اطلاعات نیویورک تایمز درباره تاسیسات هسته‌ای جدید ایران

اطلاعات نیویورک تایمز درباره تاسیسات هسته‌ای جدید ایران

نیویورک تایمز مدعی شده که تاسیسات جدید غنی سازی گنجایش 3000 سانتریفوژ را دارد

در آستانه روزی که خبر وجود تاسیسات دومی برای غنی سازی در ایران فاش شد، روزنامه نیویورک تایمز مدعی دستیابی به شواهدی در این باره شد.

این روزنامه که فاش شدن اطلاعات درباره تاسیسات جدید را باعث تشدید فوریت برخورد دیپلماتیک با ایران دانسته، از قول مقام های آمریکایی می نویسد این "پروژه مخفی" ایران سالها تحت نظر آنها قرار داشته است.

اما به نوشته نیویورک تایمز آنچه باعث برملا شدن اطلاعات در این باره شد این بود که "ایران در هفته های اخیر دریافت که آژانس های اطلاعاتی غربی دیگر وجود این پروژه را محرمانه تلقی نمی کنند" و آقای اوباما تصمیم به افشاء رسمی اطلاعات در این باره گرفت.

این روزنامه که به نقل از مقام های آمریکایی مدعی شده تاسیسات جدید هنوز عملیاتی نیست و تا یکسال دیگر به بهره برداری می رسد، خبر داده که در جریان افتتاح اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد "اطلاعات در این باره در اختیار مقام های ارشد چندین کشور قرار داده شد و جلساتی برای تعیین استراتژی در دیداری که در آن ایران برای اولین بار در 30 سال گذشته با آمریکا سر یک میز خواهد نشست، برگزار کردند."

نیویورک تایمز به نقل از "یک مقام ارشد آمریکایی" که نام او را ذکر نکرده وجود تاسیسات جدید را سومین فریب ایران علیه جامعه بین المللی می داند و از قول این مقام می نویسد که "هر سه بار هم فریب ایران برملا شد."

این مقام در گفتگو با نیویورک تایمز فاش شدن اطلاعات مربوط به تاسیسات غنی سازی نطنز را اولین مورد و نفوذ ماموران آژانس های اطلاعاتی آمریکا به شبکه های کامپیوتری سپاه پاسداران در سال 2007، که به نوشته این روزنامه به برملا شدن تصمیم ایران برای طراحی کلاهک جنگی منجر شد را فریب دوم ایران قلمداد می کند.

نیویورک تایمز می نویسد دولت بوش ده ها نقطه در ایران را به عنوان تاسیسات بالقوه هسته ای شناسایی کرده بود اما ادامه می دهد مقام های آمریکایی فورا تایید نکرده اند که آیا تاسیسات جدید در میان نقاط شناسایی شده بود یا نه.

این روزنامه مدعی است تاسیسات فاش شده درون کوهی در نزدیکی شهر قم و در 160 کیلومتری جنوب غرب تهران قرار دارد و از زبان منبع خود می نویسد "این تاسیسات به گونه ای طراحی شده تا 3000 سانتریفوژ را درون خود نگه دارد" هر چند این روزنامه می افزاید مشخص نیست که هنوز سانتریفوژی در این تاسیسات نصب شده باشد یا فعالیت سانتریفوژهای نصب شده احتمالی آغاز شده باشد.

نیویورک تایمز می نویسد "حساسیت عملیات جمع آوری اطلاعات" در ایران باعث شده مقام های آمریکایی حاضر به اعلام اینکه اطلاعات جدید از چه طریقی (جاسوسی، شنود کامپیوتری یا تلفنی، عکس برداری ماهواره ای) کسب شده نیستند، اما اسم فردی را ذکر می کند (بنابر اطلاعات کسب شده از نفوذ کامپیوتری در سال 2007) که به نوشته این روزنامه ظاهرا تا پیش از سال 2003 هدایت تیمی برای طراحی یک سلاح هسته ای را بعهده داشته است.

نیویورک تایمز مدعی شده که احتمالا بخشی از اطلاعات مربوط به تاسیسات مذکور، در جریان کشف محموله هایی از قطعات و تجهیزات هسته ای به دست آمده که به ادعای این روزنامه در گذشته توسط آژانس های اطلاعاتی آمریکایی، آلمانی و اسرائیلی از تحویل آن جلوگیری شده است.

با این حال نیویورک تایمز با یادآوری ادعای دولت کلینتون در سال 1998 درباره وجود تاسیساتی در کره شمالی که بازرسان آمریکایی بعدا موفق به کشف آن نشدند، و ادعای دولت بوش درباره فعالیت های هسته ای حکومت صدام حسین، می نویسد متهم کردن یک کشور به ساخت مخفیانه تاسیسات هسته ای را امری مخاطره آمیز دانست.

این روزنامه همچنین مدعی می شود که وسعت تاسیسات جدید به اندازه ای نیست بتوان در آن به طور موثر به تولید سوخت برای نیروگاه های هسته ای پرداخت اما می نویسد به گونه ای طراحی شده که عملیاتش مخفی باقی بماند.

hosein3456 - ایران - خاک ایران
آقایون وطن پرستای مقیم خارج زود بیایید کامنت بزارید . روسای شما در خارج منتظرند تا پیشرفتهای ایران را محکوم کنید . در ضمن خبر دادند که کامنت ها با فحش های تکراری حذف خواهد شد . فحش های جدید بدید.
شنبه 4 مهر 1388

gol222 - سوپد - هلسینگبوری
تا این خون اشامان قرن دنیارا نابودنکن ارام نمیگیرند چرا که اینجوری امام زمانشان ظهورمیکند .ترخدا ببینید این جانیان ورود یک انسان مومین وخدائی رابا خونریزی توعم میدانن.
شنبه 4 مهر 1388

شیدای تو - هندوستان - بنگلور
ساعت خواب؟
شنبه 4 مهر 1388

iran-azad - ایران - تهران
تاسیسات فاش شده درون کوهی در نزدیکی شهر قم قرار دارد!- این محمد هم از بالای کوه و توی غار حراء اسلامش رو غنی سازی کرد و بعد انداخت روی سر مردم دنیا و همه رو نابود کرد
شنبه 4 مهر 1388

33pooles - المان - دورتموند
حسین 3456 - ایران - خاک ایران - جدید جدید خدمت شما . هر وقت گفتند عن بگو من
شنبه 4 مهر 1388

hossein329 - ایران - تهران
فقط دروغ مینویسید این خبر را خود ایران به آژانس داده کسی اونو فاش نکرده . این هم مثل اون خبر دروغ از قول احمدی نژاد که تمام کشته شده ها طرفدار دولت بودند در صورتی که گفته بود : بیشتر آسیب دیدگان طرفدار دولت بودند؟؟؟. آخر صداقت هستید!!!!!!!!!
شنبه 4 مهر 1388

salar_20 - ایران - همدان
حسین اغا 329 تو که راست میگی ولی ادم دروغگو تو و امثال تو لایق فوش هم نیستید.خجالت بکش مزدور
شنبه 4 مهر 1388

black chador - امریکا - ولدن
hosein3456 - ایران - خاک ایران. امیدوارم این پیشرفتتون منفجر بشه و همه کثافتهای قبر خمینی را بیاره بزنه توی سر تو و بقیه تروریستهای خون اشامه اسهالی.
شنبه 4 مهر 1388

ashka - فرانسه - پاریس
hosein3456 - ایران - خاک ایران. بابا خیلی وهم ورتون برداشته. برید گند راه آهن اصفهان شیراز را جمع کنید اتم پیش کش تان.
شنبه 4 مهر 1388

Alireza88 - ایران - تهران
برای تداوم مبارزات مدنی راه سبزمان باید مخصوصاْ در شهرستانهای کوچک با دوستان کاملاْ مورد اعتمادتان و با رعایت تمامی نکات ایمنی(حتی تهیه ماژیک یا اسپری رنگ را از جایی بسیار دورتر باشد.) شعارنویسی را همانند سال57 شروع کنیم.
یکشنبه 5 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.