چگونه از سرماخوردگی مصون بمانیم؟

چگونه از سرماخوردگی مصون بمانیم؟

دوباره فصل سرماخوردگی و آنفلوانزا شروع شد. هیچ کدام از ما دوست نداریم به این بیماری ها مبتلا شویم و در بستر بخوابیم.

اگر شما دستوالعمل ها و مراحل ساده ی زیر را در زندگی خود به کار برید، می توانید بدن خود را طوری مقاوم کنید که با این بیماری ها بجنگد و پیروز شود:

مرحله 1) سعی کنید هر شب حداقل 7 تا 8 ساعت بخوابید. خواب کافی و مناسب باعث می شود بدن شما فرصت ترمیم و بازسازی پیدا کند و برای مقابله با حوادث روز بعد آماده شود.

مرحله 2) به طور مرتب دست های خود را با آب و صابون بشویید، خصوصاً بعد از آمدن از توالت و قبل از غذا خوردن. همچنین بعد از دست زدن به وسایل آلوده ای مثل میله های مترو و اتوبوس، پول، میز کار و مدرسه، کامپیوتر و ... حتماً دست های خود را بشویید.

در طی فصول سرد سال، میکروب های سرماخوردگی و آنفلوانزا در هر جایی وجود دارند و شما باید پیوسته دست های خود را تمیز نگه دارید.

همیشه کمی صابون (جامد، مایع یا کاغذی) همراه خود داشته باشید. اگر در جایی بودید که دسترسی به آب و صابون نداشتید، می توانید از دستمال های کاغذی پاک کننده و ضد عفونی کننده ی مرطوب استفاده کنید. این دستمال ها را می توانید از داروخانه تهیه کنید.

مرحله 3) وقتی دست هایتان آلوده است، از دست زدن به صورت، چشم ها، بینی و دهان خود، پرهیز کنید، زیرا این محل ها، به آسانی میکروب ها را از دست های شما به داخل بدن تان منتقل می کنند. می دانیم که انجام این کار سخت است و به همین دلیل به شما توصیه می کنیم که دست های خود را تا حد ممکن از میکروب ها و آلودگی ها پاک نگه دارید.

مرحله 4) در طی فصل زمستان، هوا سرد و خشک می شود و این مسئله روی نحوه مقابله بدن شما با میکروب ها تاثیر می گذارد.

مشکل مهم در این فصل، آبریزش بینی است. محلول سرم فیزیولوژی، سلامت سینوس ها را ارتقا می دهد. این محلول را می توانید از داروخانه تهیه کنید.

تمرینات یوگا نیز سلامت سینوس ها را افزایش می دهد، در حالی که قبلا تصور می شد باعث آبریزش بینی می شود.

اگر به محلول سرم فیزیولوژی دسترسی نداشتید، می توانید تحت نظر پزشک و طبق توصیه ایشان از محلول آب و نمک استفاده کنید، ولی مقدار نمک و آبی را که باید با هم مخلوط کنید، پزشک باید تعیین کند، چون ریختن نمک زیاد در آب، باعث زخم و آسیب مخاط بینی می شود.

یک یا دو بار در روز بینی خود را با این محلول سرم فیزیولوژی شست و شو دهید. این شست و شو اجازه نمی دهد، مجدداً عفونت و میکروبی در حفره سینوس ها جمع شود.

این روش، بهترین روش طبیعی برای جلوگیری و بهبود سرماخوردگی و آنفلوانزا است.

مرحله 5) البته، برای تکمیل مراحل فوق و برای حفظ سلامت بدن و تقویت آن، نیاز به چند مورد دیگر هم دارید:

* برنامه غذایی مناسب و متعادلی داشته باشید، یعنی از تمام گروه های غذایی (نان و غلات- سبزی ها- میوه ها- شیر و لبنیات- گوشت ها و حبوبات و تخم مرغ) به میزان کافی و لازم استفاده کنید تا بدن دچار کمبود مواد مغذی نشود.

خصوصا مصرف میوه ها و سبزیجات تازه را فراموش نکنید. مصرف منابع غذایی ویتامین C مثل انواع مرکبات، کیوی و آناناس، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و بر مقاومت آن در مقابل بیماری ها می افزاید.

* به طور مرتب ورزش کنید.

* تحت نظر پزشک از شربت ها و قرص های مولتی ویتامین استفاده کنید. البته دقت کنید که این مکمل ها استاندارد بوده و دارای کیفیت خوبی باشند. لذا از داروخانه های معتبر آنها را تهیه کنید.

* آرام باشید و روش و رفتار مثبتی را در زندگی خود پیش بگیرید و سعی کنید به بهترین نحو، استرس ها و اضطراب ها را از خود دور کنید. استرس و فشارهای روحی باعث کاهش قدرت دفاعی بدن در مقابل میکروب ها و عوامل بیماری زا می شوند.

هشدارها:

1- اگر از کسی مثل فرزند یا پدر و مادرتان، در منزل مراقبت می کنید تا بیماری او بهبود یابد، مراقب سلامتی خود نیز باشید تا بیماری آنها به شما سرایت نکند.

2- هر چند وقت یک بار، برای مدت 10 دقیقه پنجره ی اتاق خود را باز کنید تا هوای اتاق تعویض شود و کیفیت آن بهبود یابد.

3- می توانید تحت نظر پزشک از واکسن آنفلوانزا استفاده کنید.

sa_soroush - ایران - تهران
دو تا لیمو ترش و یک قاشق عسل توی یک لیوان آب حل کنید. بخورید یک روز بیشتر دوام پیدا نمی کنه. آب لیموترش به همراه تفاله توش. من همیشه همین کار رو می کنم حتی نیاز به خوردن قرص سرماخوردگی پیدا نمی کنم. خود دانید
جمعه 10 مهر 1388

amin7777 - انگلستان - منچستر
sa_soroush - ایران - تهران . آره ولی من ویسکی و یه کم آب جوش هم اضافه میکنم.
شنبه 11 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.