طرح تحریم های فراگیر سنای آمریکا علیه ایران

طرح تحریم های فراگیر سنای آمریکا علیه ایران

سناتور کریستوفر داد از مذاکره با ایران حمایت کرد ولی آمادگی برای تشدید تحریم ها را لازم دانست

در حالی که کاخ سفید بر حل دیپلماتیک مناقشه اتمی ایران در چهارچوب مذاکرات گروه 1+5 تمرکز کرده، کنگره آمریکا برای وضع تحریم های گسترده علیه ایران آماده می شود و برخی از سناتورهای آمریکایی می گویند که ایالات متحده نباید موضوع حقوق بشر در این کشور را فراموش کند.

مجلس سنا موضوع تشدید تحریم ها علیه ایران از جمله تحریم بنزین وارداتی ایران را در دستور کار خود قرار داده است، اما دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید که در مقطع کنونی با اقدام یکجانبه کنگره برای وضع تحریم های شدید علیه ایران موافق نیست.

سناتور کریستوفر داد، رئیس دموکرات کمیته امور بانکی سنا، روز سه شنبه (6 اکتبر) اعلام کرد که برنامه دارد طرح های تحریمی موجود علیه ایران را در قالب طرحی واحد وارد روند قانونگذاری مجلس سنا بکند.

سناتورهای آمریکایی از زمان جورج بوش، رئیس جمهوری آمریکا، تحریم های متفاوتی علیه ایران مطرح کرده اند، ولی حتی یکی از آن ها تا کنون به عنوان قانون لازم الاجرا تصویب نشده است.

شاید مهم ترین تحریم مورد نظر قانونگذاران آمریکایی، طرح تحریم شرکت هایی خارجی تامین کننده بنزین ایران باشد که در ماه آوریل امسال در هر دو مجلس سنا و نمایندگان تدوین شد.

رئیس دموکرات کمیته امور بانکی سنا روز سه شنبه جلسه ای علنی برای بررسی چگونگی تشدید تحریم ها علیه ایران برگزار کرد.

بر اساس رویه قانونگذاری سنا، کمیته های این مجلس پیش از تدوین پیش نویس یک طرح یا با هدف بررسی مفاد پیش نویس قوانین، جلسات علنی برگزار می کنند.

سناتور داد گفت که در ماه جاری (اکتبر) در مورد تشدید تحریم ها علیه ایران اقدام خواهد کرد و یک طرح تحریمی "فراگیر" حاوی آن چه بهترین تدابیر ارائه شده از سوی همکارانش علیه ایران توصیف کرد، مطرح خواهد کرد.

تحریم بنزین

صنعت نفت و گاز ایران محور تحریم های آتی کنگره خواهد بود

پیش نویس این طرح "فراگیر" هرچند هنوز تکمیل نشده، اما بر اساس اطلاعات موجود و اظهارات این سناتور دموکرات، صنایع نفت و گاز ایران را نشانه گرفته است.

سناتور دموکرات می خواهد که شرکت های تامین کننده مواد نفتی پالایش شده بویژه بنزین ایران را از حضور در بازارهای بورس آمریکا منع و ارتباط آن ها را با نظام بانکی و مالی این کشور قطع کند.

این مجازات ها شامل شرکت های کشتیرانی که محموله های نفتی و بنزین را به ایران می برند و شرکت های بیمه کننده این محموله ها نیز خواهد شد.

شرکت هندی ریلاینس، شرکت فرانسوی توتال، شرکت های سوییسی ویتول و گلنکور و شرکت بریتانیایی بریتیش پترولیوم از جلمه فروشندگان خارجی بنزین به ایران هستند.

شرکت لویدز لندن بیمه کننده بیشتر محموله های بنزین صادراتی به ایران است.

دولت ایران بارها گفته است که برای مقابله با هرگونه تحریم بنزین علیه این کشور آمادگی دارد، هرچند گفته می شود ایران بین 30 تا 40 درصد بنزین خود را از خارج وارد می کند.

سناتور آمریکایی همچنین از برنامه خروج سرمایه های موسسه های مالی وابسته به دولت های محلی و ایالتی آمریکا از شرکت هایی که 20 میلیون دلار در صنعت نفت و گاز ایران سرمایه گذاری می کنند، حمایت کرد.

او در نظر دارد هر شرکتی که به هر نحوی با ایران برای توسعه ظرفیت پالایشگاه های ایران ارتباط دارد را در فهرست تحریم های آمریکا قرار دهد.

تردید دولت اوباما

سناتور آمریکایی گفت که مردم ایران در نهایت سرنوشت سیاسی این کشور را تعیین خواهند کرد

در جلسه روز سه شنبه استوارت لیوی، معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی و نیز جیمز استاینبرگ، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، نیز بعنوان شاهد حضور داشتند.

از سیاستمداران آمریکایی نیز سناتورهای دموکرات چارلز شومر و رابرت کیسی در کنار سناتور جمهوریخواه سام برانبک و سناتور ریچارد شلبی صحبت کردند.

سناتور شومر در این جلسه خواهان تحریم بانک مرکزی ایران و تحریم فروش بنزین به این کشور شد.

اما نمایندگان دولت باراک اوباما بطور تلویحی گفتند که کاخ سفید در حال حاضر از اقدام یک جانبه کنگره برای تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت نمی کند.

جیمز استاینبرگ گفت که دولت اوباما برای وضع تدابیر جدید از جمله تحریم بنزین علیه ایران از کنگره درخواستی نکرده و مایل است که از "حداکثر انعطاف" در برابر ایران برخوردار باشد.

او از اظهار نظر صریح درباره موثر بودن تحریم بنزین ایران یا اینکه چنین مجازاتی بجای دولت ایران بیشتر به مردم این کشور فشار وارد خواهد کرد یا خیر، خودداری کرد.

معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت که کاخ سفید با کنگره در مورد وضع تحریم های "هوشمند" مشورت خواهد کرد تا بر کسانی که درباره برنامه اتمی ایران تصمیم می گیرند، فشار وارد شود.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، بارها در مورد وضع تحریم های "فلج کننده" علیه ایران هشدار داده اما دقیقا نگفته که منظورش از چنین تحریم هایی چیست یا چگونه و چه وقت علیه ایران وضع خواهد شد.

حقوق بشر

محمود احمدی نژاد تحریم ها علیه ایران را بی فایده می داند

در جلسه روز سه شنبه کمیته امور بانکی سنا، دو سناتور آمریکایی در مورد اوضاع حقوق بشر در ایران ابراز نگرانی و تاکید کردند که سنا باید در مصوبه تحریمی مورد نظر، موضوع حقوق بشر در ایران را مد نظر داشته باشد.

سناتور دموکرات رابرت کیسی همچنین گفت: "دیپلمات های ما باید نگرانی هایمان در مورد حقوق بشر را با ایران در میان بگذارند. در نهایت مردم ایران سرنوشت سیاسی این کشور را تعیین می کنند. ما باید خط مشی آن ها را دنبال کنیم و آمادگی اجابت درخواست کمک آن ها را داشته باشیم."

سناتور جمهوریخواه سام برانبک هم خواهان تعیین نماینده ویژه ای از سوی دولت آمریکا در امور حقوق بشر ایران شد.

به گفته او، وضع حقوق بشر در ایران باید مهم ترین نگرانی آمریکا باشد.

او گفت: "حقوق بشر باید آخر چیزی باشد که ما در مقابل ایران درباره آن کوتاه می آئیم. این تعهد ما باید در قانون تحریم های جدید ثابت شود. اگر بر حقوق بشر مردم ایران تاکید کنیم آن ها طرف ما خواهند بود."

دولت ایران اتهام نقض حقوق بشر در این کشور را رد می کند، هرچند سازمان های طرفدار حقوق بشر مانند دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل وضع حقوق بشر در این کشور را وخیم می دانند.

دولت باراک اوباما می گوید که نگران وضع حقوق بشر در ایران است اما در حال حاضر در مذاکرات چندجانبه با ایران بر مناقشه اتمی تمرکز کرده است.

دولت آمریکا مذاکرات اتمی یک اکتبر در ژنو سوئیس را "شروعی سازنده" دانسته است و می گوید که به روند مذاکرات گروه 1+5 با ایران در چهارچوب زمانی مشخص پایبند است.

pireghorbat - کره - سئول
بله این احمقی نژاد باز لات بازیش گرفته و اینقدر هم که اولاغ اصلا نمی فهمه که این تحریم ها چه عواقبی واسه مردم ایران داره.............خر چهداند قیمت شکلات چیست..
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

baas - هلند - روتردام
پیره غربت از کره-سئول از مرامت حظ کردم الحق که احمقی نژاد اولاغه .
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
شما تیتر خبر را طرح تحریم ها گذاشته اید ولی فقط از بنزین میگویید چرا؟ الباقی این تحریم ها چیست ؟ اگر فقط بنزین بود که باید نوشته میشد طرح تحریم بنزین . لطفا بقیه موارد طرح را هم اعلام کنید .
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

milad C - امریکا - سن رمون
عجب...ا
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

msforugh - ایران - تهران
خب احمق ها اگه به جای این همه باج به یک مشت کشور تروریست و منفعت طلب به مردم خودتون کمک میکردید دیگه مملکت به این روز نمی افتاد . بهترین حامی دولت فقط خود مردم هستند اگه رو راست با اونها باشید
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران
اولا آمریکا هیچ غلطی نمی کند. دوما فکر کرده اند که ایران حاضر به مذاکرات شده حتما از موضع ضعف است که دارند پر رو می شوند. بهترین رفتار در مقابل این مستکبران فقط بی اعتنایی و صحبت کردن از موضع قدرت است.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به هموطنان عزیز:. دوستان عزیز در این ۳۰ سال انقدر دولت آمریکا با ایران زدو بند کردن که حالا هم ایرانیها نباید فریب تحریم ایران رو توسط آمریکا بخورن به عنوانه مثل ایران گیت که اینقدر بی‌ آبرویی برای آمریکا به بر آورد که اگر یادتون باشه یکی‌ از مگامهی بالای دولت آمریکا خود کشی کرد،و یا باب نی که نمایندهٔ ایالت اهیو بود که چند سال رفت زندان،اینها فقط مثالی از روابط آمریکا و ایران بوده،حالا کار به جایی‌ رسیده که دولت ایران انقدر پرو شده که برای اینها خطو نشون میکش و دزدی بیلین دلاری می‌کنه،۱۸.۶ بیلیون فرستادن به ترکیه،و یا حساب یکی‌ از آقایان در اروپا که ۶ بیلین یورو بود،و یا کشتن ۵۸ یهودی بی‌ گناه در آرژاتتین ویا کارهای کثیف دیگه،اگر آمریکا راست میگه مبرزین ایران رو نگیره و مثل دولت کثیف کلینتون که می‌خواست به رفسنجانی‌ چشمک بزنه مبارزین رو در لیست تروریستی نگذره، پس مرگ بر احمدی‌نژاد و خامنه‌ای.درود بر آزادیخواهان
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

jigili - ایران - تهران
بالا آوردم عکس انتر و که دیدم
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
با تحریم موافق نیستم کشورهایی که سناریوی تحریم علیه ایران را دنبال میکنند به دنبال منافع خود هستند زیرا در پی تحریم رابطه این کشورها با پاسداران اسلام ضد بشر محکمتر میشود و بعلاوه جانیان وحش در دستگاه قدرتی ایران آنقدر مزدور وطنی و غیر وطنی در سراسر دنیا دارند که هرچه بخواهند براحتی تامین میکنند --. نظر من بر این است که مرگ یکبار و شیون یکبار و برای ساقط این حکومت ضد بشری ایران تنها راه حل حمله نظامی به تاسیسات نفتی و اتمی ایران است - تنها در این حالت میتوان دست پاسداران اسلام ضدبشر را ار ایران کوتاه کرد
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
invincible - آمریکا - مینستا - دوست عزیز ملت ایران صد سال است که برای دمکراسی تلاش می کنند در این راه برخی برای منافع خود به آنها پشت پا زده اند ولی آنها از زمین بلند شده اند و به راه خود ادامه داده اند
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
البته حتما قرارداد شرکت هالبیرتون را با شرکت اورینتال کیش فراموش نکرده اید.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
زنده باد سناتور داد. اوباما غلط میکنه اگر از تحریم بنزین جلو گیری کنه. تحریم بنزین بهترین تیشه به ریشه این کثافتهای اسهالی هست. در ظمن امیدوارم قیمت نفت بشه بشکه ای 10 دلار.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

jooli - ایران - تهران
لعنت بر تو احمدی نژاد انشاالله حمله نظامی را ببینیم مرگ بر تو خامنه ای مزدور مرگ بر اسلام مرگ بر دین بازم اسلام کثافت حمله حمله نجات نجات مردم آزادی آزادی زندگی بهشت همه چیز
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

midas - دانمار - لاال
بام سلام من که ایرانی نیستم ولی در ایران بودم ولیکوپنهاک هستم دلم برا ایرانیها میسوزه کشورشون دستی دستی داره خراب میشهد
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
midas - دانمار - لاال - غلط املایی که گذاشتی برای اینکه نشون بدی ایرانی نیستی خیلی ناشیانه بود - کسی که با این مهارت از اصطلاح "دستی دستی" استفاده می کنه بدون شک ایرانیه
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
پسر کرد ایران زمین - ایران - تهران. متاسفم برات!!
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.