عدم توانایی کنترل ادرار در مردان

عدم توانایی کنترل ادرار در مردان

اگر مبتلا به عدم توانایی کنترل ادرار هستید، احساس خجالت و تنهایی بی دلیل است. زیرا شما تنها فردی نیستید که مبتلا به این عارضه شده اید. خبر خوب و مسلم این است که این اختلال قابل درمان می باشد. برعکس تصور عمومی که معتقد است این اختلال از نشانه های طبیعی افزایش سن می باشد ، باید گفت که این بیماری قابل درمان می باشد.


انواع بی اختیاری
1-    بی اختیاری ناشی از فشار: این نوع بی اختیاری در هنگام خم شدن و بلند شدن و ایجاد فشار به مثانه بروز می کند که باعث دفع مقدار کمی ادرار می شود. حتی بعد از عمل پروستات نیز چنین حالتی گزارش شده است.
2-    بی اختیاری پرفشار:این حالت در اثر انقباض بی دلیل مثانه رخ می دهد و باعث می شود که فرد نیاز ناگهانی و فوری به دفع احساس کند. در ثانی این فشار به قدری شدید است که فرد نمی تواند خود را تا رسیدن به توالت کنترل کند.
دلایل بروز بی اختیاری: عدم کنترل ادرار در مردان می تواند ناشی از بیماری های مختلفی مثل بزرگی پروستات، دیابت و پارکینسون باشد. حتی بعد از عمل جراحی پروستات نیز بروز می کند. بعضی مواقع بنا به دلایل نامشخص مثل مثانه بیش فعال این اختلال مشاهده می شود. تشخیص صحیح علت عارضه برای شروع درمان مناسب حائز اهمیت است.
کنترل علائم
بعضی مردان با کنترل میزان مصرف مایعات در طول شبانه روز و قطع مصرف مدتی قبل از خواب می توانند علائم را بهتر کنترل کنند. اگر چنین باشد که مشکل چندانی حاصل نمی شود، اما در این زمینه نباید خود را زیاد محدود کرد چون افراط دراین کار باعث بروز دهیدراته(کم آبی) بدن می شود.در ثانی ادرار غلیظ شده و ایجاد عفونت مثانه و بدتر شدن بی اختیاری می شود.
نوشیدنی های محرک
در مورد بعضی مردان تصور می شود که مصرف کافئین باعث بدتر شدن علائم می شود . سایر نوشیدنی ها ی کربناتی نیز چنین اثری خواهد داشت. مشروبات الکلی نیز با افزایش میزان ادرار اختلال را بدتر می کند. پس به طور کلی در چنین وضعیتی بهتر است مصرف نوشیدنی هایی مثل چای، قهوه، سودا و الکل را کاهش داد تا علائم نیز تعدیل شود.
نوع رژیم غذایی
در بعضی مردان گزارش شده است که غذاهای اسیدی و چاشنی دار باعث بدتر شدن بی اختیاری می شود. همچنین شکلات و شیرینی های مصنوعی نیز چنین تاثیری دارد. با این حال غذاهای محرک این وضعیت در افراد مختلف متفاوت است.
کاهش استرس برای بهبود
زندگی در صورت ابتلا به اختلال ، پرتنش خواهد بود. آموزش تکنیک های آرام سازی و رلکسیشن مثل ورزش های هوازی یا مدتییشن به کنترل بهتر علائم کمک می کند. عملیات بازخورد زیستی نیز روش دیگری می باشد که با مشاهده زمان دقیق انقباض ماهیچه های مثانه به کمک مانیتور های مخصوص می توان اطلاعات بهتری در این زمینه کسب کرد و عملکرد مثانه مشخص می شود.
آموزش مثانه
استفاده از تکنیک های رفتاری برای کنترل بی اختیاری مثل آموزش مثانه مفید است. برای مثال هر نیم ساعت یک بار برای دفع ادرار اقدام کنید، حتی در شرایطی که نیاز به دفع چندان احساس نشود. بعدها به مرور زمان فواصل بین دفع را افزایش دهید.
ثبت برنامه دفع
برای مدتی مقدار مصرف مایعات مختلف و توالی دفع را ثبت نمایید. علت هر گونه نشت ادرار مثل نوشیدنی زیاد ، حمل اشیاء سنگین و غیره .... را بنویسید. سپس آنچه ثبت کرده اید را به پزشک نشان دهید. این کار باعث می شود که پزشک بهتر بتواند علت عارضه را تشخیص دهد.

daiana - ایران - تهزان
مرد ها چیشونو تونستن کنترل کنند که این دومیش باشه
یکشنبه 12 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
بعد از ماهها که من هی بهتون علامت فرستادم راجع به اشکال علی چکه ای نوشتید. ولی ننوشتید که وقتی عی چکه ای داره نماز تقلبی اش را میخونه و یکدفعه چکه میکنه ایا نماز تقلبی اش باطله یا تقلبی میمونه؟
یکشنبه 12 مهر 1388

pahlavi100 - آمریکا - کالیفورنیا
به امید روزی که این عدم کنترل زمانی‌ که به دستبوس آقای خامنه‌ای نائل می‌شویم ، عود کند!.
یکشنبه 12 مهر 1388

bita-gh - انگلستان - لیدز
انتری نژاد هم نمیتونه خودشو کنترل کنه هر جا میر اونجا رو گند میزنه.........
یکشنبه 12 مهر 1388

sia_1983 - انگلیس - لندن
آقایون محترم، اگه نتونستین کنترل کنین سریع برین دفتر رئیس جمهوری ا.ن.
یکشنبه 12 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
ثبت برنامه دفع علی چکه ای دزدی و دروغ گفتن زیاده.
یکشنبه 12 مهر 1388

METRADAT - انگلستان - لیدز
علی چلاق و محمود الاغ از دو طرف کنترل ندارند.
دوشنبه 13 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
بیشتر از مطلب کامنت ها باحال بود ... لوووووووول
دوشنبه 13 مهر 1388

dannni - سوئد - استکهلم
daiana - ایران - تهزان//این حرفت رو از طلا روی کتابها باید بنویسید ولی من باتمام مردها فرق میکنم درسته قلب دز هستم ولی قلبی مهربونی دارم
دوشنبه 13 مهر 1388

bidin - ایران - ارومیه
مردها هیچ چی شونم که نتونن کنترل کنن.زنشو که میتونن. قابل توجه دایانا
چهار‌شنبه 15 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.