دیوان محاسبات : تبانی در بزرگ ترین مزایده معدنی کشور

دیوان محاسبات : تبانی در بزرگ ترین مزایده معدنی کشور

تبانی سه شرکت خریدار معدن انگوران در مزایده برای دیوان محاسبات کشور محرز شده و این نهاد رای به ابطال مزایده این معدن خواهد داد.

جمشید انصاری عضو اصلاح طلب کمیسیون اقتصادی مجلس این خبر را به «اعتماد» می دهد و می گوید دیوان محاسبات معتقد است سه شرکت توسعه معادن روی ایران، پاسارگاد و بازرگانی روی ایران تبانی کرده اند تا بزرگ ترین معدن سرب و روی خاورمیانه را با کمترین قیمت به اختیار خود درآورند. این معدن دو سال پیش به قیمت 600 میلیارد تومان قیمت گذاری شده بود که در مزایده اخیر با قیمت کف 153 میلیارد تومانی معامله شده است. شرکت توسعه معادن روی ایران با پیشنهاد قیمت 186 میلیارد تومان برنده این مزایده شده که دیوان محاسبات کشور معتقد است این شرکت با تبانی انگوران را با کمترین قیمت به مالکیت خود درآورده است.

دیوان محاسبات کشور اعلام کرده این سه شرکت آنقدر ناشیانه تبانی کرده اند که حتی فرم های درخواست مزایده با یک خط نوشته شده است. این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، نبود نگاه اقتصادی را مشکل اساسی واگذاری این معدن می داند و می گوید نه دولت و نه بخش خصوصی برای این ثروت خدادادی برنامه یی اقتصادی ندارند. دولت فقط می خواهد معادن را بفروشد و از قبل آن درآمد کسب کند. بخش خصوصی هم قصد دارد این ثروت عظیم را با کمترین قیمت به اختیار خود درآورد و فقط مالک آن شود.

انصاری تصریح می کند؛ سه شرکتی که در این مزایده حضور داشته اند در واقع یک شرکتند چراکه صد درصد سهام شرکت بازرگانی روی و 70 درصد سهام شرکت پاسارگاد مربوط به شرکت توسعه معادن روی و مابقی در اختیار موسسه مهر اقتصاد ایرانیان است.

نماینده دوم زنجان در مجلس می افزاید؛ متاسفانه شرکت توسعه معادن روی به جای اینکه فعالیت اقتصادی اش را همچون سایر شرکت های دیگر انجام دهد وارد برخی فعالیت های سیاسی شده است. به عنوان مثال در انتخابات سال 84 ریاست جمهوری این شرکت هزینه های زیادی برای تبلیغات آقای هاشمی صورت داد که همین موضوع باعث شد آقای احمدی نژاد معدن را به این شرکت واگذار نکند.

انصاری می گوید؛ در دور اول سفر آقای احمدی نژاد به زنجان ایشان در جمع مردم ماهنشان گفت «دولت از خیر این معدن می گذرد، آن را به شرکتی می دهد که شما عضو آن هستید.» و این موضوع یعنی واگذاری معدن انگوران به شرکت توسعه معادن روی را در جلسه استانی هیات دولت (سال 85) به تصویب رساند. اما چندی بعد وقتی به اطلاع احمدی نژاد رساندند این شرکت در جریان انتخابات به نفع کاندیدایی خاص تبلیغ کرده، واگذاری معدن از سوی دولت کان لم یکن ماند که تا امروز هم ادامه دارد. انصاری می گوید؛ در انتخابات اخیر هم با توجه به اینکه 20 درصد از سهام توسعه معادن روی را موسسه مهر اقتصاد ایرانیان خریداری کرده بود این شرکت به نفع آقای احمدی نژاد تبلیغ کرد تا بتواند حرکت سال 84 را جبران کرده و دل رئیس دولت نهم را به دست بیاورد. اما وقتی دیدیم این شرکت دوباره وارد کارهای سیاسی شده نامه یی به مدیران این شرکت فرستادم و گفتم درست نیست شما به عنوان شرکتی صنعتی و معدنی وارد فعالیت های سیاسی شوید اما به هرحال وارد شدند و از جیب سهامداران برای فعالیت های انتخاباتی هزینه کردند. وی در رابطه با نظر نمایندگان استان زنجان درباره واگذاری معدن انگوران گفت؛ ما در واگذاری معدن اتفاق نظر داریم اما اینکه این معدن به چه کسی قرار است واگذار شود موضوعی است که برای ما حائز اهمیت است. شرکت توسعه معادن روی به شدت وارد مسائل سیاسی شده که ما چنین فعالیتی را برای یک شرکت تولیدی و صنعتی نمی پسندیم چون دلیلی ندارد شرکت های تولیدی به سیاسیون متوسل شوند.

انصاری تصریح می کند؛ با توجه به اینکه تبانی در جریان مزایده معدن انگوران برای دیوان محاسبات کشور محرز شده این مزایده قطعاً ابطال خواهد شد و خاطیان به سبب تخلف در معاملات دولتی به مجازات خواهند رسید. او در رابطه با وضعیت مالکیت معدن انگوران پس از ابطال مزایده می گوید؛ هنوز ما نمی دانیم چگونه پرونده این تبانی سر از دیوان محاسبات درآورده و چه جریانی برای شرکت توسعه معادن روی چنین پرونده یی را ایجاد کرده، اما آنچه مشخص است و نمایندگان مدنظر دارند این است که بزرگ ترین معدن سرب و روی کشور باید به دست کسانی بیفتد که در این صنعت مشغولند نه اینکه آن را به کسانی واگذار کنند که حتی یک بار هم پایشان به معدن نخورده است. آنچه از شواهد برمی آید این است که دولت نمی خواهد به راحتی این معدن را واگذار کند و همواره بر سر واگذاری آن سد شده است.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می گوید؛ البته دیوان این موضوع را نباید نادیده بگیرد که زمانی قیمت معدن 600 میلیارد تومان اعلام شد که قیمت هر تن روی در بازارهای جهانی چهار هزار دلار بود اما پس از آنکه قیمت ها کاهش یافت و به هزار و دویست دلار در هر تن رسید، طبعاً قیمت این معدن هم کاهش یافت. اکنون نیز که قیمت روی به بالای دو هزار دلار رسیده قطعاً معدن ارزش بیشتری دارد که دیوان محاسبات باید تمامی این موارد را در نظر بگیرد.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه؛ از پشت پرده ها خبر ندارم

در همین رابطه رضا عبداللهی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس که در روزهای پایانی دولت نهم نطق شدیدی علیه علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن بر سر واگذاری معدن انگوران کرد، دولت را مکلف به واگذاری انگوران می داند و به «اعتماد» می گوید؛ «از طریق قانون بودجه سال 88 به دولت حکم کرده ایم تا معادن را واگذار و از محل واگذاری 500 میلیارد تومان درآمد کسب کند. انگوران هم شامل این حکم می شود که باید دولت آن را تا پایان امسال واگذار کند.» عبداللهی می افزاید؛ من هنوز به واگذاری این معدن امیدوارم اما گفته می شود عدم واگذاری این معدن پشت پرده هایی دارد که بنده از این پشت پرده ها بی خبرم. وی در واکنش به ابطال مزایده انگوران می گوید؛ هنوز دیوان محاسبات ابطال مزایده معدن انگوران را رسماً اعلام نکرده و من هم نمی دانم رای نهایی دیوان به پرونده انگوران چه خواهد بود. آنچه برای ما مهم است این است که دولت باید مصوبه مجلس را در واگذاری این معدن اجرایی کند.

سمیعی نژاد؛ تکلیف انگوران هفته آینده مشخص می شود

مسعود سمیعی نژاد از تعیین تکلیف واگذاری معدن انگوران در هفته آینده خبر داد. او به «اعتماد» گفت؛ قرار است طی جلسه یی با مسوولان سازمان بازرسی کشور و دیوان محاسبات موضوع واگذاری معدن انگوران بررسی شود تا موانع واگذاری این معدن بزرگ از سر راه برداشته شود. وی دلیل ورود دیوان محاسبات به پرونده انگوران را قیمت گذاری این معدن می داند و می افزاید؛ آنها می گویند دولت معدن انگوران را ارزان فروخته است. به گزارش خبرنگار ما معدن سرب و روی انگوران یکی از بزرگ ترین و استثنایی ترین معادن سرب و روی دنیاست که در استان زنجان واقع شده است. وجود این معدن در زنجان باعث شده این استان به مهد صنعت سرب و روی کشور تبدیل شود. این معدن که قبل از دولت نهم توسط پیمانکار بخش خصوصی به بهره برداری می رسید با روی کار آمدن دولت نهم به دولت برگردانده شد. این اتفاق باعث شد بسیاری از صنعتگران سرب و روی کشور واحدهای تولیدی خود را طی ماه های گذشته تعطیل کنند تا تولید سرب در کشور به صفر برسد و تولید شمش و روی به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

ذخایر سرب و روی کشور، 223 میلیون تن

بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت صنایع و معادن ذخایر سرب و روی معادن ایران نزدیک به 223 میلیون تن اعلام شده که سالانه تنها 2/1 میلیون تن از این میزان ذخیره (کمتر از نیم درصد) استخراج می شود. در حال حاضر 43 معدن سرب و روی در کشور شناخته شده که از این تعداد 21 معدن فعال است. آمار وزارت صنایع و معادن نشان می دهد استخراج سرب و روی از معادن ایران در سال گذشته بیش از 55 درصد کاهش داشته است.

علیرضا بهداد - روزنامه اعتماد

hosein_3456 - ایران - سینقان
یکی به یکی می گفت من نمیدونم ببینم کسی مال منو بخوره اون یکی گفت خوبه بازم تو من نمیدونم ببینم کسی مال کسی دیگرو می خوره . حالا شده نقد شما . اگه خوردن که مال شما نبوده مال ما بوده ، که خودمون اگه درست باشه که شک دارم ازشون میگیریم. به هر صورت به شما ربطی نداره.به ایرانی ها مربوطه
سه‌شنبه 7 مهر 1388

benyaminshafabakhsh - ایران - شیراز
با عرض سلام به مدیر سایت:لطفا در صورت امکان آدرس ای پی سایت را تغییر دهید چون در ایران دو روزه که ای پی سایت نیز فیلتر شده است. با تشکر از زحمات شما
سه‌شنبه 7 مهر 1388

ssaeed - ایران - کرمانشاه
عجب مملکت ملت خواری. فساد اقتصادی در این مملکت وحشتناکه
سه‌شنبه 7 مهر 1388

wine leaves - انگلیس - لندن
خوشبحال مردم ایران که خودشونو دارن جر میدن برای موسوی و امثالهم وثروت و ابادانی و امنیت کشور را کاملا فراموش کردن. بابا بجنگید برای ابادانی کشور وهمین ادمهای که کاردار امور مملکت هستن رو مجبور کنبد حالا که سر کار هستند حساب پس بدن. موسوی/کروبی و... هم اگر . می امدند باید نوکری رهبررا میکردند مگر تو این 30 سال غیر از این چیزی دیدیم. باید برای ابادانی کوشید که تغییر بوقتش اتفاق خواهد افتاد.
سه‌شنبه 7 مهر 1388

امین آلمان فرانکفورت - آلمان - فرانکفورت
با سلام - شرکت مهر اقتصاد ایرانیان مال سپاه هست- سپاه داره برای خرجهای نظامی در داخل و خارج تمام کشور را یه دفعه صاحب میشه. ایران از لحاظ اقتصادی خراب بود حالا به وضعی میرسیم که فقر و بدبختی تمام جامعه را بگیره-
سه‌شنبه 7 مهر 1388

hosein_3456 - ایران - سینقان
-------------------
کاربر گرامی: hosein_3456 - نراق- ایران
بدلیل استفاده از نامهای کاربری متعدد ,دسترسی شما به بخش نظرات مسدود شد.
برخی از اسامی کاربری مسدود شده:
hosein_3456
bakman
ehsas3000
farhad sadeghi
farhod
foster_pop
hosein3456
kfg
masoud1354
medi_4564@
MERCURY
naragh
POURYA19_87
POURYAXX
sadeghi3456
TONDAR
پوریا
vadod

ایرانیان انگلستان
سه‌شنبه 7 مهر 1388

mazany - ایران - آمل
این سایت برای من هنوز فیلتر نشده ولی در تهران فیلتر شده
سه‌شنبه 7 مهر 1388

mazany - ایران - آمل
این سایت برای من هنوز فیلتر نشده ولی در تهران فیلتر شده
سه‌شنبه 7 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
180 کیلومتری جاده شیراز اصفهان قبل از صفاشهر ( که از بهترین مناطق معدن سنگ ایران است ) معدن سنگی وجود دارد که بزرگترین معدن سنگ در خاورمیانه است. میدونید مال کیه؟ آیت الله جوادی آملی
سه‌شنبه 7 مهر 1388

punisher - ایران - شیراز
با سپاس فراوان از مسولین سایت برای جلوگیری از استفاده ی چندین آی دی .....
سه‌شنبه 7 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.