موزه‌ بریتانیا علت امانت ندادن منشور کورش را شرایط ایران خواند

موزه‌ بریتانیا علت امانت ندادن منشور کورش را شرایط ایران خواند

موزه‌ بریتانیا در لندن، عدم انتقال و امانت دادن استوانه کورش به ایران را بدلیل شرایط سیاسی داخلی ایران خوانده است.
حمید بقایی، معاون محمود احمدی نژاد، رییس‌ جمهوری اسلامی و رییس سازمان میراث فرهنگی ایران، اظهارات مسؤولان موزه‌ بریتانیا را بهانه دانسته و از امکان قطع همکاریهای فرهنگی با موزه‌ بریتانیا گفته است.
با این وجود موزه‌ بریتانیا اعلام کرده است بر تعهدش برای امانت دادن منشور کوروش به دولت ایران پایبند و امیدوار است هرچه زودتر شرایط لازم برای انتقال این اثر تاریخی به ایران فراهم شود.
از استوانه کورش بعنوان نخستین منشور حقوق بشر یاد میشود.

کتیبه کوروش و تنش در روابط ایران و بریتانیا

کتیبه کوروش که از آن با عنوان قدیمى‌ترین منشور حقوق بشر در جهان یاد مى‌شود به عاملى براى دامن زدن به تنش در روابط سرد میان تهران و لندن تبدیل شده است.

روزنامه انگلیسی گاردین روز جمعه در این باره در سایت اینترنتى خود نوشته است، موزه بریتانیا با توجه به تنش سیاسى ناشى از انتخابات ریاست جمهورى اخیر در ایران، از موافقت با اجراى قراردادى به منظور به امانت دادن کتیبه کوروش به ایران خوددارى مى‌کند.

این در حالى است که مقام‌هاى ایرانى تهدید کرده‌اند، چنانچه موزه بریتانیا از فرستادن کتیبه ۲۵۰۰ ساله کوروش کبیر به ایران همچنان خوددارى کند، روابط و همکارى خود را با این موزه قطع خواهند کرد.

گاردین مى‌نویسد، محققان ایرانى نیز بر این عقیده هستند که تردید موزه بریتانیا در قرض دادن کتیبه کوروش به مقام‌هاى ایرانى با توجه به تهاجم «مورخان یهودى‌ستیز» در ایران علیه کوروش کبیر به عنوان «پدر ملت ایران» قابل درک است.

حمید بقایى رییس سازمان میراث فرهنگى ایران چندى پیش هنگام بازدید از موزه ایران باستان در تهران در این باره گفته است:« موزه بریتانیا از شرایط سیاسى بعد از انتخابات ریاست جمهورى در ایران به عنوان مهم‌ترین بهانه خود براى ندادن کتیبه کوروش به ایران یاد مى‌کند.»

وى همچنین تهدید کرد، چنانچه موزه بریتانیا «همچنان به بهانه‌جویى خود ادامه دهد»، طرف ایرانى نیز به همکارى‌هاى خود با این موزه در تمام زمینه‌ها از جمله در زمینه کاوش‌هاى باستان‌شناسى و تحقیقات پایان خواهد داد.

به نوشته گاردین آقاى نیل مک‌گریگو مدیر موزه بریتانیا پیشتر در ازاى دریافت چندین گنجینه با ارزش تاریخى مربوط به دوران شاه عباس صفوى، که به تازگى در لندن به نمایش در آمد، با امانت دادن کتیبه کوروش موافقت کرده بود.

سنگ‌نوشته استوانه‌اى شکلى که ۲۳ سانتیمتر طول دارد و به عنوان نخستین منشور حقوق بشر در جهان شناخته مى‌شود، حدود ۵۳۰ سال پیش از میلاد به دستور کورش کبیر بنیانگذار شاهنشاهى ایران نوشته شده است.

کوروش پس از فتح بابل و رهاندن مردمان آنجا و به ویژه یهودیان از بردگى و ستم دستور نوشتن این کتیبه را صادر کرد که در آن آمده است هر کس آزاد است که فرهنگ و مذهب خود را داشته باشد.

در این میان خانم حنا بولتون مدیر روابط عمومى و مطبوعاتى موزه بریتانیا با تاکید بر این که موزه بریتانیا به تعهد خود در زمینه امانت سنگ‌نوشته کورش به ایران عمل مى‌کند، ابراز امیدوارى مى‌کند که شرایط در ایران براى انجام چنین کارى مهیا شود.

گاردین در بخش پایانى گزارش خود به نقل از شاهپور سورن- پهلو یکى از مدیران مرکز مطالعات ایران باستان در لندن مى‌نویسد، شاید دولت کنونى در ایران در پى نابود کردن کتیبه کورش است.

آقاى سورن- پهلو با اشاره به نفرت نظام کنونى در ایران از دوره پیش از اسلام این پرسش را مطرح مى‌کند که « چه کسى امنیت سنگ‌نوشته کورش را در ایران تضمین مى‌کند؟»
سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
معلومه که اگر به ایران امانت بدن دیگه پس گرفتنش رو باید خواب ببینن. توی کشوری که برای بالاکشیدن باغ سفارت کشور دیگه نقشه می کشند چه جای امانت دادن است. (قیافه ا. ن. رو تصور کنید که قهرمانانه اومده توی تلویزیون و میگه ما منشوررو پس گرفتیم و به ریش انگلیسی ها میخنده). اگر توی موزه بریتانیا باشه هم ازش بهتر محافظت میشه و هم عده خیلی بیشتر از سراسر دنیا اونو می بینن که افتخارش در هر صورت مال ایران خواهد بود.
شنبه 18 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
خدا رحمتت کنه کوروش جان.ببین ما به چه بدبختی افتادیم.مردانگی دیگه مرده.یک مشت آخوند دارند کشور ما رو به باد می دهند.خدا عاقبت ما را به خیر کنه.راستی خواهشن کسی به من پاسخ بده بریتانیا می خواد برای همیشه این رو به ایران پس بده یا فقط می خواد قرض بده؟ اگه برای مدت کوتاهی باشه فایده اش چیه؟
شنبه 18 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
وقتی از سنگ های تخت جمشید به عنوان صندلی توالت عمومی استفاده می کنند و کسانی مثل خلخالی یا خمینی در پی تخریب تخت جمشید بودند یا به راحتی اجازه می دهند اعراب خلیج فارس را ع ر ب ی بخوانند قدر این لوح رو هم هیچ وقت نمی دونند.
شنبه 18 مهر 1388

maziar-babaki - ایران - تهران
. این اسناد جزو گنجینه ها و سرمایه های ملی محسوب میشوند وباید به سرزمین. اصلی باز گردانده شوند. ولی به هر چه که می پرستید شمارو قسم میدم نگذاریدبدست سردمداران بی وطن و بی هویت جمهوری ولایت وقیه بیفته حتی بصورت امانت.این بی وطنها(وطن=ناموس).دشمنی تا بدان اندازه که اسامی پادشاهان رو از کتابهای درسی حذف مبکنند .حالا چه شده که نگران کتیبه پادشاهان هستند. بهتر است که کتیبه ها چون گذشته نزد موزه بریتانیا بماند. اگر در ایران بودند مانند دیگر آثارتاریخی و اشیای ارزشمند بانک مرکزی بدون سروصدا کلکشو میکندن . منتظر باشید تا اون روزی که حتی جسد سعدی-حافظ وفردوسی -کل تخت جمشیدسرازکلکسیونهای شخصی عربها و غربیها سر در بیاره
شنبه 18 مهر 1388

dara - ایران - ایران
تکبیر
شنبه 18 مهر 1388

kek080702 - م - کوالا لامپور
اون مال ماست. تف به گورتون
شنبه 18 مهر 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
رذالت اینها به حدی است که کاسه داغتر از آش شده اند. تمام آثار باستانی این مملکت را در زمان شاهان بی لیاقت به یغما برده اند و ادای دایه مهربان تر از مادر را در می آورند.
شنبه 18 مهر 1388

سکوت - ایران - تهران
بفرستن ایران که چی که ا.ن با میخ تویله باباش روش بنویسه با توضیع سیب‌زمینی مفت و حالا هم که با دادن چایی مفت چه گندی به شرف و وجود ایران زد. که بعد یک سال سر از گالری خصوصی چاوز در بیاره که اونم هدیه‌اش بده به دوست‌دختر جدیدش. یه زمانی وقتی آثار بزرگان ایران رو در یکی از بهترین سالن‌های موزه لوور در فرانسه دیدم ناخداآگاه اشک از چشمام جاری شد اما دوست ایرانی که اونجا بود حرف جالبی زد گفت ببین کجاست این اگر چه غریب است ولی اگر در ایران بود آیا این چنین بود. و به راستی که نه هرگز انها قدر شرافت و وجدان و حقانیت ایرانی زنده و رعنای وطن را نمیدانند چه رسد به کتیبه کوروش بازمانده‌های فرا ارزشی دیگر تاریخ ایران عزیز را آنها از خود تخت جمشید به نیکی و درستی محافظت نمی‌کنند چه رسد به منشور کوروش
شنبه 18 مهر 1388

arash88 - آمریکا - اورنج
چه کسى امنیت سنگ‌نوشته کورش را در ایران تضمین مى‌کند؟مموتی میگه:من.من کله گنده.سید علی میگه:من.من کله گنده.
شنبه 18 مهر 1388

zirmizi - چین - هنگ کنگ
به نظر من اونجا باشه بهتر حفظ میشه . اینجا معلوم نیست چه بلایی سرش بیاد. چون کسی به اینها اهمیت نمیده
شنبه 18 مهر 1388

شاهسون - ایران - ساوه
می ترسند قلابی و جعلی بودن این منشور به همه ثابت شود
شنبه 18 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
ایران بهتره بره دنبال حجرالاسود!!
شنبه 18 مهر 1388

i.am.the.world. - لو کزامبورک - اش
مقاله نویس محترم: زبان فارسی مثل هر چیز دیگری پس از انقلاب به چالشهای نفسگیری در گفتار و نوشتار دچار شده. شاهد میتواند همین کامنتهای فکسنی و صدمن یک قازی باشد که در همین سایت مرتبن میخوانیم. دوست عزیز: نام کورش را ؛ کوروش نوشتن ؛ و نام شاپور را شاهپور نوشتن خطای دیکته ایی در زپان فارسی است. هر چند کورش را در ااینجا و معلوم نیست بر چه اساسی؛ به هر دو گونه نوشته اید! دوست دیگری که شخصا به ایشان ارادت دارم ؛و فقط به جهت انکه ایشان به انتلکتوالیزه کردن همه چیز؛ و خط و خطکشی در هر موردی علاقه وافری دارند جسارت کرده و به عرض ایشان میرسانم که کلمه گرام که در ابتدای کامنتهای ایشان بجای گرامی مرتبن نوشته میشود در زبان فارسی وجود ندارد. بحث ؛ بحث زبان است و نه تاریخ و فلسفه یا جامعه شناسی. پس میشود به کتاب ارزشمند داریوش اشوری با نام: بازاندیشی در زبان فارسی اعتماد کرد. شاد باشید.
شنبه 18 مهر 1388

amishka - اذربایجان - باکو
فعلا همون جا باشه جاش امنتره چون اگه دست ملاها بیفته یه جوری نابودش میکنن.اخه خر چه میدونه قیمت زعفران چیه
شنبه 18 مهر 1388

ufo - دانمارک - وایله
خر ما ازکرگی دم نداشت.با اینکه دوست دارم تو ایران باشه.ولی میدونم شما درامانت خیانت نمی کنیدپیش شما باشه شبها راحتتر میخوابیم
شنبه 18 مهر 1388

$persian$ - ایران - تهران
کی گفته بدید اصلا نمی خواد بدید به ایران اینا با کوروش ضدیت دارن یه هو دیدی زدن شکوندنش
شنبه 18 مهر 1388

nasle sukhte - روسیه - مسکو
به نظر من همونجا بمونه بهتره جاشم امن تره از اینا هیچ چیزی بعید نیست یه وقت بلایی سرش بیارن
شنبه 18 مهر 1388

amir1984dubai - امارات - دبی
انگلیسیا که خیلی پدر سوختن اما آقای سورن هم راست میگه فکر کنم اینا یه خوابی براش دیدن آثاری که تو ایران دارن رو حفظ نیکنن وای به حاله چیزایی که مثله چکش باهاش تو سرشون میزنن فعلآ همونجا بمونه بهتره امن تره
شنبه 18 مهر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
به نظر من هم نباید تحویل بدن چون انوقت دولت ا.ن را به رسمیت شناخته اند. در ضمن جاش اینجا امن تر است تا پهلوی آخوندهای شپشو!!!
شنبه 18 مهر 1388

parvaz39 - آلمان - هامبورگ
به نوبه خودم تشکّر میکنم از هوشیاری، پاسخ و برخوردی که با این درخواست حکومت ایران، موزه بریتانیا انجام دادند.
شنبه 18 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
تو انگلیس باشه جاش امن تره تا تو دست عربها.
شنبه 18 مهر 1388

zolm setiz - آلمان - کلن
دستشون درد نکنه.همونجا بمونه بهتره. این رژیم تمام تلاشش اینکه هرچیزی را که به گذشته با شکوه ومتمدن ایران مربوط میشه را از بین ببره وتاریخ ایران را به زمان ظهور اسلام(تجاوز اعراب خونخوار)عوض کنه.لا ریجانی وطن فروش یه بار تو حرفاش گفت که ایرانیها قبل از اسلام وحشی بودند.امانت دادن این سنگ نوشته به جمهوری اسلامی خیانت به بشریته.با سنگ نوشته خلیج فارس چه کردند؟با اینم همون کار را میکنند..ایران وطن من کورش پدر من.
شنبه 18 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
« چه کسى امنیت سنگ‌نوشته کورش را در ایران تضمین مى‌کند؟» . خا منی!!!
شنبه 18 مهر 1388

بابک - ایران - سبزوار
های انگلیسیها که تا حالا ان را نگه داشته اید حالا هم ان را نگه دارید چون این رژیم منتظر از بین بردن ان لوح با ارزش است
شنبه 18 مهر 1388

آنتی اسلام - ایران - اهواز
1- تکنولوژی نگهداری اش رو دارند . می توانند برای نسلهای بعدی هم نگهش دارند. 2- قدرش رو میدونند و از دستی نابودش نمی کنند. 3- وجود شخصی بنام کورش کبیر رو انکار نمی کنند. همین الان در همین ایران خودمان خیلی ها هستند که وجود شخصی بنام کورش کبیر رو انکار میکنند و می گویند: چون این اسم کورش کبیر در شاه نامه نبوده است پس وجود تاریخی ندارد و حتی حاضرند این منشور را خورد کنند!! 4-از وجودش می توانند پول در بیارند. و....... پس همان بهتر که در انگلیس باشد. خلایق هرچه لایق.
شنبه 18 مهر 1388

bij - المان - المان
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران، جوابت را در کامنت Hoja Verde عزیز بخوان ((وقتی از سنگ های تخت جمشید به عنوان صندلی توالت ...))!
شنبه 18 مهر 1388

پریستوک - ایران - تهران
Hoja Verde - ایران - تهران . به درد چاژیدن و دزدی می خوره ُ واسه یه مدت می زارن برای نمایش و نیست که الان کم پول گیرشون می یاد از چپاول ثروت این ملت . باز یه مقدارم از این طریق عایدشون می شه و در نهایت اگه دلشون بخواد پس نمی دن شایدم دلشون بخواد به صورت صوری بدزدن و به یکی دیگه بفروشنش. انگلیسم برای پس گرفتنش دستش به هیج جا بند نیست و فقط یه مشت کاغذ پاره داره به قول ا.ن
شنبه 18 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
در همان جا مورد ستایش بیشتری است تا به دست این اخوندها
شنبه 18 مهر 1388

gogoli - ایران - تهران
آنتی اسلام - ایران - اهواز ...... شما چرا زود فرار کردی اومدی اینجا؟! بیا محل خودمون (صفحه انتقاد شدیداللحن دو نماینده مجلس ایران از رهبر حماس) که جات خیلی خالیه! بچه محلاتم بیار! ضمنا از اینکه لینک اون صفحه (خاطرات بازداشت ...) رو گذاشتی خیلی ممنونم! راستش من بخاطر آبروی خودت لینکشو نذاشتم!
شنبه 18 مهر 1388

bij - المان - المان
i.am.the.world. گرام، ((در زبان فارسی وجود)) دارد! 1- صدای ضبط شده روی صفحه(اینجا تاپیک) 2- این همان ایدی گرامی میباشد 3- تو فرنگستان خلاصه نویسی بدجوری روال داره. :-) * ((انتلکتوالیزه کردن همه چیز؛ و خط و خطکشی)) در کامنت تو دقیقن همین برداشت را داریم وقتی از ((خط و خطکشی)) کورش و کوروش مینویسی!! ارادتمندت bij!
شنبه 18 مهر 1388

mardawij - المان - دورتموند
دست تازی و اخوند نباید به منشور کوروش برسد که 100 در 100 مثل دیگر اثار نابود میشود .
شنبه 18 مهر 1388

piroz - ایران - تهران
شاهسون - ایران - ساوه . البته می دانم که شما ترک هستید که این خصومت را با این شاهنشاهان ایرانی دارید ولی این را بدان که شما هم از قوم بزرگ پارس می باشید ولی بر اثر حمله مغولها به ایران با توجه به اینکه جنگ با خود زبان و فرهنگ می آورد زبان شما هم به ناچار ترکی شده است به امید روزی که تمام ایران از یک زبان واحد یعنی پارسی و گویشهایش در ایران رواج داشته باشد
شنبه 18 مهر 1388

کورش پارسی - امریکا - سانتاباربارا
هیچ به فردا نیندیش. هر روز اندیشه ای برای خود دارد. رنج هر روز برای ان روز کافیست. ( کورش بزرگ )
شنبه 18 مهر 1388

sunoff - ایران - ایران
وقتی در ایران حقوق بشر وجود ندارد و به راحتی مردم را می کشند انتظار دارید از یک تیکه سنگ نگهداری شود(البته کلمه یک تیکه سنگ دیدگاه این اشغال گران کرسی ملت است)
شنبه 18 مهر 1388

Afshin London - انگلستان - لندن
Hoja Verde - ایران - تهران . تا آنجایی که یادمه به درخواست موزه ایران باستان قرار بود که این منشور به این موزه برای مدت معینی بصورت امانت داده شود. فایده اینکار هم ارتباط بین موزه هاست. واقعن که. خلایق هر چه لایق. به جایی رسیدیم که باید از خارجیها تقاضا کنیم مواظب آثار ما باشند و یه موقع نزارن بیاد ایران. نابود باد حکومت ملایی
شنبه 18 مهر 1388

kamia1 - المان - کلن
. پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران, تو باز پیدات شد
یکشنبه 19 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
2500 و خورده ای سال پیش ما نخستین اعلامیه ی حقوق بشر را داشتیم که مایه ی افتخار ما و هر ایرانی وطن دوست دیگر بود.در آن زمان اروپا جز در برخی نقاط مانند یونان تقریبن تمدنی نداشت و چیزی به نام آمریکا اصلن کشف نشده بود که شناخته بشود.حالا پس از 2500 سال اروپا بر سرمان می کوبد که شما حقوق بشر را رعایت نمی کنید و ما می ترسیم که این لوح را قرض بدهیم چون ممکن فردا ملایان به خاطر دشمنی که با فرهنگ اصیل ایرانی دارند اونو بزنند خراب کنند یا بگویند دزد برد و پس فردا سر از اجناس دیپلمات عرب یا آرژانتینی دربیاورد.(شاید هم فردا ریز ریزش کنند بدهند به حماس یا فلسطینی ها که پرت کنن طرف سربازان اسرائیلی!)از کجا به کجا رسیدیم!!!
یکشنبه 19 مهر 1388

33pooles - المان - دورتموند
شاهسون - ایران - ساوه بدبخت اون چیزی که جعل هست شناسنامه توی تازی صفته .
یکشنبه 19 مهر 1388

i.am.the.world - لو کزامبورک - اش
دوست ارزنده و محترم؛ بیج عزیز: ورود به جزئیات یعنی در تله فکر و انتلکت افتادن. هر گونه سماجت بر اشتباه دلیل اشفتگی و خودشیفتگیست. شما با ظرافتی که در دسته بندی؛ کلاسه کردن و نمره گذاری موارد و جزئیات زندگی دارید ؛ به یقین تجاهل العارفین میفرمایید وقتی کلمه گرام را که خود وام گرفته ناقص شده از زبان فرانسوی است؛ یک کلمه فارسی دانسته و تازه با سزارین از شکم کلمه گرامی انرا بدون ی بیرون میکشید. و با ایدی نامیدنش به ان رسمیت هم میدهید. و اما دوست بزرگوار؛ نگارنده یا هر کس دیگری در دنیا؛ اگر نام شما یا فرزندتان را غلط و اشتباه بنویسد؛ شما بیدرنگ طرز نوشتار صحیح ان نام را به او گوشزد میکنید. خوب؛کجای این کار شما یک اکت انتلکتوئلی و یا خطکشی و تعین حدود میبینید؟ روال داشتن چیزی در جایی نه دلیل ملحق شدن به ان جریان میشود و نه میتواند توجیه گر بیملاحظگی و بیدقتی من باشد. شاد باشید و دلارام.
یکشنبه 19 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
i.am.the.world. - لو کزامبورک - اش . دوست عزیز. من در مورد درست نبودن واژه گرام با شما همعقیده ام و ممنونم که تذکر دادید . در کتب دبیرستانی زبان فارسی هم در قسمت ایین نگارش به این مسئله اشاره شده است و از دانش اموزان خواسته شده که از واژه صحیح گرامی استفاده کنند. اقای دکتر سلطانی گرد فرامرزی از استادان دانشکده ادبیات که کتاب ایین نگارش زبان فارسی را نوشته است معتقد هست که برخی هموطنان به اشتباه واژه گرام را به جای کرام که عربی هست و با اکرم و مکرم و کریم همخانواده هستبه کار میبرند. استفاده از واژه گرام اشتباه هست و من یادم هست که یکی از استادان من یکبار گفت که هروقت کسی در نامه ای شما را دوست گرام خطاب کرد٬‌ در جوابش بنویسید دوست ضبط صوتم! چون گرام در فارسی فقط مخفف گرامافون هست. در مورد واژه کوروش٬‌ تا انجا که یادم هست کوروش صحیح هست. ولی حتما در اینده این را در کتاب نگاه میکنم. موفق باشید.
یکشنبه 19 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
‌ پس از سالها تلاش ایراندوستان داخلی و خارجی٬‌ بالاخره قرار شد تعدادی از اشیای موزه ایران باستان به موزه بریتانیا قرض داده شود تا در کنار اثار قرض گرفته از موزه های لوور٬‌ شیکاگو و مجموعه های خصوصی در لندن٬‌ پاریس و توکیو به نمایش گذاشته شود. نتیجه اش نمایشگاهی به نام امپراتوری فراموش شده بود که به یکی از پر بیننده ترین نمایشگاههای تاریخ بربیتیش میوزیوم تبدیل شد و بسیاری از مردم را با دوره هخامنشیان اشنا کرد. در ازای این همکاری٬‌ موزه بریتانیا متعهد شد که استوانه کوروش و مهر داریوش را به ایران قرض بدهد. من به عنوان یک ایرانی دلم میخواهد مردم و محققان در داخل ایران هم بتوانند اینها را ببینند و از طرفی هم میخواهم به منشور کوچکترین اسیبی وارد نشود. در مجموع دلایل انگلستان برای قرض ندادن این منشور برای من قانع کننده نیست.
یکشنبه 19 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت دوم:‌ اولا نمایشگاه در زمان همین اقای احمدی نژاد در انگلیس برگزار شد. چطور در ان موقع مسئله امنیتشان مطرح نبود؟‌ ثانیا ایران توانایی حفظ یک کتیبه را برای یک ماه دارد. خوشبختانه در ایران ما سالهاست دستبردهای برنامه ریزی شده به موزه نداشتیم. چیزهایی هم که از موزه سعد اباد و رضا عباسی سرقت رفت که بعد کشف شد توسط دربان و خدمه صورت گرفت درصورتیکه در اروپا سرقتهای برنامه ریزی موفقی از موزه ها در سالهای اخیر صورت گرفته. در ایران با بودن این همه بناهای تاریخی باز ٬‌ دزدها سراغ موزه ها نمیروند و شاید برای همین هم دزدان حرفه ای موزه تا به حال نداشتیم.
یکشنبه 19 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
قسمت سوم:‌ قرض ندادن منشور به ایران٬‌برخلاف قول قبلی٬‌ باعث میشود که نسل جوان ما یک فرصت تاریخی را که میتوانست محرکی برای اشنایی بیشتر با گذشته باشد را از دست بدهد٬‌ محققان ما از دسترسی مستقیم به یکی از گنجینه های ارزشمند سرزمینمان محروم شوند و راه برای ادامه چنین تبادلات فرهنگی پرباری در اینده بسته شود. نمایشگاه شاه عباس در لندن ٬‌دومین ثمره این همکاری موفق بود.
یکشنبه 19 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. جنازه متحرک!این منشور کورش است و متعلق به کورش بزرگ اولین پادشاه هخامنشی است نه اثار باستانی که رئیس جمهورت قول ساختش را داده و در ضمن در فرهنگ ایرانی دختر بودن ننگ نیست که تو دختر عرب زاده میخواهی خودترا پسر ایرانی جا بزنی و بامرتب مخاطب قرار گرفتن عقده حقارتت را تسکین بخشی. اخلاقت را خوب کنی و اینقدر پرت و پلا نگویی چه بسا همینجا یکی برات پیدا بشه که به قیافه و هیکل زشت اهمنیت ندهد.
یکشنبه 19 مهر 1388

i.am.the.world - لو کزامبورک - اش
شهرام خوش مرام عزیز نیز نگاهی جامعتر و گسترده تر به این واژه و شکل ان در زبان فارسی داشته اند. از صمیمیت و توجه این بزرگوار سپاسگذارم. شاد باشید.
یکشنبه 19 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. در ضمن به ساوه نزدیکی به شاهسون-ایران-ساوه بگو رپیس اداره ثبت ساوه خیلی شاکی شده ومیگوید اینقدر صحبت قلابی وجعلی نکن والا من دچار مشکل میشوم وباید اسم پیرمرد رابا غضنفر قصاب سرکوچه در شناسنامه ات عوض کنیم
یکشنبه 19 مهر 1388

bij - المان - المان
i.am.the.world گرام، بازم سخت گرفتی! تو در زبان فارسی به تلویزیون یا رادیو چی میگویی؟! گرام در زبان فارسی وجود دارد و ان = صدای ضبط شده روی صفحه است، پونکت! مته به خشخاش نگذار که bij به ((انتلکت افتاده)) انهم با خوندن چند کتاب، بعد برایمان ((به کتاب ارزشمند داریوش اشوری)) رجوع میدهی!! تو مینویسی، من و امثال من دست دومیم پس خودشیفتگی (= دست اول) بودن من چه صیغه ای است؟؟! کلمه گرامی را به موقعش در نوشته ام بکار میبرم و برده ام اما کلمه انتلکت در زبان فارسی نداریم! با وقار! این کلمه قرض گرفته شده و صحیحش فهم و ریشه در کلمه روشنفکری دارد! برای کسیکه ادعای i.am.the.world بودن دارد هیچ اشکالی ندارد و بکار گرفته میشود!!! عجب داستانی درست کردی با شروع غلط دیکته کلمه *کوروش* که چرا shahram khosh maram یا نگارنده این تاپیک مرتکب شده اند! با احترام!
یکشنبه 19 مهر 1388

n.shina - المان - المان
خداپدرشون رابیامرزه این چند تا اثارو را تو موزه هاشون حفظ کردن.وگرنه این اشغال های بی لیاقت تا حالا مثل بقیه خرابشون میکردند.خدا کنه ندند بهشون.اخه بگو نکبتهای عوضی با اینهایی که دارید چی کار کردید که حالا این منشور را میخواهید.چی سر در میارید ازش اخه؟کاش مقبره کوروش هم قابل انتقال بود.لا اقل سالم میموند.
یکشنبه 19 مهر 1388

chıya - ایران - ارومیه
درسته که باید تو ایران باشه ولی اگه دست احمدی بیفته حتما میگه این منشور ابوالفضله اینا تاریخ رو تحریف کردن. به نظر من فعلا همونجا بمونه خیلی بهتره
یکشنبه 19 مهر 1388

amidjan - ایران - تهران
درود. اصلا شاکی و احساساتی هم نشیدفکر می کنید اگه بیاد تو ایران چی میشه . یک مدت دیگه توی همین سایت خبر می زنن که کتیبه کوروش در مرز ایران و مثلا افغانستان توسط نیروها انتظامی کشف شد . پس بهتره که همون جا بمونه باور کنید اونها بیشتر ازعزیزان دولت دهم قدرشو می دونن .
دوشنبه 20 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. راستی. راستی تو پیدایت شد.دلت برای ما و حرفهای ما تنگ شده بود . کسی از این قوز فیش خبر دارد. حتما ان هم پیدایش می شود.
دوشنبه 20 مهر 1388

immigrant sea bird - انگلستان - وست ساسیکس
آخه اگه به ایران بدنش هم سر از انبار سفارت خانه ارژانتین درمیاره. بیچاره ما ایرانیا که نمیتونیم اثار باستانی رو در کشور خودمون حفظ کنیم
دوشنبه 20 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.