چه بخوریم تا لاغر شویم؟

چه بخوریم تا لاغر شویم؟

"اینکه چه بخوریم تا لاغر شویم؟"، یکی از سئوالات مورد علاقه ی افراد چاق است، در حالی که بهتر آن است که بپرسند "چه نخوریم تا لاغر شویم؟". ولی از آنجا که خوردن غذا یک عشق پنهان برای آنهاست، راه حل لاغری خود را نیز در آن می‌یابند.

البته باید اذعان نمود که غذا جزو لاینفک زندگی همه ماست و از طرفی یک لذت خدادادی است. پس اولا ما باید غذا بخوریم، و ثانیا باید از غذا لذت ببریم، وگرنه دچار اختلالات روانی خواهیم شد.

پس حالا چه باید بخوریم تا لاغر شویم؟ یا اگر وزن ما طبیعی است، دچار افزایش وزن نگردیم؟

نکات ذیل جواب خلاصه‌ای است به این سئوالات:

1- سبزیجات، حبوبات ، غلات سبوس‌دار و میوه‌جاتی که قندشان سریع جذب بدن نمی‌گردد و به عبارتی دارای قند پیچیده می‌باشند، را جایگزین مواد قندی ساده (مثل قند، شکر، شربت، آب نبات، شکلات، ژله و نوشابه) و انواع شیرینی‌جات نمایید. خیلی از افراد چاق همیشه به دنبال خوردن مواد قندی ساده حتی به میزان کم هستند تا دچار ضعف نگردند، ولی حقیقت آن است که استفاده از مواد قندی شما را در یک سیکل معیوب قرار می‌دهد که طی روز همیشه باید از آنها بخورید تا ضعف شما پایان یابد.

2- مصرف لبنیات کم‌چرب، تخم‌مرغ، گوشت قرمز و گوشت سفید بدون چربی و روغن گیاهی مایع را باید در برنامه غذایی روزانه ی خود بگنجانید. ولی مصرف آنها بسته به شرایط بدنی، سن، جنس و نوع بیماری‌های همراه، بایستی تغییر یابد که نیاز به برنامه‌ریزی منظم توسط متخصصین تغذیه دارد.

3- مصرف انواع چربی‌های حیوانی، فست‌فودهای حاوی چربی اشباع (مثل پیتزا، ساندویچ های همبرگر و سوسیس و کالباس)، نوشابه‌های گازدار، شیرینی‌ها و مواد قندی سریع‌الهضم بایستی با محدودیت جدی همراه باشد. اگرچه حذف کامل این نوع مواد غذایی با توجه به عادات روزمره ی خیلی از افراد چاق شاید امکان‌پذیر نباشد، ولی محدود نمودن با برنامه و زیر نظر متخصص امکان‌پذیر و منطقی بوده و شما را در کاهش وزن بدون شمارش دقیق کالری دریافتی کمک می‌نماید.

4- مقادیر زیادی آب (حداقل 5 تا 6 لیوان در روز) بنوشید تا دیگر بین احساس گرسنگی و تشنگی دچار اشتباه نشوید، یعنی خیلی از مواقع فرد تشنه است، ولی فکر می کند گرسنه است.

5- از آنجا که مکانیسم طبیعی کنترل اشتها و سیری در خیلی از افراد چاق دچار اختلال است، اهمیت رفتاردرمانی و تغییر عادات غذایی و شیوه‌های زندگی، قبل از نکات فوق و ضروری‌تر از همه آنها باشد، زیرا شما را در ایجاد حس سیری به طور خودکار کمک می کند.

از بین عادات غذایی، رژیم غذایی منظم و کنترل سرعت غذا، از نکات اساسی در این زمینه است.

6- با توجه به این‌که خیلی از اوقات، ما خوردن را راهی برای کاهش استرس خود می‌دانیم، برنامه‌های آموزشی کنترل استرس از موارد مهم می‌باشد. 

7- فعالیت بدنی منظم که ترکیب ورزش‌های هوازی (استقامتی) و نیز مقاومتی و کششی را شامل می‌شود، شما را در داشتن انتخاب غذایی آزادتر، کمک می‌‌کند.

iran-azad - ایران - تهران
لاغر شدن انگیزه می خواهد که برای بدست آوردنش کافیه یک تور یک روزه بروید بیمارستان لبافی نژاد تا انواع آدم های پر خور که یا مشکل دیابت دارند و درحال کور شدن هستند و یا مشکل کلیه دارند رو ببینید انگیزه می گیرید اگه نگرفتید معلومه خیلی پوست کلفت تشریف دارید
شنبه 4 مهر 1388

blueberry64 - ایران - تهران
من که میدونستم همه اینارو. باید راه حل دیگه ای گفت مثل پیشنهاد iran-azad - ایران - تهران وگرنه نمیشه لاغر شد یا چاق نشد ;-)
شنبه 4 مهر 1388

sepideh sepid - انگلستان - لندن
حرص و غصه...
شنبه 4 مهر 1388

bluestar - ایران - تهران
برید زندان اوین لاغر میشید.
یکشنبه 5 مهر 1388

sara_usa - امریکا - تگزاس
نه بابا مگی به همین سادگی از وقتی که به دنیا امدم همینطور چاق هستم من یکی دیگی زدم به دندی بی خیالی هر چه باداباد تو همین رژیم غذایم می مونم کافی 1وعد غذا در روز و مثل ترکتور کار کردن بهتر .
یکشنبه 5 مهر 1388

policce - دبی - امارات
چیز جدیدی در این مقاله نبود. راه حل درست و اساسی بدین بابا
یکشنبه 5 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.