خارجی ها حق ایرانی ها را در ایران می خورند , ماجرای دردمندانه یک کارگر ایرانی سفارت مالزی

خارجی ها حق ایرانی ها را در ایران می خورند ,
ماجرای دردمندانه یک کارگر ایرانی سفارت مالزی

عصر ایران – برخی مواقع در میانه اخبار و وقایع بسیار مهم و پر مخاطب  در کشور ، وقتی پای صحبت ریز و درشت مردمی که مشکلات خاص خود را دارند می نشینیم ، تاره متوجه می شویم که در میانه جنجال های سیاسی و اخبار پر مخاطب هستند کسانی که مشکلاتی خاص دارند که نیازمند توجه ویژه مسئولان است .

چند هفته  پیش پیغامی در قسمت " تماس با ما "ی سایت را در میانه صد ها پیغام کاربران مشاهده کردم که از یک ایرانی دردمند و مستاصل نوشته شده بود .لحن نگارش آن توجهم را به خود جلب کرد و از شرح تلاشی که این کارگر ایرانی در جهت احقاق حقوق از دست رفته اش در 3 سال گذشته به انجام رسانده ،  متعجب و متحیر ماندم .

این کارگر با شرف ایرانی در این 3 سال تقریبا جایی نمانده که برای تظلم خواهی نرفته باشد و حکمی نبوده که از قوه قضاییه و دادگاه دریافت نکرده باشد ، اما حاصل تلاش او در طی این 3 سال دوندگی به جایی نرسیده است و او کماکان نتوانسته حقوق از دست رفته اش را استیفا کند .

با توجه به اینکه امثال این هموطنان مان  کم نیستند  ، شرحی کوتاه از ماجرای او را ذکر می کنیم باشد که مسئولان امر به این مشکلات توجه کرده و قدمی در راه احقاق حق این قبیل کارگران انجام دهند و یا لااقل اگر قدمی بر نمی دارند راه قانونی پیگیری مطالبات این کارگران را بگوبند. ( لازم به ذکر است که تمامی اسناد تلاش های این کارگر ایرانی در 3 سال گذشته  در اختیار سایت است).

شهروند مذکور تقریبا برای مدت 7 سال به عنوان کارمند ( نگهبان) در استخدام سفارت مالزی در تهران بوده است و 3 سال پیش به همراه جمع دیگری از کارمندان ایرانی سفارت مالزی تعدیل می شود . اما در حالی که طبق قوانین استخدامی و کاری کشورمان،  حق بیمه و سنوات یکی از حقوق کارگران ست ، به این کارگر ایرانی و دیگر کارگران تعدیل شده هیچ حق و حقوقی تعلق نمی گیرد .

نامبرده با مراجعه به مراجع قانونی( وزارت کار و قوه قضاییه ) و شکایت از سفارت مالزی پرونده ای به جریان می اندازد که پس از کش و قوسی حدودا 3 ساله طبق حکم دادگاه  مبلغ یحدود 3 میلیون و پانصد هزار تومان به عنوان حق سنوات و دیگر حقوق این کارگر ایرانی  تعیین می شود که سفارت مالزی باید به او بپردازد .

با این حال سفارت از این کار سر باز می زند و مراجعات مکرر این کارگر ایرانی به سفارت حاصلی جز فرسوده شدن  " کف  کفشش "نداشته است!

پیگیری های این کارگر ایرانی به اینجا ختم نمی شود و با پیگیریهای مجدد در دادگاه،  دستور توقیف اموال و دارایی های سفارت از جمله شماره حساب سیبای سفارت مالزی در تهران و نیز حکم توقیف خودروی سفارت برای او صادر می شود . اما در شماره حساب سفارت مالزی رقم چندانی نگهداری نمی شود و این سفارت هزینه های خود را از شماره حسابی در دوبی تامین می کند . از سوی دیگر حکم توقیف خودروی سفارت مالزی نیز صادر می شود که این حکم نیز همانند دیگر احکام صادره قوه قضاییه در مراحل گذشته ، بدون ضمانت اجرایی می ماند زیرا مقررات مصونیت سیاسی بر اموال سفارتخانه ها مورد استناد سفارت مالزی قرار می گیرد و این سفارت با بی اعتنایی قوانین ایران و  احکام قضایی کشورمان ، از دادن حقوق این فرد و دیگر ایرانیان تعدیل شده اجتناب می کند.این در حالی است که طبق مقررات بین المللی ، روابط کاری و استخدامی باید از قونین کشور میزبان تبعیت کند اما مالزیایی ها این مقررات را نیز نادیده می گیرند تا همچنان یک پا بر روی احکام دادگاه های ایرانی و پایی دیگر بر روی مقررات بین المللی گذاشته باشند.

حال این کارگر و افراد مشابه وی که در موسسات و نهادهای خارجی دارای دفتر در کشور فعالیت می کنند ، پس از سال ها تلاش و کار بدون هیچ حق قانونی از کار بیکار شده اند  و پیگیریهای قضایی و قانونی آنها هم به جایی نمی رسد .

پیگیریهای سایت عصر ایران از مقامات سفارت مالزی در تهران هم راه به جایی نبرد و دیپلمات های حاضر در این سفارت خود را بدهکار هیچ کارگر اخراج شده ای نمی دانند و همچنان از اجرای احکام قضایی سرباز می زند. لازم به ذکر است که در راهنمای دیپلماتیک اداره کل تشریفات وزارت خارجه چنین امده است: نمایندگی های خارجی می بایست اسامی و مشخصات تمامی کارکنان محلی ایرانی و خارجی خود را به طور مستمر به اداره کل تشریفات منعکس نمایند. انعقاد هرگونه قرارداد استخدامی با کارکنان محلی با رعایت مقررات کشوری مربوط به بیمه تامین اجتماعی و بازنشستگی الزامی است.

حال باید از مسئولان امور ( قوه قضاییه ، وزارت خارجه ، وزارت کار و...) پرسید در شرایطی که سفارت مالزی از این مقررات تمکین نمی کند و به راحتی پرسنل ایرانی خود را بدون دادن حقوق قانونی شان اخراج کرده است این کارگر باشرف ایرانی و ده ها و احتمالا صدها نفر از این قبیل کارگران باید چه بکنند ؟

سایت عصر ایران منتظر جواب نهادهای مسئول و پاسخ صریح مسئولان سفارت مالزی در تهران می ماند.بی گمان حمایت از شهروندان هر کشور در برابر تعدی کشورهای دیگر ، وظیفه هر دولتی است.

baas - هلند - روتردام
خاک بر سر مسئولان حکومت اسلامی واسهالی.
شنبه 18 مهر 1388

darvish30 - مکزیک - مانزانار
به دنیایی که مردانش عصا از کور میدزدند........................ .
شنبه 18 مهر 1388

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
احتمالا آنها هم از کارفرمایان ایرانی یاد گرفته اند که بیمه و سنوات کارگران را می خورد. در این مورد واقعا دست دولت ایران بسته است. در حساب بانکی شان که پول نیست. ورود به سفارت و جلب اموال و یا دستگیری دیپلمات ها همبه دلیل مصونیت کاری غیر قانونی است. اما در هر صورت باید گفت خاک عالم بر سر آن سفارتی که به خاطر سه میلیون تومان ناقابل آبروی مملکتش را می برد.
شنبه 18 مهر 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
از کی تا حالا سایت عصر ایران مردم دوست شده؟!!!!!!!!! و دم از حق!!! میزنه. و خنده دارش اینجاست که میگه منتظر پاسخ هم هست !!!!!!!!!!!!. این گفته های عصر ایران جوک بود نه خبر .
شنبه 18 مهر 1388

nazi4353 - ایران - آبادان
مسوولین ما برای همه افریقایی های پاپتی و گشنه گدا و حزب اله لبنان مادر هستند ولی برای ملت زجرکشیده خودمون از زن بابا بدتر . خاک بر سرتون کنن آخه اجحاف و ظلم تا چقدر این بدبخت که حتی تو مملکت خودش نمی تونه حقش رو از یه خارجی بگیره باید دست تظلم پیش کی دراز کنه ؟؟؟
شنبه 18 مهر 1388

tehranboy - کانادا - ادمونتون
کشوری که سران دولتش دزد و ادمکش باشند سفارتهاش هم این میشه مال کارگر خور........کمی صبر و تحمل کنید بعد از این اخوندهای هرزه و انگل بشریت دولت جدید حق همه رو پس خواهد گرفت. به یاری حق اون روز دیر نیست.
شنبه 18 مهر 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
خاک بر سر مالزی این شاالله این پول با پول بنزین از گلوشون پایین نره.بشه حنناق
شنبه 18 مهر 1388

siya48 - آلمان - کلن
باز هم دم سفارت مالزی گرم که حق ما رو تو ایران می‌خوره.ونزوئلا و لبنان که حتی حاضر نیستند خودشون بیان ایران حق ما رو بخورن.حق رو خودمون براشون میفرستیم.
شنبه 18 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
مخصوصا این عرب زادگان که سیرمونی ندارند.
شنبه 18 مهر 1388

pireghorbat - کره - سئول
از چند روز دیگه رفتن به مالزی واسه ایرانیها هم ویزایی میشود.. به به مبارک است...
شنبه 18 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
ایران سی سال پیش چی بود وحالا چی شده خدامیداند ممکنه سی سال دیگه مارو به کشور خودمونم راه ندن
شنبه 18 مهر 1388

Peyman101 - بلژیک - بروکسل
nazi4353 - ایران - آبادان . خواهشن نگو افریقایی های پاپتی و گشنه گدا.اونها واقعا فقیرند ولی از تمامه دنیا سرمایه بیشتر داشتند.اروپائیها غارتشون کردند.کاش دولت ما کمک غذائی به اونها میکرد.حداقل ادم دلش نمیسوخت.این بیشرفها پول رو میدن عربها که بجنگن.اینجا ادم واقعا زورش میگیره.ایران ازاد میشه.امین
شنبه 18 مهر 1388

barbud_daneshmand - بلزیک - گنت
چطور به سفارت ارژانتین رفتند و اشیاذعتیقه کشف کردند!!!!!اوجا داستان گروکشی بود نه؟!!!
شنبه 18 مهر 1388

فراز_نروژ - نروژ - تونسبرگ
وقتی کارفرمایان ایرانی همین کار را با کارگران هموطن خود میکنند چه انتظاری از خارجی ها میرود.
شنبه 18 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
saeed-d - ایران - تهران. سی سال بعد این رژیم وجود نخواهد داشت.
شنبه 18 مهر 1388

lamasab - آلمان - هامبورگ
حکومت خودش داره حق کارگر هارو بالا میکشه. شرکت واگن سازی پارس که همین هفته خبرش اومد ۷۵ روزه حقوق نگرفتن، نیشکر هفت تپه کارخانجات بافندگی پوشش، لاستیک سازی ساوه، .. و عسلویه و ده‌ها کارخانه دیگه که حقوق ماهیانهٔ کارگرهارو حتی بیش از یک ساله ندادن نه قوه قضاییه به دادشون رسیده نه ادارهٔ کار نه تامین اجتماعی. ولی‌ در عوض همیشه در یک چشم به هم زدن نیرو انتظامی میاد و کارگر‌ها رو دستگیر یا متفرق میکنه چون صاحبان تمام این کارخانه‌ها از دم حکومتی تشریف دارن اگر هم کارگری در مورد ستمی که بهش شده حرفی‌ بزنه میشه برهم زدن امنیت ملی‌ و میره اونجایی که منصور اسانلو یا محمود صالحی یا شاپور ثقفی یا .. هستن و دارند به خرج بیت المال آب خنک میخورند این مرد شریف شکایت کفتار رو به گرگ برده. بهتون قول میدم که همین حکمی هم که گرفته از دربون تا رئیس دادگاه به همه رشوه داده. سردستهٔ تمام این راهزن‌های ریز و درشت هم ولایت فقیه که این سفره رو براشون پهن کرده. اگه شورای نگهبان در مورد انتصاب ا.ن توسط خامنه‌ای با کودتاچی‌ها برخورد کرد دستگاه عدالت اسلامی هم با این زلو‌های خون آشام برخورد میکنه
یکشنبه 19 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.