هشدار محمد خاتمی در مورد سرنوشت جمهوری اسلامی

هشدار محمد خاتمی در مورد سرنوشت جمهوری اسلامی

آقای خاتمی می گوید که روش های پلیسی و نظامی نمی تواند تداوم داشته باشد

محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران طی سخنانی ابراز نگرانی کرده است که با بسته شدن راه اعتراض بر کسانی که "معتقد به جمهوری اسلامی" هستند، بزرگترین زیان و خسارت به "اصل انقلاب و جمهوری اسلامی" وارد خواهد شد.

به گزارش وبسایت رسمی آقای خاتمی، این سخنرانی برای گروهی از "نخبگان و اقشار مختلف مردم استان یزد" انجام شده است.

آقای خاتمی در بخشی از سخنانش از پیدا شدن "هسته های عملی" که به گفته وی نفی کننده ظرفیت های جمهوری اسلامی هستند ابراز نگرانی کرد و گفت "متاسفانه نشانه های آن را در جامعه" می بیند.

او ظاهرا در اشاره به بعضی از معترضان نتایج انتخابات گفت که در بخش هایی از جامعه "مساله جمهوری اسلامی مورد کم لطفی قرار می گیرد" و دلیل آن را این دانست که "معتقدان به جمهوری اسلامی نمی توانند در امنیت حرف خود را بزنند و در این شرایط است که کسانی لب به سخن می گشایند که به اصل نظام اعتقاد ندارند."

رئیس جمهوری سابق ایران همچنین از"انبوه شدن بخش هایی از جامعه به سوی هدف هایی که دیگر نه مورد خواست امام بوده، نه مورد خواست اولیه مردم، نه مورد خواست او و همفکرانش" ابراز تاسف کرد.

او گفت: "این مساله مهمی است که باید در آن تامل کرد؛ ما در این جریانات خسارت های زیادی را متحمل شدیم و البته دستاورد بزرگی هم داشتیم؛ منتهی در این حالت بحرانی و هیجانی اگر نتوان این دستاوردها را جمع بندی کرد و جهت داد معلوم نیست در آشفته بازار نتیجه کار چگونه رقم بخورد؟".

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: "اگر راه اصلاح بر وفاداران به قانون اساسی و جمهوری اسلامی بسته شود، راه برای جریاناتی باز خواهد شد که این اصول را قبول ندارند و نگرانی ما از این است که بزرگترین زیان و خسارت به اصل انقلاب و جمهوری اسلامی وارد شود که ان شاءالله چنین نخواهد شد."

رهبران اصلاح طلبان و مخالفان در ایران از جمله محمد خاتمی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی همواره بر پایبندی خود به قانون اساسی جمهوری اسلامی تاکید کرده اند. اما شعار "استقلال، آزادی، جمهوری ایرانی" که بارها در تجمعات اعتراض آمیز چند ماه اخیر شنیده شده، حتی برای این رهبران یک چالش به حساب می آید.

آقای خاتمی در سخنان تازه اش گفت که به عقیده او "جمهوری اسلامی به معنی خاص کلمه، از دستاوردها و شاهکارهای بزرگ انقلاب" است و افزود: "در جامعه هیچ کس نمی تواند مدعی باشد بدون در نظر گرفتن اسلام یا کنار زدن آن می تواند توفیقی حتی در ایجاد آزادی، فضای آزاد و مستقل و پیرو داشته باشد."

او بلافاصله تاکید کرد که در دنیای امروز این یک امر پذیرفته شده است که حکومت ها دیگر نمی توانند مستبد باشند و از بالا خود را بر مردم تحمیل کنند و مجبورند به مردم پاسخگو باشند، اما تاکید کرد که "جمهوری اسلامی هم بر همین اساس مطرح شده و در عین حال با معیارهای اسلامی سازگار است."

آقای خاتمی همچنین در چند مورد تاکید کرد که با سرکوب نمی توان برای مدتی طولانی به حکومت کردن ادامه داد.

او گفت: "تاکید می کنم که نمی توان با برخوردهای سخت افزاری در وضعیت موجود برای مدت زمان طولانی از نظام حفاظت کرد. چرا باید اسلام را به گونه ای عرضه کنیم که بخش هایی از جامعه از اسلام زده شوند یا حداقل از نظامی که به نام اسلام هست رو بگردانند؟ ما امروز شاهد این مسائل هستیم و به همین دلیل است که می گوییم نتیجه روش هایی که مخالف خود را متهم به براندازی می کند، براندازی است."

رییس جمهور پیشین ایران بخشی از حکومت را متهم به "خشونت گرایی" کرد و گفت: "به صراحت می گویم بحث بر سر دعوای راست و چپ یا اصولگرا و اصلاح طلب نیست؛ صحبت بر سر این است که جریان تنگ نظر، خشونت گرا و یکسونگر، متحجر و متوهمی که بسیاری از اعضای آن سابقه چندانی در انقلاب نداشته یا امتحانشان را نداده و یا از آزمون سربلند بیرون نیامده اند می خواهند هرآنکه را که نمی پسندند از صحنه بیرون کنند؛ نه تنها از عرصه حاکمیت بلکه از صحنه جامعه و از نظر آنها حتی اصولگرایان با شخصیت هم در صورت مخالفت نباید در جامعه حضور داشته باشند."

مقام های بلندپایه حکومتی از جمله فرماندهان سپاه پاسداران می گویند که اصلاح طلبان با تظاهر به پایبندی به خط امام قصد استحاله حکومت و انقلاب اسلامی از درون را دارند و آنها وظیفه خود می دانند که مقابل این افراد بایستند.

اما آقای خاتمی گفت: "این جریان باید بداند که با زور نمی تواند در متن جامعه و مردم حاکمیت یافته و با این روش هرگز پایگاه مستحکمی در میان مردم نخواهد داشت. با زور و با روش های پلیسی و نظامی می شود برای مدتی استراتژی مشخصی را پیش برد، ولی این روش ها و استراتژی ها نمی توانند تداوم پیدا کنند."

آقای خاتمی که در فاصله سال های 1376 تا 1384 رئیس جمهور ایران بود هشدار داد که اگر حکومت با خواست مردم همسو نشود "این حرکت ادامه خواهد داشت، ولی با هزینه های بسیار زیاد و البته مسلم است که این حرکت از بین نخواهد رفت."

او افزود: "مطمئن باشید نه مردم از این راه برخواهند گشت و نه کسانی که با همه وجود به این راه اعتقاد دارند."

آقای خاتمی قبلا نیز تاکید کرده است که اصلاح طلبان علیرغم همه ناملایمات به راه خود ادامه خواهند داد و در صحنه خواهند ماند.

آنتی اسلام - ایران - اهواز
"جنبش سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی" لحظه ای صبر سحر نزدیک است.
دوشنبه 20 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت اول. آقای خاتمی میدانم که شما هم ناچارید برای حفظ جان و ندیدن دیوار زندان اوین گاه گاهی برای گول خوردگان سی ساله یک چیزی بگوئید که آقای رئیس را عصبانی نکند ودر زندان را برایتان باز نکند . داداش کدام دست آورد انقلاب ؟ مقصودتان اجناس چینی و برنج خارجی و تریاک و بیکاری است و یاکشتاریکه از فقر و بیکاری هر روز در روزنامه ها چاپ میشود؟. جناب خاتمی چه دست آوردی این انقلاب داشته است که اگر انقلاب نوع دیگرش بود نمی آورد؟
دوشنبه 20 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت دوم. میلیون ها و میلیاردها دادید روس ها وچینی ها که برای جمهوری اسلامی اتم خانه اسلامی درست کنند و آن ها هم این پول ها را خوردند و به اسلامتان خندیدند و اتتر نژاد در ایران برای گرفتن سوخت اتمی از آمریکا رار زار زجه می زند و لگد به در ودیوار میزند – مقصود شما این دست آورد بود؟. ویا میلیاردها پول سهم کودکان و نوجوانان که خرج مدارس میبایست میشد که به خارج رفت و یا خالد مشعل و دیگر اراذلان مفتخور اسلامی و دلالان اسلحه با آن ها جشن گرفتند؟. یا مقصودتان چنک چندین ساله قراردادی با صدام حسین بود که تا آنجا که میتواند نارضایان آینده دولت اسلامی را بکشد؟
دوشنبه 20 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
قسمت سوم. هفتاد میلیون مردمی که میلیون ها از آن را آواره جنگی ناشی از اسلام بازی است تشکیل میدهند در فقر زندگی میکنند دارو و هزینه بیمارستان و دکتر که حتی از آلمان گرانتر است. چقدر التماس به رهبر ریشو خامنه ای و تا کی التماس به این و آن -آنها سوارند وشما پیاده. شربت مسکن اسلامی برای مردمی که نمی دانند از فقر و گرانی و نا امنی چگونه روز خود را به شب برسانند داروئی نیست. چیز دیگری اگر بجز التماس و شربت اسلمی دارید فوری در اختیار مردم قرار دهید که بیدرنگ لازم است
دوشنبه 20 مهر 1388

mjh24 - ایران - کرج
درود بر خاتمی
دوشنبه 20 مهر 1388

abiabi - انگلستان - لندن
سگ زرد برادر شغال است . این رژیم کلا باید برود . و فقط حکومت مردم سالاری باید سر کار بیاید . مرگ بر خامنه ای و وطنفروشهای مثل احمدی نژاد
دوشنبه 20 مهر 1388

METRADAT - انگلستان - لیدز
از کی تا حالا یزدی ها ایران براشون مهم شده برای این ایرانی نماها. عربیت را عشق است.
دوشنبه 20 مهر 1388

schajane - اتریش - وین
کسی نیست به این آقای خاتمی بگوید. زمانی او در بالاترین قدرت بود.آقای خاتمی فراموش کرد. ملت به او رأی دادند که تغییر. بدهد این حکومت را. با کوی دانشگاه چه کار کرد حالا از مظلومی ملت و پدر روحانی. شده که قصه تعریف میکند .خدا را شکر که بین این دو جناح آتشی افتاد که هر دو. دارند نابود میشوند .متاسفانه این ملت ایران هستند دارند جریمه پس میدهند نه این دو جناح. هر چند حرفها او درست است . باید گفت سگ زرد برادر شغال است .
دوشنبه 20 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
دوستان،، من بارها تکرار کرده ام که دلتان را به سیاستمدارانی امثال جناب خاتمی و شرکا خوش نکنید. حتی یک یچه هفت هشت ساله فهمیده که اینها به دنبال چی هستند. این همه مشقت، دربدری، غارت بیت المال، بی آبروئی ملت شریف ایران بوسیله آخوندها، این همه شکنجه، کشت و کشتار،هنوز این جناب از آینده جمهوری اسهالی ایران نگران است. این علیامخدره ها فقط نگران جیب و جان خود هستند، نه نگران جوانهائی که هیچگونه آینده درخشانی در ایران ندارند. دوستان، فکر نکنید ما که در این طرف مرزها زندگی می کنیم احترام سالهای قبل از 57 را داریم. این رژیم بلائی بر سر ایران و ایرانی آورده که برای اعاده حیثیت از دست رفته مان باید چندین دهه زندگی با عزت داشته باشیم تا بتوانیم چیزهائی را که سی سال پیش از دست داده ایم به دست بیاوریم. بنابراین باید در مقابل مارهای خوش خط و خالی امثال این جناب سنگر بگیریم در غیر اینصورت بازنده ملت ایران خواهند بود.
دوشنبه 20 مهر 1388

aghakian - اایران - تهران
یزدی حقه باز دو رو
دوشنبه 20 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
schajane - اتریش - وین. ((کسی نیست به این آقای خاتمی بگوید. زمانی او در بالاترین قدرت بود.)) بالاترین مقام کشور از هنگام پهلوی تا الان نه نخست وزیر بوده و نه رئیس جمهور.همیشه یا شاه مقام اول کشور را داشت یا ولی وقیح ریشو.
دوشنبه 20 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
این قسمت از حرفهاش ثابت میکنه که خاتمی چیزی از ازادی و دمکراسی نمیفهمه:--------"در جامعه هیچ کس نمی تواند مدعی باشد بدون در نظر گرفتن اسلام یا کنار زدن آن می تواند توفیقی حتی در ایجاد آزادی، فضای آزاد و مستقل و پیرو داشته باشد.".
دوشنبه 20 مهر 1388

طاطا - ایران - ایران
اینا هم که سرشون رو بزنی تهشون رو بزنی ازاسلام حرف میزنن. مردم ما باید آگاه باشند که دچار انحراف نشوند ما به چیزی کمتر از سرنگونی رژیم آخوندی رضایت نمی دهیم
دوشنبه 20 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
زنده باد خاتمی عزیز. تا وقتی امثال خاتمی و موسوی و کروبی در صحنه هستند می توان به آینده جنبش سبز خوشبین بود.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
آنتی اسلام - ایران - اهواز . "جنبش سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی" لحظه ای صبر سحر نزدیک است. به امید ان روز که بطور گل نابودی مذهب را در ایران ببینیم.
سه‌شنبه 21 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.