لایحه متمم ۶.۵ میلیارد دلاری دولت برای واردات بنزین

لایحه متمم ۶.۵ میلیارد دلاری دولت برای واردات بنزین

بنابر قانون بودجه، دولت فقط می تواند از محل درآمدهای حاصل از فروش بنزین، بودجه واردات را تامین کند

وزارت نفت ایران در حالی لایحه متمم ۶.۵ میلیارد دلاری برای واردات بنزین و گازوئیل تهیه کرده که بر اساس قانون بودجه، اختصاص بودجه برای واردات بنزین ممنوع است.

ابراهیم رادافزون معاون برنامه ریزی وزارت نفت به خبرگزاری مهر گفته است این وزارتخانه برای تامین کسری بودجه واردات بنزین و گازوئیل به جمع بندی رسیده و لایحه پیشنهادی وزارت نفت در یکی دو روز آینده برای تصویب به دولت فرستاده می شود.

لایحه پیشنهادی وزارت نفت بعد از تصویب دولت برای تصویب نهایی به مجلس فرستاده خواهد شد.

این لایحه در حالی تهیه شده است که بنابر قانون بودجه سال ۱۳۸۸، دولت موظف است بنزین تولید داخلی را به قیمت یکصد تومان و از طریق سهمیه بندی بفروش برساند و بقیه نیاز داخلی را از طریق واردات و با قیمت آزاد هر لیتر چهارصد تومان بفروشد.

در قانون بودجه تاکید شده که هیچ یارانه ای بابت بنزین وارداتی پرداخت نشود و دولت نیز حق ندارد از هیچ محل دیگری بابت واردات بنزین هزینه کند.

حدود یک ماه پیش تعدادی از نمایندگان مجلس طی تذکری کتبی به محمود احمدی نژاد، نسبت به واردات غیرقانونی بنزین اعتراض کرده و از دولت خواسته بودند تصمیماتش را با قانون سازگار کند.

از نظر این گروه از نمایندگان مجلس، واردات بنزین نقض آشکار قانون بودجه از سوی دولت است.

این گروه از نمایندگان از دولت خواسته اند با تمکین از قانون "از هدر دادن منابع ملی به نفع رفاه دهک های ثروتمند و افزایش کسری بودجه بپرهیزد."

به عقیده این نمایندگان مجلس، ادامه این "قانون شکنی" به تضعیف قانون و مردم سالاری" منجر می شود و در پایان سال بودجه را با کسری بیشتری مواجه می کند.

به گفته این نمایندگان، دولت در ابتدای سال تا اوایل شهریور یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بنزین وارد کرده و بخش عمده آن را به قیمت هر لیتر یکصد تومان فروخته است در حالی که این کار غیرقانونی بوده است.

مصرف روزانه بنزین حدود ۶۷ میلیون لیتر است و بنابر گفته نمایندگان مجلس روزانه بیشتر از ۲۰ میلیون لیتر بنزین وارد شده در حالی که کمتر از ۳ میلیون لیتر بنزین آزاد در روز فروخته شده است.

ایران به عنوان دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت عضو اوپک، حدود یک سوم بنزین مصرفی خود را از خارج وارد می کند.

مشکل قدیمی

ایران حدود یک سوم از نیاز مصرفی بنزین خود را از خارج وارد می کند

این لایحه متمم در حالی تهیه شده است که بودجه سالانه با کسری شدیدی روبه روست و دولت ناچار شده تا برای تامین این کسری بودجه از بودجه عمرانی کم کند.

دولت ایران امیدوار بود طرح هدفمند کردن یارانه ها به تصویب مجلس برسد اما تصویب این طرح برای مدتی به تعویق افتاده و مشخص نیست مجلس چه تصمیمی در باره آن خواهد گرفت.

هدف این طرح آن است که پرداخت یارانه برای کالاهایی نظیر بنزین، گازوئیل، گاز و برق حذف و این کالاها به قیمت تمام شده در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.

مجلس ایران اسفند ماه گذشته در هنگام بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۸۸ دولت را موظف کرد بنزین داخلی را به صورت سهمیه بندی و به قیمت هر لیتر ۱۰۰ تومان و بنزین وارداتی را قیمت هر لیتر ۴۰۰ تومان در اختیار مصرف کنندگان بگذارد.

بعد از این تصمیم، سهمیه بنزین خودروهای شخصی از ماهانه ۱۲۰ لیتر به ۱۰۰ لیتر کاهش پیدا کرد در حالی که اگر قانون مجلس عملی می شد باید سهمیه بنزین به حدود ۷۰ تا ۸۰ لیتر می رسید.

بنابر بر مصوبه مجلس، دولت باید به گونه ای عمل می کرد که نیازی به پرداخت یارانه برای واردات بنزین نباشد و اختصاص هر نوع بودجه دیگری برای واردات ممنوع است.

این سومین سالی است که نمایندگان مجلس می گویند دولت قانون بودجه را در زمینه واردات بنزین نادیده گرفته است. نمایندگان مجلس در آن زمان نیز معتقد بودند که دولت بیش از بودجه ای که برای واردات بنزین در بودجه سالانه پیش بینی شده، برای واردات بنزین هزینه کرده است.

انتقاد نمایندگان در آن زمان این بود که دولت باید برای تامین بودجه از مجلس مجوز می گرفت.

سال گذشته غلامحسین نوذری وزیر نفت وقت به مجلس فراخوانده شد تا در باره اختصاص دو میلیارد دلار برای واردات بنزین، خارج از لایحه بودجه به نمایندگان توضیح دهد.

آقای نوذری در پاسخ به نمایندگان گفت که وزارت نفت به دستور رئیس جمهور قانون بودجه را نادیده گرفته و دو میلیارد دلار بیشتر از مجوز قانونی بنزین وارد کرده است.

با توجه به مخالفت علنی نمایندگان مجلس، دولت برای تامین نظر مجلس با مشکلاتی روبه روست در عین حال نمایندگان مجلس نیز در عمل انجام شده قرار گرفته اند و دولت در ماههای اخیر بدون اجازه مجلس بنزین وارد کرده است به همین دلیل نمایندگان ناچارند حداقل بخشی از بودجه مورد نظر دولت را تامین کنند.

black chador - امریکا - ولدن
حالا میخوان کمبود بنزینشون رو از کدام کشور شیطانی بخرند؟ این همه نفت ولی باید برن کون کشورهای شیطانی یا عثمانی را ماچ کنند برای بنزین.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.