نمایندگان ایران و آمریکا در ژنو گفت و گو کردند

نمایندگان ایران و آمریکا در ژنو گفت و گو کردند

بی بی سی : معاون وزیر امور خارجه آمریکا و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در حاشیه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در ژنو، به صورت دوجانبه گفت و گو کرده اند.

دیدار ویلیام برنز و سعید جلیلی روز پنجشنبه ۹ مهر (اول اکتبر) در زمان استراحت بین جلسات صبح و عصر نخستین روز از دور تازه مذاکرات مربوط به پرونده هسته ای ایران انجام شده است.

گزارشی از جزئیات این ملاقات منتشر نشده است.

ملاقات مقامات دو کشور در این سطح، از فروردین ماه سال ۱۳۵۹ که روابط رسمی میان دو کشور قطع شد بی سابقه بوده است.

آقای جلیلی پس از پایان مذاکرات در یک کنفرانس خبری گفت که این گفت و گوها را مثبت ارزیابی می کند.

او گفت دو طرف توافق کرده اند که این مذاکرات در ظرف یک ماه آینده ادامه پیدا یابد.

خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز که خود در گفت و گوها حاضر بود گفت که مذاکرات بعدی پیش از پایان ماه اکتبر انجام خواهد شد.

او گفت که این مذاکرات در مورد نگرانی جهانی از برنامه هسته ای ایران و موضوعات دیگری که ایران مطرح کرده انجام خواهد شد.

اشاره آقای سولانا به مجموعه پیشنهاداتی است که ایران به گروه ۱+۵ ارائه کرده است.

او همچنین گفت که ایران تعهد کرده است که به زودی، "شاید در چند هفته آینده" اجازه بازرسی از تأسیسات در دست ساخت غنی سازی اورانیوم خود را به بازرسان سازمان ملل بدهد.

کسری ناجی، خبرنگار اعزامی بی بی سی فارسی به ژنو، به نقل از منابع مطلع می گوید که در مذاکرات روز پنجشنبه، لحن نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ نسبت به دور قبلی مذاکرات که سال گذشته برگزار شد "آرام تر" و دوستانه تر بوده است.

گفت و گو میان نماینده ایران با نمایندگان کشورهای گروه ۱+۵ در ژنو در شرایطی انجام شد که طرفین مذاکره پیش تر در مورد موضوع گفت و گوها نظرات متفاوتی ابراز کرده بودند.

ایران گفته بود غنی سازی اورانیوم را حق خود می داند و حاضر نخواهد بود در مورد این حق گفت و گو کند.

اما کشورهای گروه ۱+۵ می گویند که ایران باید در اجرای قطعنامه های سازمان ملل، غنی سازی اورانیوم را متوقف کند.

آقای جلیلی پیش از سفر به ژنو گفته بود که نگاه کشورش را به این گفت و گوها، "راهبردی، بلند مدت و مبتنی بر همکاری" است.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران هم گفته بود که ایران آماده گفت و گوهایی "طولانی"، "هدفمند" و "سازنده" است.

او همچنین پیشنهاد کرده بود که مذاکره میان ایران و گروه ۱+۵ تا سطح سران ارتقاء یابد.

این سخن به معنای ابراز آمادگی آقای احمدی نژاد برای نشستن بر سر یک میز با رئیس جمهوری آمریکا تلقی شد.


آمادگی آمریکا به بحثِ تنها با ایران

رادیو فرانسه : یک مقام آمریکایی در واشنگتن گفت که آمریکا آماده است نماینده اش با نمایندۀ ایران گفتگو هایی خارج از نشست گروه 5+1 در ژنو، داشته باشد. این مقام که نخواست نامش فاش شود، افزود که فرصت های تنفسی که بین جلسات کاری در ژنو داده می شود به هیآت های نمایندگی مختلف امکان انجام بحث های دو جانبه ای را می دهد. وی خاطر نشان کرد که موضوع این گفتگو ها میان ویلیام برنز و سعید جلیلی، رئیس هیأت مذاکره کنندۀ ایرانی، بنا به تشخیص معاون وزارت امور خارجۀ آمریکا انتخاب خواهد شد و اوست که تصمیم می گیرد چه پیامی اضافه برآنچه در نشست عمومی 5+1 با ایران مطرح شده است به نمایندۀ ایران منتقل کند.
یک مقام دیگر آمریکایی در واشنگتن گفت که چنین بحث های دو جانبه ای، هرچند استثنایی است، ولی قبلاً نیز میان آمریکا و ایران در خصوص افغانستان و عراق، سابقه داشته است. بنا به گفتۀ مقامات واشنگتن آمریکا انتظار دارد که در نشست 5+1 با ایران
1-بحث در بارۀ برنامۀ اتمی ایران در صدر مسائل مورد مذاکره قرار گیرد.
2-ایرانیان امکان بازرسی سریع و بدون محدودیتی را از تأسیسات قم به بازرسان بین المللی بدهند.
3- بحث در بارۀ اقدامات دیگری که ایرانیان باید انجام دهند تا ماهیت غیر نظامی فعالیت های اتمی ایران تضمین شود صورت گیرد.
4 -ایرانیان تعهد کنند که یک روند حقیقی مذاکرات آغازگردد و تاریخی برای نشست های تازه تعیین شود.
آمریکا خاطر نشان کرده است که در عین حال که پذیرفته است برای نخستین بار همراه با نمایندگان پنج قدرت بزرگ دیگر پشت میز مذاکره با ایران بنشیند، در صورتیکه مذاکرات به نتیجۀ مطلوب نرسد، بررسی مجازات های دیگر را علیه ایران دنبال خواهد کرد. یک مقام دیگر آمریکایی گفت" آمریکا به یک روند بی پایان مذاکره، یعنی گفتگو کردن تنها برای لذت حرف زدن، علاقه ای ندارد. ما خواستار اقدامات ملموس هستیم و مذاکرۀ قلابی نمی خواهیم". بنا بر گزارش خبرگزاری فرانسه، آمریکا به این پیشنهاد، که در آخرین دقایق مطرح شده است و غنی سازی اورانیوم برای یک نیروگاه آزمایشی را توسط یک کشور ثالث پیش می کشد، با احتیاط برخورد کرده است.
یک مقام دیگر آمریکایی گفته است که نشست روز پنجشنبه به گفتگو اختصاص خواهد داشت و نه به فشار. وی با این حال افزوده است که آمریکا در بارۀ مجازات های جدید بررسی های زیادی کرده است که در صورتیکه لازم باشد اعمال خواهد شد و تلاش برای اعمال مجازات های تازه ادامه خواهد یافت.
وزیر دفاع فرانسه، هروه مورن، نیز در مصاحبه ای با روزنامۀ Le Parisien Aujourd'hui، گفته است که در صورتیکه ایران تا ماه دسامبر به در خواست های آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ نگوید، تصمیم به اعمال مجازات های جدید ضروری خواهد بود. وی گفت" فرانسه در این خصوص مصمم است و استراتژی دیگری وجود ندارد. زیرا ایران هر روز ثابت می کند که برنامۀ اتمی نظامیش را دنبال می کند و این در تضاد کامل با تعهدات بین المللی است". امروز پنجشنبه، همۀ چشمها به سوی ژنو دوخته شده است که میزبان نشست گروه 5+1 با ایران است. این نشست در سطح معاونان وزرای امور خارجه انجام می شود و از سوی ایران هیأتی به ریاست سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در آن شرکت می کند. این اولین نشست بین المللی است که از ماه ژوئیۀ 2008 تا کنون در بارۀ برنامۀ هسته ای ایران برگزار می شود.
waxy - امریکا - سیاتل
فشارها ی داخلی و شعارهای ضد روس و چین باعث شد قبل از اینکه دیر بشه برن دست به دامن اونها شن
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

قلدر - ایران - تهران
چه خوب.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
همیشه می ترسیدم که این سیاه برزنگی اوباما مردم ایران را بفروشد متاسفانه این اتفاق افتاده است - (روزی که رییس جمهور شد یه کامنت توی این سایت گذاشتم با این مضمون اوباما همه ما را خواهد فروخت)
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
امروز چه روز بدی بود متکی به آمریکا رفت و با چند نماینده کنگره دست داد و صحبت کرد. جلیلی با نماینده آمریکا در ژنو ناهار خورد و اوباما از مواضع جمهوری اسلامی در ژنو تمجید کرد. آقای اوماما ندا و سهراب ما را چند فروختی - به همین زودی آخرین نگاه ندای ایران را فراموش کردی و دستان خونین شان را صمیمانه فشردی ؟ امروز چه روز بدی بود
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
امروز چه روز بدی بود متکی به واشنگتن رفت و با چند نماینده کنگره دست داد و صحبت کرد. جلیلی با نماینده آمریکا در ژنو ناهار خورد و اوباما از مواضع جمهوری اسلامی در ژنو تمجید کرد. آقای اوماما ندا و سهراب ما را چند فروختی - به همین زودی آخرین نگاه ندای ایران را فراموش کردی و دستان خونین شان را صمیمانه فشردی ؟ امروز چه روز بدی بود
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

قلدر - ایران - تهران
من از طرفداران جنبش سبز عذر مى خوام این 1یا 2روزه نظرهایی که میومد از طرف خودم نبود یه اشتباهى پیش اومد که نگم بهتره.و به هر کس که بى احترامى شده پوزش مى خوام. من خودم از طرفداران جنبش سبزم.
جمعه 10 مهر 1388

نسل سوخته - ایران - کرج
باز به یاد دموکراسی باز به یاد مصدق تاریخ ایران همچنان در گردش همیشگیش سیر میکند از همون اول هم می دونستم اوباما این کار خواهد کرد این هم طبیعی است چون اوباما به فکر مردم آمریکاست نه ایران ولی آمریکا باید فریاد مردم را بشنود و دوباره کودتای مصدق را مرور کند مشروعیت دولت احمدی نژاد برابر است تنفر مردم ایران که در نهایت پیروز واقعی قائله هستند.
جمعه 10 مهر 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
دیدید چطور احمدی نژاد ملعون همه چیز را در رابطه با انرژى هسته ای باخت ودر اجلاس ژنو قرار شد غنی سازی از این به بعد در کشور ثالث انجام شود دیدید که چه مفتضحانه تسلیم شدند بدون اینکه هیچ امتیاز درخوری بتوانند بگیرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟می گفتـنــــــد احمدی نژاد شجاع است و ذره ای از حــــق ملــــت کوتــــاه نمـــــــی آید ؟؟؟ حالا که دیدم ذره که هیچ احمدی نژاد کیلومتـــــرها کوتــــــاه آمـــــــد .می گفتند خاتمی ترسو بود و کوتاه می آمد !حالا احمدی نژاد بیشتر کوتاه آمده یا خاتمی؟؟؟ حالا اگر خاتمی این کار را کرده بود پدرش را آتش می زدند اما چون احمدی نژاد این گند را زده همه شان به به و چه چه راه می اندازندکه چه گند خوبی بود آفرین بر گندی نژاد که همه چیز را باخت.
جمعه 10 مهر 1388

ساعت 12 - ایران - تهران
به هیچ کسی امید نیست مردم باید خودشان این رژىم ددمنش را سرنگون کنند خارجیها دلشان برای ما نسوخته است و با حکومت آخوندی به راحتی و مثل همیشه (درپشت پرده)کنار آمده و می آیند.خدایا امیدمان به توست حرکت می کنیم یاری مان کن.
جمعه 10 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
قسمت اول . این اشتباه بود ومیباشد و خواهد بود که آغازفتنه خمینی در 30 سال پیش را انقلاب ملت ایران بدانیم این یک تاتر خوب آماده شده غربی بود که به جهانیان نشان دهد که ایرانیان ملا پرست و خواهان جمهوری اسلامی بوده اند ولی واقعیت اصلی که خیلی ها تا حالا هم نفهمیده اند و نمی خواهند بفهمند آن بود که امریکائیان کشورایران را به انگلیس و فرانسه فروختند و بعد از آن شاه که سریدار مالکیت امریکا در ایران بود میبایست می رفت و انگلیس و فرانسه سریدار جدیدشان خمینی را به ایران فرستادند .
جمعه 10 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
قسمت دوم. وظیفه خمینی آن بود که خرج کشور را تا آنجا که ممکن است پائیین بیاورد چه در زمینه دولتی و چه در زمینه اجتماعی و مردمی و ریخت پاش های زمان شاه را از یاد مردم ببرد- سواد آموزی در سطح مسجد را مرسوم کند و هر چیزی که بوی غربی و در نتیجه پول برایش پرداخت میشود ممنوع نماید وآزادی دادن را آن طور که در دول پیشرفته وجود دارد منع و منفور جلوه دهد و ایشان و ارذل اسلامی دستنشانده هم این خواسته های مالکان جدید ایران فرانسه و انگلیس را تا به حالا صد در صد اجرا کردند.
جمعه 10 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
قسمت سوم. اصلا مسئله آزادی ملت ایران مطرح نبوده و نیست و نخواهد بود ملت ایران مانند دیگر ملت های جهان سومی در قفسی گرفتار است و گشودن درب قفس توسط گرفتاران درقفس از نظرحقیقی دولتمردان غربی ونه از نظر مطبوعات غربی به هیچ وجه ممکنه امکان پذیرنبوده و نخواهد بود چرا آقای بوش با آن همه قلدری در عراق یک نگاه هم به ایران نکرد آیا از ارتش وازده شکست خورده ایران از صدام میترسید و یا از آلات جنگی کهنه روسی ایران-علت آن بود که بوش به مال فرانسه و انگلیس حق حمله نداشت و فقط به فحش دادن و تحدید کردن های توخالی اکتفا کرد.
جمعه 10 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
قسمت چهارم. کشورهای غربی با تاتر بازی کردن دوباره سعی در نشان دادن و اظهار بی اطلاعی از تشکیلات اتمی ایران می کنند همین غربی ها با ماهوارهای نظالمی قادرند عکس یک خودکار رابگیرند و حرکت آن را در جیب کت صاحبش ردگیری کنند ولی در مورد تشکیلات اتمی ایران کور بوده اند - مسئله حقیقی آنست که می خواهند در فروش نیروی برق اتمی در ایران با در صدر بسیار بالا سهیم شوند و آن هم امکان پذیر خواهد بود که اگر ایران سوخت اتمی را از غربی ها و یا روس ها بخرد و آن هم با قیمت بسیار بالا ودر نتیجه سود فروش برق اتمی دولت کودتا از تشکیلات اتمی ایران زیر 20 در صد خواهد بود و خرید سوخت اتمی 80 درصد سود را برای غربی ها میرساند.
جمعه 10 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
قسمت پنجم. امریکا سال هاست با وجود واگذاری ایران به فرانس و انگلیس درصد تلکه کردن این دو کشور در مورد ایران است. و مانند بازی کنی که در بازی شرکت داده نشده است و از آن دلخور است میگوید یا می گذارید من بازی کنم وگرنه ا بازی را خراب می کنم و از دور سنگ می اندازم و یا توپ را پاره می کنم. برای پوشاندن چشم و بستن گوش و دهان و دست و پای مردم ایران جهان سرمایه داری غربی و شرقی تمام آلات کشتار وشکنجه و غیره را به ایران داده اند و دولت اسلامی موظف به استفاده از آن در قبال نارضایان است.
جمعه 10 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
قسمت ششم. اون داره من هم می خوام حالا هر چه عرب حاشیه خلیج فارس است می گویند ایران نیروی اتمی داره پس ما هم می خواهیم چه عشقی می کنند غربی ها وقتی این کلمات را میشنوند.
جمعه 10 مهر 1388

haghighatgo - ایران - برلین
قسمت هفتم. اصلا اوباما کی هست که در مورد مسائل اتمی ایران ورجی بازی میکنه یک قدری برای اسرائیلی ها قلدری کرد که بهش خندیند وگفتند برو گمشو عده ای در ایران خیال کردند که اگر اوبامارئیس جمهور بشود با یک جاروب برقی می آید ایران و تمام اراذل دولت کودتا از ایران پاک می کند و حالا غافلگیر شدند که در این مسئله جان و آزادی ایرانیان مطرح نیست بلکه باجگیری اتمی است و فقط مسئله پولی و امتیازی است و تمامش تاتر است.
جمعه 10 مهر 1388

niyusha - امریکا - لس انجلس
از این اوباما هم بدم میاد..چی شد اینا که مرگ بر امریکا میگفتندحالا دیگه هر کی بفکر منافع خودش هست معلوم نیست چقدر ایرانو دوباره ببخشند.شاید اگر بوش بود بهتر البته شاید حالم گرفته دیگه من یکی نا امید ناامیدم ..
جمعه 10 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.