مجلس به کلیات حذف یارانه ها رای داد

مجلس به کلیات حذف یارانه ها رای داد

این نگرانی وجود دارد که با حذف یارانه ها، قیمت ها افزایش یابد و تورم دوباره سیرصعودی بگیرد

مجلس ایران با ۱۸۸ رای موافق در مقابل ۴۵ رای مخالف کلیات لایحه حذف یارانه ها موسوم به هدفمند کردن یارانه ها را تصویب کرد.

فوریت این لایحه دهم دی ماه سال گذشته تصویب شده بود و دولت هم آن را در لایحه بودجه امسال گنجانده بود اما نمایندگان مجلس به دلیل نگرانی از عواقب تورمی و غیر قابل پیش بینی بودن آثآر اجرای آن، در اسفند ماه سال گذشته در هنگام بررسی لایحه بودجه آن را حذف کردند.

بنابر این لایحه، یارانه بنزین، گازوئیل، گاز و برق قطع می شود و مصرف کنندگان باید این مواد سوختی را به قیمت بازارهای منطقه خلیج فارس خریداری کنند.

در مقابل قرار است بخشی از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت به صورت نقدی در اختیار خانوارها قرار بگیرد. غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی این لایحه می گوید کهبخشی از درآمدهای ناشی از افزایش قیمت، به صورت نقدی بین نیمی از افراد جامعه تقسیم شود.

به گفته آقای مصباحی مقدم اگر این درآمدها به طور مساوی بین خانوارها تقسیم شود به هر خانوار پنج نفره بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ هزار تومان( به هر نفر حدود ۲۰ هزار تومان) یارانه نقدی پرداخت می شود.

با آنکه کلیات این لایحه تصویب شده اما مخالفان در مجلس نسبت همچنان عواقب حذف یارانه ها هستند.

علیرضا محجوب نماینده تهران در صحن علنی مجلس گفت:" امروز برای فقرا و افرادی که از فقرا حمایت می کنند اعلام خطر می کنم."

قیمت حامل های انرژی در لایحه بر اساس قیمت های خلیج فارس در نظر گرفته شده است اما آقای محجوب گفت که "کارگران و کارمندان ایرانی بر اساس ریال حقوق دریافت می کنند نه بر اساس قیمت نفت خلیج فارس."

یکی از نگرانی های نمایندگان این است که بعد از تصویب و اجرای این لایحه، قیمت ها افزایش یابد و تورم بیشتر شود.

حسن وفایی نماینده ملایر گفت:"مادامی که اصلاح زیرساخت ها توسط دولت اصلاح نشود، اجرای لایحه به افزایش ۲۰ درصدی قیمت ها خواهد شد."

آقای وفایی از نمایندگان پرسید که "آیا مردم توان پرداخت قیمت حامل های انرژی با نرخ خلیج فارس را دارند؟"

به نظر نمایندگان، این لایحه در شرایطی که تورم بالای ۲۰ درصد است، می تواند بر آتش تورم بدمد و آن را دوبرابر کند.

اقبال محمدی نماینده مریوان گفت:"در این لایحه برای کنترل افزایش نقدینگی و تورم هیچ تهمیداتی اندیشیده نشده و شیوه پرداخت یارانه ها منجر به تورم زیادی می شود و در نتیجه این روند، گدا گداتر می شود."

شکاف طبقاتی حاصل از یارانه ها

مجلس ایران اسفند ماه سال گذشته طرح هدفمند کردن یارانه ها را از لایحه بودجه حذف کرده بود

اما نمایندگان موافق لایحه می گویند که بخش زیادی از کالاها و خدمات با یارانه توزیع می شود و این مسئله موجب شکاف طبقاتی شده است به این معنی که هر کسی که امکانات بیشتری داشته باشد، سهم بیشتری از یارانه می برد.

شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد در دفاع از این لایحه گفت: در شرایط فعلی یک سوم درآمد کشور به صورت آشکار و پنهان در قالب یارانه پرداخت می شود و این شیوه پرداخت و تخصیص منابع درست نیست.

به گفته آقای حسینی، دولت با این لایحه به دنبال حذف یاران ها نیست و تنها می خواهد پرداخت یارانه ها را عادلانه کند.

وزیر اقتصاد برای آن که نشان دهد حجم یارانه های پرداختی بسیار بالاست، گفت:" در شرایطی که ما برای اجرای یک پروژه زیر بنایی ۵۰ میلیارد تومان پول نداریم، ۱۰۰ هزار میلیارد تومان (۱۰۰ میلیارد دلار) را صرف یارانه ها می کنیم، ما به دنبال اصلاح شیوه پرداخت یارانه ها و به دنبال حمایت از اقشار آسیب پذیر هستیم."

در حال حاضر بنزین سهمیه ای با قیمت هر لیتر ۱۰۰ تومان و بنزین آزاد با قیمت ۴۰۰ تومان عرضه می شود اما پیش بینی می شود که با فرض ثابت بودن قیمت جهانی نفت، دست کم قیمت بنزین به لیتری ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان افزایش پیدا کند.

قیمت هر لیتر گازوئیل نیز در حال حاضر ۱۶ تومان است ولی پیش بینی می شود که این ماده سوختی به حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان برسد.

قیمت برق هم دست کم چندین برابر خواهد شد. هم اکنون شرکت برق در فیش برق، در کنار هزینه ماهانه برق، رقم دیگری را با عنوان رقم یارانه های پرداختی دولت، قرار داده است که این رقم معمولا پنج تا شش برابر پولی است که شهروندان در حال حاضر به عنوان هزینه برق پرداخت می کنند. با تصویب این لایحه، شهروندان ایرانی باید این رقم را به عنوان هزینه برق پرداخت کنند.

کاظم دلخوش سخنگوی کمیسیون ویژه مجلس برای بررسی این لایحه می گوید که تغییراتی در لایحه ایجاد شده تا فشارها به مردم کمتر شود.

به گفته آقای دلخوش، "برنامه حذف یارانه ها که دولت آن را در سه سال پیش بینی کرده بود به پنج سال افزایش پیدا کرده تا فشار به مردم وارد نشود."

قرار است درآمدهای حاصل از افزایش قیمت مواد سوختی نیز بخشی به صورت نقدی در اختیار خانوارهای کم درآمد قرار بگیرد و بخشی از آن نیز در قالب بودجه عمرانی به دولت داده شود و مقداری نیز برای جبران خسارت های تولید به بنگاه های تولیدی داده شود.

vezveznazi - ایران - ایران
این هم نتیجه پولهایی که در کشورهای عربی و افریقایی و غیره....خرج میکنن.لعنت به اسلام
یکشنبه 19 مهر 1388

mehr47 - ایران - تهران
به امید خدا همه مشکلا داره به دستان توانای ا.ن حل می شه. مونده بود خرید 4 تا نون سنگک یارانه ای که اون هم بی خیال.آ قا نون و پنیر ولش همین که اسمال هنیه تو فلسطین گشنه نمونه باید خدا رو شکر کنیم.
یکشنبه 19 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
به امی روزی که نفت بشه بشکه ای 10 دلار.
یکشنبه 19 مهر 1388

hossein1111 - امارات - دبی
به گاج رفت مملکت !!!! همینو کم داشتیم!!! از فردا ملت باید کاسه گدایی جلو امامزاده دست بگیرن!!!. ای تو روح رهبر و میمونش که همرو داره به باد نابودی میده!!!!. خدا خودش رحم کنه!!!
یکشنبه 19 مهر 1388

chıya - ایران - ارومیه
اول گدا سازی حالا گدا پروری. اگه حق این ملت بیچاره رو بدن نه یارانه میخوان نه وجه نقد. هیچکی هم زیر خط فقر نمیمونه هیچکی تو حلبی اباد زندگی نمیکنه هیچکی خود فروشی نمیکنه . البته از ماست که بر ماست
یکشنبه 19 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
black chador - امریکا - ولدن این بزرگترین آرزوی منه. فقط یک ماه ( ماگزیمم و خیلی ی ی زیاد) کله پا میشن
دوشنبه 20 مهر 1388

zolm setiz - آلمان - کلن
زرشششششششک!
دوشنبه 20 مهر 1388

zolfaghar.ghar.ghar - ایران - تهران
chıya - ایران - ارومیه گرامی! دولتیان و وکلای مردم هم دست در دست هم دارند همین کار را میکنند. حق ما ملت بیچاره را از مستکبرین نا مسلمان میگیرند و نقد و جرینگی میذارند تو چیزمون...دستمون. حق ما همین حکومت مذهبی- جاهلی احمقی نزاده. نه کم نه بیش. ومن اللات التوفیق
دوشنبه 20 مهر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
جالب می شه بی کار بیشتر می شود و هزینه های تولید دو چندان و ارزش 110هزار تومان که خواهند داد کمتر از آن می شود این کار بدونه بر نامه ریزی درست پیش خواهد رفت که در این چهار سال بیشتر مشهود بوده فقر عمومی بیشتر شده و فرار سرمایه بیشتر و نفوذ دولت بر اعمال اقتصاد دو چندان می شود...
دوشنبه 20 مهر 1388

alireza-perspolisi - ایران - بندرعباس
کی داره بده اون ارقام نجومی که تو قبضهای برق نوشته میشه این دفعه خودشون با دست خودشون قیام رو بر مردم اجباری کردن با این غلط زیادیشون
دوشنبه 20 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
black chador - امریکا - ولدن** آنتی اسلام - ایران - اهواز*** فکر نمیکنم این آرزوی خوبی باشه. ایرت تنها سرمایه اش نفته.. اما کله پا شدن هرچه زودتر بهتر.. موفق باشید
دوشنبه 20 مهر 1388

abtin174 - ایران - تهران
کاشکی زودتر این طرح عملی بشه بلکه این قوم به خواب رفته بیدار بشن و روزگار این آخوندای گردن کلفت را سیاه کنند!! کاشکی!
دوشنبه 20 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
بذارید بعنوان یه کارشناس اقتصادی تحلیلمو بگم،با تصویب این طرح تورم حدود 10 درصد افزایش پیدا میکنه علاوه بر اون که یارانه های مستقیم هیچ دردی رو دوا نمی کنند نتیجه:پولدارها پولدارتر فقیرا فقیر تر می شند احمدی نژاد و گروه اقتصادیش مثل کودکان عقب مونده ذهنی نمی تونند اینو درک کنند.می گید نه یه مدت صبر کنید!
دوشنبه 20 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
zolfaghar.ghar.ghar - ایران - تهران. مستکبرین نا مسلمان?????بیدار شو عمو!!
دوشنبه 20 مهر 1388

Atheist-0 - کانادا - ونکوور
یارانه نقدی مثل مهریه است کی داده و کی گرفته. اینهم یک راه دزدی جدید که یارانهی نقدی بجیب یک مشت ارازل تازه بدوران رسیده جدید واریز بشه. دوستان جهت استحضار شما اخیرا عده ای از این اوباش با پولهای انچنانی و با بنزهای اخرین مدل سر و کله اشان در ونکوور پیدا شده که با دلارهای نقد به خرید خانه های چند ملیونی مشغولند که صد البته ما هم از جمع اوری نام و نشان انها غفلت نمیکنیم.
دوشنبه 20 مهر 1388

abtin_beo - ایران - اصفهان
اتفاقا من خیلی هم خوشحال شدم. باور کنید اقشاری در جامعه هستند که تنها با دیدن فشارهای تورمی و اقتصادی پی به ماهیت فریبکارانه رژیم و احمدی نژاد خواهند برد و به هیچ زبان دیگری واقعیات را نمی فهمند.
دوشنبه 20 مهر 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. ای جاااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان. طرفدارهای عزیز دولت تحویل بگیرن حالشو ببرید من که خودمو علاوه بر کار خودم برای دستفروشی و احتمالا قاچاق بنزین و فروش جنسهایی که از کیش و چین میارم آماده کردم البته به خریدو فروش کلیه و قلب هم فکر کردم .عزیزان گدا گوگول طرفدار مموتی تحویل بگیرید
دوشنبه 20 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
نماینده های مجلس که غم ندارند بنزین مجانی -پول اجاره منزل جداگانه - . حقوق مادام العمر-استفاده از منصب در جامعه دیگه چه غمی دارند مگه نماینده ها هم غم دارند که دلشان به حال مردم بسوزد .. هروقت آقایان در شرایط فعلی توانستند یک رفاه نسبی ایجاد کنند آنوقت . از هدفمند کردن یارانه ها صحبت کنند مگه این همه نفتی که میفروشند . پولش کجا میره و صرف چه مخارجی میشه خدا آخر عاقبت مارو بخیر کنه
دوشنبه 20 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
وقتی امام 13 می گفت اقتصاد مال خرست همین بود.اسلام را چه به اقتصاد.
دوشنبه 20 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
آنتی اسلام - ایران - اهواز. black chador - امریکا - ولدن. مگه نشنیدین که احمدی نژاد گفت من با نفت 5 دلار هم مملکت رو اداره میکنم؟ عجب مخی هست این یارو. معجزه میکنه. چه کارها که نمیکنه این مموت.
دوشنبه 20 مهر 1388

bahareiran - ایران - ایران
پشت صحنه ثروت ملی میره تو جیب ولایت فقیه ودارودستش جورش رو مردم بی زبون باید بکشن تا کی سکوت ؟
دوشنبه 20 مهر 1388

jooli - ایران - تهران
بوی انقلاب فجیهی داره میاد به امید پیروزی مرگ بر اسلام مرگ بر خامنه ای مرگ بر احمدی نژاد مرگ بر اونی که از اینا حمایت میکنه بیچاره موسوی گفت دیگه وضیعت بدتر داره میشه
دوشنبه 20 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.