سهمیه بنزین پر مصرف ها قطع می شود

سهمیه بنزین پر مصرف ها قطع می شود

مشاور رئیس جمهور و رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: در حال برنامه ریزی هستیم تا سهمیه بنزین خودروهایی که در 100 کیلومتر بیش از 8 لیتر مصرف دارد قطع شود.


به گزارش واحد مرکزی خبر، محمد رویانیان در همایش ملی راهکارهای نوین تامین، نگه داشت، انتقال و توزیع فرآورده های نفتی با تشریح وظایف ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور افزود: این ستاد یک هماهنگ کننده است و به علت اهمیت موضوع بهینه سازی انرژی وارد بحث های قیمت سی ان جی و سهمیه بنزین شده است.

رویانیان با تاکید بر این که از این پس حلقه تشویق و تنبیه را تنگ تر خواهیم کرد گفت: هم اکنون به خودروهایی که در 100 کیلومتر بالای 10 لیتر بنزین مصرف می کنند سهمیه اختصاص نمی یابد و در حال برنامه ریزی هستیم تا این عدد به 8 لیتر کاهش یابد.

وی با اشاره به سیاست های دولت در بخش کاهش مصرف سوخت در حوزه حمل و نقل افزود: باید در سال 1391، 30 درصد از مصرف بنزین کاهش یابد ؛ در سال86 به ازای سرانه کشور هر نفر یک لیتر بنزین مصرف می کرد در حالی که این عدد باید به 7 دهم لیتر برسد و در بخش گازوئیل نیز میزان مصرف تا سال 1391، بیست و پنج درصد کاهش یابد.

رویانیان گفت: این درحالی است که سالانه حدود یک میلیون و 200 هزار خودرو و 600 هزار موتور سیکلت به ناوگان حمل و نقل افزوده می شود بنابراین کاهش مصرف بنزین و گازوئیل در کشور ضروری است.

مشاور رئیس جمهور در ادامه با تشریح راهکارهای کاهش مصرف بنزین و گازوئیل گفت: در حالی که برنامه چهارم توسعه به صراحت تکلیف کرده است که باید 30 درصد سبد سوختی کشور، گاز طبیعی فشرده (سی ان جی) شود برخی ها این سهم را حداکثر تا 10 درصد معتقدند که این با نظر دولت کاملا مخالفت دارد.

رویانیان با بیان این که قیمت سی ان جی هم باید نسبت به بنزین تعیین شود افزود: هفته گذشته با دستور رئیس جمهور قرار شد این صراحت قانونی یعنی رسیدن به سهم 30 درصدی سی ان جی در سبد سوختی، پی گیری شود.

رویانیان گفت: هم اکنون حدود یک میلیون و 500 هزار دستگاه یعنی حدود 14 درصد خودروهای کشور گازسوز است که باید به 30 درصد افزایش یابد.

وی افزود: خودروهای عمومی پایه گازسوز نیز در حال حاضر80 درصد است که باید به 100 درصد افزایش یابد و خودروهای شخصی نیز که در حال حاضر کمتر از 30 درصد آنها گاز سوز است باید به 60 درصد افزایش یابد.

رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت با بیان این که توسعه استفاده از سی ان جی سیاست قاطع دولت است تصریح کرد: تا پایان امسال باید دست کم 2000 جایگاه CNG در کشور احداث شود که نیازمند هماهنگی همه دستگاههاست.

رویانیان در ادامه نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی را یکی دیگر از راهکارهای کاهش مصرف سوخت برشمرد و گفت: در حال حاضر 40 تا 50 هزار کامیون بالای 40 سال داریم که هر کدام در صد کیلومتر 60 لیتر گازوئیل مصرف می کنند.

مشاور رئیس جمهور در ادامه با بیان این که انتقال سوخت در خودروها از چند قطعه تشکیل یافته است گفت: یکی از این قطعات کلیستر است که نقش به سزایی در کاهش آلودگی هوا دارد در حالی که تا دو ماه پیش 7 نوع خودرو فاقد این قطعه بود.

رویانیان گفت: به طور جدی تکلیف قانونی افزایش سهم حمل و نقل عمومی به 75 درصد را در سال90 را پی گیری خواهیم کرد.

bavar88 - هلند - امستردام
واقعا مصرف بنزین ایران خیلی زیاد است با طرحهای که در جهت کاهش مصرف باشد موافق هستیم و حمایت فکری می کنیم.
جمعه 17 مهر 1388

sa_soroush - ایران - تهران
باید تولید خودرو کاهش پیدا کنه و برای مردم جا بیفته که برای هر کاری از ماشین استفاده نکنند. کمی پیاده روی کسی رو نمی کشه
جمعه 17 مهر 1388

razmandeh - سوئد - استکهلم
عجب خر های خری هستن این دانشمندان بسیجی‌ . مگر تو ایران ماشین هم میسازید که مصرفش کمتر از ۸% باشه؟؟؟. پراید که کوچکترین ماشین تونه ۱۰% مصرف می‌کنه پیکان هم که خدا بیامرز بالا ۱۲% مصرف می‌کنه . یکدفعه اعلام کنید که بنزین آزاد. و خیال همه را راحت کنید . این همه منت هم سر مردم نگذارید . وای به روزی که بنزین چینی‌ وارد بشه مصرف میره بالا ۱۵% واسه ماشین‌های معمولی مثل پراید !!!!!!! خودتونو آماده کنید . .
جمعه 17 مهر 1388

migmig1369 - ایران - ایران
این یارو کلش باد داره !! همین خودرو به اصطلاح ملی ( سمند ) در بهترین حالت با موتور استاندارد 1.8 لیتری 8 سوپاپش صدی 9 الی 10 لیتر مصرف می کنه ! . بنزین رو که بلاخره کلا آزاد می کنن ! دارن کم کم به مردم تلقین می کنن تا یه دفعه براشون دردسر نشه !
جمعه 17 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
امیدوارم مردم ایران بنزین گیرشون نیاد. راه برید و هر وقت از راه رفتن خسته شدید به علی چکه ای و تقلبی نژاد فحش بدید.
جمعه 17 مهر 1388

poriyaye_vali - کانادا - تورنتو
چه خیانتی کرد انتری نژاد به ملت ایران//بنزین لیتری 100 تومان در زمان این کثافت شد 400 تومان//ملت بیچاره هم که دلش به کارت سوخت وروزی 3 لیتر بنزین خوشه..
جمعه 17 مهر 1388

shahramareia - ایران - تهران
علت مصرف زیاد بنزین در ایران :. 1. خیابانهای باریک ازدحام ماشین. 2.ماشینهای از رده خارج هنوز تهران الف 40سال پیش در تهران تردد دارد. 3.نداشتن مترو در اغلب نقاط. 4.نداشتن وسایل نقلیه عمومی. 5.نبودن پارکینگ. 6.گرانی خودرو و بالطبع تا سالیان دراز از خودرو فرسوده استفاده کردن . 7..........هزار علت دیگه مثل کمبود پل زیر گذر و اتوبان و ........
شنبه 18 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
به امید روزی که نفت بشه بشکه ای 10 دلار و بقیه کشورهای نفت دار مثل عربستان بیان گدایی از شیطانهایبزرگ.
شنبه 18 مهر 1388

haghighatgo - آلمان - برلین
من هر بار که از آلمان به ایران می روم در خیابانهای تهران و کرج دچار حیرت و گاه دچار خنده زیاد میشوم که این مردم همه سوار وسائل نقلیه جور به جورند و مانند مورچگان در هر جهتی دارند میروند و اگر واقعا این جماعت کار مفیدی که لازمه آن سوار شدن به اتومبیل باشد انجام می دادند حتما ایرانی ها از اولین ها بودند که در کره ماه ساندویچ فروشی باز می کردند ولی مردم بدنبال 80 درصد شغل های کاذب مصرفی روانند و عده ای هم برای پائین تنه شان ارزش خاصی قائل هستند و خودشان را از بهتران دانسته و حتی برای خرید نان و پنیر هم موتور اتومبیل را روشن می کنند-اصلا برای مردم ایران معمولی شده است که ترافیک و راه بندان و تصادف و گردش های بیهوده اتومبیل سواری میلیون ها لیتر سوخت را به دود تبدیل می کند و یا اسکناس را به دود تبدیل می کند البته خارجیان خوشحال از فروش اتومبیلشان در ایران هستند .
شنبه 18 مهر 1388

saeed-d - ایران - تهران
آخه یکی نیست به اینها بگه برو خودروسازیتو درست کن و اینقدر اراجیف نباف پژو از رده خارجو رو با مبلغ نزدیک به 14میلیون میندازدید به مردم آنوقت از صرفه جویی صحبت میکنی
دوشنبه 20 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.