نوروز جهانی شد

نوروز جهانی شد

پس از سال ها انتظار و ارائه درخواست ثبت جهانی نوروز به سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد - یونسکو - سرانجام هشتم مهر ماه مهمترین جشن باستانی ایرانیان به ثبت جهانی رسید.

درخواست ثبت نوروز به عنوان میراث غیر ملموس جهانی تقاضای مشترک کشورهای ایران، هند، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، قزاقستان، پاکستان و ترکیه بود.

ثبت جهانی نوروز با نمایندگی ۷ کشور از کشورهای برگزار کننده این مراسم و مدیریت ایران در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربیانجام شد. اما در این میان جای دو کشور مهم برگزار کننده نوروز یعنی افغانستان و تاجیکستان خالی بود.

بر اساس گزارش ها افغانستان به تازگی به کنوانسیون میراث ناملموس جهانی ملحق شده و نتوانسته خود را برای همکاری در این پرونده آماده کند اما به عنوان یکی از مهمترین کشورهای برگزار کننده نوروز سهم قابل ملاحظه ای در جهانی شدن این جشن دارد.

نوروز همواره عید سال نو در افغانستان بوده اما در دوره اشغال این کشور توسط ارتش سرخ و سپس تسلط طالبان بر این کشور، برگزاری آن با مشکلات و محدودیت هایی همراه بوده است.

با این همه اهتمام جهانی به مسائل افغانستان و همچنین توجه به آئین و رسوم این کشور پس از سقوط طالبان باعث شد که برگزاری نوروز هم در این کشور مورد توجه جهانی قرار گیرد و شناخت تازه ای از این جشن باستانی به دست دهد.

در عین حال دیگر کشور فارسی زبان منطقه یعنی تاجیکستان هم به دلیل این که عضو کنوانسیون میراث ناملموس جهانی یونسکو نیست، از حضور در این پرونده بازمانده است.

به دنبال فروپاشی اتحاد شوروی و کسب استقلال کشورهای عضو آن تجلیل از جشن نوروز بجز تاجیکستان در کشورهای دیگر آسیای میانه، یعنی ازبکستان، قرقیزستان، قزاقستان و ترکمنستان نیز جایگاه خاصی را کسب کرده است.

هرچند نوروز جشن ملی مردم آریایی محسوب می شود، ولی در طول تاریخ تجلیل این جشن در میان مردم ترک زبان منطقه آسیای مرکزی، یعنی ازبکها، قرقیزها، قزاقها و ترکمنها نیز رایج بوده است.

از جمله کشورهایی که در ثبت جهانی نوروز همکاری کرده اند ازبکستان است که جمعیت زیادی از این کشور از جمله در سمرقند و بخارا به زبان فارسی صحبت می کنند و دارای پیوند های قوی و مشترک فرهنگی با کشورهای منطقه از جمله ایران است.

به اعتقاد پژوهشگران، قلمروی که هم اکنون مردم آسیای مرکزی در آن به سر می برند، در گذشته مکان اصلی سکونت مردم آریایی بوده و این امر موجب گسترش چشمگیر سنت ها و آیین های نوروزی در میان مردم این منطقه شده است.

در آن سوی آسیای مرکزی و قفقاز یعنی در کشور های ترکیه و عراق هم کردهای این دو کشور نیز نوروز را جشن بزرگ خود می دانند و آن را گرامی می دارند.

هم اکنون بزرگداشت نوروز در کشورهای آسیای مرکزی و جمهوری آذربایجان در سطح دولتی صورت می گیرد و فرارسیدن آن با تعطیلی عمومی همراه است. دست کم بیش از ۱۰۰ میلیون نفر در جهان هر ساله در آغاز بهار نوروز را جشن می گیرند و و مراسم مربوط به آن را برگزار می کنند.

در سال های اخیر برگزاری نوروز جنبه جهانی تری به خود گرفته و برخی از شهرهای اروپایی نیز آن را به رسمیت شناخته اند اما در جالب توجه ترین آنها سفره هفت سین در کاخ سفید و پیام نوروزی رئیس جمهوری امریکا است که چند سالی است نوروز را به طور رسمی شادباش می گوید و از برگزاری آن در آمریکا که به تنوع فرهنگی این کشور کمک می کند، مباهات می کند.

darya_r - انگلستان - لیورپول
یـــــــــــــــــــــــــــــــــوهههههههههههههههههووووووووووووووووو
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
من اصلا از این موضوع خوشحال نشدم و البته باید گریست زیرا جشن نوروزی که امروزه برگزار میشود آن جشنی نیست که در 3000 سال پیش برگزار میشد بعد از یورش ددمنشانه اسلام ضد بشر به ایران به فرماندهی عمر و علی قداره بند و تسلط مغول وارش بر این سرزمین رفته رفته آئین و روش نوروزی از میان رفت و بخاطر اینکه اسلام ضد بشر با شراب مخالف بود هفت شین نوروزی به هفت سین تبدیل شد و یاوه نامه محمد بزک آرای سفره سفره هفت شین شد با جهانی شدن نوروز افکار پلید اسلامی به ثبت رسید شاید عده بیشری از ایرانیان آگاهانه و یا ناآگاهانه از این موضوع خوشحال باشد اما باید گریست و ایرانیان قبل از ثبت جهانی میبایست به فکر بازگرداندن فرهنگ و آئین اصیل نوروزی باشند
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

FarTaj - کانادا - مونترال
فقط ایرانی‌‌ها همین یک مشکل را داشتند که خدا رو شکر این هم حل شد!!!
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

kara - هلند - رتردام
؛ثبت جهانی نوروز با نمایندگی ۷ کشور از کشورهای برگزار کننده این مراسم و مدیریت ایران در ابوظبی پایتخت امارات متحده عربیانجام شد.؛. حالا چرا ابوظبی؟ کسی میدونه چرا؟
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

METRADAT - انگلستان - لیدز
سپاس اهورای دادگر.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

berahnegi - فرانسه - پاریس
با سلام.کسی‌ می‌تونه بگه این یعنی‌ چی‌؟کردهای ترکیه و عراق هم نوروز را جشن خود می‌دانند و آن را گرامی‌ میدارند!!!!!!!!!!یعنی‌ میخواین بگین که نوروز اصلاً ربطی‌ به کردها ندارد و فقط خودشونو قاطی‌ میکنن!!کسی‌ که این حرف رو می‌زنه یا اصلا تاریخو بلد نیست یا می‌خواد تاریخ رو منحرف کنه و یا اینکه می‌خواد تفرقه بندازه،من هیچی‌ نمیگم یعنی حالو حوصله شرح دادن این موضوع رو ندارم.فقط این رو یادمون نره که چه خوشمون بیاد چه نیاد ، کردها از اصیلترین قومهای آریایی هستند چه در عرق یا ایران یا هر کجای دنیا! این رو هم بگم این جور حرفها فقط باعث بیشتر شدن مشکلات امروزه ایران می‌شه و هیچ سود دیگری ندارد.گفتنیها زیاده ولی‌ در حوصله ما نیست و اینجا هم جاش نیست! شاد و پیروز باشید
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

RajabRingo - سوپد - گوتنبرگ
berahnegi - فرانسه - پاریس - اصلا دنیا متعلق به کردهاست اصلا همه چی مال کردهاست بر منکرش ..........
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

persianshadow1 - انگلستان - برایتون
بسیارخوشحام از این موضوع .خبر خوبی بود. سپاس .
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
پس از سرنگونی این حکومت تازی در ایران، ما هیچ نیازی به رسمیت یونسکو برای چیزی نداریم. ما کشور خودمون رو خاهیم داشت و رسمیتی که مغول ازبکی و تازی ابوظبی درش دست داشته باشه به درد ما ایرانی ها نخاهد خورد. نوروز رو هر کسی می تونه جشن بگیره، ولی اگر هدف تنها نوروز است و هدف دزدی یادگارهای نیاکان ما ایرانیان نیست که باید درست برگزار شود و شراب و گاتها(سرودهای زرتشت) بر سر سفره هفت سین، یا هفت شین گزاشته شود.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
باعث شادی ماست اما چرا در امارات برگذار شد؟ به اونا چه ربطی داره؟ مگه همونا نیستن که خلیج فارس ما رو تحریف می کنن؟
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

amirgabar - ترکیه - استانبول
berahnegi فرانسه-پاریس .من باهات موافق هستم .دمت گرم. کردها هزاران سال نوروز را جشن میگیرند,با اینکه با امدن اسلام همواره سبب شد که روز قربان و فطر را جای گزین کنند ولی موفق نشدند.به نظر من کردها تنها ملتی هستند که با وجود قتل عام دولتی مثل ترکیه با اصرار تمام به جشن وشادی در این روز پرداخته.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

easy_busy - مالزی - کوالالامپور
واااای خیلیییی خوشحال شدم
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
sam2009 - آلمان - آمدن . berahnegi - فرانسه - پاریس. جانا سخن از زبان ما می گویی.درود بر شما
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

majid63 - فرانسه - پاریس
اخر ثبت شد! تبریک میگم به ۱۰۰ میلیون نفر در جهان.و به کوری چشم اخوندها!
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

wine leaves - انگلیس - لندن
بزودی دولت اسلامی و اسهالی ایران تلاش خواهد کرد که این عید نوروز را از تقویم جهانی خارج کند تا باعث نا خشنودی دوستان عرب نشود همانطور که اسم خلیج فارس را یکی یکی از کتابها حذف میکنند .
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

sabze sabzam - بلژیک - بروکسل
سام 2009المان سلام دوست عزیز بیا جنبه ها و زیباییهای هفت سین را در نظر بگیر و سعی کن بابت این مساله انقدر ناراحت نباشی ما فعلا اهداف بالایی در سر داریم که بعد به امید خدا این مشکل به راحتی حل میشه در ضمن فعلا نوروز جهانی شده هفت سین یا هفت شین ان هنوز ثبت نشده واون بسته به ذوق و هنر خود ماست.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

samanx93 - ایران - رشت
درود به کوروش بزرگ مایه ی افتخار همه پارسی زبانان
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

mahyar1212 - ایران - تهران
جه عجب یه خبر خوش شنیدیم . sam2009 - آلمان - آمدن زیاد خودت درگیر این حرفا نکن یواش یواش همه چی ردیف میشه اینا میخواستن اصلا نوروز نابود کنن ولی نتونستن به امید خدا سین به شین برمیگردونیم
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
sam2009 - آلمان - آمدن من نمیدونستم هفت شین بوده ولی پیشنهاد میکنم بجای تازی نامه از امسال همه شاهنامه رو بذارند سر سفره
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
تسلیت به عاشقان تازیان وحشی که فکر و ذکرشان اشاعه ی ننگین ترین دین تاریخ بشر است متاسفانه در هیچ کشوری خیانتکار به اندازه ی ایران نیست دل بستن به اسلام دقیقا مثل اینکه در اسرائیل تولد هیتلر را جشن بگیرند.!!!!!!!!!!!!!!!!
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

ehsan_2nd_time - یوکی - لندن
من که نگرفتم چی شد ! بخاطر نوروز ، هشتم مهر ماه رو ثبت کردن ؟! از باد به شقیقه چه مربوط ؟ هشت مهر کجا ، نوروز کجا ؟
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

sam2009 - آلمان - آمدن
در پاسخ به کاربر گرامی sabze sabzam - بلژیک - بروکسل --. با توجه به نام کاربریتان معلوم است که طرفدار موسوی هستید موسوی که خیانتش روزبروز آشکار میشود موسوی که میگوید با تحریم مخالف است و ور چهارچوب نظام فعالیت میکند - فعالیت در چهارچوب نظام یعنی در زیر عبادی خامنه ای معتاد بودن است و به پاداش این دستمال بدست گرفتن های موسوی همسرش زهرا رهنورد استاد دانشگاه میشود - حال چندین نفر کشته بشوند یا زندانی کک موسوی هم نمیگزد بگذریم اینها مربوط یه این گفتمان نیست فقط خواستم یادآوری کنم که به چه راههی میروید ؟. --- اما پاسخ شما-. من از اصالت نوروز حرف می زنم شما از زیباییهای هفت سین راستی شما زیباییهای هفت سین را درچه میبینید اگر اینطور باشد که زیباییهای عید کریسمس غرب و یا عید نیان (بهار) چینیها از زیباییهای هفت سین بیشتر و بهتر است شاید زیباییهای هفت سین شما این باشد که یاوه نامه (قرآن) محمد بر سر سفره است و یا آغاز بهار را با با چند واژه تازی شروع میکنید و میگویید یا مقلب القلوب و الابصار ....
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

berahnegi - فرانسه - پاریس
rajabringo-سوئد-گتنبرگ اول فکر کن بعد کامنت بذار،بفهم چی‌ داری میگی‌! من ایران رو با کرد و بلوچ و عرب و آذری و فارس و همه و همه دوست دارم نه با یک قوم خاص! اگه شما خوشت نمیاد بهتره همونجا پیش نژاد پرستهای سوئد بمونی.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

guevara - سویس - زوریخ
خواهش میکنم این ویدیو رو ببینید.هر ساله کوردهای شمال(ترکیه) جشن نوروزشون به خاک و خون کشیده میشه بدست این مغولهای وحشی،اینهم یه لینک از نوروز تو شمال کوردستان،خودتون ببینید که مغولها چقدر وحشیانه زن و کودک رو میزنند.خواهش میکنم این ویدیو رو ببینید. https://www.youtube.com/watch?v=qaH-gncO4jk
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

parang - سوید - سوندسوال
ehsan_2nd_time - یوکی - لندن . دوست عزیز منظور اینه که روز 8 مهر یعنی دیروز جشن نوروز یه جشن جهانی اعلام شد. RajabRingo - سوپد - گوتنبرگ. دنیا از ان کسی نیست و خواهشا لپ کلامو بگیر بعد شروع کن به بذل و بخشش دنیا.منظور دوستمون از فرانسه با برداشت شما متفاوته!!
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

zagros_FINLAND - فنلاند - هلسینکی
ابوظبی !؟؟؟ نوروز جشن اقوام ا ریا ی است. من اطلاع ندارم که عربها هم آریا ی باشند. این آخوند ها از همان اول انقلاب میخواستند و میخواهند نوروز را کمرنگ کنند. جشن زرتشت ، جشن اقوام آریا ی پیروز
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

setare_shab - ایران - تهران
berahnegi فرانسه-پاریس ... amirgabar - ترکیه - استانبول . من با هاتون موافقم تازه کردها نوروز رو خیلی باشکوهتر جشن میگیرند . پیروز باشید
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

mahboobeh - بلژیک - بروکسل
دوست عزیز سام 2009 المان من همیشه به جای کتاب یاوه محمد شاهنامه فردوسی استاد بزرگ را میگذارم بر سفره هفت سین زنده باد ایران و نوروز جاودان.
جمعه 10 مهر 1388

kiavosh - بلژیک - بروکسل
. sam آلمان-آمدن. . دوست عزیز از اول هم هفت سین بود و نه هفت شین و این یک نیرنگی است از طرف رژیم که هفت سین رو به هفت شین تبدیل کنند و نوروز رو از بین ببرند. دوست عزیز قبل از حملهٔ تازی‌ها به ایران همهٔ ایرانی‌‌ها فارسی‌ حرف میزدند به طور کامل و شراب یک کلمهٔ عربی‌ هست و در فارسی‌ به شراب میگیم باده و میبینی‌ که باده اصلا هیچ ربطی‌ به هفت سین یا هفت شین نداره. اگر که دوست داشتید می‌تونم در مورد نوروز بیشتر براتون توضیح بدم،ولی‌ خواهش می‌کنم چیزی رو که رژیم دوست داره رو در پیش نگیرید و بذارید نوروز همون نوروز بمونه با هفت سینه زیباش که هر کدومش نماد یک چیزی است. پیروز باشید بدرود
جمعه 10 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
نوروز فقط جشن ایرانه. ملتهایی هم که نوروز رو جشن میگیرند به خاطر اینه که قسمتی از کشور ایران بودند.- عید ما رو دزدیدن/ دارن باهاش پز میدن/
جمعه 10 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
تا گور شود چشم این عربها و دولت ایران و هر کسی که سعی بر نابودی نوروز این سنت اریائی را داشت و دارند.تاریخ نوروز بر می گردد به دوره جمشید شاه. قران تازی را از سر سفره نوروز بر دارید.
جمعه 10 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
چقدر برای رژیم بد شد چون ابداً انتظار نداشت که چنین جشن کهنسال ایران جهانی شود. رژیمی که هر روز در صدد است بخشی از تاریخ ایران و حتی جهان را منهدم کند از درج این خبر بسیار ناراحت می شود چون نقشه های مخرب خود را در خطر می بیند. علت آن هم واضح است چون اینها ایرانی نیستند و با ایران و ملت غریبه اند. اتفاقاً باید گفت اینها از صهیونیستها و آمریکائیها و دشمنان ایران هستند که فقط بمنظور انهدام کشور و مردم به حکومت رسیده اند.
جمعه 10 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
kiavosh - بلژیک - بروکسل - درود بر شما. کاملا درست گفتید. کاش همه قبل از حرف زدن کمی فکر میکردند. کلمه عربی ((شراب)) کجا و جشن نوروز کجا.
شنبه 11 مهر 1388

sabze sabzam - بلژىک - بروکسل
با سپاس از توضیحات کیاووش بلژیک.درپاسخ به سام المان دوست عزیز نام کاربری من هیچ ربطی به موسوی ندارد من فقط همراه وهمصدا با مردم هستم ودر ضمن اگر الان مردم فکر میکنند موسوی راه نجاتشون هست من هم به باورشون احترام میگذارم درهر حال سبز سبزم یعنی طرفدار صلح وارامشم.
شنبه 11 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.