قطع کمک مالی آمریکا به مرکز اسناد حقوق بشر ایران

قطع کمک مالی آمریکا به مرکز اسناد حقوق بشر ایران

این مرکز قطع کمک دولت آمریکا را لزوما تحول منفی ای نمی داند

دولت آمریکا کمک مالی به "مرکز اسناد حقوق بشر ایران" را قطع کرده اما همچنان تاکید دارد که اولویت هایش برای ترویج حقوق بشر و حمایت از جامعه مدنی در منطقه خاور نزدیک تغییر نکرده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در سال مالی جدید کمک مالی در اختیار "مرکز اسناد حقوق بشر ایران" قرار نخواهد داد. مدیران این مرکز به بی بی سی فارسی گفته اند که قطع کمک دولت آمریکا مانع از فعالیت های این مرکز نخواهد شد.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران در اواخر سال 2004 میلادی با کمک یک میلیون دلاری وزارت امور خارجه آمریکا در نیوهیون ایالت کاناتیکات تاسیس شد.

این مرکز که بر مستقل و غیر سیاسی بودن خود تاکید دارد، بررسی و مستند سازی موارد تخلف حقوق بشر در ایران را از جمله اهدافش اعلام کرده است.

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر در این کشور را بی اساس می داند.

رنه ردمان، از مدیران این مرکز روز چهارشنبه (7 اکتبر) به بی بی سی فارسی گفت که خبر قطع کمک مالی دولت آمریکا در ماه ژوئیه امسال به او ابلاغ شده بود.

واکنش آمریکا

ایان کلی در مورد علت قطع بودجه مرکز اسناد حقوق بشر ایران اظهار بی اطلاعی کرد

ایان کلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه درباره علت قطع کمک به مرکز اسناد حقوق بشر ایران ابراز بی اطلاعی کرد.

او در عین حال تاکید کرد که اولویت های وزارت امور خارجه آمریکا برای ترویج حقوق بشر و حمایت از جامعه مدنی در رابطه با کشورهای منطقه خاور نزدیک تغییری نکرده است.

اما مدیر مرکز اسناد حقوق بشر ایران به بی بی سی فارسی گفت که وزارت امور خارجه آمریکا دلیل قطع کمک مالی را عدم توانایی این مرکز در مستندسازی بموقع موارد نقض حقوق بشر که به گفته آمریکا بعد از انتخابات 22 خرداد در ایران رخ داده، عنوان کرده است.

دولت ایران می گوید که در جریان وقایع بعد از انتخابات 22 خرداد با "اغتشاشگران" برخورد قانونی کرده است.

رنه ردمان به بی بی سی فارسی گفت که این مرکز پروژه ای برای جمع آوری مدارک و مستندسازی موارد به گفته او نقض حقوق بشر بعد از انتخابات ایران در دست دارد.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران در ماه اوت امسال گزارشی تحت عنوان "فتوای مرگبار" درباره اعدام های دسته جمعی مخالفان سیاسی سال ۱۳۶۷ در ایران، منتشر کرد.

آن طور که مدیر این مرکز گفت، وزارت امور خارجه آمریکا از سال 2004 میلادی حدود سه میلیون دلار در اختیار مرکز او قرار داده و در عمل 90 درصد بودجه آن را تامین می کرده است.

کمک نقدی وزارت امور خارجه آمریکا به این مرکز بطور علنی انجام می شد و در وب سایت این مرکز مندرج است.

پاسخ مرکز

در پی خبر اعلان قطع کمک وزارت امور خارجه آمریکا به مرکز اسناد حقوق بشر ایران برخی این احتمال را مطرح کرده اند که آمریکا بخاطر تاکیدش بر مذاکره با دولت ایران بوده که تصمیم به قطع کمک به این مرکز گرفته است.

مدیر مرکز اسناد حقوق بشر این اتهام را مطرح نکرده و آن را تایید هم نمی کند.

در همین رابطه، پیام اخوان، استاد حقوق بین الملل در دانشگاه مک گیل کانادا و عضو هیات امنای این مرکز در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفت در کل این خطر وجود دارد که دولت باراک اوباما برای رسیدن به اهدافش در مورد مناقشه اتمی ایران، وضع حقوق بشر در این کشور را نادیده بگیرد.

دولت باراک اوباما می گوید که نگران وضع حقوق بشر در ایران است و از "آرمان های مشروع" مردم ایران حمایت می کند، اما در مذاکرات چندجانبه با این کشور بر مناقشه اتمی تمرکز کرده است.

پیام اخوان همچنین گفت معتقد است که دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا، از موضوع حقوق بشر در ایران به عنوان یک ابزار استفاده می کرد.

کنگره آمریکا در سال 2006 میلادی به درخواست دولت جورج بوش برای حمایت از آن چه برنامه های ترویج دموکراسی در ایران اعلام کرد، بودجه ای به ارزش 75 میلیون دلار اختصاص داد.

بسیاری با این اقدام دولت وقت آمریکا به شدت مخالفت کردند، چرا که به گفته آنان این بودجه به دولت ایران بهانه سرکوب فعالان جامعه مدنی را می داد.

دولت باراک اوباما حال می گوید که بودجه "دموکراسی" ایران در قالب برنامه جدیدی که حمایت از دموکراسی در منطقه خاورنزدیک نام دارد، قرار داده شده است.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران تاکید کرده است که قطع کمک دولت آمریکا بر فعالیت های مرکز اسناد حقوق بشر ایران اثری نخواهد داشت.

مدیر این مرکز می گوید که تا ماه مه سال 2010 میلادی بودجه کافی در اختیار دارد و هم اکنون برای جذب کمک های نقدی از منابعی غیر از دولت آمریکا در تلاش است.

haghighatgo - آلمان - برلین
به به چشم همه روشن همین چند روز پیش بود که انتر نژاد و مشتی ارذلان دولتی در امریکا بودند و در سازمان ملل هم خیلی به عنوان مخالفت با گفته های انتر نژاد جلسه را ترک کردن پس این ها همش به خاطر نجاست مالی روی صورت ملت ایران بود حالا هم اوباما آینه میدن دست ملت ایران که خوب خودشون رودر آن تماشا کنند پس همه این دفاعیات از دمکراتی و آزادی ملت ایران همش بخاطر بستن قرارداد های چرب ونرم بود باریکلا آقای چاوز بلاخره انتر نژاد رو راضی کردی که با اربابت تسر میز بنشیند و خامنه ای هم مثل آن ارتجاع اولی خمینی ضحاک جام زهر سر بکشد
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

sami_rad - انگلیس - لندن
ماندن در خیابانها کابوس وحشتناک رژیم است / بیایید این کابوس را برای این جنایتکاران تبدیل به واقعیت کنیم / ۱۳ آبان . دانشجویان در کنار مردم - دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف.پاینده ایران همیشه ازاد.
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
این سازمان برای حقوق بشر در ایران تلاش نمیکرد. هدف این سازمان بیشتر تبلیغات برای جورج بوش و دین مسیحی بود. سازمان حقوق بشر واقعی نباید کاری به دین داشته باشه. من ترجیح میدم اوباما این پول را برای کشتن بسیجی های کثیف و دشمنان ایران استفاده کنه.
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

123esfand - ایران - تهران
چشم ملت ایران باید به دست ملت ایران باشد نه دیگران اوبا ما هم چیزی شبیه به کارتر است وحتا بد تر ازان دل بستن به این یانکی های متجاوز خیانت به کیان ملت ایران است ولی خوشبختانه معلوم میشود که این دشمن دشمن کردن علی چلاق همش سیاه کاری بوده میبینید اکنون که این ملت میروند تا زباله های ساخته کارتر جنایت کار را به زباله دان بریزند با دست پاچگی اوباما برای نجات نوکران عموسام وارد شده است پس روز 13 ابان مرگ بر امریکا مرگ بر روسیه فراموش نشود .
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
چند روز دیگه این کاکا سیاه اعتراف می کنه ایران آزاد ترین کشور دنیاست و انتخابات ایران سالم ترین انتخابات دنیاست
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

dannni - سوئد - استکهلم
haghighatgo - آلمان - برلین //این مردم بدبخت ایران بازیچه سیاست های کثیف این زمونه شده غرب هر وقت میخواهد برای منافع خودش با یک مشت دیکتاتور دست تو دست هم میگذارند علیه مردم ایران
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

adib - ایران - ایران
تف به ذات این اجنبی پست
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

Mehriran - سوپد - مالمو
iran-azad - ایران - تهران . تا وقتی که افکار نژادپرستانه داریم و فحش و ناسزا بزرگترین سلاحمونه همین اش و همین کاسه است
جمعه 17 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
همین امریکایی های کثیف زیر اب شاه رو زدند به این برده زاده امیدی نیست
جمعه 17 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
همه دارند با ما بازی می کنند.بیایم یکی شویم.سازمان بازیها و ایولوژیکها را کنار بگذارید.بیایم یکی شویم.و.....و..... این حکومت را یکی کنیم.و به همه دنیا نشان دهیم که ما ایرانی ستیم و تاریخ ما نشان داده که ما زیر ستم.نخواهیم ماند.
جمعه 17 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.