هیأتی از سینماگران ایرانی مهمان آکادمی اسکار

هیأتی از سینماگران ایرانی مهمان آکادمی اسکار

 کارگردان، نویسنده و بازیگر سینمای ایران به دعوت آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا (اسکار) به این کشور سفر می کنند.

رخشان بنی اعتماد، ابراهیم حاتمی کیا، فاطمه معتمد آریا، امین تارخ، رضا میرکریمی، محمدمهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، مجتبی راعی، علیرضا رئیسیان و مجتبی میرتهماسب اعضای این هیأت هستند که در مجموعه برنامه ای به نام "از نزدیک و شخصی" در لس آنجلس حضور خواهند یافت.

فاطمه معتمد آریا، بازیگر سینما و عضو این هیأت به بی بی سی فارسی گفت که این سفر در پاسخ به سفر ۸ عضو آکادمی اسکار به ایران در زمستان سال ۱۳۸۷ انجام می شود.

به گفته خانم معتمد آریا، دعوت از فیلمسازان ایرانی یک دعوت "کاملا صنفی" است و ربطی به روابط سیاسی دو کشور ندارد.

برنامه "از نزدیک و شخصی" که با همکاری آرشیو فیلم و تلویزیون دانشگاه کالیفرنیا برگزار می شود، به نمایش چند فیلم ایرانی و گفت و گو با دست اندرکاران آن اختصاص دارد.

فیلم هایی چون به همین سادگی (رضا میرکریمی)، بانوی گل سرخ (مجتبی میرتهماسب)، به نام پدر (ابراهیم حاتمی کیا)، سفر به هیدالو (مجتبی راعی)، مادر (علی حاتمی)، پرونده هاوانا (علیرضا رئیسیان)، گیلانه (رخشان بنی اعتماد) و هفت و پنج دقیقه (محمدمهدی عسگرپور) در این برنامه به نمایش در خواهد آمد.

در زمستان سال ۱۳۸۷ سفر گروهی از اعضای آکادمی اسکار به ایران که به دعوت خانه سینما انجام شده بود، مخالفت هایی را در ایران برانگیخت.

جواد شمقدری، مشاور وقت رئیس جمهوری ایران که اکنون به عنوان معاون سینمایی وزیر ارشاد معرفی شده است، در جریان آن سفر گفته بود: "مسئولات سینمایی تنها موقعی حق دارند با اعضای آکادمی اسکار و سینماگران هالیوود جلسه رسمی داشته باشند که آنها به خاطر توهین ها و افتراهایی که به ملت ایران در طی سی سال گذشته روا داشته اند عذرخواهی کنند."

او ساخت فیلم هایی مانند "بدون دخترم هرگز"، "۳۰۰" و "کشتی گیر" را نمونه هایی از توهین سینماگران آمریکایی به ایران دانسته بود.

آنتی اسلام - ایران - اهواز
جشن مهرگان بر همهء ایرانیان و ایران دوستان مبارک باد. از مسئولین سایت محترم ایرانیان انگلستان خواهش میکنم مطلبی در این رابطه برای آگاهی دوستان قرار دهند.
شنبه 11 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
جواد شمقدری دیگه سگ کیه؟ این احمق اصلا میدونه هنر یعنی چه که حالا برای هنرمندان شرط و شروط میذاره؟
شنبه 11 مهر 1388

artosh - ایران - تهران
مردک خجالت نمیکشه میگه باید عذر خواهی کنن. همهء ایرانیها از اینکه به فرهنگ ایران توهین شه خشمگین میشن. اما باید مد نظر داشته باشیم که چی شده که اونا این جسارت رو میکنن؟! 30 سال هست که مرگ بر امریکا میگن. پرچم امریکا رو آتش میزنن. اینا نباید عذر خواهی کنن اما اون کسی که در یک فیلم یک پرچم ایران(که البته بگیم پرچم جمهوری اسلامی بهتره) رو شکسته باید عذر خواهی کنه؟!!!!! . تنها زمانی بهمون احترام میذارن که ما احترام بذاریم. شما بهتره برید به توهین های 4تا کشور عرب مثل امارات و کویت و .. اعتراض کنید. هنوز یادمون نرفته که چند ماه پیش در فرودگاه دبی به بهانهء تفتیش چه بلایی سر دختران ایرانی آوردن. مرگ بر جمهوری اسلامی.
یکشنبه 12 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.