احکام تعدادی از معترضان به نتیجه انتخابات صادر شده است

احکام تعدادی از معترضان به نتیجه انتخابات صادر شده است

آوایی: دادگاهها با رعایت ترتیبات قانونی برگزار خواهد شد

یک مقام قضایی جمهوری اسلامی از صدور رای دادگاه علیه شماری از بازداشت شدگان حوادث بعد از انتخابات خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - علیرضا آوایی، رئیس کل دادگستری استان تهران، در مصاحبه ای گفته است که دادگاه برای بیست نفر از متهمان حوادث پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری حکم صادر کرده اما این احکام هنوز قطعی نشده است.

به گفته اقای آوایی، متهمان هنوز حق اعتراض و تجدید نظر خواهی از این احکام را دارند و ممکن است آرای صادر شده در دادگاه تجدید نظر قطعی، تبدیل و یا نقض شود.

وی گفته است که به همین دلیل، اطلاع رسانی در مورد اسامی محکومان تا قبل از صدور رای نهایی، غیرقانونی و غیرمنصفانه است.

رئیس دادگستری استان تهران افزود که روند رسیدگی به اعتراضات به آرای فوق آغاز شده و ابراز امیدواری کرد که "در دادگاه تجدید نظر یک بررسی عادلانه و دقیق صورت گیرد و تلاش می شود که پرونده در دادگاه تجدید نظر، بررسی مجدد و تصمیمات قانونی اتخاذ شود."

در پاسخ به سئوالی در مورد برگزاری جلسات دیگری برای محاکمه بازداشتیان حوادث بعد از انتخابات، رئیس کل دادگستری استان تهران گفت که "احتمال می دهم در این خصوص دادگاه های زیادی نداشته باشیم و شاید یکی دو جلسه بیشتر از این دادگاه ها باقی نمانده باشد."

این مقام قضایی افزود که "البته این دادگاه ها با رعایت ترتیبات قانونی برگزار می شود" اما در این مورد توضیح بیشتری نداد و مشخص نکرد که آیا قرار است محاکمات بعدی هم به صورت دستجمعی برگزار و از تلویزیون پخش شود و یا اینکه روش دیگری به کار گرفته خواهد شد.

رئیس کل دادگستری تهران در مورد شمار کسانی که قرار است محاکمه شوند، نوع اتهامات آنان و تاریخ برگزاری دادگاه های بعدی نیز اظهار نظر نکرد.

در انتظار پرونده 'افراد خودسر'

رهبر جمهوری اسلامی نحوه برگزاری محاکمات را تایید کرده است

علیرضا آوایی به پرونده "افراد خودسر" نیز اشاره کرد و گفت که "پرونده این افراد باید از دادسراهای عمومی و انقلاب تهران به دادگاه ارسال شود تا رسیدگی به آنها آغاز شود."

ظاهرا منظور از "افراد خودسر" ماموران دولتی است که گفته می شود به اتهام سوء رفتار با بازداشت شدگان، از جمله ضرب و جرح و قتل شماری از آنان، دستگیر شده اند اما مشخص نیست که آیا در میان آنان، افراد دیگری، از جمله نفرات پلیس ضد شورش، ماموران بسیجی و اعضای گروه موسوم به لباس شخصی ها هم وجود دارند که گفته شده مسئول حمله به تظاهرکنندگان و جرح و قتل تعدادی از آنان و تخریب اموال مردم بوده اند.

به گفته آقای آوایی، پس از تکمیل پرونده و صدور کیفرخواست علیه این افراد، پرونده ها به دادگاه ارسال می شود.

وی گفت هر پرونده ای که به دادسرا ارجاع شود، در دادگاه مطرح و مورد رسیدگی قرار می گیرد و افزود "برای ما فرق نمی کند، چه افراد خودسر و چه دیگران."

پس از اعلام نتیجه مناقشه برانگیز انتخابات ریاست جمهوری در ماه مه (خرداد ماه)، تظاهرات اعتراضی در تهران و شماری دیگر از شهرهای ایران برگزار شد که واکنش خشونت آمیز ماموران دولتی و بازداشت صدها نفر، از جمله شماری از منتقدان دولت را در پی آورد.

تا کنون پنج جلسه محاکمه دستجمعی تعدادی از بازداشت شدگان، از جمله شماری از فعالان سیاسی و منتقدان سرشناس دولت، برگزار و جریان محاکمه از رادیو و تلویزیون دولتی ایران پخش شده است.

در این محاکمات، پس از قرائت کیفرخواست دادستان، که حاوی تحلیل های سیاسی و طرح اتهام هایی در این زمینه بوده است، متهمان سرشناس به اعتراف پرداخته و ضمن قبول کیفرخواست، معمولا اتهام های دیگری را علیه خود و گاه سایر افراد غیر مرتبط با پرونده ها مطرح کرده اند.

این دادگاه ها با انتقاد گسترده تعدادی از روحانیون سرشناس، فعالان سیاسی، حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج ایران مواجه شده که نحوه برگزاری محاکمات، پخش تلویزیونی آنها و اعترافات متهمان علیه خود را مغایر روال قابل قبول دادرسی توصیف کرده و احکام دادگاه را بی اعتبار اعلام کرده اند.

در مقابل، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه های نماز روز عید فطر، این نوع محاکمه و اعتراف متهم به زیان خود را مورد تایید قرار داد هرچند گفت که وارد کردن اتهام علیه افراد غیرمرتبط با پرونده قابل قبول نیست.

در آخرین جلسه محاکمه از این نوع، گفته شد که به منظور رعایت قانون آئین دادرسی کشور، رسانه های همگانی اجازه ندارند اسامی متهمان را منتشر کنند هرچند در کیفرخواست دادستان، مشخصات کاملی از آنان وجود داشت و تلویزیون دولتی هم اعترافات را، البته بدون نشان دادن تصاویر نزدیک از چهره متهمان، پخش کرد.

cheshmak1000ta - ایران - تهران
توجه*** توجه/ یک فرصت استثنایی***. همزمان با کشف تاسیسات غنی سازی در قم و آزمایشات موشکی سپاه ؛ مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 در ژنو نیز برگزار می گردد. شبکه خبری الجزیره در قسمت نظر سنجی با مطرح کردن سوال:. هل تعتقد أن برنامج إیران النووی یشکل تهدیدا للمنطقة العربیة؟ "آیا شما به تهدید آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران اعتقاد دارید ؟. و پاسخ های بله و خیر را برای آن مشخص کرده است. پیشنهاد میکنم همه با هم در این نظر سنجی شرکت کنیم/. این نظرسنجی در وسط صفحه سایت الجزیره و سمت چپ سایت قرار گرفته. پاسخ آری=نعم. پاسخ خیر= لا. پس از انتخاب ؛نعم؛ یا لا گزینه تصویت رو بزنید و در مرحله بعد عبارت خواسته شده رو درون کادر وارد کنید و دوباره ؛تصویت رو بزنید/. ادرس سایت جهت شرکت در نظرسنجی:. https://www.aljazeera.net/Portal
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

BahalNL - هلند - ارنهم
علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه های نماز روز عید فطر، این نوع محاکمه و اعتراف متهم به زیان خود را مورد تایید قرار داد؟؟؟!!!. رو که نیست سنگ پای قزوینه. جز اینکه فقط علی گدا این بیداگاها تایید کنه.به روباه میگن شاهدت کیه میگه دمم. به امید روزی که ما خامنه ای خونخوار و دارودسته حرومزاده شو بالای دار ببینیم.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

artosh - ایران - تهران
به یه مطلبی برخوردم. بد ندیدم که اینجا بگم. یه وبلاگی هست که ماله یه جوجه پشمالوی بسیجیه. وارد وبلاگ شدم به پستی برخوردم با این عنوان:. (پدر و مادرم به فدایت آقا(این رو با افتخار میگم)) اینم لینکش :(https://daneshjoyebasiji.blogfa.com/post-88.aspx) . یه داستان مضخرف هم نوشته بود. فقط خواستم این نکته رو بگم که این موجودات روانی به پدر و مادرشون رحم نمیکنن، چطور میخوان به مردم ایران و حتی جهان رحم کنن؟ باید به دنیا بفهمانیم که اگر این حکومت به سلاح هسته ای مسلح شود همهء دنیا رو فدای رهبر دیوانه و خودشیفتهء خود میکند.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

hamid_ad - ایران - ایران
با سلام خدمت شما دوست عزیز می‌خواستم سر واژه نام سران جمهوری ضد ایرانی‌ را برای شما بنویسم تا به کاراکتر و شخصیت آنها پی ببرید . خامنه‌ای = خائن به اسلام ملت نماینده اهریمن و ایستالین. احمدی نژاد = اسطوره حماقت مرد دیوانه ایرانی‌. رفسنجانی‌ = روباه فرتوت سراسر نکبت جانی اژدها ننگ ایرانی‌. موسوی = مرد وفادار سر آمد وطن و ایرانی‌.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
cheshmak1000ta - ایران - تهران. تشکر٬ از اطلاع رسانی شما٬ زنده باد ایران آزاد.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
شرکت مخابرات ایران از تاریخ 20 آبان به بعد به تمام کسانی که از یاهو در ایران استفاده می کنند یک ایمیل زده، عنوان ایمیل هست: "کارت اینترنت مجانی" وقتی این ایمیل رو باز می کنی یک KEY logger با حجم 32 کیلوبایت نصب می شه و از اون به بعد تمام چیزهایی که تایپ می کنید هر 20 دقیقه به آدرس ایمیلresearch@irantelecom.ir فرستاده می شود و به این ترتیب از تمام مطالبی که تایپ می کنید باخبر می شوند.اطلاع رسانی کنید
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

immigrant sea bird - انگلستان - وست ساسیکس
اون خامنه ای یه دستی بایدم تایید کنه.اخه بیچاره می ترسه همون نون خشکی که شبا سر سفره مجتبی و .. می زاره قطع شه. اینو واسه این گفتم چون یادمه قرائتی روباه توی برنامه ای می گفت رفتیم خونه رهبر تو خونه واسه افطاری هیچی نداشت. من یخچالشو نگاه کردم فقط توش نون خشک بود با یه کاسه کوچیک ماست که اونو واسه افطار خوردیم..اخی بیچاره رهبر مظلوم بچه ها راجب هر چی می نویسین راجب علی رهبر چیزی ننویسین دلش میشکنه
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

youme - ایران - اصفهان
جالبه که احکام خود این انتخابات ساختگی هیچوقت صادر نمی شه. اما احکام معترضین به اون چرا. راستی چرا باید معترضین به انتخابات مجازات بشند؟
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

zohre dubai - امارات - دبی
دروغشان آنقدر کثیف بود و بزرگ بود . که برای اثباتش توان دست بر قرآن گذاشتن نبود. دست بر ملت گذاشتید؟. با تیر و گاز و باتوم......... اگر دنیای دیگری باشد ، که آرزو دارم باشد،. خدایی هست... عدالتی از خداییش هست.... پس وااااااااااااااااااااااای بر شما
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

youme - ایران - اصفهان
khodemanitar - اسکاتلند - ابدین. شما از کجا چنین اطلاعی دارید؟ خبری که می گید خیلی غیر محتمله. حداقل بخشهایی از اون غیر منطقیه!
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
دادگاههای انگیزیسیون اسلامی شما وقتی وکیلی نیست جرم مشخص نیست با رئیس دادگاه هم که یک اشغال اسلامیست... خاک بر سرتان همین.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

gogoli - ایران - تهران
ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو ..... بابا تو دیگه کی هستی؟ نمیشه حرفتو بدون فحش دادن بزنی؟ کجا بزرگ شدی؟
یکشنبه 12 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.