سفر تاریخی مصدق به مقر سازمان ملل - عکس

سفر تاریخی مصدق به مقر سازمان ملل

روز چهاردهم مهرماه سال 1330 دکتر محمد مصدق که پنج ماه از دوران نخست وزیری اش را می گذراند، عازم نیویورک مقر سازمان ملل شد تا در این سازمان به ادعای دولت انگلیس درخصوص صنعت نفت ایران پاسخ دهد.

دکتر مصدق پس از شهریور ۲۰ و سقوط رضاشاه در انتخابات دوره ۱۴ مجلس بار دیگر در مقام وکیل اول تهران به نمایندگی مجلس انتخاب شد. در این مجلس برای مقابله با فشار شوروی برای گرفتن امتیاز نفت شمال ایران، او طرحی قانونی را به تصویب رساند که دولت از مذاکره در مورد امتیاز نفت تا زمانی که نیروهای خارجی در ایران هستند منع می‌شد.

مصدق در این سفر با مقامات بلندپایه کشورهای مختلف جهان دیدار و گفتگو کرد. در همین جلسات گفتگو او توانست نظر بسیاری کشورها را در خصوص اقامه دعوای انگلیس علیه ایران، به نفع کشورمان جلب کند.

پس از ترور نخست‌وزیر وقت سپهبد حاجیعلی رزم‌آرا، طرح ملی شدن صنایع نفت به رهبری دکتر مصدق در مجلس تصویب شد. پس از استعفای حسین علاء که بعد از رزم‌آرا نخست وزیر شده بود، در شور و اشتیاق عمومی دکتر مصدق به نخست وزیری رسید و برنامه خود را اصلاح قانون انتخابات و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت اعلام کرد.

پس از شکایت دولت انگلیس از دولت ایران و طرح این شکایت در شورای امنیت سازمان ملل، دکتر مصدق عازم نیویورک شد و به دفاع از حقوق ایران پرداخت. سپس به دادگاه لاهه رفت و با توضیحاتی که در مورد قرارداد نفت و شیوه انعقاد و تمدید آن داد، دادگاه بین‌المللی خود را صالح به رسیدگی به شکایت بریتانیا ندانست و مصدق در احقاق حق ملت ایران به پیروزی دست یافت.

ژوزف آلسوپ تحلیلگر برجسته آمریکائی در نیویورک هرالد تریبون نوشت موفقیت استثنائی ایران سبب تحریک و تهییج دولت های عربی شده و مصر آماده لغو معاهده خود [بر سر اداره کانال سوئز] با بریتانیاست و در سراسر منطقه عکس العمل های نامساعدی به وجود آمده که موقعیت موسسات نفتی آمریکائی را نیز به خطر می اندازد.

به گزارش رسانه ها و خبرگزاری های بین المللی، روزی که دکتر مصدق به مقر سازمان ملل رفت و دهها خبرنگار و عکاس بر سر راهش سبز شدند، روزی بی نظیر در تاریخ سازمان ملل در ششمین سال تاسیسش بود.

این جلسه در حالی که همه چیز به نفع بریتانیا بود اما نتیجه آن چنان که نماینده بریتانیا می خواست نشد. حضور دکتر مصدق و استدلال های وی نظم و اتحادها را به هم ریخته بود.

در حالی که دکتر مصدق علیرغم دعوت رسمی دبیرکل سازمان ملل حاضر به شرکت در شورای امنیت نشد، اول نماینده فرانسه پیشنهاد کرد که شورای امنیت تصمیمی نگیرد تا دیوان بین المللی لاهه نظر بدهد، آنگاه سر گلادوین جب اعتراف کرد که موفق به جلب نظر اکثریت نشده است بنابراین با پیشنهاد فرانسه موافق است. در نتیجه هشت عضو با فرانسه موافقت کردند، شوروی سابق تنها مخالف بود و هند در جلسه شرکت نکرد و یوگوسلاوی رای ممتنع داد.

جلسه شورای امنیت صحنه‌ای بود که مصدق نقش خود را با مهارت تمام به انجام رسانید. آچسن نیز در نوشته خود چیره‌دستی مصدق را در کار خود ستوده و گفته است که «او یک‌شبه به ستاره تلویزیون تبدیل شد.»

دکتر مصدق در آن جلسه گفت: "تهدید یک دولت بزرگ که برای انجام مقاصد خود به چترباز و کشتی جنگی متوسل شده نشان می دهد که سازمان ملل در حفظ صلح و امنیت جهان چندان به وظیفه خود عمل نمی کند و این وضع صلح جهانی را متزلزل می کند و شبیه دعوای گرگ و میش است."

مصدق در جلسه سازمان ملل توانست از حقانیت ملت ایران در ملی کردن صنعت نفت دفاع جانه ای کند و با پیروزی به کشور بازگردد.

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
...چیره‌دستی مصدق را در کار خود ستوده و گفته است که «او یک‌شبه به ستاره تلویزیون تبدیل شد.»///////////////آدمو یاد احمدینژاد میندازه!!!!
دوشنبه 13 مهر 1388

داود-استانبول - ترکیه - استانبول
خاک بر سر بی عرضه این رژیم منفور کنند که آبروی ایران و ایرانی را در جهان برده است. به امید آزادی ایران از یوغ بندگی اسلام.
دوشنبه 13 مهر 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
روحش شاد . که مطمئنآ همینطور است.
دوشنبه 13 مهر 1388

salar_20 - ایران - همدان
خدا رحمتت کند.روحت شاد. لعنت بر دشمنان ا یران
دوشنبه 13 مهر 1388

tang30ri - آلمان - آلمان
اگه ۱ مرد توی تاریخ ایران باشد بعد از امیر کبیر ،، بدون شک دکتر مصدق هست.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

roya123 - ایران - شیراز
tang30ri - آلمان - آلمان . کاملا موافقم دلشون می خواست ایران پیشرفت کنه بشکنه دست های آدم های که سنگ اندازی می کردن
سه‌شنبه 14 مهر 1388

persianboy_mazi - انگلیس - ولز
Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن اصلا مئ دونئ این مرد چه لطفئ در حق ایران و ایرانئ کرد! لطفا دو نفر که همه جور با هم متضاد هستند رو مقایسه نکن .این عنترئ یک خائن بی ریشه بیش نیست.موفق باشئ
سه‌شنبه 14 مهر 1388

کاوه اهنگر - نروژ - اسلو
مصدق نماینده واقعی مردم ایران بود و از حقانیت ایران دفاع کرد و پیروز هم شد. اما سبورچیان (احمدی نژاد) نماینده مردم ایران نیست و در سازمان ملل فقط از مردم فلسطین حرف زد.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

amir-amir - کانادا - تورنتو
شادروان مصدق نماینده راستین و واقعى ملت ایران
سه‌شنبه 14 مهر 1388

iman_free81 - ایران - اهواز
فکر نمی کنم دیگه کسی مثل این آقا داشته باشیم. من که خیلی دوستش دارم چون خدمتی که کرد هیچ کسی نکرده.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
اگر دولت مصدق بر سر کار مانده بود الان یکی از پیشرفته ترین و دموکرات ترین کشورها در سطح آسیا را داشتیم. همیشه به خاطر داشته باشید چه کسانی با مصدق مبارزه کردند و جلوی رشد و پیشرفت ایران رو گرفتند: 1 آمریکاییها 2 عروسکشون محمدرضا پهلوی 3 کاشانی
سه‌شنبه 14 مهر 1388

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
مصدق راهت ادامه دارد ///
سه‌شنبه 14 مهر 1388

invincible - آمریکا - مینستا
سلام به همهٔ شما:. روح پر شور مصدق و دکتر حسین فاطمی در تمامی مبارزین ایران زمین هست،در ندا در سهراب در تمامی مردم ما،اگر مصدق و فاطمی نبودند این جنبش نبود و اهریمننی مثل شاه و احمدی‌نژاد بر ما پیروز می‌شدند،روح مصدق و فاطمی در ۱۲۰،۰۰۰ شهید آزادی و بیش از ۱۰۰،۰۰۰ زندانی سیاسی هست،هموطنان ما ایرانیها ثابت کردیم که لیگت آزاد زندگی‌ کردن رو داریم،هیچ واگت برای ایرانی‌ بودن سر افکنده نباشید،ما بهترین همون رو برای آزادی فدا کردیم،اگر کسی‌ باور ندارد بره و لیست شهدای بد از ۵۷ رو ببین،درود به شرفشون،آمریکا،اروپا،و روسیه هیچ جای دیگه نمیتونه حرفی‌ بزنه،دلیل ماندن ملاها کمک آمریکا،اروپا،و روسیه به اونها بود و سنگ انداختن جلو مبارزین بود پس همه بگید درود بر مصدق و دکتر فاطمی،مرگ بر احمدی‌نژاد و خامنه‌ای!!! پیروز باشید
سه‌شنبه 14 مهر 1388

shahram khosh maram - ایران - تهران
من هم خیلی ایشان را دوست دارم. مصدق و قوام السلطنه دو نفری بودند که رضاشاه دوستشان نداشت. مصدق شانس اورد که کشته نشد (برخلاف مدرس). رضا شاه در موردش میگفت که یک روده راست توی شکمش نیست. مصدق جزو نمایندگان اقلیت مخالف رضاشاه بود و با احداث راه اهن هم مخالف بود. شاه به همین مسئله در کتابش اشاره میکند. البته مصدق بعدها سعی کرد انرا توجیه کند و گفت منظورش این بوده که ازادی مهمتر هست. مصدق سیاستمدار بینظیری بود و نطقهایش عالی بود. حدود 70 سال داشت که نخست وزیر شد و واقعا در ان سه سال از نظر سیاسی شاهکار کرد اگرچه کشور از نظر اقتصادی فلج شده بود. خدا بیامرزدش.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
tang30ri - آلمان - آلمان . عزیزم زحمات رضاخان که ایرانی که از هم پاشیده بود ، دوباره جمع کرد و یاغی ها رو متلاشی کرد رو یادت رفت. رضا خان برای ایران مثل چرچیل برای بریتانیا بود. تازه کورش کبیر و . رو فراموش نکنیم.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

Amsterdam - هلاند - لاهه
bluestar-ایران-تهران این را فراموش نکن که انگلیسها مجبور کردن امریکا را به این کودتا.Clinton یک بار به این موضوع اشاره کرد و گفت اگر مصدق مانده بود دمکراسی از ایران به همه منطقه سرایت میکرد ودیگر با پدیده خمینی و بن لادن روبرو نمی شدیم.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
یکی از وطن پرستان واقعی در طول تاریخ بی شک دکتر محمد مصدقه./وطن فروش ترینشونم بی شک اشتر محمود میمون نژاده.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
روحش شاد.محمد رضا شاه خائن که از دم از میهن دوستی میزد با کودتا و توسط انگلیس و آمریکا مصدق را از نخست وزیری خلع و 3 سال به زندان انفرادی انداخت.تصور کنید کسی 3 سال هیچ نوری را نبیند! مرگ بر رژیم سلطنتی و ولایت وقیح که هریک از دیگری بدتر است.ما آنزمان باز آدم های بزرگی را داشتیم.در آنروزها که بیشتر مردم بیسواد بودند شادروان مصدق دکترای حقوق از سوئیس داشت.نه مانند عناصر بیسواد رژیم مانند دانشجو و کردان.اگر فداییان اسلام و آخوندهای حرامزاده به ویژه کاشانی و بروجردی با مصدق مبارزه نمی کردند وضع بهتر بود.همین آخوندا بودند که در هنگام کودتا از شاه پشتیبانی کردند و به شاه تلگراف کردند و خود را هوادار رژیم سلطنتی خواندند و سر منابر برای بازگشت پهلوی دوم از رم و سلامت او گریه و زاری کردند.مصدق خادم اصلی ملت بود نه ولایت وقیح و آخوندا.مصدق برای رفتن به لاهه و سازمان ملل و برای دفاع از ایران (نه فلسطین!) پول هواپیما را از جیب خودش داد.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

irani8088 - ایران - تهران
آخ مصدق عزیز روحت شاد امیدوارم موسوی ادامه دهنده راه تو برای ایران و ایرانی و جمهوریت باشد
سه‌شنبه 14 مهر 1388

irani8088 - ایران - تهران
آخ مصدق عزیز روحت شاد امیدوارم موسوی ادامه دهنده راه تو برای ایران و ایرانی و جمهوریت باشد
سه‌شنبه 14 مهر 1388

pirmardtanha - انگستان - لیدز
خدا رحمتش کند مرگ بر ضد ایران و ایرانی
سه‌شنبه 14 مهر 1388

azer - ارمنستان - ایروان
روحش شاد و یاد و خاطرش همیشه گرامی. درود بر ایران وایرانی که قلبش و کارش برای سر بلندی ایران کار میکنه
سه‌شنبه 14 مهر 1388

آناهید - ایران - ایران
افسوس و صد افسوس ، چه بودیم و چه شدیم .این بار که رئیس جمهور منتصب خامنه ای که متاسفانه باجبار نماینده کشورمان هم بوده ، مضحکه تمام کشورهای جهان شد و آبروی ایران را برد.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

33pooles - المان - دورتموند
یکی از مشتهای که مصدق نثار انگلستان در دادگاه لاهه کرد . دکتر میرود و با خونسردی روی صندلی که برای وکیل انگلستان بود میشیند و به تذکر وکیل انگلستان و دیگران هم اعتنای نمیکند تا وقتی که قاضی دادگاه می اید و به مصدق میگوید که اینجا جای شما نیست .مصدق میگوید من میدانم که جایم اینجا نیست ولی این انگلیس هست که باید بداند جایش کجاست و کجا نیست . و افتخاری فراموش ناشدنی برای ایران افرید . درود بر مصدق و پیروان راهش.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

babrmazandaran1 - ایران - مازندران
دقیقا عین احمدی نژاد با این تفاوت که احمدی 5 بار از حقوق ایران دفاع کرد ولی مصدق یه بار. پس احمدی 5 بر 1 از مصدق پیشه.!!!!!!
سه‌شنبه 14 مهر 1388

bidin - ایران - ارومیه
روحت شاد. لعنت بر دشمنان ا یران. bluestar - ایران - تهران . 3 اخوندها درستش است.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

shd-yazd - ایران - یزد
حیف اگه از کاشانی فاصله نمی گرفت و مردم پشت سرش بودند نخست وزیر می ماندو بیشتر میتونست خدمت کند.آخرش غرورش کار دست خودش وملت داد.آدم خوبی بود.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

alireza.ch - سوییس - نوشاتل
مردی که دومی نداشت. سرنگونی مصدق پروسه ای بود که دود آن پس از ایرانی ها هم اکنون بیش از همه به چشم خود آمریکایی ها و انگلیسی ها می رود.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

izad - تاجیکستان - دوشنبه
زنده باد مصدق وتمام ایرانیان پاک نهاد.دکتر مصدق در اون زمان خوب پوزه کفتار پیر انگلیس رو به خاک مالید..روحش شاد وراهش پاینده
سه‌شنبه 14 مهر 1388

msaff - ایران - آشتیان
آشتیان به داشتن چنین فرزندی به خود می بالد. متاسفانه منزل مصدق در آشتیان در حال از بین رفتن است .رژیم علاقه ای به حفظ تاریخ این مملکت ندارد........
سه‌شنبه 14 مهر 1388

nikiniki12 - المان - فرانکفورت
روحت شاد وروح تمام کسانی که در این حکومت جانشانرا برای ازادی از دست دادند. باعث تاسف که دزدان سر گردنه ایرانرا دراختیار دارند. اما مردم برای ازادی خواهند جنگید.ایران از ان ایرانیان خواهد بود.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
راه آزادی ایران راه مصدق و پیروان به حقش ((نهضت آزادی ایران)) و ((دکتر ابراهیم یزدی )) است.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
نکته جالب اینه که بعد از ملی شدن نفت توسط مرحوم مصدق خیلی از کشور های جهان سوم از جماه مصر ( جمال عبدناصر) و هند و .. با الگو برداری از ایران دست به قیام زدند . در تمام این کشور ها حد اقل یک خیابان به نام مبارک ایشان است اما در ایران متاسفانه حتی یک کوچه هم به نامشان نیست
سه‌شنبه 14 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
اما !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. در ((کرمانشاه)) میدانی هست به نام (( آیت الله کاشانی)) که البته هیچ کرمانشاهی این میدان رو به این اسم نمیشناسند. همه به این میدان می گن (( میدان مصدق))!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 14 مهر 1388

mehraeen - ایران - تهران
کسانی که با رضا شاه مخالف هستند باید بدانند که خود مصدق کارخای عمرانی رضا شاه را میستود و تنها مخالفت مصدق با رضا شاه به علت خوی دیکتاتوری رضا شاه بود . مصدق گفته که من با نخست وزیری رضا خان اصلا مخالف نیستم . و بهترین کس برای پست نخست وزیری رضاخان است . ولی ایشان اگر به سمت پادشاهی برسند به علت روحیه خاصشان مجلس و مشروطه را تضعیف خواهد کرد. تنها خیانت رضا شاه نابودی دمئکراسی است وگرنه باید از خدماتش به نیکی یاد کرد
سه‌شنبه 14 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
جمله ی به یاد ماندنی دکتر مصدق در سازمان مللدر واکنش به شکایت انگلیس از ایران: (( دولت انگلستان سعی دارد به دیگران بقبولاند که بره ای گرگی را بلعیده است. )). ----. عکس اول دکتر مصدق و پسرشان دکتر غلامحسین مصدق‌
سه‌شنبه 14 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
من تو فکرم کی یه مصدق دیگه تو ایران پیدا میشه؟؟ عمر ما کفاف میده؟؟
سه‌شنبه 14 مهر 1388

playboy972 - ایران - گرگان
مصدق مردی بود باسواد که میدانست چگونه از حقوق کشورش دفاع کند و انگلستان را به زانو در آورد تا خواسته ایرانیان را که حقمان بود بدست آورد. چنین فردی خود را وقف کشورش کرد و در آخر بدلیل ناآگاهی مردم و خیانت جماعت روحانی از جمله کاشانی از قدرت خلع شد و ان روز تمام دنیا به ایرانیان خاک بر سر میگفتند که چرا گذاشتند مصدق از دست برود. بامید روزیکه مصدقی بیاید بار دیگر روح وطنمان را زنده کند و از حقوق ما در برابر متجاوزان و آخوندهای جهانخوار دفاع کند.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

sami_rad - انگلیس - لندن
درود بر بر روح پاک دکتر مــــصـــدق مرد ازاد ایران.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
ترا بافرینش قسم میدم مقایسه کنید گروه مصدق راباهیئت جمهوری اسلامی درموقع حضورشان درسازمان ملل.این خون اشامان جمهوری اسلامی ننگ بشرامروزی است.درود به همه جانباختگان راه ازادی ازجمله مصدق.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

ali moosavi - ایران - ایران
درود بر ایرانیان ایراندوست
سه‌شنبه 14 مهر 1388

maryo - انگلستان - نیوکاسل
من نه دنبال جاه و مقامم که اگر بودم چندین بار پیشنهاد نخست وزیری را رد نمی کردم, ونه دنبال سروت چرا که خدا را شکر از این نظر هم بی نیازم و حتی حقوق 2سال و اندی نخست وزیری را به انجمن جزامیان بخشیدم.(سخنان دکتر مصدق در بی دادگاه آن وقت در دفاع از خود). روح او وزیر خارجه شهیدش دکتر فاطمی که تن بیمارش توسط شعبان بی مخ ودوستان جلوی دادگستری تهران سلاخی شد،شاد باد.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن
persianboy_mazi - انگلیس - ولز . Neda-ye-Iran - انگلستان - لندن اصلا مئ دونئ این مرد چه لطفئ در حق ایران و ایرانئ کرد! لطفا دو نفر که همه جور با هم متضاد هستند رو مقایسه نکن .این عنترئ یک خائن بی ریشه بیش نیست.موفق باشئ . ////////////////////////به طعنه گفتم بابا!. خوبه تو اینگلیس هستی و Sarcasme منو نفهمیدی! حالا اگه جای دیگه بودی میگفتم عادت نداره...
سه‌شنبه 14 مهر 1388

delmorde - سوپد - یوتبوری
عجب مقایسه ای بعضی از هموطنان می کنند. درست مثل اینست که یک ادم مچل . و مالیخولیائی متظاهر به مذهب را با یک مرد میهن دوست و عاقل و با درایت مقایسه کنی اصلا قابل قیاس نیست. احمدی یک احمق واقعی و خائن به ملت و خود است او واقعا دیوانه است نمیداند چه می گوید و چقدر به حرفهایش دنیا می خندد و چه اندازه مورد تمسخر مردم جهان است اما دزد و خائن خوبی است و برای خامنه ای دجال و همراهانس مهره وفاداریست.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
روح محمدرضاشاه شاد که ایران را بسر بلندی رساند و ملت نمکنشناس ایران لیاقت پادشاه عزیزم را نداشتند و لیاقت آنها همین جمهوری کثیف اسلامی است که ملت ایران بهش رای دادند و حالا هم با هاش حال می کنند.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
خیانتی که این مرد ناخواسته و از روی حسن نیت به ایران و ایرانی کرد در نوع خودش بی نظیر بود .
سه‌شنبه 14 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
iran-azad - ایران - تهران.چه خیانتی؟. freedomforiran - انگلستان - لندن.شاهنشاهی رو هم تجربه کردیم.شاهنشاهی و حکومت آخوندی تو ایران تاریخ مصرفشون گذشته.
سه‌شنبه 14 مهر 1388

iran-ppp - آلمان - دوسلدورف
فاتح بزرگ در زمان جاری /رخش تاریخ ذوالجلال توست
سه‌شنبه 14 مهر 1388

khalije hamishe fars - ایران - خارگ
. iran-azad - ایران - تهران/ چه خیانتی؟؟؟
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

bawafa1385 - المان - هامبور
روح تمام خدمتگزاران وطن ما شاد.اما هنوز پس از سی سال خوب دقت نکرده و دقت نمیکنیم .که در کشور های جهان سوم هیچ برگی بدون اجازه صاحب درخت بزمین نمی افتد .شما باید تا حالا خوب و دقیقا یاد گرفته باشید.که ملی شدن صنعت نفت پس از جنگ جهانیدوم وامدن امریکا درصحنه مبارزاتی .با پشتیبانی و حمایت امیکا در ایران بوجود امد وماجرا اصل چهار تومن در ایران یکی ازان هدف ها بود .لذا ملی شدن صنعت نفتایران ظاهر قضیه استدرباطنباانجام این امرنفت ایران از حالت انحصاری انگلیسی ها خارج و در اختیار بقیه مالک فاتح از جمله امریکا و فرانسه قرار گرفت . و جناب مصدق هم با انجام این کار با یک توطئه خانه نشین شد. که با دم شیر بازی نکند. دیگر شما پس از سی سال باید ان را دریافته باشید.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
بیخود احساساتی نشیم و ننشینیم تا مصدقی دیگر از راه برسد. مگر خودمان چلاق هستیم؟ نه ما چلاق نیستیم ولی این اسلام است که دست و پای ما رابسته که از چلاق هم چلاق تر هستیم. تا اسلام را از ایران پاک نکنیم هرگز آزادی را نخاهیم دید. این اسلام بود که به مصدق ها خیانتها کرد.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

IQ SEFR - نروژ - اسلو
درد و بلای رهروان مصدق بخوره توی سر این خامنه ای وطن فروش
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

jamsil - کره - سئول
روحش شاد .ملی گرای واقعی.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
Hoja Verde - ایران - تهران. حتماحالا وقتش که یک حکومت کمونیستی را تجربه بکنیم.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

surrena - ایران - ایران
freedomforiran - انگلستان - لندن. نه هموطن گرامی.حالا وقتشه که یک حکومت پارلمانی یا حکومت مردم بر مردم داشته باشیم.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

bawafa1385 - المان - هامبور
من از همه کسانیکه اینقدر در بزرگ کردن بی دلیل دیگران هستند ونمیداند از چه کسی وچرا بت میسازند دو سئوال دارم واخلاقا برای روشن شدن ذهن ایندگان موظف به پاسخ ان هستند. اول اینکه بفرمائید جناب مصدق چه مدت در مسند کار های سیاسی بودند..اعم از وکالت در مجلس و وزارت و صدارت. سئوال دوم اینکه در طول تمام این ایام ..این جناب بزرگوار مصدق چه خدمتی برای این ملت بیچاره انجام داده است لطفا فقط پنج خدمت ایشان را بفرمائید فقط پنج خدمت چشمگیر را..بیشتر نیازی نیست
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
freedomforiran - انگلستان - لندن. پاسخ من را دوست گرامی ما surrena - ایران - ایران دادند.
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
bawafa1385 - المان - هامبور. با این سخن موافقم که بزرگ کردن کسی اشتباه است.من خودم در نخستین کامنتم در این پست مصدق رو بزرگ نکردم.چیزی که لیاقتش بود رو گفتم.حالا خدمت هایش :1) در افتادن با شاه و مخالفت با خواست او و اربابانش(انگلیس و آمریکا) 2)مخالف بودن در بعضی مواقع با اخوندهای ضد ملی 3)ملی کردن صنعت نفت(باز در مقابل انگلیس ایستاد هرچند اگر کارش آنقدر موثر نبود) 4)جا انداختن ملی گرایی و زیر پر و بال گرفتن ملی گرایانی مانند فاطمی 5)تلاش برای کم کردن قدرت شاه که گرفتن وزارت جنگ بدین منظور بود. 6)می خواست به کشور خدمت کند که کاسه کوزه ها سرش شکسته شد و جور 3 سال انفرادی و تبعید را کشید.
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

bawafa1385 - المان - هامبور
جناب هو جا ورد .این مطالب شما که فرمودید تماما درگیری و مخالفت . به ملت و مملکت چه بوده. این اقا تماما برای ملت و ملکت مشکل افرید وبرای یار گیری و در گیری زیر عبای اخوند ها مخفی بود. به قنات ابادی سر دسته بیسج اقای مصدق بود که هر روز ان شیخ دستفروشان و ولگرد ها برای اقای مصدق دم مجلس جمع میکرد. که همانها صبح تا ظهر میگفتند زنده باد مصدق بعد از ظهر هم میگفتند مرگ بر مصدق.. وراث اقای مصدق بقول شما ملی گرا ها اقایان بازرکان. سنجاب. و صد ها نفر دیگر هستند که با پول نان وپنیر مردم برای ادامه تحصیل بخارج رفتند و پس از تحصیل با همین اقایان ملا ها هم داستان شدند. و بقیه ماجرا . اقا عجیبه باز شما میفرمائیدذملی گرائی....نمایندگان .ووراث ملی گرائی همین اقای بازرگان فرزند ذکور اقای مصدق بود که اولین نخست وزیر این اقایان بود و دیدید که چگونه خلخالی کفش خودشرا کوبید. بر فرق نخست وزیر شاگرد مکتب مصدق. جواب خیانت بملت را خوب گرفتند . لطفا پنج مورد خدمت ایشان را بفر مائید.خدمت عزیز.خدمت. نه درگیری . نه اختشاش..خدمت بملت و مملکت را بفرمادید
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

freedomforiran - انگلستان - لندن
surrena - ایران - ایران و Hoja Verde - ایران - تهران. منهم ایرانی قوی و سرفراز می خواهم. ایران باید جدا از هر مذهبی اداره شود ولی مهمتراز همه و قبل از هر چیزی ما باید انسانهای حقشناسی باشیم . امیدوارم هر چه زودتر به آرزوی ایرانی آزاد برسیم.
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
shd-yazd - ایران - یزد . مردم پشت سر تو و اهریمن نژاد باشند کافی است .لطفا صف را به هم نزنید.از شیراز به یزد راهی نیست
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
freedomforiran - انگلستان - لندن. من هم امیدوارم.
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
bawafa1385 - المان - هامبور. هوخا ورده(در زبان اسپانیایی میشه برگ سبز).این گفته ای را که شما میگید کاشانی هم گفت.پس از زندانی شدن مصدق گفت که این بابا برای مملکت کاری نکرد.کلن اخوندا با هر ناسیونالیسمی دشمن هستند.از جهاتی درست می فرمایید.با حزب توده رابطه پنهانی داشت و از گرو های تروریستی (حزب موتلفه و ..) استفاده ی ابزاری می کرد.ولی در ان برهه ی زمانی هیچ کس مانند او نمی توانست دولت استعماری انگلیس را به خاک بمالد و اگر از جانب او احساس خطر نمی کردند او را با کودتا سر نگون نمی کردند.شاه در زمان مصدق قدری ضعیف شده بود که بدون اجازه ی او هیچ کاری نمی کرد.نفت هم به که به ظاهر ملی شده بود.(پس از کودتا نفت به ظاهر ملی بود اما باز رویه ی پیشین تکرار میشد).ولی ایراد این است که او را بیخودی بیشتر از حد بزرگ می کنند.از این نظر مصدق هنوز محبوب است که بر خلاف نخست وزیران دیگر شاه که محصول انتخاب او بود از دل ملت برخواسته بود.مگه یک ادم چند نمونه خدمت می تواند داشته باشد؟ اگه این جوری بود 5 نمونه خدمت باقرخان و ستارخان را بگو.5 خدمت از تقی خان پسیان را بگو.5 خدمت از گاندی و ماندلا و...
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
bawafa1385 - المان - هامبورگ. https://www.youtube.com/watch?v=wI7ZmJYU4L0#1.
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

freydun - ایران - شیراز
bawafa1385 - المان - هامبور . حقیقتا وجود دانشمندان و محققینی مثل تو حیف است روی زمین باشد .خداوند ترا واهریمن نژاد را با کلیه ساواکی ها در یک مکان محصور کند که یکدیگر را گاز گرفته و تفسیر های عقل شکن بفرمایید.ما امروز باید مرغ میخوردیم ولی انداختیم سطل اشغال. چون از کامنت شما اسهال شده بود
پنج‌شنبه 16 مهر 1388

mashady - انگلیس - منچستر
اقایون چرا بجای یه کامنت کوتاه با هم بحث میکند اینجا که چت روم نیست
جمعه 17 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.