عوامل سرطان زا در رژیم غذایی

عوامل سرطان زا در رژیم غذایی

(به مناسبت هفته سرطان، 11 تا 17 مهر ماه)

 بعضی عوامل در رژیم غذایی که به بروز سرطان کمک می کنند، عبارتند از:

1- مصرف زیاد کالری:

مصرف زیاد غذا به بروز سرطان کمک می کند. یکی از دلایل آن افزایش خطر بیماری های ناشی از چاقی و انباشته شدن توده چربی در بدن است. بنابراین می توان چاقی را یک عامل خطر مهم برای بروز سرطان شمرد.

2- قند ساده:

قندهای ساده دارای کالری بالا و ارزش غذایی کم هستند. بعضی از مطالعات رابطه بین شاخص گلایسمیک بالای رژیم غذایی و بروز سرطان معده، رحم، تخمدان و روده بزرگ را تایید کرده اند.

شاخص گلایسمیک یک ماده غذایی نشان دهنده میزان افزایش قند خون در ازای مقدار کربوهیدرات موجود در غذا بعد از خوردن آن ماده غذایی است.

3- فیبر:

فیبرها که به مقدار فراوان در سبزی ها، میوه ها، حبوبات و غلات سبوس دار یافت می شوند، در مقابل سرطان اثر حفاظتی دارند.

فیبرهای غیر محلول همچون سلولز به مواد سرطان زا متصل شده و آنها را از دستگاه گوارش خارج می سازند. فیبرها همچنین از رشد سلول های سرطانی روده کم می کنند.

غلات بدون سبوس و منابع حیوانی عمدتا دارای فیبر بسیار کم، و میوه ها و سبزی ها و غلات سبوس دار دارای فیبر فراوان هستند.

مصرف روزانه 5 تا 6 واحد میوه و سبزی یا بیشتر در روز، خطر بروز سرطان را 20 درصد کاهش می دهد.

4- گوشت قرمز:

بعضی مطالعات رابطه بین مصرف گوشت قرمز و بروز سرطان کولون (روده بزرگ) و رکتوم ، پانکراس (لوزالمعده) و پروستات را نشان داده اند.

در مطالعات دیگری رابطه بین "آمین های هتروسیکلیک" که در جریان پخت گوشت در درجه حرارت بالا(مثل کباب کردن) به وجود می آیند، با سرطان سینه اثبات شده است.

5- چربی رژیم غذایی: 

مصرف زیاد چربی، به خصوص چربی حیوانی که غنی از اسیدهای چرب اشباع است، خطر بروز سرطان به خصوص سرطان سینه، کولون و پروستات را افزایش می دهد.

نشان داده شده است که چربی امگا3 در مقابل بروز سرطان اثر حفاظتی دارد. این چربی مفید در ماهی، انواع آجیل و تخمکتان وجود دارد.

گیتی بهدادی پور- کارشناس تغذیه
nahid amid - فرانسه - پاریس
مصرف گوشت و ماهی دودی شده سرطان زاست ، مصرف گوشت کباب شده روی اتش ذغال بطور دائم سرطان زاست. خوردن چیپس بطور مرتب سرطان اور است. اینا رو از یک دکتر متخصص در بیماری سرطان شنیدم ، واقعا نمی دونم تا چه حد حقیقت داشته باشه.
یکشنبه 12 مهر 1388

marjanedarya - ایران - اراک
ببخشید یکی به ما بگه پس چی بخوریم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1.
دوشنبه 13 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.