نابودی نیمی از تالاب گندمون در ۷ روز آتش سوزی

نابودی نیمی از تالاب گندمون در 7 روز آتش سوزی

آتش سوزی در تالاب "گندمون" بروجن وارد هفتمین روز خود شد این در حالی است که وزش باد شعله های آتش را به بخشهای وسیعتری در مناطق شمالی تالاب هدایت کرده و نیمی از تالاب 800 هکتاری را به کام مرگ برده است.

آتش بی مهاری که از روز شنبه 28 شهریور تالاب گندمان را به تنوری داغ برای سوزاندن علفزارها و مراتع اطراف بدل کرده است همچنان در حال سوزاندن و نابود کردن بستر گیاهی و جانوری تالاب است. با این حال تلاشها برای خاموش کردن آتش غلفزارها از حضور ماموران محیط زیست و جوامع محلی فراتر نرفته است.

یک متخصص و فعال محیط زیست در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام اینکه تا امروز شنبه 4 مهرماه متاسفانه تالاب همچنان می سوزد و دود منطقه را پوشانده است گفت: مهار این آتش نیاز به عزمی جدی دارد و با امکاناتی که در استان هست می توان این آتش را مهار کرد با این حال توجهی به طور جدی به نابودی این تالاب نشده و هفت روز مداوم است که می سوزد.

هومان خاکپور افزود: سطح تالاب گندمون پوشیده از علفزار و نیزارهای پر پشت است. با این حال بیش از 70 درصد عمق یک متری خاک این تالاب ترکیبی از مواد عالی و غنی است و می تواند به تداوم آتش سوزی کمک کند. زمین تالاب در حال حاضر مثل تشکی ابری است و وضعیت خطرناکی دارد با وزش نسیمی هم می تواند شعله ور شود و به طور مطلق تالاب را نابود کند.

خاکپور همچنین با تشریح چگونگی آتش سوزی و مسیر حرکت آتش تاکید کرد: آتش از مسیر جنوبی تالاب در نزدیکی روستای نصیرآباد از روز شنبه شروع شد و به سمت غرب و جنوب غرب و سپس مناطق شمالی تر تالاب بالا آمد. با این همه تا امروز آتش به اراضی کشاورزی شهر گندمان و روستای کتک رسیده است.

این فعال محیط زیست که بارها به محل آتش سوزی مراجعه و از این فاجعه زیست محیطی عکس برداشته اضافه کرد: آتش سوزی در روز شنبه اتفاق افتاده در حالی که روز دوشنبه نیروهای امدادی و مسئولان از وقوع آتش سوزی مطلع شدند. با این حال در روزهای سه شنبه و چهارشنبه خبر اطفای آتس سوزی منتشر شد در حالی که تا امروز (شنبه 4 مهر ماه) آتش و باد به جان تالاب افتاده اند و همین الان در حال سوختن است.

تالاب گندمان که به خاطر احداث سد بر روی تالاب چغاخور در سالهای اخیر در حالت خشکی کامل به سر می برد منبع باروتی برای شعله ور شدن آتش تخریب زیستگاه حیات وحش در منطقه بوده است. به گفته شاهدان عینی پرندگانی مثل حواصیل و دوزیستها و خزندگانی مثل مارماهی در آتش سوخته اند.

هومان خاکپور فعال محیط زیست پیشتر در این باره به مهر گفت: آب رودخانه آق قلا در طول سالیان متمادی به تالاب گندمان می ریخته و خروجی آن نیز به رودخانه گلاکبک و سپس به کارون سرازیر می شده است ولی احداث سد که آب را برای زمینهای کشاورزی "سفید دشت" و "فرا دنبه" و همین طور کارخانه فولاد و سیمان تامین می کرد تالاب را به خشکی مطلق نزدیک کرد.

این فعال محیط زیست اضافه کرد: احتمال عمدی بودن آتش سوزی بسیار زیاد است چرا که مدتی قبل سازمان محیط زیست با شکارچیان در این منطقه درگیر و مانع فعالیت آنها شده بود و این احتمال وجود دارد که شکارچیان تالاب را به آتش کشیده باشند.علیرغم تلاشهای مأمورین منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست، آتش نشانی، شهرداری، نیروهای انتظامی، پایگاه های بسیج و افراد محلی آتش تاکنون مهار نشده و تالاب در حال سوختن بوده است.

تالاب گندمان نام خود را از شهری تاریخی که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده و به همین نام خوانده می شود (گندمان) گرفته است. این منطقه که در شهرستان بروجن واقع در استان چهارمحال بختیاری قرار دارد یکی از شکارگاههای بهرام گور و منطقه ییلاقی خانواده های سلطنتی در قرن های گذشته بوده که برخی آثار به جا مانده از سکونتگاههای آن زمان در برخی نقاط تالاب به چشم می خورد.

تالاب گندمان جزء تالاب های ثبت شده در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی "لندن - 1352" است.

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
هیچ نگران نباشید الان bluestar - ایران - تهران چند آیه میگه آتیش خاموش میشه. تو کارش خیلی وارده!! به جون مموتی
چهار‌شنبه 8 مهر 1388

parian - امارات - دبی
hamesheh bahar-انگلستان-لندن اونجا بهت یاد ندادن به اعتقادات بقیه احترام بزاری؟
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

ardesheer - امرپکا - نپو پورت
parian - امارات - دبی منظورت چیه یعنی اتش با ایه قران خاموش میشه
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
خاک بر سر بلو ملو با اون حکومت چلاقش که تنها کارش غلامی کردن به تازی ها و کنیز کردن مادرش برای تازی ها است. تف بر خاندان تازی و تازی پرستان منفور و چرکین مغز، تف، تف، تف
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

parian - امارات - دبی
ardesheer-امریکا نخیر اون با حرفش به قران توهین کرد.قران برای هدایت زندگیه بشره نه چیز دیگه
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

siamaktg - ایران - تهران
وقتی 15 روز یکی از فاز های عسلویه در اسفند بدون اینکه قسمتیشو بتونن مهار کنن می سوزه ... صدا و سیما هم صداش در نمیاد ... آیا میشه سوختن این تالاب رو بزرگ کرد؟؟؟. گند گزاری هایی که داره می شه تو مملکت .. بیشتر از 10000 تا از این تالاب ها خسارت داره
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
hamesheh bahar - انگلستان - لندن. کلی خندیدم جوجه علامه bluestar کجایی..
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

rawa76 - انگلیس - برمینگهام
بله بله البته کاملا در طول سالها معلوم شده قران چقققققدر انسانها را هدایت کرده ......ولی چجوری/از خود محمد هم بپرسی نمیدونه.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
parian - امارات - دبی نه خوشمزه ایه یعنی جملات زیبا و ردیف حالا خودت چسبوندی به قرآن از ذهن منحرف جنابعالی است نه بقیه . بعدش هم ناراحتی نخون برو تو سایت قرآن اظهار فضل کن .بعدش هم حالا که می بینیم این اسلامیون افراط گرا بیشتر به بقیه زور میگن! با باتوم و شیشه و....
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.