داروهایی که جذب غذا را کم می کنند

داروهایی که جذب غذا را کم می کنند

اثر دارو بر میزان جذب مواد غذایی از اهمیت بیشتری نسبت به اثر دارو، روی میزان مصرف غذا برخوردار است، زیرا در صورتی که میزان مصرف غذا توسط بیمار تغییر کند، خود بیمار متوجه آن می ‌شود و در صدد رفع آن بر می‌ آید، اما وقتی شخصی به میزان کافی غذا مصرف کند، ولی این غذا در دستگاه گوارش او جذب نشود، تا موقع ظهور علائم کمبود آن ماده مغذی، متوجه مشکل نمی ‌شود.

از آن جا که اکثر داروها و مواد غذایی از روده کوچک جذب می ‌شوند، از این رو تداخل غذا و دارو در این قسمت از بدن شایع است.

این تداخلات به نوع و مقدار دارو، غذای مصرفی، زمان مصرف غذا، وجود بیماری و سوء تغذیه ارتباط دارد.

داروها به 4 طریق بر جذب مواد غذایی تاثیر می‌ گذارند:

* تغییر زمان توقف غذا در دستگاه گوارش

از این دسته داروها می ‌توان ملین ‌ها و مسهل ‌ها را نام برد که با کاهش زمان توقف غذا در دستگاه گوارش ، باعث از دست رفتن موادی مانند کلسیم و پتاسیم می‌ شوند.

گاهی خود دارو نیست که باعث اسهال می ‌شود، بلکه مواد جانبی که در فراورده‌ های دارویی وجود دارند، باعث این عارضه می ‌شوند، مانند ماده ی سوربیتول که معمولا به داروها اضافه می ‌شود تا پایداری آن‌ ها را افزایش دهد (مثلا این ماده در داروی الگزیر تئوفیلین وجود دارد) و مصرف زیاد این فراورده‌ باعث اسهال در بیمار می‌ شود.

* تاثیر بر فعالیت اسیدهای صفراوی دستگاه گوارش

داروهایی مانند کلستیرامین و کلوفیبرات که برای کاهش کلسترول خون استفاده می ‌شوند، روی فعالیت اسیدهای صفراوی اثر گذاشته و به دنبال آن جذب چربی ‌ها و ویتامین‌ های محلول در چربی مختل می‌ شود.

* تغییر اسیدیته (PH) دستگاه گوارش

این داروها با تغییر اسیدیته دستگاه گوارش، جذب مواد غذایی را تغییر می‌ دهند، مثلاسایمیتیدین که برای زخم معده و اثنی عشر مصرف می ‌شود، با کاهش ترشح اسید معده باعث اختلال در جذب ویتامین B12 و آهن از غذاها می‌ شود و مصرف طولانی مدت آن می ‌تواند کم خونی به همراه داشته باشد.

داروهای آنتی اسید، با تغییر اسیدیته معده و متصل شدن به مواد معدنی، جذب آن‌ ها را مختل می ‌کنند.

به طور کلی با کاهش اسیدیته معده در جذب کلسیم، آهن، منیزیم و روی اختلال ایجاد می ‌شود.

* اثر بر روی مخاط دستگاه گوارش

نمونه ‌ای از این گونه داروها، آسپیرین و داروهای اسیدی دیگری است که تغییراتی روی مخاط دستگاه گوارش ایجاد می کنند و جذب مواد معدنی به ویژه آهن و کلسیم را تغییر می دهند.

نئومایسین و کلشی سین هم از این دسته مواد هستند و جذب چربی‌ ها، نیتروژن، لاکتوز، کلسیم، آهن، سدیم، پتاسیم و ویتامین B12 را دچار اختلال می‌ کنند.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.