برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۰۹

برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۰۹

برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۰۹ معرفی شدند و دانشگاه هاروارد همچنان عنوان بهترین دانشگاه جهان را حفظ کرد.

در فهرست اعلام شده، آمریکای شمالی که در سال ۲۰۰۸ از میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان ۴۲ دانشگاه را به خود اختصاص داده بود، در سال ۲۰۰۹ تنها ۳۶ جایگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر را در اختیار دارد.

این رتبه بندی بر پایه یک نظرخواهی جهانی از دانشگاهیان و کارفرمایانی که فارغ التحصیلان دانشگاه ها را استخدام می کنند، انجام شده است.

در فهرست جدید، ۳۶ دانشگاه اروپایی در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و تعداد دانشگاه های آسیایی از ۱۴ به ۱۶ افزایش یافته است.

۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۰۹

  1. هاروارد
  2. کمبریج
  3. ییل
  4. کالج لندن
  5. کالج امپریال لندن
  6. آکسفورد
  7. شیکاگو
  8. پیرینستون
  9. انستیتو تکنولوژی ماساچوست
  10. انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا و دانشگاه کلمبیا

دانشگاه کمبریج از رتبه سوم به دوم رفته و آکسفورد از پله چهارم به رتبه پنجم نزول کرده است.

کالج لندن نیز با سه پله پیشرفت از رتبه هفتم به چهارم رسیده است.

دانشگاه توکیو که در رتبه ۲۲ قرار گرفته، برترین دانشگاه آسیایی است و دانشگاه هنگ کنگ نیز توانسته از رتبه ۲۶ به ۲۴ برسد.

امسال رده بندی متفاوت میان دانشگاه ها و انستیتوهای تخصصی نیز انجام شد که انستیتوهای اروپایی در این بخش بسیار موفق بوده اند.

در بخش علوم اجتماعی، مدارس لندن و در حوزه اقتصاد و مهندسی، مدارس پاریس برترین رتبه ها را به خود اختصاص داده اند.

برخی از دانشگاه ها و اساتید و مسئولان دانشگاه در خصوص این نظر سنجی نظراتی را مطرح کردند.

وندی پیت، مدیر دانشگاه های برتر انگلستان (Russell group) می گوید :"پیام این رده بندی کاملا مشخص است، دانشگاه های بریتانیا در صدر دانشگاه های برتر بین المللی هستند. اما در عین حال کشورهایی مثل چین و کره که سرمایه گذاری بسیاری برای ارتقا انستیتو هایشان انجام داده اند، دارند به ما می رسند. "


دانشگاه تهران در رده 368 دنیا

سایت Times Higher Education مشابه سالهای گذشته لیستی از برترین دانشگاههای جهان را ارائه کرده است که همچنان دانشگاه هاروارد در صدر قرار دارد اما نکته قابل توجه صعود چشمگیر و 117 پله ای دانشگاه تهران و قرار گرفتن در رده 368 دنیا است.

به گزارش مهر , لیست 200 دانشگاه برتر جهان توسط سایت معتبر Times Higher Education یا THE منتشر شد و دانشگاه هاروارد به عنوان برترین دانشگاه جهان در سال 2009 نشان داد به این زودی ها قصد واگذار کردن مقام خود را به عنوان برترین جهان به دانشگاهی دیگر ندارد.

از نکات جالب توجه دیگر در این جدول صعود 117 پله ای دانشگاه تهران نسبت به سال گذشته و قرار گرفتن در رتبه 368 جدول در کنار دانشگاه جورجیا و شووای ژاپن است.

10 رتبه اول از میان این لیست 200 عنوانی به این ترتیب منتشر شده است:

رتبه اول: دانشگاه هاروارد آمریکا - رتبه دوم: دانشگاه کمبریج انگلستان- رتبه سوم: دانشگاه ییل آمریکا- رتبه چهارم: دانشگاه کالج لندن انگلستان- رتبه پنجم: دانشگاه آکسفورد و امپریال کالج لندن انگلستان- رتبه هفتم: دانشگاه شیکاگو آمریکا- رتبه هشتم: دانشگاه پرینستون آمریکا- رتبه نهم: موسسه تکنولوژی ماساچوست - رتبه دهم: موسسه تکنولوژی کالیفرنیا آمریکا.

مشابه سالهای گذشته بیشترین بخش این لیست به نام دانشگاههای آمریکایی اختصاص یافته و 87 دانشگاه از این کشور در این لیست 399 تایی حضور دارند و پس از آن انگلستان با 47 دانشگاه بیشترین جایگاه را در این لیست به خود اختصاص داده است.

همچنین دانشگاه تکنولوژی ماساچوست رتبه اول دانشگاههای مهندسی و تکنولوژی، دانشگاه هاروارد رتبه اول دانشگاههای علوم زیستی و بیو پزشکی، رتبه اول علوم انسانی و هنر و دانشگاه کمبریج رتبه اول دانشگاههای علوم طبیعی را به خود اختصاص داده اند. نکته جالب توجه در جدولهای ارائه شده این است که دانشگاه هاروارد تمامی رتبه های سال گذشته خود را حفظ کرده و تنها در میان دانشگاههای مهندسی و تکنولوژی با سه رتبه سقوط در جایگاه 22 قرار گرفته است. موسسه تکنولوژی ماساچوست نیز در علوم انسانی با یک رتبه سقوط نسبت به سال گذشته در جایگاه دوم و در علوم اجتماعی با افت دو پله ای به رتبه 12 رسیده است. این دانشگاه همچنین در رشته هنر با هفت رتبه سقوط در جایگاه 27 جدول قرار گرفته است.

در این میان تنها دانشگاه کمبریج است که در زمینه های مهندسی و تکنولوژی یک رتبه، علوم طبیعی دو رتبه، علوم اجتماعی یک رتبه، و هنر نیز یک رتبه صعود داشته و به رده های بالاتر جدول دست یافته است.

 از میان کشورهای آسیایی ایران، ژاپن، چین، تایلند، هند، هنگ کنگ، کره جنوبی، سنگاپور، تایوان و مالزی در این لیست حضور دارند که بالاترین رتبه به دانشگاه توکیو ژاپن و پس از آن دانشگاه هنگ کنگ تعلق دارد که به ترتیب در رتبه های 22 و 24 قرار گرفته اند.

دانشگاه تهران در کنار دانشگاه جورجیا آمریکا و دانشگاه شووا ژاپن در رتبه 368 جدول قرار گرفته است. این رتبه برای دانشگاه تهران بسیار ارزشمند خواهد بود زیرا این دانشگاه نسبت به سال قبل 117 پله به بالا صعود کرده است.

دانشگاه تهران در مهندسی IT رتبه 112 دنیا، در زیست و پزشکی رتبه 298 دنیا و در علوم طبیعی در رتبه 183 دنیا قرار گرفته است.

bluestar - ایران - تهران
باز هم حق صنعتی شاهرود را خوردند
شنبه 18 مهر 1388

razmandeh - سوئد - استکهلم
بابا نذارین این اخبار را !!!! از فردا همه وزیرا کابینه محمودکی مدارک دکترا شون می‌شه مال این دانشگاها . خودتون اینهارا وسوسه می‌کنید .بعدش هم‌های میگید مدرکشون دروغیه. ولی جدا این دنشگاها باحال هستند . جدا سطح علمیشون بالاست وزرا ایرانی‌ یک هفته می‌رن سفر خارج از کشور فقط کافی‌ از جلوو در این دانشگاها رد بشند دکتراشون را میگیرند . البته باید استعداد وزرا ایرانی‌ را هم دست کم نگرفت!!!!!!!!!!!. حالا محموودک قول داده وقتی‌ کار برنامه هست ایش تموم شد چنتا از این دانشگاها را توی ایران کوپی سازی کنه.البته با کمک دانشمندان بسیجی!!!!!!! . .
شنبه 18 مهر 1388

tabestoun - فرانسه - لیون
خبر خوش دانشگاه علم و صنعت عمامه در قم مقدس بعد از دانشگاه علم و صنعت طالبان در کابل رده دوم جهان پشم و شیشه را از ان خود کرد ما این پیروزی را به ساحت امام خمینی اللخصوص رهبر منظم و مرتب انقلاب اسهالی علی بی غم و احمق نزاد تبریک میگویماز طرف سیخ داغ ایران
شنبه 18 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
دانشگاه خانه شپطان است .....امام خمینی
شنبه 18 مهر 1388

arash88 - آمریکا - اورنج
دانشگاه ازاد منوجان جیرفت رتبه 987/800/34 را در رشته ابیاری گیاهان دریایی کسب کرد.
شنبه 18 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
367 فاجعه
شنبه 18 مهر 1388

ufo - دانمارک - وایله
دانشگاه اکسفورد بخاطر سقوطتش ازکردان به دادگاه لاهه شکایت کرد.باتشکر ازعلی بساطی ورئیس جمهورمهرورزش مناخیمنژاداستالینچی.
شنبه 18 مهر 1388

بابک - ایران - سبزوار
از شریف چه خبر فکر کنم رفته ته جدول
شنبه 18 مهر 1388

pishi_moosikh - ایران - تهران
این رده بندی معتبر نیست اگه می خواین رده بندی معتبر ببینید به سایت webometrics.info برید. در ضمن اونی که اسم علم و صنعت رو اوردی فکر کنم یه کم تحت تاثیر این دولت باشی و کرنه اگه ما علم و صنعتی ها رو از نزدیک ببینی نظرت عوض میشه .......فریاد یا حسین میر حسین در سلف دانشگاه علم و صنعت 11 مهرماه 88 https://www.youtube.com/watch?v=6XXSus7tv3s
شنبه 18 مهر 1388

aydak - سوئد - مالمو
pishi_moosikh - ایران - تهران اینجا که رتبه ما بدتره. دانشگاه تهران را رده 987 گذاشته. دانشگاههای ایران حتی بین 100 تا برتر آسیا هم نیستند. من که نفهمیدم دلیل تفاوت این رتبه ها چیه.
شنبه 18 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
baas - هلند - روتردام. جدی این حرفو گفته بود؟
شنبه 18 مهر 1388

punisher - ایران - شیراز
پس حوزه ی علمیهههههههههههه قم چی .....؟؟؟؟؟!!!!!.
شنبه 18 مهر 1388

qoqnus - ایران - ایران
اینا کار یهودیاست . گول تبلیغات صهیونستا را نخورید ! حوزه علمیه قم از نظر علمی مقام اول تو دنیا داره . ببینید مدارکش هم موجوده ! من خودم تو سفارت روسیه دیدم ! باور کنید راس میگم !
شنبه 18 مهر 1388

شهیار - ایران - تهران
یک خبر خوش دکتر فراهانی استاد دانشگاه های هاروارد و MIT(ماساچوست)به ایران امدن و مشغول تدریس هستند من که دیروز با ایشون صحبت میکردم گفت در چند دانشگاه تهران وسمنان مشغول تدریس هستند
یکشنبه 19 مهر 1388

immigrant sea bird - انگلستان - وست ساسیکس
پس حوزه علمیه قم کجاست.ای نامردا
دوشنبه 20 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.