میرکاظمی:با آزاد شدن قیمت بنزین، تورم ۱۱ درصد افزایش می یابد

میرکاظمی:با آزاد شدن قیمت بنزین، تورم ۱۱ درصد افزایش می یابد

به گفته وزیر نفت، در حال حاضر قیمت بنزین آزاد بیشتر از 750 تومان در هر لیتر است.

در حالی که دولت ایران به دلیل واردات غیرقانونی بنزین از سوی نمایندگان مجلس تحت فشار است، مسعود میرکاظمی وزیر نفت گفته است اگر بر اساس قانون بودجه عمل شود، سهمیه بنزین خودروها بین ۵۵ لیتر تا ۶۰ لیتر بیشتر نخواهد بود.

بر اساس قانون بودجه دولت باید بنزین تولید داخل را به قیمت هر لیتر ۱۰۰ تومان و به صورت سهمیه بفروشد و بنزین وارداتی به قیمت آزاد و هر لیتر ۴۰۰ تومان عرضه شود.

بنابر بر مصوبه مجلس، دولت باید به گونه ای عمل می کرد که نیازی به پرداخت یارانه برای واردات بنزین نباشد و اختصاص هر نوع بودجه دیگری برای واردات ممنوع است.

در حالی که به طور میانگین روزانه ۲۰ میلیون لیتر بنزین وارد ایران شده اما تنها حدود سه میلیون لیتر آن به صورت آزاد فروخته شده و بقیه بنزین وارداتی به صورت سهمیه بندی عرضه شده است.

برای همین تعدادی از نمایندگان مجلس نسبت به بی توجهی دولت به قانون بودجه اعتراض کرده و از دولت خواستند که از ادامه نقض قانون جلوگیری کند.

دولت در واکنش به این اعتراض اعلام کرد که لایحه متمم ۶.۵ میلیارد دلاری برای واردات بنزین و گازوئیل تهیه کرده و آن را به زودی تقدیم مجلس خواهد کرد.

به گفته آقای میرکاظمی، با این اقدام مشکل قانونی که ایجاد شده با دادن متمم حل می شود.

دولت منتظر بود تا لایحه حذف یارانه ها در مجلس تصویب شود ولی نمایندگان مجلس به دلیل نگرانی از پیامدهای تورمی، از تصویب آن خودداری کردند.

گفته می شود در هفته های آینده این لایحه در دستور کار مجلس قرار می گیرد و به گفته وزیر نفت، "این طرح یکی از مهمترین اولویت های کاری وزارت نفت است."

در حالی که بنزین آزاد در ایران هر لیتر ۴۰۰ تومان است آقای میرکاظمی می گوید: "در حال حاضر قیمت واقعی هر لیتر بنزین ۷۵۰ تا ۸۰۰ تومان برآورد می شود."

این در حالی است که قیمت بنزین در بازار آزاد حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان بر آورد می شود ولی وزیر نفت می گوید که مالیات بر ارزش افزوده بنزین حدود ۳۰ درصد است.

نگرانی از افزایش تورم باعث شده تا نمایندگان مجلس برای تصویب لایحه حذف یارانه ها دچار تردید شوند و اکنون وزیر نفت می گوید با آزاد سازی قیمت بنزین، میزان تورم ۱۱ درصد افزایش خواهد یافت.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران، میزان تورم در حال حاضر بیشتر از بیست درصد است و درصورت تصویب و اجرای لایحه حذف یارانه ها، تورم به بالای ۳۰ درصد خواهد رسید.

ایران به عنوان دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت عضو اوپک، حدود یک سوم بنزین مصرفی خود را از خارج وارد می کند.

Ezhaq - ایران - تهران
اگر هم 11 درصد باشه آمارهای احمدی و دار و دسته آن خواهد بود شک نکنید که بیشتر از چیزی که اینها برابرد می کنند می شه. بازار مصرف این فشار را نمی تواند تحمل کند. خصوصا که بدونه در نظر گرفتن شرایط متقاضیان که خود در جامعه تعهداتی دارند که باید به آنها عمل کنند مثل حمل و نقل و کارخانه ها که خود آنها به خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که به ظاهر در حال واگذاری به بخش خصوصی هستند باید دید چه جادو جمبلی می کنند که تورم 11 درصد بشه.
جمعه 17 مهر 1388

CTI_NIMA - انگلستان - لندن
دوستان عزیز من فکر می کنم کشور آلمان از کمپانی بنز در خواست کنه قطعه فنی برای خودروهای بنز پلیس و سپاه ارسال نکنه .تمام ماشین بنز مشکل بر می خورند .و حالا پلیس وسپاه بایید دنبال قطعات در بازار سیاه باشند.و یک ضربه مالی می خورند.
جمعه 17 مهر 1388

habibollah - ایران - تهران
CTI_NIMA - انگلستان - لندن. ای بابا کجای کاری؟همین اروپاش هم توظاهروانمود میکنن که بادولت ایران بدن.مشدی دارن ازطریق همین ایران مایه میبرن !بخصوص آلمان!بیشترین واردات ایران ازآلمانه!.
شنبه 18 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
آقایان فقط گیر دادنند به قیمت بنزین قبل از سهمیه بندی میگفتند که کلی بنزین هدر میره بعد ازسهمیه بندی گفتند که کلی صرفه جویی شده ما آخر نفهمیدیم چی رو باید باور کنیم البته این تورم فقط برای مردم عامی است برای آقایان که فرقی نمیکند چه 11درصد چه 111درصد
شنبه 18 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
به امید روزی که نفت بشه بشکه ای 10 دلار.
شنبه 18 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.