اعزام دانشجو به ونزوئلا پیامد سفرهای چاوز به ایران

اعزام دانشجو به ونزوئلا پیامد سفرهای چاوز به ایران

فرارو : آن زمان که هوگو چاوز طی هفتمین سفر خود به ایران پس از زیارت امام رضا(ع)  و نشستن سر سفره افطار در کنار احمدی نژاد ایران را به مقصد کاراکاس ترک می کرد گمان نمی برد که 47 دانشگاه کشورش توسط وزارت علوم دولت دهم ایران معتبر شناخته شود تا سرفصل تازه ای در دفتر رفاقت او با احمدی نژاد گشوده شود.

 محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز به یمن هم نظری در زمینه های بسیار رفاقت صمیمانه ای با یکدیگر به هم زده اند و طبیعی است که در این رفاقت هوای همدیگر را نیز داشته باشند. هوگو چاوز اما از این رفاقت حداکثر بهره برداری را کرده است و بانک مشترکی با ایران تاسیس کرده که بیشتر سرمایه آنرا ایران می پردازد.

 چاوز به عنوان دستاورد آخرین سفرش قرار است بنزین خود را به قیمتی بسیار بالاتر از میانگین قیمت جهانی به ایران بفروشد و دست آخر هم مدارک 47 دانشگاه ونزوئلا از سوی دولت احمدی نژاد معتبر شناخته شد تا دانشجویان ایرانی برای تحصیل علم روانه ونزوئلا شوند.

با نگاه به جدول ارزش یابی دانشگاه های معتبر که وزارت علوم ایران منتشر می کند نمی توانیم ملاک این ارزش یابی را دریابیم چون در حالی که بسیاری از دانشگاه های اروپایی و آسیایی که در رده بندی های جهانی از جایگاه بهتری به نسبت دانشگاه های ونزوئلا برخوردارند معتبر شناخته نمی شوند اما مدرک 47 دانشگاه ونزوئلا معتبر در نظر گرفته می شود.

اینجا است که برخی گمان می کنند ملاک این ارزش یابی نه سنجه های علمی مورد قبول جهانی که مولفه های سیاسی و اقتصادی است. در حال حاضر ونزوئلا تبدیل به متحدی استراتژیک برای دولت احمدی نژاد شده است.

 این اتحاد اگر برای چاوز نفع های اقتصادی فراوانی در پی داشته اما تاکنون برای ایران به جز حمایت های لفظی چاوز در برخی مواقع نفعی در بر نداشته است و به نظر می رسد دولت محمود احمدی نژاد بر آن است به هر قیمتی شده روابط با ونزوئلا را به بالاترین سطح ارتقا دهد تا آنچنان پیوند مستحکمی برقرار شود که به هیچ عنوان گسستنی نباشد و در راستای استحکام این پیوند نیز اکنون متقاضیان ایرانی می توانند بار و بنه ببندند و با خیال راحت راهی ونزوئلا شوند و باکی هم نداشته باشند که هیچ کدام از دانشگاه های ونزوئلا جایی در میان هزار دانشگاه معتبر جهانی نداشته باشند.

از این منظر تفاوت چندانی میان دانشگاه های ایران و ونزوئلا نیست چراکه بهترین رتبه ایران در رده بندی دانشگاه های جهان مربوط به دانشگاه تهران است که جایگاه 1463 را از آن خود کرده است. تاکنون دانشگاه هایی که از سوی وزارت علوم معتبر شناخته می شدند عمدتا دانشگاه هایی بودند که نسبت به دانشگاه های ایران از رده بندی بهتری قرار داشتند و مدارک آنها در کشورهای غربی نیز مورد پذیرش واقع می شد و اکنون این سوال پیش می آید که دلیل اعتبار دادن به مدارک دانشگاه هایی که وضعیت شان به مراتب بدتر از دانشگاه های ایرانی است چه می باشد و دانشجویان ایرانی چرا باید تا ونزوئلا بروند و در دانشگاه هایی تحصیل کنند که مشابه آنها در کشور خودمان نیز به وفور یافت می شود؟

تا پیش از این جوانان ایرانی به دو دلیل عمده راهی کشورهای خارجی می شدند تا ادامه تحصیل دهند. پیشتر که پذیرش دانشگاه های ایران محدود بود آنها که از راهیابی به دانشگاه های وطنی باز می ماندند رهسپار خارج از کشور می شدند و برخی نیز که از تمکن مالی بالایی برخوردار بودند به نیت ارزش مدرک تحصیلی بهترین دانشگاه های جهان را برای تحصیل انتخاب می کردند.

اما اکنون که به مدد دانشگاه آزاد و دوره های فراگیر پیام نور و نیز کاهش نسبی متقاضیان ورود به دانشگاه تقریبا تمام شرکت کنندگان در کنکور شانس پذیرش در یکی از دانشگاه های کشور را دارند دلیل اینکه باید هزینه های گزافی پرداخت کنند تا در ونزوئلا و در دانشگاه هایی نازل تر از دانشگها های ایران تحصیل کنند چیست؟

اگر در اینترنت جستجو کنیم تنها از یکی از دانشگاه های ونزوئلا نامی می بینیم و آن هم دانشگاه مرکزی ونزوئلا معروف به «دانشگاه کاراکاساست» است. نام این دانشگاه هم نه به خاطر مزیت های علمی اش که به دلیل معماری منحصر به فردش مطرح است که آنرا به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت نموده است.

اکنون باید این سوال را پرسید که آیا درست است به خاطر نشان دادن روابط خوب با کشوری دیگر دانشجویان ایرانی را سرگردان کشوری کرد که رده بندی دانشگاه هایش به مراتب بدتر از دانشگاه های خودمان است؟ 

shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی
ما ایرانیان تازه وارد به استرالیا مدیون پرستیژ بین المللی دولت خاتمی و شخص خود اون هستیم که فرصت ایده آلی برای جوانان ایرانی فراهم کرد که برای کار و زندگی راهی استرالیا بشن. اما در مقایسه احمدی نژاد فرصت مثلا تحصیلی برای جوانان ایرانی در ونزوئلا فراهم کرده که فکر میکنم مصداق مثل معروف از چاله به چاه افتادن باشه. من دقیقا از وضعیت اقتصادی و اجتماعی ونزوئلا اطلاعی ندارم اما با توجه به بقیه کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی بعید میدونم که چنگی به دل بزنه. حالا یک جوان ایرانی باید کلی پول خرج کنه و در کشوری مشغول به تحصیل بشه که احتمالا فرصت کاری محدودی خواهد داشت و در نتیجه همه هزینه رو باید از جیب پدر گرامی بپردازه و احتمالا با بزهکاری های اجتماعی متعددی روبرو خواهد شد و در نهایت هم با مدرکی برخواهد گشت که هیچ دانشگاه دیگه ای برای اون تره خورد نمیکنه. در نهایت از همه بدتر همیشه این احساس رو با خود به همراه خواهد داشت که در سرزمینی پا گذاشته که با پول خون هموطناش تغذیه میشه. من مطمئنم که هیچ ایرانی با غیرتی حداقل این آخری رو نخواهد پذیریفت..
دوشنبه 6 مهر 1388

vahid.sharifi - کانادا - ونکوور
احمدی نژاد کمونیست است.
دوشنبه 6 مهر 1388

hamesheh bahar - انگلستان - لندن
اگر تو ایران معتاد نشن حتما اونجا میشن!!
دوشنبه 6 مهر 1388

aghozdar - ایران - تهران
از این به بعد شاهد رو کردن مدارک فارغ التحصیلی اقایون از دانشگاه های چاوز خواهیم بود بدون اینکه یک ساعت در این کلاس ها حضور پیدا کنند .بیخود نیست اینقدر بیسواد و ا.......هستند.
دوشنبه 6 مهر 1388

hayabusa - فنلاند - هلسینکی
میگن محمود انتیپ می‌خواد بره ونسولا مدل بشه
دوشنبه 6 مهر 1388

mehrab_alborzi - ایران - تهران
vahid.sharifi - کانادا - ونکوور--------- دیدی اشتباه کردی این هوگو چاوز که بسیجی شده و مسلمون ؟!!!!!!!!!
دوشنبه 6 مهر 1388

MAHTABMAH - ایران - تهران
حرف درستی بود. ولی اسم دانشگاه معروفی که به عنوان میراث جهانی یونسکو نام بردید سیوداد یا سنترال هست نه کاراکاست!
سه‌شنبه 7 مهر 1388

habib121 - هند - هند
نگو که دلم خونه من خودم دارم تو یه دانشگاهی درس میخونم که رتبه اون در دنیا دو رقمی ولی مورد تایید ایران نیست .در صورتی که یک دانشگاه دیگه تو شهر ما هست خیلی عذر خواهی می کنم مثل طویله میمونه و شما همه نمره هاتو با پول می تونی بخری و فکر نکنم رتبه ای تو دنیا داشته باشه ولی چون یه دانشگاه اسلامی مورد تایید ایران خیلی هم راحت فارغ التحصیل می شی بر عکس دانشگاه ما که پوستتو می کنن با هزار بد بختی شب بیداری با زور پاس می کنی
سه‌شنبه 7 مهر 1388

melisa_1988 - فنلاند - هلسینکی
hayabusa این خوب اومدی. ایول!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سه‌شنبه 7 مهر 1388

ایران همیشه سبز - ایران - تهران
برادر چاوز اکًر واقعا راست میکًه باید ختنه بشه!
سه‌شنبه 7 مهر 1388

fredoparto - انگلستان - آکسفورد
دوستان عزیز، در آینده خیلی نزدیک تعدادی پاچه گیر و بسیجی جمهوری اسهالی ایران به اسم دانشجو روانه ونزوئلا خواهند شد تا در اردوگاههای تروریستی آموزشهای لازم را دیده و با مدارک عالی به کشور باز گردند و کمبود چاقوکشان و تبهکاران رژیم را برای مقابله با آزدیخواهان ایران جبران کنند و حکومت آخوندها را چند صباحی حفظ نمایند و ایران را بیشتر در دنیا بشناسانند. دست آقای چاوز درد نکند. یادتان هست که اینها در زمان شاه کمونیست را نجس و ملحد می دانستند و معامله با آنها را حرام. اما با خواندن چند آیه اسلامشان همه چیز برای آنها حلال کرد. خوش به حال حزب اللهی های کودن. این را می گویند سیاست!!!
سه‌شنبه 7 مهر 1388

غریب بن غریب - ایران - تهران
امروز دانشگاه تهران خیلی شلوغ شده بود قرار بود کامران دانشجو بیاد ولی بچه ها اینقدر شعار دادند که بنده خدا ترسید بیاد. بین جمعیت فقط 10 تا 15 نفر طرفدار احمدی نژاد بودن--- فردا هم شاید شلوغ بشه---
سه‌شنبه 7 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
shabnam anti mammad! - استرالیا - سیدنی . خیلی قشنگ نوشتید. مرسی.
سه‌شنبه 7 مهر 1388

ARTEMIS-SW - سوئد - مالمو
از قیافه ی این دو رذالت و جنایت مشهود هر دو هم منتظر ظهور امام 12 از ته چاه فاضلاب جمکران....چه بر سر ایران امده ای ننگ بر تازیان قاتل که به ایران گندی زدید که اب اقیانوس قادر به زدودن ان نیست.
سه‌شنبه 7 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
aghozdar - ایران - تهران. کی گفته دانشگاه سنترال ونزوئلا بده مگه شما اونجا رفتی ؟. fredoparto - انگلستان - آکسفورد. شما از کجا میدونی؟ مگه رفتی دیدی که حرف میزنی؟کی گفته هرکی در هرکجای جهان حتا در ونزوئلا دارد درس می خواند مزدور رژیم یا بسیجی است و می خواهد رژیم را نگه دارد؟ یا اونجا دارد تمرین تیراندازی برای کارهای تروریستی می کند؟مگه شما مدرکی داری؟.
سه‌شنبه 7 مهر 1388

mehrdad85 - ایران - تهران
مرسی که خبر دادید ....فردا پیگیر اعزام میشم .... فکر کنم ترتیب ملکه زیبایی جهان رو توی همین امسال باید بدم !!!. هاهاهاهاهاها.
سه‌شنبه 7 مهر 1388

Tarantino - مالزی - سایبر جایا
Hoja Verde - ایران - تهران - ; کی گفته به کار بقیه کار بگیری مگه تو فضولی!!!؟؟؟ه
سه‌شنبه 7 مهر 1388

Hoja Verde - ایران - تهران
Tarantino - مالزی - سایبر جایا. نه من فضول نیستم ولی گفتم قدری هم انصاف داشته باشید دوست گرامی.
سه‌شنبه 7 مهر 1388

vahid22 - آلمان - هامبورگ
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز تو که هنوز مسلمونی!! این همه برات توضیح دادم
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
vahid22 - آلمان - هامبورگ . کو توضیحت؟
پنج‌شنبه 9 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.