ترک سیگار

ترک سیگار

 بعضی از مردم قادرند بدون هیچ مقاومتی سیگار را کنار بگذارند، اما بعضی دیگر به کمک بیشتری نیاز دارند و شاید این نوشته به کمکشان بیاید.

ترک سیگار همیشه مفید است، حتی اگر سالهای زیادیست که سیگار می کشید

امروزه حتی شرکت های دخانیات نیز باور داند که سیگار برای شما مضر و در واقع خیلی مضر است! علاوه بر سیگار که خطرناک ترین دخانیات محسوب می شود، پیپ و سایر دخانیات بی دود نیز در این خطرها شریکند. یکی از دلایل مرگ کسانی که هرگز سیگار نمی کشند نیز، در معرض دود سیگار بودن می باشد.

ذر غرب بخصوص آمریکا، با اطلاع رسانی های انجام شده تعداد زیادی از مردم دست از دخانیات می کشند اما هنوز افراد زیادی هستند که به دخانیات اعتیاد دارند و از آن میان، نوجوانان نیز بخش عمده ای را تشکیل می دهند.

در آمریکا از هر 5 مرگ، یکی بخاطر استعمال دخانیات است. در طول سال این تعداد رقم قابل توجهی خواهد بود. بطور متوسط افرادی که سیگار نمی کشند نیز 14 سال بیشتر از افراد سیگار عمر می کنند. بر اساس آمار یک مرکز سرطان بین المللی، سیگار کشیدن 650 میلیون از 1.3 میلیارد سیگاری زنده در زمان حال را خواهد کشت.

همانطور که بارها شنیده اید، سیگار از عوامل اصلی ناراحتی های قلب عروقی شامل حملات قلبی، سکته و مشکلات دوره ای شریان هاست. 20 درصد مرگ های قلبی از سیگار است. 80 تا 90 درصد بیماران مبتلا به آمفیزم، بیماری ریه شان را به سیگار مدیونند.

برونشیت مزمن و ذات الریه نیز در بین سیگاریها رو به افزایش است. و این بیماریها پایانی ندارد، مواردی که کمتر به آنها توجه می شود مانند آب مروارید، سینوزیت، ناراحتی دندان و پیری زودرس پوست، سوزش معده، دیابت، پوکی استخوان و برای مردان نیز سرطان مثانه و مشکلات جنسی را به همراه خواهد داشت. فکر نکنید که سیگار لایت برای شما ایمن تر است، تنها دوز ایمن از دخانیات، صفر است.

شاید در فیلم های کلاسیک مردان سیگاری را ببینید که جذاب به نظر می رسد، اما حقیقت برعکس آن است. به دلیل آسیب سیگار به رگهای خونی، ناتوانی جنسی یکی از پیامدهای سیگار خواهد بود.

ترک سیگار همیشه مفید است، حتی اگر سالهای زیادیست که سیگار می کشید. در طول تنها چند روز رگ های شما خیلی از توانایی های خود را بدست می آورد. بعد از چند هفته طعم غذاها برای شما دلچسب تر خواهد بود و بوی ازاردهنده سیگار از بین می رود. تنظیم و پاک شدن ریه حدود یکسال طول می کشد.

در طول دو تا پنج سال خطر حملات قلبی و سکته کاهش می یابد. خطر سرطان ریه نیز بین 5 تا 9 سال بعد کاهش می یابد. افرادی که سیگار را کنار می گذارند به نسبت عمر بیشتری خواهند داشت و بودجه اضافی که صرف سیگار میشد حالا به جیبشان برمیگردد. چطور سیگار را ترک کنیم؟

نیکوتین اعتیادآور است و ترک کار آسانی نخواهد بود. راهی غیر از تلاش واقعی نیست، اما اگر اراده کنید، قادر به ترک خواهید بود

فراموش نکنید سیگار دشمن شماره یک سلامتی جامعه است.

برای ترک سیگار چند راه اصلی وجود دارد. خیلی از سیگاری ها سعی می کنند اول با تکیه بر خود ترک کنند، اما در انتها متوجه می شوند برای اینکار نیاز به اطلاعات زیادی هست. حتی اگر بتوانید ترک کنید باید بعد از آن نیز قدرت تحمل خود را تقویت کنید. همانطور که یک الکلی با یک بار نوشنیدن دوباره به عادت خود باز می گردد، حتی یک سیگار می تواند هوس شما به نیکوتین را بعد از سالها ترک کردن، آتش کند.

-خودتان را با قطع یک باره سیگار به تمسخر نگیرید، تقریباً هر کسی که سیگار را یک باره ترک می کند، دوباره به میلش به نیکوتین برمیگردد. در این راه به کمک خانواده و دوستان نیز نیاز هست:

-برای خود لیستی بسازید که چرا باید ترک کرد و لیستی از کسانی که می شناسید ترک کرده اند. اولین لیست به یادتان می آورد که چرا ترک سیگار مهم است و دومین لیست به یادتان می اورد که دوستانی که از شما قوی تر و باهوش تر نبوده اند نیز موفق شده اند.

-روز مشخصی را برای ترک سیگار تعیین کنید و به آن وفادار باشید. مثلاً روزی با مناسبت خاص مثل روز بیماران سرطانی و …
-ترک دسته جمعی نیز مفید است. یعنی حلقه ای از دوستان و آشنایان سیگاری را تشکیل دهید و شاید اینگونه بتوانید در جامعه خود مفید بوده و به دیگران نیز کمک برسانید.
-علایم رفتاری دوران ترک را در پیش بینی خود داشته باشید. مانند بیقراری، بداخلاقی، زودرنجی، میل شدید، سردرد، اضطراب، خواب آلودگی یا حتی بی خوابی. شدت این مشکلات ممکن است یک تا سه هفته پس از ترک در شما وجود داشته باشید و سپس بتدریج از بین می رود. برای غلبه بر این مشکل از خوراکی های کم کالری و آدامس های فاقد شکر یا آب نبات استفاده کنید تا دهانتان مشغول باشد. سرگرمی هایی داشته باشید تا ذهنتان مشغول شود. اگر اوضاع وخیم ترشد به پزشک مراجعه کنید. نفس عمیق و یوگا نیز آرامش بخش است.

-یک برنامه ورزش را شروع کنید، گرفتگی شما را آزاد می کند، خوابتان را خوب می کند و به نگهداری وزن کمک می کند. سی دقیقه پیاده روی خیلی مناسب است. رژیم غذاییتان نیز باید خوب باشد.

-حتی به تنها یک عدد سیگار تفریحی نیز فکر نکنید، یک پک ساده هم می تواند همه برنامه را خراب کند. پولی را که برای خرید سیگار می پرداختید، پس انداز نکنید و با آن جایزه ای به خود بدهید!

-استفاده از نیکوتین جایگزین نیز روش ایمنی ست. یعنی سیگارهایی که نیکوتین بسیار کمتری دارند و مواد مضر به بدن شما وارد نخواهد شد. مانند NicoDerm CQ و Nicorette برای کسانی که بیش از 25 سیگار می کشند مناسب است و مانند آدامس می باشد، نیاز دهانی به سیگار را برطرف می کند ولی برای برخی افراد بدطعم است و موجب سکسکه و سوء هاضمه می شود.

قرص لوزی شکل Nicotine و Nicotrol inhaler که حالت استنشاقی دارد. اسپری نیکوتین و.. -Bupropion که برای درمان افسردگی استفاده می شد اما بعنوان داروی ترک سیگار نیز پذیرفته شده است، نیکوتین ندارد و میتواند همراه یک جایگزین نیکوتین که در بالا ذکر شد استفاده شود، این دارو از افزایش وزنی که بخاطر ترک سیگار بوجود می آید تا حدی جلوگیری می کند و البته دارای عوارضی مانند خشکی دهان و بی خوابی است.

-Varenicline جدیدترین دارویی که برای ترک سیگار پذیرفته شده است. کارش این است که درخواست گیرنده های نیکوتین در مغز را بلاک کند و در عین حال آن را شبیه سازی کند تا درخواست نیکوتین کاهش یابد.
فراموش نکنید سیگار دشمن شماره یک سلامتی جامعه است.

منبع : مجله اینترنتی فریا

vato2020 - امریکا - لوس انجلس
جالب بود
شنبه 4 مهر 1388

i.am.the.world - لو کزامبورک - اش
دوستان عزیزی که سیگار میکشند: متاسفانه تمام انچه نوشته شده زیاد ارزشمند نیست. مطلب سیگار کشیدن مثل همه عادتها با گذشت زمان به وابستگی تبدیل میشه. اینکه با مقاومت در برابر سیگار کشیدن؛ بتوان انرا ترک کرد یک تصور محال است. شما در برابر هر چیز که مقاومت کنید؛ انچیز بیشتر و بیشتر حمله میکند و در این میان شما مرتبن در کشمکش و درگیری همه انرژیتان را هدر میدهید. خیلی با دقت و ارام نحوه روشن کردن؛ بر لب گذاشتن و پک زدنتان را به سیگار در نظر بگیرید. بی انکه انرا قضاوت؛ یا محکوم کنید. همه دقتتان را هر وقت که سیگار میکشید بر نحوه سیگار کشیدنتان بگذارید. خواهید دید که حضور حواس و بالطبع هوشیاری مغز نام این ماده خطرناک را از زندگیتان خط خواهد زد. شاد باشید.
شنبه 4 مهر 1388

panjere - سوئد - گو تنبر گ
20 سال سیگار میکشیدم بدون قرص محال بود ترک کنم.الان 1 سال ترک کردم.
شنبه 4 مهر 1388

golshan - ایران - تهران
لوکزامبورک-اش . مطلب شما برام جالبتر از مقاله فوق بنظر رسید. اگر این مطلب رو خوندی لطفا توضیح بیشتری بدهید . فکر میکنم تجربه شخصی خوبی داشتید.
شنبه 4 مهر 1388

zorro.ir - ایران - تهران
ترک عادت موجب مرض است . الهی درد و بلاتون بخوره تو سر محمود بگو آمین.
شنبه 4 مهر 1388

smmb1984 - کویت - کویت
سلام دوستان .فقط وفقط یه هفته اول خیلی سخته بعدش غادی میشه .من 9سال میکشیدم.الان شکرخدا 45روزه بدون هیچ دارویی ترک کردم {اتفاقا چه مطلب به موقعی بود}
شنبه 4 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
چه جالب چند نفر تازه سیگار و کنار گذاشتن. امیدوارم دیگه نرید سراغش. زندگیتون پر از روشنایی و سلامتی باشه.
یکشنبه 5 مهر 1388

IRAN ZAMEN - نروژ - روگنان
من هر زمانی پشت کامپیوتر می نشینم سیگار م زیاد می شود.من باید اول این دستگاه را کنار بگذارم.وبعد سیگار خودش کم می شود.
یکشنبه 5 مهر 1388

i.am.the.world - لو کزامبورک - اش
گولشن جان: اصلا تجربه ای در میان نیست. در ارامش حرکت و نحوه پرش و کارکرد فکرتان را فقط و فقط نگاه کنید. سعی نکنید جریانش را تغیر دهید. قضاوتش نکنید. گزینه ایی عمل نکنید( این فکر خوب است و این فکر بد است) اجازه دهید تا همه به سطح بیایند و شما فقط و فقط نگاهشان کنید. ببینید تا چه حد سعی در گزینشی و اصلاح و یا سانسور کردن افکار میکنید. فقط و فقط این مطلبرا ببینید. چیزهای فوق العادهایی در خود کشف میکنید. مثلن خیلی راحت میبینید در مقابل هر فکری که مقاومت میکنید؛ ان فکر همه جا حاضر است و حتی در خواب رهایتان نمیکند. طبیعت مقاومت و خطرش را به اسانی در می یابید. شاد باشی .
دوشنبه 6 مهر 1388

daiana - ایران - تهران
zorro.ir - ایران - تهران . امین . من نمی تونم ترک کنم
سه‌شنبه 7 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.