ازدواج معمولی در تهران ۳۰میلیون تومان هزینه دارد

ازدواج معمولی در تهران ۳۰میلیون تومان هزینه دارد

بررسیهای گروه پژوهشی آسیبهای اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی نشان می دهد که یک ازدواج متوسط و معمولی در تهران دست کم ۳۰ میلیون تومان هزینه دارد و همین امر تاثیر مستقیمی بر افزایش سن ازدواج در پایتخت ایران داشته است.

به گزارش خبرنگار مهر، تحقیقات این گروه دانشگاهی نشان می دهد که افزایش بی رویه هزینه های زندگی یکی از اصلی ترین عوامل کاهش تمایل جوانان در آستانه ازدواج محسوب می شود.

دکتر مجید ابهری محقق و استاد دانشگاه در گفتگو با  مهر به گزارش و بررسی که در ۶ ماهه دوم سال گذشته توسط گروه پژوهشی آسیبهای اجتماعی دانشگاه شهید بهشتی در مورد هزینه های ازدواج انجام شده است اشاره کرده و می گوید: در این بررسیها مشخص شد که تشریفات، افزایش هزینه های ازدواج و هزینه های سربار آن باعث کاهش ۷۰ درصدی تمایل به ازدواج در میان جوانان ایرانی شده است.

ابهری با اشاره به اینکه در بررسی هایمان در سال گذشته سه نوع هزینه را محاسبه کردیم می افزاید: تا ۱۰ میلیون تومان متوسط هزینه های عروسی به جز هزینه مسکن و جهیزیه، ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان همراه با هزینه رهن خانه و جهیزیه و مبلغ سوم نیز از ۵۰ میلیون تومان به بالا همراه با تشریفات بیشتر بود.

این متخصص علوم رفتاری در ادامه تصریح می کند: محاسبات ما سال گذشته ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان برای رهن مسکن محاسبه شده بود که البته این مبلغ در سال جاری ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان در نظر گرفته می شود.

به گفته ابهری همچنین براساس این بررسی تنها ۵ تا ۱۰ درصد جوانان حاضر به برگزاری ازدواج بدون هزینه های تشریفات بودند و ۹۰ درصد جوانان نیز بدون مراسم عروسی حاضر به ازدواج نبوده و عنوان کردند که مگر چند بار می خواهند ازدواج کنند به همین دلیل برگزاری مراسم را ضروری می دانستند.

این استاد دانشگاه در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی، هزینه های زیاد مراسم ازدواج، گرفتن وام و... باعث می شود تا زندگی با تنش فکری و رفتاری، اضظراب و بدهی شروع شود می گوید: براساس بررسی های انجام شده در حال حاضر حداقل ۳۰ میلیون تومان برای شروع زندگی یک زوج برای تامین مخارج عروسی و مسکن لازم است.

بررسیها  نشان می دهد که هزینه اجاره سفره عقد حداقل از ۱۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان، هزینه آرایشگاه از ۲۰۰ هزار تا دو میلیون تومان و هزینه فیلمبرداری از ۴۰۰ هزار تا پنج میلیون تومان است که تمامی این مبالغ در نقاط مختلف تهران تفاوت دارد و هزینه فیلمبرداری نیز بستگی به نوع فیلم و تعداد دوربین و کیفیت عکسها دارد.

هزینه اجاره خودروهای آزرا، تویوتا کمری و مزدا ۳ برای ماشین عروس با راننده حداقل ساعتی ۴ هزار تومان و بدون راننده ساعتی ۹ هزار تومان و خودروهای مورانو ، پرادو و هیوندا با راننده حداقل ساعتی ۸ هزار تومان و بدون راننده ساعتی ۱۳ هزار تومان است

همچنین هزینه اجاره و تزئین خودروی عروس حداقل از ساعتی ۳ هزار تا ۱۵ هزار تومان است که این مبالغ نیز براساس نوع خودرو و با راننده و یا نبودن راننده همراه خودرو تفاوت دارد. به عنوان مثال خودروهای آزرا، تویوتا کمری و مزدا ۳ با راننده حداقل ساعتی ۴ هزار تومان و بدون راننده ساعتی ۹ هزار تومان و خودروهای مورانو، پرادو و هیوندا با راننده حداقل ساعتی ۸ هزار تومان و بدون راننده ساعتی ۱۳ هزار تومان است.

از سوی دیگر هزینه اجازه لباس عروس از حداقل ۱۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و همچنین هزینه خرید حلقه عروسی نیز حداقل ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته می شود.

مبلغ ورودی که برای تالارهای پذیرایی دریافت می شود از ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان است که این مبلغ برای باغ ها و ویلاها چندین برابر می شود و همچنین هزینه سرویس غذا نیز براساس تنوع و تعداد دسر و البته ظروف مورد استفاده متفاوت است و بطور متوسط برای هر نفر از چهار هزار تومان آغاز می شود.

تهیه شیرینی، کیک و میوه نیز برای مراسم ازدواج هزینه زیادی در بر دارد و برای این مورد نیز حداقل ۴۰۰ هزار تومان تا یک میلیون تومان باید پرداخت شود.

مسکن یکی از مهمترین مواردی است که برای تشکیل زندگی مشترک لازم و ضروری است و با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از جوانان مسکن مستقل ندارند به همین دلیل باید هزینه زیادی برای اجاره و یا رهن آن اختصاص دهند.

بطور مثال هزینه اجاره خانه ۵۰ متری در منطقه ۶ تهران ماهانه ۵۰۰ هزار تومان، در منطقه ۱۴ تهران ۴۲۰ هزار تومان، منطقه ۳ تهران ۵۴۰ هزار تومان، منطقه یک تهران ۷۲۰ هزار تومان، منطقه ۸ تهران ۴۵۰ هزار تومان، منطقه ۱۱ تهران ۴۰۰ هزار تومان، منطقه ۹ تهران ۳۷۰ هزار تومان و در شهرک غرب نیز ۹۰۰ هزار تومان است.

براساس بررسی های صورت گرفته چنانچه یک زوج بخواهد در یکی از مناطق مرکزی شهر خانه ای اجاره کنند باید ماهانه ۵۰۰هزار تومان هزینه کند

بنابراین چنانچه یک زوج بخواهد در یکی از مناطق مرکزی شهر خانه ای اجاره کنند باید ماهانه ۵۰۰ هزار تومان هزینه کند.

از سوی دیگر تهیه جهیزیه و خرید حداقل ها برای زندگی زوجین از دیگر هزینه هایی است که برای تشکیل زندگی مشترک باید پرداخت شود که براساس تحقیقات انجام شده مبلغ آن از ۱۰ میلیون تا ۸۰ میلیون تومان متفاوت است.

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
خدا رو شکر خونه که دارم ماشین هم که دارم شغل هم که دارم هزینه ی عروسی رو هم دارم ولی حوصله ی ازدواج رو ندارم.
یکشنبه 5 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
خدا رو شکر خونه که دارم ماشین هم که دارم شغل هم که دارم هزینه ی عروسی رو هم دارم ولی حوصله ی ازدواج رو ندارم .. از مسئولان محترم سایت خواهشمندم دو کامنت قبلی را حذف نمایند و این کامنت را درج نمایند. با تشکر از لطف شما
یکشنبه 5 مهر 1388

darius mis - انکلستان - لندن
مسلمان ایرانی. یک مسلمان خوب همیشه باید اماده ازدواج باشد.حوصله ندارم در اسلام لاکن معنی نمیدهد.نعوزبلا...
یکشنبه 5 مهر 1388

saharrr - امریکا - فلوریدا
بله پسرا حسسسابی کار کنید عرق بریزید چون ماها عروسیهای شیک میخواییم
یکشنبه 5 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز. خدارو شکر که اینارو داری امیدوارم بیشترم بشه اما یه وقت اشتباه نکنی ازدواج کنی. نه تنها اینا که داری میپره بلکه اعصاب و روح و روانتم سرویس میشه.. البته من خانوم هستم که اینو میگما اما منظورم این نبود که باعث این قضیه خانوما هستن نه. جبر روزگار و مسئولیتهای زندگی مشترک همه چیز رو از آدم میگیره. آرامش که نمیده هیچ اونی هم که داشتی میگیره ازت.. دلت سبز باشه و شاد
یکشنبه 5 مهر 1388

farzadirani - مالزی - سایبرجایا
سحرجون شما باید بترشی با این اوضاع
یکشنبه 5 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
زن مانند شتری است که به مرد کمک می کند تا از صحرای زندگی عبور کند ولی اگر ازدواج نکنی نیازی به عبور از این صحرا نیست
یکشنبه 5 مهر 1388

shayaan - المان - کلن
saharrr - امریکا - فلوریدا . وقتی شب عروسی و موقع زایمان جیغ زدین این مفت خوری ها از سرتون میپره!
یکشنبه 5 مهر 1388

matias1987 - فنلاند - ترنیو
saharrr - امریکا - فلوریدا . خوب اگه اینتوری ما که خارجیم، دختر خارجی‌ میگیریم که نه زیاد انتظار داره و نه خرج.فکر کردید دختر خارجی‌‌ها همشون بدند؟؟!! بعدش دختر‌های پر مدعا بنشینند منتظر خواستگار ۳۰ -۴۰ میلیونی تا صبح دولتشون بدمه.وقتی‌ که دیدید داره دیر می‌شه به همون بی‌ پولش هم راضی‌ میشید.حاضرم قول بدم.لوووووووووووووووووووووول
یکشنبه 5 مهر 1388

pania2af - ایران - تهران
دیگه بی تربیت نشین لطفا . همه یه آرزوهایی دارن اما دلم برا پسرای بیچاره خیلی می سوزه
یکشنبه 5 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
مایکروسافت اعلام کرد اخیرا گروهی از زنان ایرانی با تجمع در مقابل دفتر این شرکت خواستار ایجاد امکاناتی برای پرتاب لنگه کفش از طریق وب شده اند (قابل توجه بعضی از کاربران)
یکشنبه 5 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
darius mis - انکلستان - لندن . لکن دوست عزیز من مسلمان خوبی هستم؟ یک دوستی دارم بهش میگم چرا ازدواج نمیکنی؟ میگه قرار هست یک بخشنامه ای بیاد که ازدواج رو کنسل کنه و دیگه ازدواج کردن منحل بشه. حالا ببینیم خدا چی میخواد. ولی ازدواج هم دردسرهای خاص خودش رو داره. ببینید خانم blueberry64 چی گفتن. فعلا درباره اش فکر کنیم ببینیم چی میشه.
یکشنبه 5 مهر 1388

siya48 - آلمان - کلن
۳۰ میلیون که تازه شروع اشتباهه.مشکل اصلی‌ بعد از اونه.
یکشنبه 5 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
blueberry64 - ایران - تهران . تشکر از شما. والله بابام اینا بهم فشار میارن که ازدواج کن ولی من خودم نمیخوام که فعلا ازدواج کنم. خودم تصمیم دارم ایشالله هر وقت دکترام رو گرفتم ازدواج کنم. ولی به قول معروف شتری هست که دم خونه ی هر کسی میخوابه. میگن که ازدواج زودش اشتباه بزرگیه دیرش اشتباه بزرگتر. بهرحال هر موقع که ازدواج کنی مشکلات خودش رو داره. ولی من خودم افرادی رو دیدم که ازدواج هم کردن ولی مشکل چندانی نداشتن. یعنی واقعا ارامش فرد رو میگیره؟ خیلی ترسیدم! من که برعکس فکر میکردم!!!؟! دمت گرم و سرت خوش باد
یکشنبه 5 مهر 1388

ساتیار ساپرا - ایران - تهران
shayaan جان عزیز.تا باشه از این دردا.البته درد شب عروسی.گرچه اگه مجبور نبودیم که عروسی نمی کردیم ما دخترا.اینجا ایران.واسه تجربه ی این درد گوارا مجبوریم این زحمت و سختی رو به خودمون بدیم بابا.پونه
یکشنبه 5 مهر 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
saharrr - امریکا - فلوریدا . سحر خانم یعنی واقعا دخترها اینقدر بی رحم هستن ....بی انصافهههههههههها......
یکشنبه 5 مهر 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
مسلمان ایرانی - ایران - شیراز . اینارو برای دخترا گفتی که دلشون بسوزه....ها ها ههههههههههههها
یکشنبه 5 مهر 1388

*پسر شجاع* - ایران - تهران
saharrr - امریکا - فلوریدا . سحر خانم یعنی واقعا دخترها اینقدر بی رحم هستن ....بی انصافهههههههههها......
یکشنبه 5 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
*پسر شجاع* - ایران - تهران . حالا بگم شما نیمه ی خالی لیوان رو دیدین یا نیمه ی پر لیوان؟ نه کاکو. اگه میخواستم دلشون رو بسوزونم از خوش تیپ بودن و نداشتن جی اف و شوخ طبعی و این چیزا هم می گفتم! ها ها
یکشنبه 5 مهر 1388

dannni - سوئد - استکهلم
saharrr - امریکا - فلوریدا /یک روز میرسه قحطی پسر میاد اون موقع باید دختری که بامن ازدواج کنه 300 ملیون خرج برام کنه
یکشنبه 5 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
ساتیار ساپرا - ایران - تهران ... تعطیلی مگه عزیزم؟؟؟ ازدواج نکن . کارتو بکن. اگه انقدر تا باشه از این دردا ( شب عروسی) برات مهمه!!. مسلمان ایرانی - ایران - شیراز . امیدواروم شما خوبش گیرت بیاد که آرامشبخش خودت و زندگیت باشه. راستی لینکی که دادی رفتم توش اما انگار درست نبود ولی چند تا مورد add to firefox داشت مثل foxyproxy و .. بعد "با فایرفکس دیگر هیچ سایتی فیلتر نیست" هم زدم اما نتیجه نگرفتم. خیلی ناراحت میشم اگه نتونم بیام اینجا:((
یکشنبه 5 مهر 1388

بنجامین - ایران - اصفهان
یه ضرب المثل اصفهانی میگه ( خانما نخونند) آدم عاقل برای یه لیوان شیر یه گاو نمی خره.
یکشنبه 5 مهر 1388

dannni - سوئد - استکهلم
iran-azad - ایران - تهران/ حالا مثلی قشنگتر از این نبود/زن مانند تکه چوبی وسط دریا برای شخصی در حال غرق است اگر نباشد غرق میشود اگر باشد نجات پیدا میکنه و تازه بدبختیاش شروع میشه
یکشنبه 5 مهر 1388

saharrr - امریکا - فلوریدا
shayaan - المان - کلن . لول جیغ زدن شب عروسی :))))).........matias1987 - فنلاند - ترنیو خوب بله دیگه دخترهای ایرانی گررران قیمت تشریف دارن اگه نداری پس همون خارجی های مفت و ارزون رو بگیر :)
یکشنبه 5 مهر 1388

barbud_daneshmand - بلزیک - گنت
ازدواج خوبه یا نه؟:عاقبت هر دو تاش پشیمانی.
یکشنبه 5 مهر 1388

Ezhaq - ایران - تهران
سعی می کنم به خانمها اعتماد نداشته باشم اما نمی دونم چرا همیشه طرف انها می رم و سر کلاه می ره درس عبرت نمی گیرم. زنها بی احساس ترین موجودات روی زمین هستند فقط می خواهند سر مردهای ساده دل پاک البته خودم را می گویم کلاه بگذارند. زنها خیلی هلو هستند. آاخ من هلو می خوام.
یکشنبه 5 مهر 1388

zayanderood - نروژ - برگن
مسلمان ایرانی‌ - ایران- شیراز. خونه،ماشین،پول،شغل همه اینا را گفتی‌ اما لطفا عقل را هم بش اضافه کن !
یکشنبه 5 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
dannni - سوئد - استکهلم - راستش من نمی دونم اگر از یک زن سوال کنی حاضری به جای زن "تکه چوب" باشی یا "شتر" چی جواب می ده
یکشنبه 5 مهر 1388

missz - ایران - تهران
اولا الان تو ایران پسرا انقد فقیر شدن که فقط با دخترای پولدار ازدواج می کنن!یکیش پسردایی خودم رفته دختر دایی شو گرفته که باباهه تجارت فرش و. داره.. دوما خب وقتی با دختر پولدار ازدواج کنن، شده وام 30 میلیونی بگیرن میگیرن که بعد از ازدواج با پولای بابای دختره یا پولای خود دختره، قسطای وام و پرداخت میکنن!. قابل توجه پسمل هایی(همون پسر خودمون!) که میگن ازدواج نکنین اذیت میشین و از این جور حرفا. مثلا فکر کردین اگه ازدواج کنین زن بیچاره از دست شما ذله نمیشه؟. مثلا فکر کردین حالا چون یه سری از دخترا از هول حلیم میفتن تو دیگ و عشق ازدواج دارن،همه دخترا همین طورن؟؟ نه داداش! الحمدلله کم کم فرهنگ مجرد زندگی کردن دخترای جوون تو ایران داره جا میفته..یه نمونه ش دوست خواهرم اتفاقا پولدارم هست و خونه مجردی گرفته اما در عین حال با خانواده ش هم ارتباطشو حفظ کرده و همیشه با ماشینش خواهرم و دوستاشو و همچنین گاهی اوقات مادرش رو هم ور میداره میرن تهرون گردی و کیف میکنن..من همیشه آرزو کردم اینجور دخترا زیاد بشن..و کمم نیستن..
یکشنبه 5 مهر 1388

missz - ایران - تهران
در آخر اضافه میکنم اگه خانوما از زندگی با آقایون راضی بودن که رکورد طلاق یا مهریه اجرا گذاشتن رو تازه چند روز بعد از ازدواج نداشتیم!!. خسته نباشین بد نیست قبل از اظهار نظر یه کم فکر کنیم. نتیجه اینکه دل به دل راه داره!. یه پیشنهادیم به آقایونی که دیر ازدواج میکنن بدم که همین شماهایین که اینقدر دیر ازدواج میکنین که پیر میشین اونوقت تازه به فکر میفتین(عشق پیری!) بعدم خوش اشتها میشین و میرین دنبال دخترای 18 ساله و دخترای ساده رو بدبخت میکنین..چون دختره واسه پولتون باهاتون ازدواج میکنه شمام بدبخت میشین! میشه عشق یه طرفه..اونوقت میگین کاشکی زود ازدواج کرده بودم!!!.
یکشنبه 5 مهر 1388

sara-j - سوید - استگهلم
iran-azad - ایران - تهران . خیلی با مزه بود.
یکشنبه 5 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
zayanderood - نروژ - برگن . یعنی زن نگیریم عقل داریم؟ شاد باشید
دوشنبه 6 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
missz - ایران - تهران . منم اون بالا گفتم. ازدواج زودش اشتباه بزرگیه دیرش اشتباه بزرگتر.
دوشنبه 6 مهر 1388

مسلمان ایرانی - ایران - شیراز
blueberry64 - ایران - تهران . سلام. ممنون از راهنمایی های شما. در ضمن براتون در تالار پرنیان پیام گذاشتم. موفق باشید
دوشنبه 6 مهر 1388

سپیده صبح - ایران - تهران
ولی من 5 مهر عروسیم بود و این همه هم هزینه نداشت یه عروسی معمولی بود و به ده میلیون هم نمی رسه هزینه هاش این دیگه خیلی شیک بوده که هزینه عروسی معمولی رو 30 میلیون کرده
سه‌شنبه 7 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.