بهبهانی توضیح داد، دزدی علمی تایید شد

بهبهانی توضیح داد، دزدی علمی تایید شد

آقای بهبهانی توضیح داد، تعریف دزدی علمی را همه فهمیدیم. چیزی شبیه همان تعریف "نرخ بیکاری" که رئیس دولت کودتا هم در مناظره‏هایش بر آن تاکید داشت! ببینید: 


به گزارش ایسنا، دکتر حمید بهبهانی طی نمابری اظهار کرده است: متاسفانه هرچه پیشتر می‌رویم آنانی که خدمتگزاران خدوم این ملت را بر نمی‌تابند و از سپیدترین سپیدهای سیاهی می‌سازند، دایره اتهاماتشان را روز به‌روز به این خدمتگزاران کوچک مردم وسیع و وسیع‌تر می‌کنند اگرچه این نوع حملات به دور از انصاف و مردانگی است و مهم‌تر اینکه با اخلاق رسانه‌ای نیز هیچگونه سازگاری ندارد اما خدا را شاکرم که عزیزانی اینچنین بار گناهان این بنده را بر دوش می‌کشند.

وی ادامه داده است: اما درخصوص این اتهام ناروا چون روشنایی روز مشخص است که مقاله مذکور نوشته خود اینجانب است و این مقاله حداقل 5 تا 7 سال قبل نگاشته شده است. برای عموم کارشناسان ارشد و دارندگان پایه دکترا کاملا مبرهن است که به‌کارگیری قسمتی از مقالات دیگران با ذکر منبع و ماخذ کاملا مجاز بوده و اینجانب که صاحب بیش از پانصد مقاله علمی هستم نیز بر این مساله وقوف دارم. از آنجاکه این مقاله تلخیصی از یک پایان‌نامه‌ی دکترای حدودا چهارصد صفحه‌ای بوده است و دارای 60 تا 70 رفرنس و مرجع، مقاله‌ی مذکور به تلخیص از آن پایان نامه، در دوازده صفحه خلاصه شده است. لذا تعدد منابع و ماخذ موجب شده است که اشتباها ذکر نام برخی منابع از قلم بیفتد.

بهبهانی تاکید کرده است: این مساله موجب رد آن نمی‌شود که اساسا این مقاله متعلق به اینجانب بوده و دکترین مطرح شده در آن نیز ماحصل پژوهش دانشجوی مقطع دکترای همکار اینجانب و خود اینجانب است و مجددا تاکید می‌کنم که به مقاله‌ای دزدی اطلاق می‌شود که کل مقاله با تغییر نام مصادره به مطلوب گردد. در همین راستا جالب است سایت محترم نیز فقط به‌کارگیری قسمت‌هایی از مقاله اشاره کرده است، لذا آفتاب آمد دلیل آفتاب. اما بازهم تاکید می‌کنم که من به شدت از باز شدن فضای نقد منصفانه طرفداری می‌کنم و به منتقدان خویش ارج می‌نهم ولی تنها نگرانی من این است که با اینگونه فضاسازی‌های مغرضانه تخریب به جای نقد نهادینه شود.

در همین رابطه و با توجه توضیحات واقعا روشنگرانه آقای بهبهانی، نیما امینی آورده است

تعریف حیرت‌آور وزیر راه از سرقت علمی!

دیدم وزیر محترم راه در تعریف دزدی علمی گفته است: "مجددا تاکید می‌کنم که به مقاله‌ای دزدی اطلاق می‌شود که کل مقاله با تغییر نام مصادره به مطلوب گردد. در همین راستا جالب است سایت محترم نیز فقط به‌کارگیری قسمت‌هایی از مقاله اشاره کرده است، لذا آفتاب آمد دلیل آفتاب."

وقتی این تعریف را خواندم کاملا شوکه شدم. انگار آقای بهبهانی تا به حال در دانشگاه حضور نداشته‌اند. تعریف آقای بهبهانی، وزیر محترم راه و ترابری، با تعریف رایجی که از دزدی علمی وجود دارد به طور خیره‌کنندگی تفاوت دارد. کافیست به یکی از وب‌سایت‌های دانشگاه‌های غربی مراجعه کنید تا تعریف آنها را از دزدی علمی (plagiarism) ببینید. به عنوان نمونه در اینجا تعریف انگلیسی و ترجمه فارسی دزدی علمی از نگاه دانشگاه هاروارد را آورده‌ام:

Plagiarism is the theft of someone else's ideas and work. Whether a student copies verbatim or simply rephrases the ideas of another without properly acknowledging the source, the theft is the same.

ترجمه فارسی: سرقت علمی، دزدی ایده یا اثر فردی دیگر است. چه آن هنگام که دانشجو کلمه به کلمه کپی‌برداری کند یا به سادگی ایده‌های دیگری را به زبانی دیگر بیان کند بدون آنکه منبع را بدرستی یادآور شود، دزدی به یک صورت است.
آ

نطور که در دانشگاه‌های آمریکا به دانشجویان آموخته می‌شود، حتی استفاده از یک جمله فردی دیگر بدون ذکر منبع سرقت علمی بوده و مجازات بسیار سنگین مردودی در درس یا حتی اخراج از دانشگاه را به دنبال دارد. با تعریف آقای بهبهانی از سرقت علمی، نه تنها ایشان تا به حال سرقت نکرده که فکر می‌کنم کمتر آدمی در دنیا پیدا شود که مرتکب سرقت عملی شده باشد.

البته با تعریف دانشگاهی از سرقت علمی، آقای بهبهانی صراحتا به سرقت علمی اعتراف کرده است.

 

shiva_v - ایران - شیراز
این احمقها دیگه کی هستند ..حیف اسم استاد که به این آدمهای دزد بدن.این طور آدمها در حد در بانی وزارت هم نیستن چطور میشن وزیر خدا میدونه و احمقی نژاد.؟؟!!!
چهار‌شنبه 8 مهر 1388

silvester - ایران - تهران
اخه این بحث ها چه فایده ای دارد!؟
چهار‌شنبه 8 مهر 1388

vandidad.iran - ایران - کرمانشاه
قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس؟!!!. لعنت به هرچی دروغگو
چهار‌شنبه 8 مهر 1388

قلدر - ایران - تهران
همشون دزدند
چهار‌شنبه 8 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
فعلا توی مقامات جمهوری اسلامی رقابت افتاده که هر کی ثابت کنه از اون یکی دیگه دزد و قالتاق تره تا بدین ترتیب هر چه بیشتر نزد رییس همه قالتاق ها عزیز بشوند
چهار‌شنبه 8 مهر 1388

IranBozorgMehr - ایران - اهواز
دزدی در هر پیرامونی برای تازی و تازی زاده و تازی پرست بهترین نیکوکاری است چون همه در راه نادان و ناتوان پروردگاری به نام الله بکار برده می شود تا بندگان دزد خود را راهی بهشت پوشالی خود کند.
چهار‌شنبه 8 مهر 1388

punisher - ایران - شیراز
پینوکیو که یکی و دو تا نیست....!!!!
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
هیچ میدونید این استاد شریف راهنمای تز دکترای جناب مموتی بوده اند
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

kadkhoda saeid_uk - انگلیس - منجستر
دزدی یکی از کاراییه که از اجدادشون به ارث بردن. این کامران کثافت یه نامه نمیتونه بنویسه چه برسه به مقاله.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

dadash88 - ایران - ایران
حرف درستی را جناب بهبهانی بیان کرده است. مگر دیگر محققان از گفته های دیگران استفاده نمیکنند!! مگر نوشته هایی که موجود است همه زاییده فکر خود انسانهاست؟ همه‌ی آنچه که به عنوان مقاله علمی نگارش میشود اگر ارجاع به منابع را در پای خود نداشته باشد از درجه‌ی علمی ساقط میشود!! آنگاه اینگونه بیان کرده میشود!! جای بسی تاسف است که اگر همفکران ما از سخنان دیگران را عینا تکرار کنند به به و چه چه خواهد بود ولی اگر آنانی که ما با ایشان مخالفیم عمل کنند همه گونه تهمت را شامل حال آنان خواهیم کرد.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

cheshmak1000ta - ایران - تهران
توجه*** توجه/ یک فرصت استثنایی***. همزمان با کشف تاسیسات غنی سازی در قم و آزمایشات موشکی سپاه ؛ مذاکرات هسته ای ایران با 1+5 در ژنو نیز برگزار می گردد. شبکه خبری الجزیره در قسمت نظر سنجی با مطرح کردن سوال:. هل تعتقد أن برنامج إیران النووی یشکل تهدیدا للمنطقة العربیة؟ "آیا شما به تهدید آمیز بودن برنامه های هسته ای ایران اعتقاد دارید ؟. و پاسخ های بله و خیر را برای آن مشخص کرده است. پیشنهاد میکنم همه با هم در این نظر سنجی شرکت کنیم/. این نظرسنجی در وسط صفحه سایت الجزیره و سمت چپ سایت قرار گرفته.. پاسخ آری=نعم. پاسخ خیر= لا. پس از انتخاب ؛نعم؛ یا لا گزینه تصویت رو بزنید و در مرحله بعد عبارت خواسته شده رو درون کادر وارد کنید و دوباره ؛تصویت رو بزنید/. ادرس سایت جهت شرکت در نظرسنجی:. https://www.aljazeera.net/Portal
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

khodemanitar - اسکاتلند - ابدین
به نوشته نیچرنیوز، آقای بهبهانی همچنین استاد راهنمای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کنونی ایران، در انجام رساله دکترای او در رشته ترافیک بوده است.!!!؟؟. برب
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

arya47 - ایران - کرمان
اینجا استادان پایان نامه های دانشجویی را از تهران می اورند وبه دانشجو میفروشند فقط کافی است دانشجو اسمش را و اسم استاد را اول پایان نامه بنویسدو بعد هم با افتخار دفاع کند.
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.