تاثیر زنجبیل در درمان تهوع بارداری بیش از قرص ویتامین B۶ است

تاثیر زنجبیل در درمان تهوع بارداری بیش از قرص ویتامین B6 است

یافته های یک مطالعه نشان می دهد: کپسول زنجبیل در درمان تهوع و استفراغ بارداری بسیار تاثیرگذارتر از قرص ویتامین B6 است.

این مطالعه با هدف بررسی تأثیر کپسول زنجبیل در درمان تهوع و استفراغ بارداری و مقایسه آن با ویتامین B6 توسط مژگان فیروز بخت، مربی گروه مامایی دانشگاه آزاد اسلامی بابل و جمعی از همکارانش انجام شده است.

تهوع و استفراغ از شایعترین عوارض دوران بارداری است که اغلب مورد توجه قرار نمی‌گیرد. مصرف داروهای شیمیایی بخصوص در هفته‌های اول بارداری سبب بروز نگرانی در مادر و خانواده او به دلیل خطر تراتوژنیسیته می‌شود. استفاده از گیاهان دارویی نگرانی‌های مصرف داروهای شیمیایی را در ندارد.

این مطالعه به صورت کارآزمایی کار‌آزمایی بالینی طی 11 ماه، بر روی80 نفر از زنان باردار تک‌قلو با سن حاملگی کمتر از 20 هفته که دچار تهوع واستفراغ بارداری بوده و تا کنون تحت درمان قرار نگرفته بودند پس از تقسیم تصادفی در دو گروه تحت درمان با زنجبیل و ویتامین B6 (چهار بار در روز به مدت چهار روز) انجام شد.

شدت تهوع و دفعات تهوع و استفراغ بر اساس نمودار دیداری 24 ساعت قبل از درمان و طی روز‌های درمان سنجیده شد. هفت روز پس از درمان، نحوه پاسخ به درمان با استفاده ازمقیاس 5 قسمتی لیکرت سنجیده شد.

یافته های حاصل از این بررسی بیانگر تأثیر زنجبیل در کاهش شدت تهوع و کاهش دفعات تهوع و استفراغ بارداری بود. تفاوت معنی‌داری بین دو گروه در کاهش شدت تهوع، دفعات تهوع و دفعات استفراغ مشاهده نشد.

نتایج مطالعه نشان می دهد است که زنجبیل در درمان تهوع واستفراغ بارداری موثر است ولی مصرف آن نیاز به مطالعات گسترده‌تری جهت تعیین دوز مناسب دارو و بررسی عوارض مادری و جنینی در نتیجه مصرف آن دارد.

خلاصه این مقاله در فصلنامه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان به چاپ رسیده است.

kamia1 - المان - کلن
پس برائ تهوع خوبه! به همه دوستان پیشنهاد میکنم از این به بعد اسم احمقی نژاد و خامه ایئ هر موقع اومد, قبلش زنجبیل بخورید
شنبه 4 مهر 1388

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.