عادت ماهانه می تواند خطرناک باشد

عادت ماهانه می تواند خطرناک باشد

به‌طور طبیعی،‌عادت ماهانه خانم ها تقریبا هر 28 روز یک‌ بار رخ می‌دهد و البته خصوصیات قاعدگی (طول دوره‌ ماهانه، مدت خون‌ریزی و شدت آن) ممکن است بین خانم ها، متفاوت باشد. معمولا خون‌ریزی ماهانه 5 تا 7 روز طول می‌کشد و به طور طبیعی، حدود یک فنجان خون در این مدت از دست می رود.

اغلب خانم ها در دوره‌ای از زندگی خود، خون‌ریزی شدید قاعدگی را تجربه می‌کنند، اما بعضی از آنها تقریبا در تمام دوره‌ها، خون‌ریزی شدید دارند که این موضوع را نباید امری عادی و طبیعی تلقی کرد.

بسیاری از خانم‌ها تصور می‌کنند که خون‌ریزی‌های شدید قاعدگی امری طبیعی است، در حالی که این حالت ممکن است بسیار خطرناک بوده و علامت نوعی اختلال خونی باشد.

تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد که قاعدگی‌های شدید ممکن است علامتی از یک سری اختلالات انعقادی خون باشد.

وقتی خون منعقد نمی‌شود

محققان هشدار می‌دهند که خانم ها و پزشکان باید به نشانه‌های خون‌ریزی‌های بیش از حد توجه بیشتری داشته باشند و آن را امری طبیعی تلقی نکنند. بسیاری از این اختلالات انعقادی در خانم ها ناشناخته باقی می‌مانند، در حالی که ممکن است نشانه‌ای از وجود یک مشکل باشد. خانم هایی که دچار سیکل‌های قاعدگی شدید می‌شوند، باید بیشتر مراقب باشند، زیرا 25 درصد آنها مبتلا به اختلالات خونی ناشناخته هستند.

خون‌ریزی‌های زیاد دوران قاعدگی ممکن است نشانگر این باشد که خون به سادگی و به‌طور طبیعی لخته نمی شود. در بسیاری از موارد پزشکان به مشکلات انعقادی فکر نمی‌کنند. بسیاری از پزشکان دلایل هورمونی و یا وجود فیبروم‌ها را دلیل خون‌ریزی‌های شدید می‌دانند و در برخی موارد حتی با برداشتن رحم از طریق جراحی، اقدام به درمان این خون‌ریزی‌ها می‌کنند، در حالی که علت اصلی این مشکل وجود اختلالاتی در انعقاد خون است.

چرا و به چه علت؟

شایع‌ترین عللی که می‌توانند موجب خون‌ریزی شدید قاعدگی شوند عبارتند از:

- عدم تعادل هورمونی: در هر دوره ماهانه طبیعی، تعادل بین هورمون‌های استروژن و پروژسترون، بازسازی دیواره رحم (اندومتر) را تنظیم می‌کند. این دیواره در طول قاعدگی تخریب شده و از طریق خون‌ریزی خارج می‌شود. اگر تعادل بین هورمون‌ها به‌هم بخورد، اندومتر (دیواره رحم) بیش از حد رشد می‌کند و به ناچار باید خون‌ریزی بیشتری صورت بگیرد تا این دیواره بریزد و خارج شود.

گاهی خونریزی‌های شدید هنگام عادت ماهانه خانم ها، از یک اختلال انعقاد خون جدی ناشی می‌شود.

عدم تعادل هورمونی در دختران جوانی که برای اولین‌بار عادت ماهانه می‌شوند و همچنین در خانم هایی که به یائسگی نزدیک می‌شوند، ‌بیشتر رخ می‌دهد. هر علت دیگری که بتواند این تعادل هورمونی را به‌هم بزند، ‌ممکن است باعث منوراژی (خونریزی قاعدگی بیش از حد یا طولانی) شود، مثل بیماری‌های تیرویید که اغلب با داروهای هورمونی قابل کنترل است. هر چند، ‌استفاده نامناسب از داروهای هورمونی خود می‌تواند یکی از علل مستقیم منوراژی باشد.

- فیبروم رحم: این تومور خوش‌خیم و غیرسرطانی رحم، در سال‌های باروری شما ظاهر می‌‌شود. فیبروم رحم می‌تواند به خون‌ریزی قاعدگی شدیدتر از حد طبیعی و یا طولانی منجر گردد.

- پولیپ: پیشرفت رشد تومور کوچک خوش‌خیم در دیواره رحم (پولیپ رحم) می‌تواند موجب خون‌ریزی شدید یا طولانی قاعدگی شود. اغلب پولیپ رحم در سنین باروری و به علت تولید یا مصرف بیش از حد هورمون به وجود می‌آید و می‌تواند به خون‌ریزی در زمانی غیر از زمان قاعدگی (لکه بینی) منجر گردد.

- کیست‌های تخمدان: این کیسه‌های پر از مایع، داخل یا روی تخمدان‌ها ایجاد می‌شوند. این ضایعات اغلب خوش‌خیم هستند و به ندرت موجب بی‌نظمی‌‌های قاعدگی از جمله منوراژی می‌شوند.

- اختلال عملکرد تخمدان: نارسایی تخمدان‌ها در تولید، تکمیل و آزاد کردن تخمک (تخمک‌گذاری) می‌تواند موجب عدم تعادل هورمونی و در نتیجه منوراژی شود.

- آدنومیوز: این بیماری وقتی ایجاد می‌شود که غدد اندومتر در عضلات رحم جاسازی شود و اغلب موجب خون‌ریزی شدید و درد می‌گردد. در زنان میانسالی که تعداد بچه‌های زیادتری داشته‌اند، احتمال گسترش این بیماری بیشتر است.

- آی.یو.دی: این دستگاه داخل رحمی که برای جلوگیری از بارداری به‌کار می‌رود، موجب لکه‌بینی خفیف در زمان استفاده از آن می‌شود که اغلب پزشک مجبور به خارج کردن آن از رحم فرد بیمار می‌گردد.

آزادمرد - ایران - تهران
واقعا زن بودن سخت تر از مرد بودنه!
شنبه 11 مهر 1388

باقلوا - ایران - ایران
بهشت زیر پای مادر است. حتی خانومهایی هم که به هر دلیلی هیچوقت مادر نمیشن لیاقت بهشت رو میتونن داشته باشن.
شنبه 11 مهر 1388

شب قطبی - امارات - دبی
آزاد مرد ـایران ـ تهران.واقعا اینطور فکر میکنی؟بدترین عادت ماهیانه واسه آقایون متاهل اینکه هنوز ماه تموم نشده باید حقوق یه ماهتو دو دستی تقدیم عیال جان کنی.البته باید یه چیزی هم قرض کنی بذاری روش.بدبختی وقتی بیشتر میشه که قسط بانک و اجاره خونه رو نداده باشی.بعله دیگه.اگه خانمها ماهی یه فنجان خون کم میکنند بجاش ما آقایون هر ماه خونه مونو رو تو شیشه میکنند.اون هم چه شیشه ایی........
شنبه 11 مهر 1388

khonnas - امارات - ابوظبى
زن یا مرد ماندن سخت تر
شنبه 11 مهر 1388

nahiliتهران - ایران - تهران
شب قطبی - امارات - دبی. دلم برات می سوزه . آخی چی به سرت میاره این .
شنبه 11 مهر 1388

mah1 - ایران - تهران
شب قطبی الهیییییی بابا ازش جدا شو این خانم دراکولاست زن نیست! به خدا زنا هستن دنیایه از خود گذشتگی و فداکاری. یادمون نره
شنبه 11 مهر 1388

fereshteh nejat - امارات - دبی
شب قطبی - زیاد سخت نگیر آقا جان . بنظره من تو این زمونه چه زن چه مرد دارن سختی های زندگی را تحمل میکنند . میشه چه کرد ؟؟
شنبه 11 مهر 1388

darde del - سوید - مالمو
شب قطبی . من دارم به تو و مشکلاتت فکرمیکنم واییییییییییی که تو چی مئ کشی
شنبه 11 مهر 1388

katrina - اسکاتلند - گلاسکو
نمی دونستم که اقایون هم مخاطب این بخش هستندههههههههههههه
شنبه 11 مهر 1388

Parastoo06 - استرالیا - سیدنی
katrina - اسکاتلند - گلاسکو. نمی دونستم که اقایون هم مخاطب این بخش هستندههههههههههههه. (آقایون نخود هر آشن)!
شنبه 11 مهر 1388

martin moghaddam - المان - بن
شب قطبی - امارات - دبی. بهتره بری با یک مرد سیبیل کلفت زندگی کنی که نخای اجاره خونه بدی
شنبه 11 مهر 1388

METRADAT - انگلستان - لیدز
شب قطبی واقعا شب که البته شب مکی برات مناسبتره شنیدی . میگن عقل نباشه تن در عذابه . مگه مجبوری هر جفنگی بنویسی.
دوشنبه 13 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.