همسایه دزد نیست، ما گشاده ‌دستیم!

همسایه دزد نیست، ما گشاده ‌دستیم!

"باید برای بقیه‌ کشورها این ارزش را قائل شویم که آنها هم یکسری مباحث فرهنگی خود را ثبت کنند. این تمامیت‌خواهی است که هیچ کشوری چیزی ثبت نکند، چون فقط من باید آن را ثبت کنم." این گفته بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، پس از ثبت جهانی عاشیق‌لار به نام آذربایجان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی «فردا»، اینکه مولانا ترک می‌شود و فارابی ترکمن، اینکه روزنامه الاتحاد امارات فردوسی را ملهم از پنج حماسه‌سرای عرب دانسته و به صراحت اذعان می‌دارد که نام این پنج نفر نیز باید بر روی شاهنامه درج شود، اینکه نه تنها خود رودکی که هفت پشت او هم به تاجیک‌ها می‌رسد، اینکه خاستگاه «سماع» بلاد عثمانی است و خالق آن ترک‌ها و هزار «اینکه» دیگر که پایانی جز از دست رفتن بخش روشنی از تاریخ این مرز و بوم را دارد؛ دلیلی جز گشاده‌دستی ما ایرانیان برای بخشش فرهنگی خود ندارد.

ما که همواره همسایه‌ها را به دزدیدن مفاخرمان متهم می‌کنیم در پی تصاحب موسیقی عاشیق‌لار توسط جمهوری آذربایجان و ثبت آن به نام خود در فهرست یونسکو نشان دادیم که آنچه سرقت فرهنگ و تاریخ ایران را سبب می‌شود، سارق بودن همسایه نیست که عامل اصلی بی‌اعتنایی مسئولان نسبت به مفاخر است. گو‌اینکه واکنش رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به ثبت عاشیق‌لار توسط آذربایجان صحه‌ای بر این مدعاست.

عاشیق لار که اکنون در فهرست میراث معنوی یونسکو به نام آذربایجان ثبت است متعلق به خطه وسیعی است که عمده آن در ایران و بخشی هم در آذربایجان و ترکیه قرار دارد. موسیقی عاشیق لار خاستگاهی ایرانی دارد و امروز با زندگی مردم استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و بخش‌های شمالی همدان درآمیخته است.

پرونده‌ موسیقی سنتی عاشیق‌لار سال پیش در آذربایجان غربی توسط مردم‌شناسان این استان در حال آماده شدن برای ثبت در فهرست میراث معنوی کشور بود و طبق پیش‌بینی‌های انجام‌شده این پرونده باید تا پایان سال 1387 آماده می‌شد اما سیاسی شدن سازمان میراث فرهنگی در همان برهه‌زمانی، آنرا از پرداختن به وظیفه اصلی خود بازداشت تا به رسم معمول مدیریت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری امور مهم جهانی مانند پرونده قره کلیسا به تعویق بیفتد.

اما عاشیق‌لار که چون قره کلیسا و دیگر ابنیه تاریخی محدود به مکان نبود، حکایت دیگری یافت و در بی‌عملی مدیران ارشد میراث فرهنگی مهر مالکیت مملکتی دیگر را به گردن آویخت. پیش از این هم چوب این تعلل در مالکیت سماع توسط ترک‌ها بر پیکره فرهنگی ایران خورده بود.

یکی از مدیران سابق میراث فرهنگی کشور در گفتگو با خبرنگار اجتماعی«فردا»، ضمن طبیعی خواندن ثبت عاشیق‌لار توسط آذربایجان، اظهار داشت: اینکه هر روز یکی از مواریث و یا مفاخر ادبی و تاریخی ما توسط دیگر کشور مصادره می‌شود دور از انتظار و عجیب نیست، چراکه مدیران فعلی میراث فرهنگی کشور نه دغدغه فرهنگ دارند و نه دغدغه میراث فرهنگی، اینها میراث فرهنگی را نمی‌شناسند زیرا در هیچ مکتبی و پای درس هیچ استادی زانو نزده و نیاموخته‌اند. از اینرو هیچ سنخیتی با فرهنگ و میراث فرهنگی ندارند.

حمید بقایی که در دولت دهم رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شده، اما در دولت نهم هم به دلیل سیاسی‌کاری‌های مشایی، رتق و فتق امور داخلی سازمان را تمام و کمال عهده‌دار بود، مصداق بارز مدیران محضر استاد ندیده است. گواه این مدعا نیز از میان گفته‌های بقایی پس از ثبت عاشیق‌لار بخوبی عیان است.

بقایی با فرار به جلو متهم کردن رسانه‌ها برای وارونه جلوه دادن افتخارات ایران گفته بود: «اکنون عید نوروز ثبت شده است و رسانه‌ها سراغ موضوعی رفته‌اند که در برابر این پرونده‌ ثبت‌شده‌ ایران، اصلاً ارزشی ندارد ... رسانه‌ها با این رفتار خود، آب به آسیاب دشمن می‌ریزند اگر ضعفی و اشکالی وجود دارد، نباید مدام به آن پرداخته شود ... این تمامیت‌خواهی است که هیچ کشوری چیزی ثبت نکند، چون فقط من باید ثبت کنم ... قرار نیست همه‌چیز مال من باشد و قرار نیست به جمهوری آذربایجان بگوییم، نفس نکش...»

نتیجه بی‌عملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این شد که تا تاریخ هست، جهان عاشیق‌لار را با نام آذربایجان بشناسد. این اتفاق نشان داد که در کشور ما حرف و حدیث‌هاى دلنواز زیادى درباره فرهنگ و ارتقا جایگاه مباحث آن در داخل و خارج طرح مى‌شود اما تا این حرف و حدیث‌ها به منصه ظهور برسد راه بس طولانى است.

مازیار - مصر - قاهره
با درود به مسولین محترم سایت با انتخاب سوژه های مناسب/ کی گفته ماسابقه تاریخی داریم ایران ما با اسلام(1400) اغاز شده و این بحث ایران باستان و اثار باستانی نقشه امریکا واسراییل و اجانب برای گمراه کردن ملت محترم شعیه پایه گذاری شده و حتی شاهنامه فردوسی هم نوشته انگلیسیان است وهرچه داریم از برکت اسلام است
دوشنبه 20 مهر 1388

مصطفی مصطفی - ایران - تهران
در این خاک زرخیز ایران زمین. نبودند جز مردمی پاک دین. همه دینشان مردی و داد بود. وز آن کشور آزاد و آباد بود. چو مهر و وفا بود خود کیششان. گنه بود آزار کس پیششان. همه بنده ناب یزدان پاک. همه دل پر از مهر این آب و خاک. پدر در پدر آریایی نژاد. ز پشت فریدون نیکو نهاد. بزرگی به مردی و فرهنگ بود. گدایی در این بوم و بر ننگ بود. کجا رفت آن دانش و هوش ما. که شد مهر میهن فراموش ما. که انداخت آتش در این بوستان. کز آن سوخت جان و دل دوستان. چه کردیم کین گونه گشتیم خوار؟. خرد را فکندیم این سان زکار. نبود این چنین کشور و دین ما. کجا رفت آیین دیرین ما؟. به یزدان که این کشور آباد بود. همه جای مردان آزاد بود.
دوشنبه 20 مهر 1388

مصطفی مصطفی - ایران - تهران
در این کشور آزادگی ارز داشت. کشاورز خود خانه و مرز داشت. گرانمایه بود آنکه بودی دبیر. گرامی بد آنکس که بودی دلیر. نه دشمن در این بوم و بر لانه داشت. نه بیگانه جایی در این خانه داشت. از آنروز دشمن بما چیره گشت. که ما را روان و خرد تیره گشت. از آنروز این خانه ویرانه شد. که نان آورش مرد بیگانه شد. چو ناکس به ده کدخدایی کند. کشاورز باید گدایی کند. به یزدان که گر ما خرد داشتیم. کجا این سر انجام بد داشتیم. بسوزد در آتش گرت جان و تن. به از زندگی کردن و زیستن. اگر مایه زندگی بندگی است. دو صد بار مردن به از زندگی است. بیا تا بکوشیم و جنگ آوریم. برون سر از این بار ننگ آوریم. فردوسی.
دوشنبه 20 مهر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
آقای بقایی کاملا درست فرموده اند. مگر وقتی که ما علی سگ کش و فاطی و حسن زن باز و ...تا حسن عسگری مقطوع النسل و امام ته چاه را دزدیدیم اعراب بیچاره اعتراضی کردند؟ نه اینکه اعتراض نکردند بلکه آنها را دو دستی نیز تقدیم ما نمودند. تنها یک تقاوت کوچک در این بین است آنها چیزهایی را که خود لازم ندارند می بخشند و ما چیزهایی را که به آن محتاجیم هدیه می کنیم.
دوشنبه 20 مهر 1388

tinkerbell - انگلیس - نیوکاسل
خشک!!!!!!
دوشنبه 20 مهر 1388

سپیده صبح - ایران - تهران
همه اینها رو ول کنید اینکه شاهنامه فردوسی رو می خوان عرب کنن رو بچسبید فردوسی بسی رنج برد در این سال سی.. عجب زنده کرده این پارسی خیلی عربها احمقند واقعا!!
دوشنبه 20 مهر 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. مازیار - مصر - قاهره. ببین دوست عزیز با توهین به مقدسات دیگران ره بجایی نمیتوان برد. وقتی مردم ایران فعال نباشند که فرهنگشان را معرفی کنند معلوم است. که از دست میرود! . شما چرا نشسته اید که آنچه میخواهند بدهند و آنچه میخواهند بگیرند؟. خوب آنچه میخواهید بگیرید و آنچه نمیخواهید نگیرید!
دوشنبه 20 مهر 1388

piroz - ایران - تهران
البته که این موسیقی خاستگاه ایران نیست نبایستی شک داشت چون ایرانیان با زبان ترکی صحبت نمی کردند ولی در مورد آذربایجان کشور خودمان وکشورآذربایجان بایستی گفت کشور آذربایجان نیز سابقا جز ایران زمین بوده و زبان فارسی دران رایج بوده ولی پس از حمله مغوله زبان آن مناطق به ترکی گرویده شده است و صد البته اگر به تاریخ نگاهی بیندازید هیچ نشانه وکتاب و شاعری به زبان ترکی تا هشصد سال پیش در ایران نمی بینید و همه نشانه ها حاکی از زبان پارسی می باشد و در آخر بیائیم و از گنجینه هاو موسیقی سنتی سایرگویشهاو اقوام فارسی محافظت و افتخار کنیم مانند موسیقی خراسانی با ساز تارش و موسیقی لری با ان کمانچه دلنشینش
دوشنبه 20 مهر 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
این از گشاده دستی ترکان است که سیطره آنها بر این مرزو بوم تمامی ندارد. مگر نه اینکه تجزیه ایران از زمانی شروع شد که شاهان بی کفایت قاجار که از خطه ترکستان بودندبا عهد نامه های ننگین ترکمنچای و گلستان حاصلخیزترین و پرمنبع ترین بخشهای این مملکت را به روسهاو انگلیسها بخشیدند.بی خود هم نبود که فردوسی هم دل پر خونی از اینان داشت و در تمام داستانهای حماسی خود طرف دشمن را ترکان خطاب می کرد..
دوشنبه 20 مهر 1388

hasrat-takey - انگلیس - بریستول
مازیار - مصر - قاهره . برات متاسفم با این دیدگاهت. حتما کوروش و رستم و سهراب هم از مصر بودند!
دوشنبه 20 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
مصطفی مصطفی - ایران - تهران. درود بر فردوسی و درود بر شما.چی بودیم و چی شدیم!
دوشنبه 20 مهر 1388

nasim irani - اتریش - وین
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. سلام به مسولین سایت...ببین به نظرمن توآنقدر زیرصفراست که مغزت بخارکرده وبه مزخرف گویی رسیده.کمی سعی کن نداشته ات رابالابکشی وحداقل اگر نمی توانی آدم باشی خون بگیری.. یاوه گویی هم حدی دارد که وقتی به آخرش می رسدمی شودگفتارهای تو وانتری نژاد وعلی شیره ایی وبقیه یاوه گویان..الان این انسانهای بزرگوار نیستند ونه توکه صدپشتت هم آنهاراندیدند*پس این مزخرفاتی که می گویی زایده افکارپوسیده امثال خودت است که درچرندبافی ازمتحجرین ملا عقب نماندید..خیلی !!
دوشنبه 20 مهر 1388

kasra persia - انگلیس - لندن
مصطفی مصطفی - ایران - تهران ..آقا دست شما درد نکنه. به نظر من همهٔ ایرانیان عزیز بایستی این شعر رو قاب بگیرند و هر روز بخونند تا بیاد بیاریم که کی‌ بودیم و دست از قریب نوازی و خود آزاری بر داریم مطمئناً وقتی‌ دنیا ببین که ما متحدیم حساب کار خودشون رو خواهند کرد.خدا وکیلی این عده که امام امام میکنند برن و کلیپ‌های خمینی رو قبل از انقلاب نگاه کنند و خودشون مقایسه کنند که این مامور محترم چطور نقشهٔ به تاراج دادن جان ،مال ناموس و خاک ایران رو عملی‌ کرد.مردم ایران به خاطره نجابت و پاکی خودشون به این قشر هفتاد رنگ اعتماد کرد و تاوان سنگینی‌ داد.همه چیز ما از برکت اینها بر لبهٔ پرتگاست .
دوشنبه 20 مهر 1388

طاطا - ایران - ایران
alireza-سوییس نوشاتل گل گفتی دوست عزیز گل گفتی. nasim irani - اتریش وین متحجرتویی . هرکس آزاده که نظرش رو بگه . تو شاید میترسی که با شنیدن این حرفا اعتقاداتت بلرزه و باعث بشه که یه کم فکر کنی به خاطر همین گوشاتو گرفتی و نمی خواهی چیزی بشنوی
دوشنبه 20 مهر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
saeed1 - کانادا - تورونتو . برادر، همه تلاش من این است که نشان دهم چیزی در این کره خاکی فراتر از نقد بشری نمی نشیند. همه تلاش من این است که بفهمانم هیچ چیز در این دنیا مقدس نیست و اگر هست مقدس تر از انسان نیست. نه الله مدینه و نه یهوه بنی اسراییل و نه پدر و روح القدس که نیستند و اگر هستند باز هم مقدس تر از انسان و اندیشه انسانی نیستند. حالا سرکار عالی برای من از مقدسات صحبت می کنی؟‌:-) کسی که پای بند مقدسات است طرف صحبت من نیست. پس چه باک اگر دو کلام حرف فرو خفته ی ما به تریج قبای چند مقدس مآب فارغ از اندیشه که حرمتی هم بر آنان متصور نیست بر بخورد؟‌:-)
دوشنبه 20 مهر 1388

parvin ariya - ایران - اصفهان
خنده داره! اگه کسی از موسیقی اذربایجان حرفی بزنه او را تجزیه طلب و پان تورک خطاب میکنید . این پسرکورد هم فرصت را غنیمت شمرده تا به تورکها توهین کند.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
عوضعلی - سوییس - نوشاتل - بی تربیتی و بی چاک و دهنی با این مزخرفات توجیه پذیر نیست. نقد بشری؟؟؟؟!!! جوک نگو بچه. الفاظی که بکار بردی عمق فاجعه رو نشون میده و معلومه که تا چه اندازه بین بشر تربیت شدی
سه‌شنبه 21 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
saeed1 - کانادا - تورونتو . این مسلمونا فقط یه چیز بلدند!به مقدسات ما توهین نکن!!یه بار دیگه گفتم زن ستیزی،بچه بازی،برده داری،کنیز بازی،قتل....مقدسند؟؟؟؟
سه‌شنبه 21 مهر 1388

شاهسون - ایران - ساوه
پسر .. ایران زمین... این موسیقی متعلق به ترکهاست تو چی می گی این وسط
سه‌شنبه 21 مهر 1388

Kavkaz - ایران - تهران
این کاملا درست است که از بی عرضگی مسئولان فرهنگی ما کشورهای همسایه مفاخر علمی و ادبی ما را مصادره کرده اند.اما در مورد موسیقی عاشقی که خاستگاه آن آذربایجان است این قضاوت نادرست است که بگوییم کشور آذربایجان آن را دزدیده است.چون همه میدانند که آنها پیشینه تاریخی مشترک با ما دارند و در ضمن آنها هستند که تمام تلاششان را برای حفظ و ترویج این موسیقی و معرفی آن به جهان می کنند پس طبیعی است که به نام آنها ثبت شود.اما در ایران برای حفظ و گسترش آن کاری نشده و اگر هم شده بسیار ضعیف بوده.در رسانه هایی مثل رادیو و تلویزیون هم نه تنها به آن نپرداخته اند بلکه به وفور به آذری زبانان توهین می کنند.(البته در مورد تمام موسیقی های نواحی ایران این بی اهمیتی وجود دارد)پس با وجود چنین برخوردهایی انتظار دیگری نباید داشت.مطلب دیگر اینکه موسیقی عاشیقلار تنها به استانهای آذربایجان شرقی و غربی ویا اردبیل اختصاص ندارد بلکه متعلق به تمام مناطقی است که آذری زبانان ساکن هستند.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
استر آبی - ایران - تهران. بعد از جریان انرژی درمانی و بی سوادی کردان واری که از شما صادر شد چند روزی آفتابی نبودی مثل اینکه فکر کردی آب ها از آسیاب افتاد و دوستان را داستان قدیم فراموش گشت ای فرزند حزب الله :-)
سه‌شنبه 21 مهر 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. اینکه مذاهب چه هستند و چگونه بوجود آمده اند و تقدس چه هست مورد بحث بسیار قرارگرفته و هنوز هم مورد بحث است. من از دیدگاه اجتماعی این را گفتم که صحیح نیست اگر حتی یک نفر در کل دنیا به چیزی اعتقاد دارد و یا به آن چیز احترام قایل است شما به آن توهین کنید!. و اینکه مردم ایران بایستی فعالانه فرهنگشان را تبلیغ کنند که اصل حرف من بود!!!. بحث من بر سر اعتقادات نبوده و قبا و تکبر هم ندارم که به آن بر بخورد!. شما اگر در دنیای غرب زندگی کرده باشید بایستی این نکته خیلی خیلی ساده را بدانید مگر اینکه با هیچکس تماس نداشته باشید!
سه‌شنبه 21 مهر 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. مثلا شما میگی (علی سگ کش) من تعصبی ندارم ولی اولا در مورد هیتلر هم که در دنیا به بدی معروف است هیچ آدم متمدنی از این صفات زشت استفاده نمیکند ! . ثانیا آیا شما نهج البلاغه را بیطرفانه مطالعه کرده ای که بدانی چقدر حکمت در آن هست؟ فقط اشکالات رو میبینی و خوبیها را نمیبینی؟ . این روش بشری هست بنظر شما ؟. این نوشته را منصفانه بخوان و اگر دیدی درست است لطفا از اهالی این سایت معذرت خواهی بکن !
سه‌شنبه 21 مهر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
saeed1 - کانادا - تورونتو. بله برادر صحیح نیست اگر یک نفر به چیزی اعتقاد دارد به عقیده آن یک نفر توهین کرد. ولی اگر هزار و چهارصد سال یک عقیده به میلیون ها نفر توهین کرد تکلیف چیست؟
سه‌شنبه 21 مهر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
saeed1 - کانادا - تورونتو. در ضمن ظاهرا شما تازه وارد تشریف دارید و گرنه تا بحال هزار مرتبه گفته ام که علی نیز انسانی بود همانند سایر انسان ها. هم جنبه مثبت داشت هم جنبه منفی. البته جنبه های منفی شخصیت او بسیار پررنگ تر است. چرا که نمی توان به صرف بیان چهار کلمه حرف درست یک ماشین کشتار ایدئولوژیک را تطهیر و مبرا نمود. مساله این است که این شیعیان خوب درک کنند کسی در جایگاه تقدس نمی نشیند. همین.
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

saeed1 - کانادا - تورونتو
alireza.ch - سوییس - نوشاتل. شما از دید خودت قضاوت میکنی و حکم میکنی! خوب خیلی ها هم هستند که نتیجه گیری برعکس شما دارند و میگویند نکات مثبت شخصیت علی بیشتر است! نتیجه این اظهار نظر شما و آنها میشود جنگ !! بخاطر همین هست که میگویم قضاوت نکن و از همه مردم خصوصا بزرگان و درگذشتگان با احترام یاد کن! .
چهار‌شنبه 22 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.