسته بودن ان نیست؟ پس خودموت را گول نزنیم.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

دیااکو - ایران - تهران
bavar88 - هلند - امستردام من فکرمی کنم که شما ضریب هوشی بسیار پایینی دارید.بزارید یه مثال در حد خودتون بزنم. شما به کسی که استحکام شخصیتی وروانی داره می تونید اسلحه بدیدولی یه دیوونه روان پریش رو سعی می کنید که سنگم در دسترسش نباشه. این اصل ماجراس وکسایی که این صلاحیت رو تشخیص می دند جامعه جهانیه وکسی که جامعه جهانی رو قبول نداشته باشه همون دیوونه روان پریشه.افتاد
سه‌شنبه 21 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
elinaa - ایران - تهران . سلام دوست عزیز حال شما خوبه؟ شما در لینکی که مربوط به فیلتر شکن بود برای من کامنت گذاشته بودید و من متاسفانه فراموش کردم جوابتان را بدهم ولی در ذهنم بود. که از شما پوزش می طلبم. اما در جوابتان باید بگویم شما آن فایل XPI را در هر جایی که هست به اصطلاح drag drop کنید. یعنی آن فایل را بکشید و در صفحه ی فایرفاکس رها کنید. ولی متاسفانه و صد متاسفانه از وقتی که آن روش را در سایت گذاشتم آن فیلتر شکن هم فیلتر شد. ولی شما همین کار را انجام دهید و جواب را بگویید که آیا برای شما فعال هست یا خیر. اگر باز هم سوالی داشتید در خدمتتان هستم. شاد باشید
سه‌شنبه 21 مهر 1388

siya48 - آلمان - کلن
عزیزان،این ملت ایران هستند که خو استار انرژی هسته‌ای هستند،نه احمدی نژاد ،،ولی‌ این دلیلی‌ بر این نیست که پولها و سرمایه‌‌های ایران بین کشور‌های در حال جنگ یا فقیر پخش بشه.در حالیکه ملت ما به قطره قطرهٔ این نفت و گاز احتیاج داره.یا اینکه جوانان ایران به خاک و خون کشیده بشن.شکی نیست که این دولت فهمیده که به آخر خط رسیده برای همین هم شمال و جنوب ،غرب و شرق ایران رو با قرار داد‌های سنگین پیش فروش میکنه.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.